1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
Tarikh : 23.4.2013
Masa : 3.25 – 4.25
Tahun : 3 Bestari
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 3
Tema : TEMA 3 – KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
Tajuk : Aktiviti di Padang Sekolah
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Murid membaca teks dan mengenal pasti perkataan berimbuhan awalan.
2. Murid mengambil imlak frasa dan ayat yang dibacakan oleh guru dalam buku tulis.
Standard kandungan :
2.2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan
yang betul.
3.4. Menulis imlak dengan tepat.
Standard pelajaran :
2.2.1. Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam ayat
daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.
3.4.2. Menulis imlak frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan dengan tanda baca
dan ejaan yang tepat.
Sistem bahasa : Imbuhan.
Penerapan ilmu : Kbt :- KB – Mengenal pasti
Kontekstual - Menghubungkaitkan
Nilai : Kesihatan
BBM : Power point, LCD, Lembaran kerja.
2. Masa /
Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti P& P Catatan
Set
Induksi
(5 minit)
Power point, LCd 1.Guru menayangkan slaid 1
murid 1 sukan dan gambar
murid sedang bersenam di
padang.
2 . Murid bercerita mengenai
slaid dan gambar yang
ditanyangkan oleh guru.
BBM
Power point dan LCD.
Kbt :- KB – Mengenal pasti
Kontekstual -
Menghubungkaitkan
Nilai : Kesihatan
Langkah
1
(10
minit)
Power point. LCD
1. Guru mengaitkan set
induksi dengan tajuk pada
hari ini.
1. Murid diperlihatkan
gambar-gambar kegiatan
aktiviti di padang sekolah.
2. Murid bercerita mengenai
gambar yang mereka lihat.
Kemahiran Lisan
Kbt: Menjana idea
Langkah
2
(10
minit)
Power point, LCD, teks. 1.Murid membaca teks yang
ditayangkan.
2. Murid mengenal pasti
perkataan berimbuhan
awalan dan akhiran yang
terdapat dalam petikan.
Kemahiran menaakul
BBM : LCD dan power point
Nilai: Kesihatan
Langkah
3
(15
minit)
Imbuhan 1 Guru menerangkan dan
memberikan contoh-contoh
imbuhan.
2.Murid menyebut perkataan
berimbuhan dalam petikan
seterusnya menyatakan
imbuhan dan kata akarnya.
BBM : LCD dan power point
Kbt :- KB – Mengenal pasti
Sistem bahasa:
Imbuhan
3. Refleksi :
Ayat tunggal dan ayat
majmuk.
3.Murid melengkapkan teks
dengan perkataan
berimbuhan awalan dan
akhiran.
4. Murid membaca petikan
yang telah dilengkapkan.
5. Murid diminta membina
ayat dengan menggunakan
perkataan berimbuhan
kemudian membacanya.
Kemahiran mendengar.
Menjana idea
( 5 minit) Frasa dan ayat 1. Murid mengambil imlak
frasa dan ayat yang dibacakan
oleh guru dalam buku tulis.
2. Murid membaca frasa dan
ayat yang telah diimlakkan.
Kemahiran mendengar
Penutup
(5 minit)
-Rumusan isi 1.Guru merumuskan P&P
dengan sesi
soal jawab bersama murid
tentang aktiviti yang telah
dipelajari.
BBM: LCD dan power point.
Nilai : Kesihatan
4. REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
SEBELUM P&P
Sebelum mengajar saya telah menyediakan rancangan pengajaran dan bahan yang saya fikirkan
sesuai iaitu power point. Aktiviti P&P saya lebih banyak menggunakan teknik power point.
Pengajaran tatabahasa tentang penggunaan imbuhan awalan dan akhiran. Latihan imlak juga
diberikan pada akhir aktiviti iaitu sebelum penutup.
SEMASA P & p
Aktiviti pengajaran dimulai dengan set induksi di mana saya telah memperlihatkan gambar baner
satu murid satu sukan dan murid-murid yang sedang bersenam robik di padang sekolah. Isi
pengajaran pula saya telah memperlihatkan beberapa keeping gambar kegiatan murid-murid di
padang sekolah seperti, bersenam, sukaneka, lompat tinggi dan bermain bola sepak. Diikuti dengan
membaca teks, mengenali imbuhan di mana murid telah menyataka perkataan-perkataan
berimbuhan yang terdapat dalam teks. Disusuli dengan murid melengkapkan teks dengan perkataan
berimbuhan yang disediakan dalam buku tulis. Latihan akhir pula dengan imlak frasa dan ayat.
Diikuti dengan penutup di mana murid dikehendaki menyatakan semula aktiviti yang terdapat dalam
gambar secara ringkas.
KELEMAHAN P&P
Semasa P&P
Segelintir murid tidak dapat menyatakan aktiviti dalam gambar dengan jelas, sebutan tidak jelas,
rasa malu dan tidak yakin. Saya juga lebih banyak menggunakan teknik power point yang mungkin
menyebabkan segelintir murid ini merasa bosan.
KEKUATAN P&P
Secara keseluruhannya murid dapat mengikuti aktiviti P&P ini dengan baik. Ini kerana adanya bahan
power point yang disediakan di mana memudahkan saya untuk menyampaikan pengajaran dan
5. memudahkan murid memahami pengajaran yang di sampaikan. Ia juga dapat menarik perhatian
murid-murid. Latihan yang diberikan juga dapat disiapkan dengan betul dan pada masa yang telah
ditetapkan.
TINDAKAN SUSULAN/PENAMBAHBAIKAN
Saya akan sedaya upaya memperbaiki pengajaran saya dengan selalu membuat latihanmembina
ayat berpandukan gambar untuk menggalakkan murid menaakul dan menjana idea dengan betul di
samping menggalakan murid bercerita mengenai apa yang telah mereka lihat dan tulis berpandukan
gambar, ditonton, didengar, atau dari pengalaman. Selain daripada itu sessi bercerita juga akan saya
galakan untuk membantu murid mengatasi rasa malu dan tidak yakin mereka.