1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Betau
Tarikh : 21 Januari 2011
Masa : 10.30 – 11.00pagi (30 minit)
Bilangan Murid : 25 orang
Tajuk : Pemimpin Kecil di Sekolahku
Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Mengemukakan 3 soalan bertumpu dan 2 soalan bercapah mengenai kriteria
calon ketua kelas secara logik dan tepat
2. Membaca petikan kriteria calon ketua kelas dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan menarik
3. Membina 3 perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk menggunakan
kata adjektif yang terdapat dalam petikan
Fokus Utama:
1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila
Aras : 2 (i) Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya
secara logik dan tepat
Fokus Sampingan:
5.1Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta
memahami perkara yang dibaca
Aras : 3 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
menarik
2. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan
teks tentang sesuatu tajuk
Aras : 2 (i) Membina perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk
Kemahiran Bahasa: Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Sistem Bahasa:
Tatabahasa: Membina perenggan menggunakan kata adjektif:
kemas, berani, tegas, lemah lembut, berat, pintar dan baik
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu: Pendidikan Islam
b) Nilai murni: Kejujuran, kerjasama dan kerajinan
c) Kemahiran Bernilai Tambah:
Kemahiran berfikir: - Menjana dan menghasilkan idea baru
Kecerdasan pelbagai: - verbal-linguistik dan interpersonal
Pengetahuan Sedia Ada:
Pernah dan tahu :
- Membina ayat menggunakan kata adjektif
- Berpengalaman memilih ketua kelas
Bahan Bantu Belajar:
- Tayangan slaid power point berkaitan kriteria pemilihan calon ketua kelas
3. ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN
Soalan :
1.Apakah kriteria yang
kamu nampak pada diri
ketua kelas kamu ini?
2.Layak ataupun tidak ketua
kelas ini dilantik sebagai
ketua kelas?
SET INDUKSI (5 minit)
• Guru meminta ketua kelas tampil
ke hadapan
• Guru bertanyakan kepada murid
lain menegenai keriteria yang
terdapat pada ketua kelas tersebut
• Guru mengaitkan tajuk pelajaran.
Nilai : kejujuran
Tayangan slaid power point
berkaitan
“Kriteria Pemilihan Calon
Ketua Kelas”
(Rujuk Lampiran A)
Kata adjektif
- Kemas
- Berani
- Tegas
- Rajin
- Lemah lembut
- Berat
- Pintar
- Baik
LANGKAH 1 (10 minit)
• Guru menayangkan slaid power
point berkaitan kriteria pemilihan
calon ketua kelas
• Beberapa orang murid diminta
membacakan kriteria pemilihan
calon ketua kelas yang terdapat
pada tayangan menggunakan
sebutan dan intonasi yang betul
dan menarik
• Guru dan murid bersoal jawab
mengenai kriteria tersebut
• Guru meminta murid
menyenaraikan kata adjektif yang
terdapat pada tayangan tersebut
BBM :
-tayangan slaid
power point
berkaitan kriteria
pemilihan calon
ketua kelas
KP :
Verbal linguistik
Nilai :
- Kerjasama
4. Aktiviti
Main Peranan
Contoh soalan bertumpu:
- Apakah kriteria yang
ada pada?
Contoh soalan bercapah:
- Bagaimanakah kita
hendak memilih
ketua kelas yang
baik?
Langkah 2 (10 minit)
• Guru memanggil 3 orang murid ke
hadapan dan meminta mereka
membawa watak sebagai
• Murid lain diminta bertanya soalan
kepada ketiga-tiga watak tersebut
berkaitan kriteria diri mereka
sebagai calon ketua kelas.
• Guru membimbing murid
membina soalan bertumpu dan
bercapah
Teknik:
- Main peranan
Pendekatan:
- Komunikatif
Nilai:
- Kejujuran
- Kerjasama
KP:
- Verbal-
liguistik
- Interpersonal
KB:
- Menjana dan
menghasilkan
idea baru
Penutupan Kognitif :
- Apakah yang telah kamu
pelajari sebentar tadi?
- Apakah pengajaran
yang boleh diambil
daripada pelajaran hari
ini?
PENUTUP (5 minit)
• Murid-murid diminta menyatakan
perkara-perkara yang telah
dipelajari seperti tajuk pelajaran,
kriteria calon ketua kelas dan
tanggungjawab sebagai ketua
kelas
• Guru membuat penutup kognitif
dengan menerangkan betapa
pentingnya memilih calon ketua
kelas betapa pentingnya tugas
ketua kelas
Kerja rumah :
Membina 3 perenggan dengan ayat
Nilai :
- Kerjasama
- Kerajinan
5. Refleksi / Ulasan :
(Diisi oleh guru selepas selesai P&P)
tunggal dan ayat majmuk
menggunakan kata adjektif yang
terdapat dalam petikan