SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  17
Rancangan Pengajaran Harian




Subjek                  :   Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Tarikh                  :   14 Januari 2002

Hari                    :   Isnin

Tempat                  :   Padang UPSI

Kelas                   :   Tingkatan 2 UNIQUE

Bilangan murid          :   24 orang

Topik                   :   Permainan Bola baling

Kemahiran               :   Menjaga Gol

Fokus Kemahiran         :   Menahan/menepis bola paras rendah (bawah paras lutut)

Pengetahuan sedia ada   :   1. Murid sudah mempelajari kemahiran menutup ruang (kecilkan sudut) jaringan.

                            2. Murid sudah mempelajari kemahiran menepis dan menahan bola tinggi.
Objektif psikomotor     :   Semua murid dapat menepis keluar atau menghalang sekurang- kurangnnya 1 daripada 5

                            percubaan bola rendah (bawah paras lutut) dari jarak 6 meter atau lebih semasa aktiviti

                            permainan kecil.

Objektif kognitif       :   Murid dapat menamakan sistem tenaga dominan(ATP-PC) dan komponen kecergasan utama

                            (ketangkasan) yang terlibat untuk penjaga gol bola baling, dengan betul, secara lisan semasa

                            aktiviti penutup.

Objektif afektif        :   Murid dapat mengamalkan sikap bekerjasama semasa aktiviti dalam kumpulan kecil (bertiga)

                            dan juga semasa aktiviti permainan kecil.

Penerapan nilai murni   :   Jujur – semasa mencatat dan mengira markah untuk permainan kecil.
Isi                                                                                Catatan/
Langkah /
              Kandungan/                   Butiran Mengajar                       Organisasi Kelas      Alat
  Masa
               Aktiviti                                                                                  an


Set Induksi   Memanaskan   1. Murid berjalan kapal terbang dalam kawasan                               kon

  5 minit       badan         padang 20 X 40, tanpa melanggar rakan, guru, kon

                              dan alatan lain di atas padang.

                           2. Murid berlari kapal terbang dalam kawasan

                              padang 20 X 40, tanpa melanggar rakan, guru, kon

                              dan alatan lain di atas padang.

                           3. Murid berhenti sebaik sahaja wisel dibunyikan.

                           4. Kedudukan adalah bebas selagi tidak terlalu rapat

                              dan tidak terkeluar daripada padang 20m X 40m
sambungan     sambungan

Set Induksi   Memanaskan   5. Betulkan jarak jika terlalu rapat.

                badan      6. Seorang murid tampil ke tengah untuk memimpin

                              aktiviti regangan, murid lain ikut.




Langkah /         Isi                      Butiran Mengajar                   Organisasi Kelas   Catatan/
Kandungan/                                                               Alat
  Masa
             Aktiviti                                                                 an


Langkah 1     Aktiviti    1. Murid masuk ke dalam grid 5 X 10 yang disukai.      Gamba-

 5 minit     individu :   2. Satu grid tidak boleh melebihi dua orang murid.      rajah

              Imageri     3. Guru menerangkan bahawa semua aktiviti berikut

              teknik         adalah dalam gerak perlahan (slow motion)            Semua

            menahan/me    4. Murid bayangkan situasi seorang penjaga gol bola     murid

             nepis bola      baling yang sedang menghadapi satu cubaan           melaku-

              rendah         jaringan rendah di bawah paras lutut, daripada        kan

              secara         pihak lawan.                                        aktiviti

              gerakan     5. Kemudian, murid langkah ke sisi, ikut arah laluan   serentak.

             perlahan        bola (berdasarkan imaginasi masing-masing).



              Aktiviti
individu :

              Imageri     6. Murid memastikan kaki melonjak bersedia untuk

sambungan     teknik         melonjak.

Langkah 1   menahan/me    7. Murid angkat lutut (kaki menepis)

             nepis bola   8. Murid lonjak kaki melonjak, hulurkan kaki

              rendah         menepis serta hulurkan tangan menepis, serentak.

              secara      9. Cuba tepis atau tahan bola.

              gerakan     10. Ikut lajak semasa mendarat.

             perlahan     11. Murid ulang lakuan sekali lagi.




Langkah /       Isi                       Butiran Mengajar                      Organisasi Kelas   Catatan/

  Masa      Kandungan/                                                                                Alat
Aktiviti                                                           an


Langkah 2     Aktiviti    1. Sebaik sahaja guru meniup wisel, murid ulang

 3 minit     individu :      lakuan dalam langkah 1, kali ini dengan cepat dan

            Ansur maju       tangkas mengikut kemampuan masing masing.

              gerakan     2. Lakuan dilakukan ke kiri, kemudian bangun dan

            penjaga gol      tepis ke kanan pula, berselang seli.

            menepis/men   3. Murid teruskan lakuan sampai guru menuip wisel

             ahan bola       berhenti.

              rendah      4. Kemudiannya, murid melakukan rehat aktif.

            tanpa bola    5. Murid sambung semula aktiviti menepis tanpa bola

                             ini mengikut jeda :



              Aktiviti

             individu :
sambungan   Ansur maju        (15 saat aktiviti : 40 saat rehat aktif) X 2

Langkah 2     gerakan     6. Guru soal : adakah murid letih melakukan aktiviti         sda            sda

            penjaga gol      ini ?

            menepis/men   7. Guru nyatakan bahawa sistem tenaga yang terlibat

             ahan bola       adalah ATP –PC, sebab lakuan aksi penjaga gol

              rendah         adalah cepat dan tangkas.

            tanpa bola




                Isi                                                                                 Catatan/
Langkah /
            Kandungan/                    Butiran Mengajar                       Organisasi Kelas      Alat
  Masa
              Aktiviti                                                                                  an
Langkah 3     Aktiviti      1. Murid dibahagikan bertiga-tiga dengan cara berikut         3 orang,

 6 minit    kumpulan :             •   Ada 8 gol, 8 orang jadi penjaga gol                2 bola

            Ansur maju             •   16 orang lagi masuk ke dalam grid, seorang          kon

              gerakan                  satu grid, tidak termasuk penjaga gol.
            penjaga gol
                                   •   Penjaga gol bersama serang pemain di grid
            menepis/men
                                       hadapan dan seorang pemain di grid
             ahan bola
                                       belakangnya membentuk satu kumpulan
            rendah-leret,
                                       aktiviti bertiga.
            dengan bola




                            2. Setiap tiga murid menggunakan satu gol, 2 biji
sambungan     Aktiviti
                               bola dalam grid 20m X 5m.
Langkah 3   kumpulan :                                                              sda     sda
                            3. Salah seorang dari mereka menjadi penjaga gol.
            Ansur maju
                            4. A meleretkan bola perlahan-lahan kepada penjaga
gerakan          gol dari jarak 6 meter atau lebih.

            penjaga gol     5. Penjaga akan cuba menepis atau menahan bola dari

            menepis/men        membocori golnya.

             ahan bola      6. Kemudian, penjaga gol akan menghadap ke arah

            rendah-leret,      B, kali ini B pula akan meleretkan bola perlahan-

            dengan bola        lahan kepada penjaga gol, menggunakan bola.

                            7. Jika A kehabisan bola apabila tiba gilirannya

                               untuk meleretkan bola, maka pemain B yang

                               memiliki 2 biji bola perlu memberikan sebiji

                               bola kepada A. Begitu juga sebaliknya.




sambungan     Aktiviti      8. A dan B akan menambah kelajuan bola secara

Langkah 3   kumpulan :         gradual dengan arahan guru.
Ansur maju      9. Penjaga gol ditukar selepas guru meniupkan wisel              sda            sda

              gerakan          dan tempatnya akan digantikan oleh A atau B

            penjaga gol     10. Ulang langkah ini sehingga ketiga-tiga pelajar dapat

            menepis/men        peluang menjaga gol.

             ahan bola

            rendah-leret,

            dengan bola




                 Isi                                                                                      Catatan/
Langkah /
            Kandungan/                      Butiran Mengajar                           Organisasi Kelas      Alat
  Masa
              Aktiviti                                                                                        an


Langkah 4     Aktiviti      1. Murid dibahagikan bertiga-tiga.

 6 minit    kumpulan :      2. Setiap tiga murid menggunakan satu gol, 2 biji
Ansur maju        bola dalam grid 20m X 5m.

              gerakan      3. Salah seorang dari mereka menjadi penjaga gol.

            penjaga gol    4. A membuat jaringan junam ke arah penjaga gol dari

             menepis/         jarak 6 meter atau lebih.

             menahan       5. Kelajuan bola pada mula aktiviti adalah atas

            bola rendah-      permintaan penjaga gol, dengan syarat tidak terlalu

              junam,          perlahan.

            dengan bola    6. Penjaga akan cuba menepis atau menahan bola dari

                              membocori golnya.

                           7. Kemudian, penjaga gol akan menghadap ke arah

sambungan                     B, kali ini B pula akan membuat jaringan junam        sda   3 orang,

Langkah 4                     kepada penjaga gol.                                         2 bola

                           8. Jika A kehabisan bola apabila tiba gilirannya                 kon

                              untuk menjunamkan bola, maka pemain B yang

                              memiliki 2 biji bola perlu memberikan sebiji
bola kepada A. Begitu juga sebaliknya.

                         9. A dan B akan menambah kelajuan bola secara

                            gradual dengan arahan guru.

                         10. Penjaga gol ditukar selepas guru meniupkan wisel

                            dan tempatnya akan digantikan oleh A atau B

                         11. Ulang langkah ini sehingga ketiga-tiga pelajar dapat

                            peluang menjaga gol.
                Isi                                                                                    Catatan/
Langkah /
            Kandungan/                   Butiran Mengajar                           Organisasi Kelas       Alat
  Masa
             Aktiviti                                                                                       an


Langkah 5   Permainan    1. Murid dibahagikan kepada dua pasukan.                                      Bib-2 set

              Kecil      2. Setiap pasukan mempunyai 4 orang penjaga gol, 4

 10 minit                   orang pemain dan 4 orang pencatat.                                          Bola-2

                         3. Penjaga gol, pemain padang dan pencatat akan                                 biji

                            bertukar-tukar posisi setiap 3 minit permainan.
4. 2 biji bola digunakan serentak.                          Kon

                        5. Seorang pemain hanya dibenarkan memegang

                           sebiji bola pada satu masa.                             Score-

                        6. Jika satu gol telah dijaringkan, pengadil akan           card

                           meniupkan wisel dan kedua-dua biji bola akan

                           diberikan kepada pasukan yang kena jaringan

                           tersebut untuk permainan dimulakan semula.

sambungan   Permainan   7. Tiada balingan sudut.                             sda    sda

Langkah 5     Kecil     8. Setiap kesalahan diberi 2 penalti serentak

                           (berjarak 6 meter dari gol)

                        9. Undang-undang lain adalah sama dengan permainan

                           bola baling sebenar.

                        10. Pencatat akan mencatat bilangan percubaan dan

                           bilangan jaringan yang telah dilepaskan oleh

                           penjaga gol.
11. Jaringan bawah paras lutut sahaja yang akan

                           dikira.

                        12. Pasukan yang salah seorang penjaga golnya paling

                           sedikit bolos, dikira sebagai pemenang.




sambungan   Permainan   13. Untuk itu strategi terbaik untuk menang ialah

Langkah 5     Kecil        jaringkan gol dalam keempat-empat gol lawan.        sda   sda

                        14. Penjaga gol terbaik akan diberi hadiah.
Isi                                                                                   Catatan/
Langkah /
            Kandungan/                    Butiran Mengajar                         Organisasi Kelas      Alat
  Masa
             Aktiviti                                                                                     an


 Penutup    Menyejuk-     1. Murid     membuat      aktiviti   kelonggaran   dan

             kan badan       menyejukkan badan.

 5 minit    dan rumusan   2. Pemenang dan penjaga gol terbaik diumumkan dan

                             diberi ucapan tahniah serta hadiah sebagai

                             pengukuhan.

                          3. Sambil itu guru menyoal sama ada murid seronok

                             melakukan aktiviti hari ini.

                          4. Guru menyoal :
•   Apakah sistem tenaga dominan yang terlibat untuk

    aksi seorang penjaga gol bola baling?



Jawapan : ATP-PC

•   Komponen        kecergasan   yang   manakah   paling

    penting untuk seorang penjaga gol bola baling?

Jawapan : Ketangkasan



5. Kelas bersurai

Contenu connexe

Tendances

Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridPembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridfiro HAR
 
Topik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikan
Topik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikanTopik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikan
Topik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikanWany Hardy
 
Larian Berganti-ganti
Larian Berganti-gantiLarian Berganti-ganti
Larian Berganti-gantiAbsolute221
 
Konsep pengurusan bilik darjah
Konsep pengurusan bilik darjahKonsep pengurusan bilik darjah
Konsep pengurusan bilik darjahAkhiarP
 
Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Teknologi Dalam Pengajaran dan PembelajaranTeknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Teknologi Dalam Pengajaran dan PembelajaranAlif Akram
 
Peraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAMPeraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAMmond niel
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahQamariah sabariah
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianAeyn Solehah
 
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...Atifah Ruzana Abd Wahab
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifMokhzani Fadir
 
Ciri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiranCiri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksirannurul syifaa'
 
Contoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari Pecut
Contoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari PecutContoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari Pecut
Contoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari PecutAzizi Ahmad
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projekaflah jamaluddin
 
Perkembangan sistem pendidikan di malaysia
Perkembangan sistem pendidikan di malaysiaPerkembangan sistem pendidikan di malaysia
Perkembangan sistem pendidikan di malaysiaMohd Syafiq A. Ghani
 
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)Fizz Scopio
 
64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston
64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston
64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosstonNajiha Bakar
 
Kumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasaKumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasapikaosman
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualzabidah awang
 
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroAfifah Yusoff
 

Tendances (20)

Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridPembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
 
Topik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikan
Topik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikanTopik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikan
Topik 1 konsep dan latar belakang seni dalam pendidikan
 
Larian Berganti-ganti
Larian Berganti-gantiLarian Berganti-ganti
Larian Berganti-ganti
 
Konsep pengurusan bilik darjah
Konsep pengurusan bilik darjahKonsep pengurusan bilik darjah
Konsep pengurusan bilik darjah
 
Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Teknologi Dalam Pengajaran dan PembelajaranTeknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
Teknologi Dalam Pengajaran dan Pembelajaran
 
Peraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAMPeraturan Olahraga KOAM
Peraturan Olahraga KOAM
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harian
 
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
Kepentingan Teori Pembelajaran Konstruktivisme dan Implikasi terhadap Pengaja...
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
 
Ciri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiranCiri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiran
 
Contoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari Pecut
Contoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari PecutContoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari Pecut
Contoh RPH Kokurikulum Olahraga Lari Pecut
 
Pembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan ProjekPembelajaran Berasaskan Projek
Pembelajaran Berasaskan Projek
 
Set induksi
Set induksiSet induksi
Set induksi
 
Perkembangan sistem pendidikan di malaysia
Perkembangan sistem pendidikan di malaysiaPerkembangan sistem pendidikan di malaysia
Perkembangan sistem pendidikan di malaysia
 
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
BBD 10302 pedagogi (KEMAHIRAN PENGAJARAN)
 
64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston
64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston
64507213 spektrum-gaya-pengajaran-mosston
 
Kumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasaKumpulan 2 teori huraian bahasa
Kumpulan 2 teori huraian bahasa
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstual
 
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
 

En vedette

Rph teknik menjaring cara lantunan
Rph teknik menjaring cara lantunanRph teknik menjaring cara lantunan
Rph teknik menjaring cara lantunanAinul Omar
 
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)Karen Kayny
 
Rancangan mengajar harian bola sepak
Rancangan mengajar harian bola sepakRancangan mengajar harian bola sepak
Rancangan mengajar harian bola sepakKaren Kayny
 
Kemahiran asas bola baling
Kemahiran asas bola balingKemahiran asas bola baling
Kemahiran asas bola balingHiroshi Sakae
 
RPH Bola Sepak
RPH Bola SepakRPH Bola Sepak
RPH Bola Sepakhafiz9130
 
KEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLA
KEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLAKEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLA
KEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLAjafri1980
 
02 bola baling
02 bola baling02 bola baling
02 bola balingfurzan
 
Panduan pengajaran pend jasmani thn 2
Panduan pengajaran pend jasmani thn 2Panduan pengajaran pend jasmani thn 2
Panduan pengajaran pend jasmani thn 2Sun Lam
 
Permainan bola baling
Permainan bola balingPermainan bola baling
Permainan bola balingLinda Midy
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan jasmani
Rancangan pengajaran harian pendidikan jasmaniRancangan pengajaran harian pendidikan jasmani
Rancangan pengajaran harian pendidikan jasmaniWan Nor Faezah
 
Modul bola sepak spts
Modul bola sepak sptsModul bola sepak spts
Modul bola sepak sptsJimmy Siow
 
Modul Latihan Sukan Bola Baling.
Modul Latihan Sukan Bola Baling.Modul Latihan Sukan Bola Baling.
Modul Latihan Sukan Bola Baling.Sekolah
 
Modul Latihan Sukan Bola Sepak
Modul Latihan Sukan Bola SepakModul Latihan Sukan Bola Sepak
Modul Latihan Sukan Bola SepakSekolah
 
Olahraga sekolah rendah
Olahraga sekolah rendahOlahraga sekolah rendah
Olahraga sekolah rendahSun Lam
 

En vedette (20)

Rph teknik menjaring cara lantunan
Rph teknik menjaring cara lantunanRph teknik menjaring cara lantunan
Rph teknik menjaring cara lantunan
 
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)Rph pj bola jaring   hantaran atas kepala (lob)
Rph pj bola jaring hantaran atas kepala (lob)
 
rph-pendidikan-jasmani-bola-jaring (salini.k)
 rph-pendidikan-jasmani-bola-jaring (salini.k) rph-pendidikan-jasmani-bola-jaring (salini.k)
rph-pendidikan-jasmani-bola-jaring (salini.k)
 
Rancangan mengajar harian bola sepak
Rancangan mengajar harian bola sepakRancangan mengajar harian bola sepak
Rancangan mengajar harian bola sepak
 
Kemahiran asas bola baling
Kemahiran asas bola balingKemahiran asas bola baling
Kemahiran asas bola baling
 
Topik 4 Kemahiran Asas Bola Jaring
Topik 4 Kemahiran Asas Bola JaringTopik 4 Kemahiran Asas Bola Jaring
Topik 4 Kemahiran Asas Bola Jaring
 
RPH Bola Sepak
RPH Bola SepakRPH Bola Sepak
RPH Bola Sepak
 
Rph hantaran arasbahu.doc
Rph hantaran arasbahu.docRph hantaran arasbahu.doc
Rph hantaran arasbahu.doc
 
KEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLA
KEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLAKEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLA
KEMAHIRAN MENERIMA DAN MENGHANTAR BOLA
 
02 bola baling
02 bola baling02 bola baling
02 bola baling
 
Panduan pengajaran pend jasmani thn 2
Panduan pengajaran pend jasmani thn 2Panduan pengajaran pend jasmani thn 2
Panduan pengajaran pend jasmani thn 2
 
Permainan bola baling
Permainan bola balingPermainan bola baling
Permainan bola baling
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan jasmani
Rancangan pengajaran harian pendidikan jasmaniRancangan pengajaran harian pendidikan jasmani
Rancangan pengajaran harian pendidikan jasmani
 
Modul bola sepak spts
Modul bola sepak sptsModul bola sepak spts
Modul bola sepak spts
 
Modul Latihan Sukan Bola Baling.
Modul Latihan Sukan Bola Baling.Modul Latihan Sukan Bola Baling.
Modul Latihan Sukan Bola Baling.
 
Futsal
FutsalFutsal
Futsal
 
Modul Latihan Sukan Bola Sepak
Modul Latihan Sukan Bola SepakModul Latihan Sukan Bola Sepak
Modul Latihan Sukan Bola Sepak
 
BOLA BALING
BOLA BALINGBOLA BALING
BOLA BALING
 
Olahraga sekolah rendah
Olahraga sekolah rendahOlahraga sekolah rendah
Olahraga sekolah rendah
 
Rph pj mikroteaching
Rph pj mikroteachingRph pj mikroteaching
Rph pj mikroteaching
 

Similaire à Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling

Rph bola tampar.
Rph bola tampar.Rph bola tampar.
Rph bola tampar.adzli75
 
Tahun 2 pj kssr
Tahun 2 pj kssrTahun 2 pj kssr
Tahun 2 pj kssradibazmi24
 
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3Razah Dollah
 
105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecekRohani Salam
 
Pj 2 z selasa golek
Pj 2 z selasa golek Pj 2 z selasa golek
Pj 2 z selasa golek adibazmi24
 
Contoh rph permainan KBSR
Contoh rph  permainan KBSRContoh rph  permainan KBSR
Contoh rph permainan KBSRJoyce1029
 
Lesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin Asyraf
Lesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin AsyrafLesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin Asyraf
Lesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin AsyrafMohamad Saad Mohamad Nain
 
39330167 rph-kepantasan-lari-pecut
39330167 rph-kepantasan-lari-pecut39330167 rph-kepantasan-lari-pecut
39330167 rph-kepantasan-lari-pecutSyuhada Zamani
 
Tuju kasut
Tuju kasutTuju kasut
Tuju kasutAn Hawa
 
Tuju kasut
Tuju kasutTuju kasut
Tuju kasutAn Hawa
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 mNurfaten Ismail
 
PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....
PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....
PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....QoriElmachzumy
 

Similaire à Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling (20)

Rph memadang sofbol
Rph memadang sofbolRph memadang sofbol
Rph memadang sofbol
 
Rph bola tampar.
Rph bola tampar.Rph bola tampar.
Rph bola tampar.
 
Tahun 2 pj kssr
Tahun 2 pj kssrTahun 2 pj kssr
Tahun 2 pj kssr
 
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
Panduan pd p pendidikan jasmani thn 5 bhg 3
 
105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek105627169 rph-hoki-menggelecek
105627169 rph-hoki-menggelecek
 
Pj 2 z selasa golek
Pj 2 z selasa golek Pj 2 z selasa golek
Pj 2 z selasa golek
 
Contoh rph permainan KBSR
Contoh rph  permainan KBSRContoh rph  permainan KBSR
Contoh rph permainan KBSR
 
Teknik futsal
Teknik futsalTeknik futsal
Teknik futsal
 
Rph lontar peluru
Rph lontar peluruRph lontar peluru
Rph lontar peluru
 
Lesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin Asyraf
Lesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin AsyrafLesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin Asyraf
Lesson Plan Hoki (Indian Dribble) by Amanuddin Asyraf
 
Pj6
Pj6Pj6
Pj6
 
39330167 rph-kepantasan-lari-pecut
39330167 rph-kepantasan-lari-pecut39330167 rph-kepantasan-lari-pecut
39330167 rph-kepantasan-lari-pecut
 
Tuju kasut
Tuju kasutTuju kasut
Tuju kasut
 
Tuju kasut
Tuju kasutTuju kasut
Tuju kasut
 
2m jumaat
2m jumaat 2m jumaat
2m jumaat
 
Pendidikan jasmani KSSR tahun1
Pendidikan jasmani KSSR tahun1Pendidikan jasmani KSSR tahun1
Pendidikan jasmani KSSR tahun1
 
Rph kssr
Rph kssrRph kssr
Rph kssr
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
 
Tajuk 02 pg 64 pg 69
Tajuk 02 pg 64   pg 69Tajuk 02 pg 64   pg 69
Tajuk 02 pg 64 pg 69
 
PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....
PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....
PROGRAM SATU TAHUN EKSTRAKULIKULER BOLA FUTSAL MTS N 1 BENGKULU UTARA - Copy....
 

Plus de Hafiz Pk

Contoh Membuat Soalan Aras Pengetahuan
Contoh Membuat Soalan Aras PengetahuanContoh Membuat Soalan Aras Pengetahuan
Contoh Membuat Soalan Aras PengetahuanHafiz Pk
 
Contoh Membuat Jadual Spesifikasi Ujian
Contoh Membuat Jadual Spesifikasi UjianContoh Membuat Jadual Spesifikasi Ujian
Contoh Membuat Jadual Spesifikasi UjianHafiz Pk
 
Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)
Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)
Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)Hafiz Pk
 
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)Hafiz Pk
 
Contoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola Tampar
Contoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola TamparContoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola Tampar
Contoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola TamparHafiz Pk
 
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH ) Sepak Takraw
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH )  Sepak TakrawContoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH )  Sepak Takraw
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH ) Sepak TakrawHafiz Pk
 
Cerita cinta suami isteri
Cerita cinta suami  isteriCerita cinta suami  isteri
Cerita cinta suami isteriHafiz Pk
 
Cara membuat agility ladder
Cara membuat agility ladderCara membuat agility ladder
Cara membuat agility ladderHafiz Pk
 
Langkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah laku
Langkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah lakuLangkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah laku
Langkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah lakuHafiz Pk
 

Plus de Hafiz Pk (9)

Contoh Membuat Soalan Aras Pengetahuan
Contoh Membuat Soalan Aras PengetahuanContoh Membuat Soalan Aras Pengetahuan
Contoh Membuat Soalan Aras Pengetahuan
 
Contoh Membuat Jadual Spesifikasi Ujian
Contoh Membuat Jadual Spesifikasi UjianContoh Membuat Jadual Spesifikasi Ujian
Contoh Membuat Jadual Spesifikasi Ujian
 
Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)
Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)
Contoh Membuat RPH Berpusatkan BBM/ABM (p.seni)
 
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian(RPH)-Softball-(Bunt)
 
Contoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola Tampar
Contoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola TamparContoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola Tampar
Contoh Membuat Jadual Periodisasi Latihan Bola Tampar
 
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH ) Sepak Takraw
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH )  Sepak TakrawContoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH )  Sepak Takraw
Contoh Membuat Rancangan Pengajaran Harian( RPH ) Sepak Takraw
 
Cerita cinta suami isteri
Cerita cinta suami  isteriCerita cinta suami  isteri
Cerita cinta suami isteri
 
Cara membuat agility ladder
Cara membuat agility ladderCara membuat agility ladder
Cara membuat agility ladder
 
Langkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah laku
Langkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah lakuLangkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah laku
Langkah langkah dalam melaksana pengurusan tingkah laku
 

Contoh membuat rancangan pengajaran harian(rph) bola baling

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian Subjek : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tarikh : 14 Januari 2002 Hari : Isnin Tempat : Padang UPSI Kelas : Tingkatan 2 UNIQUE Bilangan murid : 24 orang Topik : Permainan Bola baling Kemahiran : Menjaga Gol Fokus Kemahiran : Menahan/menepis bola paras rendah (bawah paras lutut) Pengetahuan sedia ada : 1. Murid sudah mempelajari kemahiran menutup ruang (kecilkan sudut) jaringan. 2. Murid sudah mempelajari kemahiran menepis dan menahan bola tinggi.
  • 2. Objektif psikomotor : Semua murid dapat menepis keluar atau menghalang sekurang- kurangnnya 1 daripada 5 percubaan bola rendah (bawah paras lutut) dari jarak 6 meter atau lebih semasa aktiviti permainan kecil. Objektif kognitif : Murid dapat menamakan sistem tenaga dominan(ATP-PC) dan komponen kecergasan utama (ketangkasan) yang terlibat untuk penjaga gol bola baling, dengan betul, secara lisan semasa aktiviti penutup. Objektif afektif : Murid dapat mengamalkan sikap bekerjasama semasa aktiviti dalam kumpulan kecil (bertiga) dan juga semasa aktiviti permainan kecil. Penerapan nilai murni : Jujur – semasa mencatat dan mengira markah untuk permainan kecil.
  • 3. Isi Catatan/ Langkah / Kandungan/ Butiran Mengajar Organisasi Kelas Alat Masa Aktiviti an Set Induksi Memanaskan 1. Murid berjalan kapal terbang dalam kawasan kon 5 minit badan padang 20 X 40, tanpa melanggar rakan, guru, kon dan alatan lain di atas padang. 2. Murid berlari kapal terbang dalam kawasan padang 20 X 40, tanpa melanggar rakan, guru, kon dan alatan lain di atas padang. 3. Murid berhenti sebaik sahaja wisel dibunyikan. 4. Kedudukan adalah bebas selagi tidak terlalu rapat dan tidak terkeluar daripada padang 20m X 40m
  • 4. sambungan sambungan Set Induksi Memanaskan 5. Betulkan jarak jika terlalu rapat. badan 6. Seorang murid tampil ke tengah untuk memimpin aktiviti regangan, murid lain ikut. Langkah / Isi Butiran Mengajar Organisasi Kelas Catatan/
  • 5. Kandungan/ Alat Masa Aktiviti an Langkah 1 Aktiviti 1. Murid masuk ke dalam grid 5 X 10 yang disukai. Gamba- 5 minit individu : 2. Satu grid tidak boleh melebihi dua orang murid. rajah Imageri 3. Guru menerangkan bahawa semua aktiviti berikut teknik adalah dalam gerak perlahan (slow motion) Semua menahan/me 4. Murid bayangkan situasi seorang penjaga gol bola murid nepis bola baling yang sedang menghadapi satu cubaan melaku- rendah jaringan rendah di bawah paras lutut, daripada kan secara pihak lawan. aktiviti gerakan 5. Kemudian, murid langkah ke sisi, ikut arah laluan serentak. perlahan bola (berdasarkan imaginasi masing-masing). Aktiviti
  • 6. individu : Imageri 6. Murid memastikan kaki melonjak bersedia untuk sambungan teknik melonjak. Langkah 1 menahan/me 7. Murid angkat lutut (kaki menepis) nepis bola 8. Murid lonjak kaki melonjak, hulurkan kaki rendah menepis serta hulurkan tangan menepis, serentak. secara 9. Cuba tepis atau tahan bola. gerakan 10. Ikut lajak semasa mendarat. perlahan 11. Murid ulang lakuan sekali lagi. Langkah / Isi Butiran Mengajar Organisasi Kelas Catatan/ Masa Kandungan/ Alat
  • 7. Aktiviti an Langkah 2 Aktiviti 1. Sebaik sahaja guru meniup wisel, murid ulang 3 minit individu : lakuan dalam langkah 1, kali ini dengan cepat dan Ansur maju tangkas mengikut kemampuan masing masing. gerakan 2. Lakuan dilakukan ke kiri, kemudian bangun dan penjaga gol tepis ke kanan pula, berselang seli. menepis/men 3. Murid teruskan lakuan sampai guru menuip wisel ahan bola berhenti. rendah 4. Kemudiannya, murid melakukan rehat aktif. tanpa bola 5. Murid sambung semula aktiviti menepis tanpa bola ini mengikut jeda : Aktiviti individu :
  • 8. sambungan Ansur maju (15 saat aktiviti : 40 saat rehat aktif) X 2 Langkah 2 gerakan 6. Guru soal : adakah murid letih melakukan aktiviti sda sda penjaga gol ini ? menepis/men 7. Guru nyatakan bahawa sistem tenaga yang terlibat ahan bola adalah ATP –PC, sebab lakuan aksi penjaga gol rendah adalah cepat dan tangkas. tanpa bola Isi Catatan/ Langkah / Kandungan/ Butiran Mengajar Organisasi Kelas Alat Masa Aktiviti an
  • 9. Langkah 3 Aktiviti 1. Murid dibahagikan bertiga-tiga dengan cara berikut 3 orang, 6 minit kumpulan : • Ada 8 gol, 8 orang jadi penjaga gol 2 bola Ansur maju • 16 orang lagi masuk ke dalam grid, seorang kon gerakan satu grid, tidak termasuk penjaga gol. penjaga gol • Penjaga gol bersama serang pemain di grid menepis/men hadapan dan seorang pemain di grid ahan bola belakangnya membentuk satu kumpulan rendah-leret, aktiviti bertiga. dengan bola 2. Setiap tiga murid menggunakan satu gol, 2 biji sambungan Aktiviti bola dalam grid 20m X 5m. Langkah 3 kumpulan : sda sda 3. Salah seorang dari mereka menjadi penjaga gol. Ansur maju 4. A meleretkan bola perlahan-lahan kepada penjaga
  • 10. gerakan gol dari jarak 6 meter atau lebih. penjaga gol 5. Penjaga akan cuba menepis atau menahan bola dari menepis/men membocori golnya. ahan bola 6. Kemudian, penjaga gol akan menghadap ke arah rendah-leret, B, kali ini B pula akan meleretkan bola perlahan- dengan bola lahan kepada penjaga gol, menggunakan bola. 7. Jika A kehabisan bola apabila tiba gilirannya untuk meleretkan bola, maka pemain B yang memiliki 2 biji bola perlu memberikan sebiji bola kepada A. Begitu juga sebaliknya. sambungan Aktiviti 8. A dan B akan menambah kelajuan bola secara Langkah 3 kumpulan : gradual dengan arahan guru.
  • 11. Ansur maju 9. Penjaga gol ditukar selepas guru meniupkan wisel sda sda gerakan dan tempatnya akan digantikan oleh A atau B penjaga gol 10. Ulang langkah ini sehingga ketiga-tiga pelajar dapat menepis/men peluang menjaga gol. ahan bola rendah-leret, dengan bola Isi Catatan/ Langkah / Kandungan/ Butiran Mengajar Organisasi Kelas Alat Masa Aktiviti an Langkah 4 Aktiviti 1. Murid dibahagikan bertiga-tiga. 6 minit kumpulan : 2. Setiap tiga murid menggunakan satu gol, 2 biji
  • 12. Ansur maju bola dalam grid 20m X 5m. gerakan 3. Salah seorang dari mereka menjadi penjaga gol. penjaga gol 4. A membuat jaringan junam ke arah penjaga gol dari menepis/ jarak 6 meter atau lebih. menahan 5. Kelajuan bola pada mula aktiviti adalah atas bola rendah- permintaan penjaga gol, dengan syarat tidak terlalu junam, perlahan. dengan bola 6. Penjaga akan cuba menepis atau menahan bola dari membocori golnya. 7. Kemudian, penjaga gol akan menghadap ke arah sambungan B, kali ini B pula akan membuat jaringan junam sda 3 orang, Langkah 4 kepada penjaga gol. 2 bola 8. Jika A kehabisan bola apabila tiba gilirannya kon untuk menjunamkan bola, maka pemain B yang memiliki 2 biji bola perlu memberikan sebiji
  • 13. bola kepada A. Begitu juga sebaliknya. 9. A dan B akan menambah kelajuan bola secara gradual dengan arahan guru. 10. Penjaga gol ditukar selepas guru meniupkan wisel dan tempatnya akan digantikan oleh A atau B 11. Ulang langkah ini sehingga ketiga-tiga pelajar dapat peluang menjaga gol. Isi Catatan/ Langkah / Kandungan/ Butiran Mengajar Organisasi Kelas Alat Masa Aktiviti an Langkah 5 Permainan 1. Murid dibahagikan kepada dua pasukan. Bib-2 set Kecil 2. Setiap pasukan mempunyai 4 orang penjaga gol, 4 10 minit orang pemain dan 4 orang pencatat. Bola-2 3. Penjaga gol, pemain padang dan pencatat akan biji bertukar-tukar posisi setiap 3 minit permainan.
  • 14. 4. 2 biji bola digunakan serentak. Kon 5. Seorang pemain hanya dibenarkan memegang sebiji bola pada satu masa. Score- 6. Jika satu gol telah dijaringkan, pengadil akan card meniupkan wisel dan kedua-dua biji bola akan diberikan kepada pasukan yang kena jaringan tersebut untuk permainan dimulakan semula. sambungan Permainan 7. Tiada balingan sudut. sda sda Langkah 5 Kecil 8. Setiap kesalahan diberi 2 penalti serentak (berjarak 6 meter dari gol) 9. Undang-undang lain adalah sama dengan permainan bola baling sebenar. 10. Pencatat akan mencatat bilangan percubaan dan bilangan jaringan yang telah dilepaskan oleh penjaga gol.
  • 15. 11. Jaringan bawah paras lutut sahaja yang akan dikira. 12. Pasukan yang salah seorang penjaga golnya paling sedikit bolos, dikira sebagai pemenang. sambungan Permainan 13. Untuk itu strategi terbaik untuk menang ialah Langkah 5 Kecil jaringkan gol dalam keempat-empat gol lawan. sda sda 14. Penjaga gol terbaik akan diberi hadiah.
  • 16. Isi Catatan/ Langkah / Kandungan/ Butiran Mengajar Organisasi Kelas Alat Masa Aktiviti an Penutup Menyejuk- 1. Murid membuat aktiviti kelonggaran dan kan badan menyejukkan badan. 5 minit dan rumusan 2. Pemenang dan penjaga gol terbaik diumumkan dan diberi ucapan tahniah serta hadiah sebagai pengukuhan. 3. Sambil itu guru menyoal sama ada murid seronok melakukan aktiviti hari ini. 4. Guru menyoal :
  • 17. Apakah sistem tenaga dominan yang terlibat untuk aksi seorang penjaga gol bola baling? Jawapan : ATP-PC • Komponen kecergasan yang manakah paling penting untuk seorang penjaga gol bola baling? Jawapan : Ketangkasan 5. Kelas bersurai