2. O projektu
• Vzdělávací projekt Postav se na vlastní nohy s následným
procvičením v praxi, je zaměřený na posílení znalostí,
dovedností a osobnostní rozvoj dospívající mládeže před
odchodem z výchovného zařízení.
• Jeho cílem je komplexně posílit samostatnost mládeže
a připravit ji na životní situace, které budou muset
po odchodu ze zařízení řešit. Tematicky je zaměřen na několik
oblastí: práce, vztahy kolem nás, finance a bydlení.
• Projekt je doplněn o podporu profesních kompetencí
zapojených vychovatelů.
• Zážitkově vzdělávací a sebezkušenostní část projektu využívá
metod a principů zážitkové pedagogiky.
3. Cíle projektu
• napomáhat při začleňování do světa práce a
budování samostatného života
• usnadnit odchod z výchovného zařízení
• zvýšit možnosti uplatnění pomocí rozvoje
dovedností důležitých pro osobní i profesní život
• rozšířit informační základnu
• podpořit profesní kompetence vychovatelů
• napomoci k rozvoji osobnosti skrze zážitkově
vzdělávací a sebezkušenostní setkání
4. Hlavní aktivity projektu
• 1 seznamovací setkání
• 4 zážitkově vzdělávacích a sebezkušenostních
víkendových setkání
• 1 závěrečné setkání
• 20 mladých lidí, kteří absolvují brigádu
• 185 hodin přímé práce na účastníka a 90
hodin nepřímé práce na účastníka
• 27 hodin přímé práce s vychovateli a 100
hodin nepřímé práce s vychovateli
5. Průběh projektu
• První fáze projektu zahrnuje oslovení a výběr účastníků, výběr dodavatelů
služeb, příprava a zajištění školení.
• Následuje seznamovací setkání zaměřené na poznání členů skupiny a motivaci
skupiny do společné práce.
• Po seznámení přichází 4 zážitkově vzdělávací a sebezkušenostní víkendová
setkání, která jsou tematicky propojená.
• Paralelně se školením mládeže probíhá školení pro vychovatele, které slouží k
podpoře jejich profesních kompetencí.
• V druhé polovině projektu je cílem napomoci účastníkům k nalezení a
absolvování brigády. Zde si může mladý člověk v praxi vyzkoušet teoretické
znalosti a začít si osvojovat pracovní návyky.
• Společné snažení účastníků je završeno na závěrečném společném setkání.
• Poslední fáze projektu je věnována vyhodnocování, evaluaci a zpracování
výstupů projektu pro příslušný rok.
6. Harmonogram projektu
Projekt je koncipován na rok
(nejlépe školní rok)
• 1. – 2. měsíc - vyhlášení projektu, výběr účastníků, podepsání
dohody o spolupráci, výběr dodavatelů služeb, příprava a zajištění
školení
• 3. měsíc – seznamovací setkání
• 4. – 8. měsíc – 4 zážitkově vzdělávací a sebezkušenostní víkendová
setkání
• 8. – 10. měsíc – brigáda - ověřování teorie v praxi
• 11. měsíc - závěrečné setkání
• 12. měsíc – vyhodnocení zpětné vazby, evaluace a ukončení daného
ročníku
7. Náklady projektu
• Celkové náklady projektu: Kč
• Náklady na 1 školení: Kč
(6 školení / 1 rok)
Finanční hranice pro náklady spojené se školením - ubytování 250 Kč/noc/účastník, strava
200 Kč/den/účastník, cestovné 400 Kč/účastník/školení, školící prostory 800 Kč/den.
Zapojená výchovná zařízení se budou finančně spolupodílet na pokrytí nákladů s
dopravou na školení.
• Zbývající část prostředků: Kč
(koordinace projektu a řízení projektových aktivity, odborná lektorská činnost, supervize,
didaktické pomůcky a školící materiál, finanční řízení projektu, monitoring v regionech,
spotřební materiál, fotodokumentace, krátký film o projektu a režijní náklady)