Rph kemahiran hidup t5 (perintang dan membaca litar)
1. RancanganPengajaranHarianKemahiranHidup
Mata pelajaran : KemahiranHidup.
Kelas : 5 Wawasan
Tarikh : 24Februari 2013.
Masa : 9.45pagi–10.45 pagi.
BilanganPelajar : orang.
Tajuk : ElektrikdanElektronik.
Sub Tajuk : PenghasilanProjekElektronik.
Kemahiran : Muriddapatmembacanilaiperintangdanmembacalitarskematik.
PengetahuanSediaAda :Muridpernahmempelajarinama, simboldanfungsikomponenelektronik.
Objektif : Di akhirpembelajaran, muriddapat :
1. Mengiranilaiperintangdenganbetul.
2. Membacadanmemahamilitarskematik.
3. Melukislitarskematik.
Nilai - nilaimurni :Keberanian, Kerajinan, Berusaha,KebersihandanTanggungjawab.
KemahiranGenerik :
1. KemahiranBerfikir: menjanaidea danmengingatkembali.
2. TeoriKecerdasanPelbagai: verbal-linguistikdan visual ruang.
Bahan Bantu Mengajar :lampu, kipasdanlembarankerja.
Alat Bantu Mengajar: Bukuteks.
2. Langkah
/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
( 5 minit )
Guru memasang
lampu dan kipas di
dalam kelas
Muridmelihatperlakuan yang
dilakukanoleh guru di dalamkelas.
Muridmenjawabpertanyaandari guru
tentangperlakuan yang
telahditunjukkannya.
Muridmendengarperkaitanisipelajara
ndari guru.
BBM
:lampudankipas.
KemahiranGenerik:
KBF: menjana idea.
Nilai :Keberanian.
Langkah 1
( 10 minit)
Mengiranilairintan
gan
Muridmendengarpenerangandari
guru
mengenaicaramengiranilairintangn.
Muridmengiranilairintangan yang
diberioleh guru.
Muriddibimbingoleh guru
semasamengiranilairintangan.
BBM :lembarankerja.
KemahiranGenerik:
KBF: menjana idea
danmengingatkemba
li.
Nilai :Kerajinan.
Langkah 2
( 15 minit )
Membacadanmem
ahamilitarskematik
Muridmelihatgambarajahlitar yang
dilukisoleh guru padapapanhitam.
Muridmembacalitar yang dilukisoleh
guru.
Muridmenjawabsoalan guru
mengenailitar yang dilukisoleh guru.
Muriddibetulkanoleh guru
sekiranyaterdapatkesalahan yang
dilakukan.
KemahiranGenerik:
KBF:
mengingatkembali.
TKP: verbal-linguistik.
Nilai :berusaha.
Langkah 3
( 25 minit )
Melukislitarskemat
ik
Muridmelukislitarskematik yang
telahdipelajarinyapadalangkah 2.
Muridmelabelnamakomponenpadalit
arskematik yang telahdilukisitu.
Muriddibetulkanoleh guru
sekiranyaterdapatkesalahan yang
dilakukan.
KemahiranGenerik:
KBF:
mengingatkembali.
TKP: visual-ruang
Nilai:
keberaniandankeraji
nan.
Penutup
( 5 minit )
Rumusan
Pengurusanbengke
l
Guru
menyoalmuridtentangisipelajaranpad
ahariini.
Guru
membuatrumusanbersamamurid.
Guru
memintamuridmengemasmejamasing
-masingdanbengkel.
KemahiranGenerik:
KBF:
Mengingatkembali.
Nilai
:kebersihandanberta
nggungjawab.