1. Rancangan Pengajaran Harian 1:
Mata pelajaran: Sains
Kelas: Tingkatan 4 Jujur
Tarikh: 11 Februari 2011
Masa: 11.00 pagi – 12.25 tgh (80 minit)
Bilangan murid: 25 orang
Bidang pelajaran: Aplikasi elektrokimia dalam kehidupan
Objektif pembelajaran: Penyaduran logam
Hasil pembelajaran:
a) Pelajar dapat
b) Pelajar dapat
Di akhir sesi pembelajaran ini, pelajar dapat:
A Menguasai isi kandungan
a. memahami proses penyaduran logam dalam elektrokimia dengan tepat.
b. Menjelaskan 2 contoh proses penyaduran logam dalam kehidupan harian dengan
betul.
c. Menyatakan 2 kebaikan penyaduran logam dalam kehidupan dengan betul
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
a. membuat pemerhatian perubahan fizikal yang berlaku sewaktu eksperimen
dijalankan dengan teliti.
b. merekabentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk menentukan 2
jenis elektrod ke atas proses penyaduran logam.
C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
a. memberi kerjasama dalam menyediakan peralatan amali dengan betul.
b. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan prosedur
yang dipersetujui dalam kumpulan
c. menghargai masa dengan menjalankan eksperimen dengan pantas dan sentiasa
menumpu kepada menjalankan tugasan tersebut.
d. mengamalkan sifat berjimat dalam menggunakan larutan kimia.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Penyaduran logam
a. menghakis permukaan
b. pergerakan ion
c. menyadur permukaan
d. dipengaruhi oleh jenis elektrod
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
2. Bikar 250 ml 2 unit
Klip buaya – 2 unit
wayar
sudu besi – 1 unit
logam kuprum
larutan kuprum II sulfat – 5 0ml
video penyaduran
Langkah berjaga-jaga:
Elakkan pembaziran larutan Kuprum II sulfat sewaktu menjalankan eksperimen.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mengetahui konsep elektrokimia.
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/ Penyaduran adalah Menerangkan secara ringkas Murid memberi
Mencungkil proses yang mana berkenaan dengan respon Strategi/
idea objek logam yang penyaduran dalam industri. Teknik:
(10 min) disadurkan lapisan Penggunaan bahan
logam lain yang nipis. Menayangkan video bantu mengajar
berkaitan dengan dan soal jawab
penyaduran dalam industry
serta bersoal jawab dengan
pelajar.
Menjalankan Logam digunakan Memberi penerangan Murid membuat Strategi/
kajian untuk menyadurkan sebelum menjalankan hipotesis, beri Teknik:
(45 min) bahan logam lain : eksperimen. cadangan reka Aktiviti inkuiri
1) untuk bentuk eksperimen, terbimbing dalam
mengelakkan menyatakan kumpulan
daripada berkarat. pembolehubah.
2) Untuk Murid menjalankan Sikap saintifik dan
menambahkan eksperimen bagi nilai murni:
kecantikan objek menjawab Penglibatan aktif
dengan persoalan. Menghargai masa
memberikan
permukaan yang Aktviti pemulihan:
berkilau. Mendengar
Objek yang akan penerangan guru
disadurkan adalah dalam kumpulan
katod dan bahan logam kecil
yang digunakan untuk
menyadur adalah anod.
3. Aplikasi Idea Aplikasi penyaduran Mengutarakan persoalan Pelajar Strategi:
(20 min) dalam industri utama : menyelesaikan Pembentangan
Apakah aplikasi penyaduran masalah dalam pelajar
yang berlaku dalam kumpulan
persekitaran pelajar? Pelajar
membentangkan
dapatan
eksperimen.
Penutup 2 kebaikan penyaduran Taksir kefahaman pelajar Pelajar berbincang Strategi:
(5 min) dengan soalan yang dalam kumpulan Penyoalan
diberikan. untuk menjawab keseluruhan kelas
Apakan kebaikan soalan dan
penyaduran? membuat
kesimpulan
pelajaran.
Model inkuiri.
4. Model Inkuiri merangkumi segala proses soal selidik untuk
mendapatkan jawapan atau kesimpulan daripada soalan, atau
daripada masalah yang dikemukakan.
Aktiviti soal selidik ini memerlukan pelajar mengenal pasti soalan
bermasalah, membentuk hipotesis, merancang aktiviti kajian,
manjalankan kajian atau siasatan dan seterusnya mendapatkan
jawapan dan membuat rumusan.
Terdapat dua jenis model inkuiri :
Inkuiri terbimbing- memerlukan bimbingan guru-sesuai untuk
sekolah rendah dan menengah
Inkuiri terbuka- tidak diberi sebarang bimbingan-sesuai untuk
peringkat tinggi seperti universiti
Pelajat memerlukan pemikiran kreatif pemikiran penaakulan serta
penilaian bagi menyelesaikan masalah dan membuat keputusan.
Kelebihan.
Pelajar menjalankan ekperimen dan dapat melihat sendiri bagaimana
proses penyaduran logam berlaku.
Kekurangan
Pelajar gagal memahami sub topik ini apabila eksperimen yang
dijalankan gagal.