ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
Rph carta pai
1. 5.0 PENGAJARAN MIKRO
5.1 Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Pengendalian Data Carta Pai
RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 6 (PENGENDALIAN DATA)
Tarikh : 9 April 2012
Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi
Tahun : 6 Cekal
Bil Murid : 25 orang
Subjek : Matematik
Topik : Pengendalian Data
Subtopik : Menyusun dan Mentafsir Data
Bidang Pembelajaran : Membina Carta Pai daripada Sekumpulan Data
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
i. Mentafsir data daripada data dengan betul
ii. Membina carta pai berdasarkan data dengan betul
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah boleh menyusun data dalam bentuk jadual
Kemahiran Berfikir : Mengenalpasti, mengklasifikasi
2. Nilai Murni : Ketepatan masa, berhati-hati, bekerjasama
Bahan Bantu : Video, ‘powerpoint’, polisterin bulat, kad ‘fraction templates ’
Tatabahasa : Carta pai, ‘fraction template’, kekerapan
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Mari Mendengar Cerita -Murid mendengar guru bercerita tentang ‘Beruang yang Baik ABM
(3 minit) Hati’ menggunakan kad pecahan pizza dan ‘powerpoint’. -Kad pecahan
‘Beruang yang Baik Hati’ -Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pizza
i. Semakin banyak pizza yang diberi kepada seseorang, -‘Powerpoint’
semakin besar pecahan pizza yang perlu dikeluarkan.
ii. Jika sedikit pizza diberi, maka pecahan pizza yang
dikeluarkan juga sedikit
Langkah 1 Demonstrasi guru -Guru menggantung polisterin besar berbentuk bulat di papan ABM
(10 minit) hitam -Polisterin bulat
Penekanan konsep sebahagian -Guru mencucuk pin berwarna pada lilitan bulatan. Jaraknya -Pin berwarna
daripada keseluruhan dipastikan sama.
5 pin merah
3 pin biru
2 pin kuning
3. -Guru membuat garisan seperti dalam rajah
-Guru menampal kad berwarna bersesuaian dengan setiap
sektor
-Murid ditekankan dengan konsep:
Carta pai mewakili sebahagian daripada keseluruhan
Satu bulatan adalah keseluruhan dan setiap sektor
adalah sebahagian daripada bulatan
-Murid diminta mengaitkannya dengan cerita dalam set
induksi
Sektor yang dilitupi oleh pin berwarna merah mewakili
pizza yang diberi kepada tikus.
Sektor yang dilitupi oleh pin berwarna biru mewakili
pizza yang diberi kepada kambing.
Sektor yang dilitupi oleh pin berwarna hijau mewakili
pizza yang diberik kepada Deery.
4. Langkah 2 Cuba sendiri -Murid diedarkan dengan sehelai kertas yang mengandungi 3 ABM
(20 minit) ‘fraction templates’ setiap seorang: -‘Fraction
Membina Carta Pai ‘Fraction template’ persepuluh template’
Menggunakan ‘Fraction ‘Fraction template’ perlapan -‘Powerpoint’
Templates’ ‘Fraction template’ perlima
-Murid ditayangkan jadual melibatkan jumlah kekerapan
sebanyak 10 menggunakan ‘powerpoint’
-Murid dibimbing untuk memilih ‘fraction template’ yang
bersesuaian:
Kira jumlah data/kekerapan data. Jika 10, maka
gunakan ‘fraction template’ persepuluh
-Murid diminta untuk mewarnakan jumlah pecahan dengan
warna yang bersesuaian dengan data
-Murid dibimbing untuk mencari peratusan yang terlibat bagi
setiap sektor
-Murid dibimbing untuk melabel dan menamakan data
-Murid dibimbing untuk mengaitkan peratusan dengan
pecahan carta pai
Semakin luas kawasan yang diliputi oleh sesuatu
warna, semakin besar peratusannya.
-Murid ditayangkan dengan data berlainan dan langkah
membina carta pai diulang
5. Langkah 3 Kuiz Interaktif -Murid ditayangkan permainan membina carta pai secara ABM
(10 minit) interaktif pada laman sesawang -Permainan
Membina Carta Pai secara interaktif
Interaktif http://nlvm.usu.edu/en/nav/frames_asid_183_g_4_t_5.html -Lembaran kerja
-Murid diminta mencuba Nilai Murni
-Murid diedarkan dengan lembaran kerja dan menyiapkannya -Yakin diri
dalam masa 5 minit -Berani
Langkah 4 Aktiviti Kumpulan -Murid diminta duduk dalam kumpulan berlima ABM
(15 minit) -Murid diberikan satu kertas soalan penyelesaian masalah -Kertas soalan
Membina Carta Pai -Murid diminta melengkapkan jadual dan membina carta pai
mengikut langkah yang betul pada ruang yang disediakan Nilai Murni
-Kumpulan yang terpantas menjawab dengan betul dikira -Kerjasama
pemenang
Penutup Perbincangan -Murid dipilih secara rawak untuk menyatakan langkah- Nilai Murni
(2 minit) langkah membina carta pai: -Berani
Langkah-langkah Membina Tentukan pecahan bulatan mengikut jumlah -Yakin Diri
Carta Pai kekerapan
6. Warnakan setiap sektor mengikut bilangan kekerapan
bagi setiap item.
Cari peratusan bagi setiap sektor
Labelkan bahagian berwarna mengikut nama item
beserta peratusannya. Berikan tajuk bagi carta pai
tersebut.
Refleksi: