Rangkuman dokumen tersebut adalah sebagai berikut:
1) Rancangan pengajaran harian membuat topeng muka kucing untuk murid kelas 3
2) Aktiviti membimbing murid menggunakan alat dan bahan untuk melukis, menggunting dan mewarnai topeng
3) Hasil akhir pembelajaran adalah murid mampu menghasilkan topeng muka kucing
1. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
Rancangan Pengajaran Harian
Bidang : Membentuk dan Membuat binaan (Topeng Muka Kucing)
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 3 Arif
Tarikh : 24 Ogos 2012
Masa : 60 minit (1 jam)
Bilangan Murid : 28 orang
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Topeng
Tajuk : Muka Kucing
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melukis gambar binatang
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
1) Menyatakan alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng
2) Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng.
Nilai-nilai Murni : tolong menolong, berhati-hati
Unsur Kemahiran Berfikir : Menghubungkait
Bahan Bantu Pengajar : Gambar kucing
1
2. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
Alatan : Gunting
Bahan : Kad manila, krayon, gam, getah, pensel
Rancangan Pengajaran Harian
2
3. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
Langkah / Isi Pelajaran: Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Catatan:
Masa:
Set Induksi • Gambar kucing. 1) Guru menunjukkan beberapa keping Strategi:
(5 minit) gambar kucing kepada murid-murid. Berpusatkan
2) Guru menanyakan soalan dan murid Murid
menjawab soalan.
3) Guru mengaitkan gambar yang di KB:
tunjukkan dengan pembelajaran pada Menghubungkait
hari tersebut.
BBM:
Gambar kucing
• Menyoal soalan:
- Apakah haiwan yang
3
4. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
terdapat di dalam
gambar-gambar ini?
• Jawapan:
- Kucing
Langkah 1 • Memperkenalkan alat-alat 1) Guru meminta murid menyatakan KB:
(5 minit) - Kad manila alat-alat yang diperlukan untuk Menghubungkait
- Krayon membuat topeng.
- Gunting 2) Guru memperkenalkan alat-alat yang BBM:
- Getah diperlukan. Kad manila,
- Pensel krayon, gunting,
- Gambar muka kucing getah dan
gambar muka
kucing.
Langkah 2 • Topeng muka kucing 1) Guru mempamerkan topeng muka KB:
(15 minit) kucing yang telah siap di hadapan Menjana Idea
kelas.
• Melukis mata, hidung, 2) Guru meminta murid mengeluarkan BBM:
mulut dan telinga di atas kad manila yang dibawa oleh mereka. Topeng muka
3) Guru menunjukkan cara melukis kucing
4
5. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
kad manila. muka kucing dimana guru melukis
mata, hidung, mulut dan telinga di Nilai:
atas papan hitam. Bersungguh-
4) Guru bersama-sama dengan murid sungguh
melukis mata, hidung, mulut dan
telinga kucing di atas kad manila
tersebut.
Langkah 3 • Menggunting muka kucing 1) Guru menunjukkan cara untuk Nilai:
(10 minit) serta menebuk matanya. menggunting muka kucing. Ketekunan
2) Guru bersama-sama dengan murid
menggunting muka kucing yang telah
siap dilukis.
Langkah 4 • Mewarnakan muka kucing. 1) Guru meminta murid mewarnakan Nilai:
(15 minit) muka topeng tersebut mengikut Kreatif
kreativiti masing-masing.
2) Guru memantau murid mewarna.
5
6. APLIKASI PEDAGOGI DALAM PENGAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL (SVM 2203)
Langkah 5 • Membuat dua lubang kecil 1) Guru menunjukkan cara membuat Nilai:
(5 minit) di dua belah topeng serta dua lubang kecil di dua belah topeng. Patuh arahan
mengikat getah di lubang 2) Guru memantau murid membuat
tersebut. lubang.
3) Guru meminta murid mengikat getah
di kedua-dua lubang tersebut.
Penutup • Mempamerkan topeng. 1) Guru mengambil beberapa contoh KP:
(5 minit) topeng yang telah siap dan Menghargai
menunjukkan di hadapan kelas. karya
2) Guru meminta murid mengemas
kelas. Nilai:
Menjaga
6