Rangkuman dokumen Rancangan Pengajaran Harian mata pelajaran Pendidikan Seni Visual kelas 3:
Dokumen ini merangkum rancangan pengajaran membuat beg kertas selama 1 jam, termasuk langkah-langkah pengajaran, aktiviti, dan bahan yang digunakan. Murid diajar bagaimana membuat beg kertas secara demonstrasi dan mereka praktik sendiri dengan bimbingan guru. Pengajaran ini bertujuan membantu murid memperoleh pengetahuan
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 3 Potensi
Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi ( 1jam)
Bilangan murid : 25 orang (10 lelaki, 15 perempuan)
Topik/ Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Sub Topik : Model
Tajuk : Pembungkusan (Beg Kertas)
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
Kognitif:
1. Menghasilkan beg kertas menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik inovatif dengan memberi penekanan kepada
prinsip imbangan
2. Mengamalkan nilai-nilai murni seperti bekerjasama, berkeyakinan diri, ketekunan, kekemasan, kebersihan dan
mengutamakan keselamatan.
Afektif:
1. Mengetahui kewujudan binaan yang berfungsi di persekitaran
2. Membuat pernyataan secara lisan tentang kerja sendiri dan rakan secara kritis
2. Psikomotor:
1. Membentuk dan membuat binaan yang kompleks
2. Membentuk dan membuat binaan yang berfungsi dengan menggunakan pelbagai bahan, teknik, struktur dan hiasan
.
Kompentensi Peringkat Masuk : Murid pernah melihat beg kertas
Kaedah Pengajaran : Demonstrasi
Media Pengajaran : Laptop, LCD Projector,Video
Keperluan ( Alat dan Bahan) : a) Pembalut Hadiah
b) Kotak (untuk membentuk)
c) Gam / Pita Pelekat
d) Reben
e) Penebuk Lubang
f) Gunting
3. LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
Media dan bahan
1. Mengedarkan beg kertas 1. Guru mengedarkan beg kertas yang berisi alat - Laptop
dan bahan untuk membuat beg kertas kepada
Set Induksi - Power point
murid.
(5 minit) - LCD projector
2. Memainkan muzik “Selamat Hari 2. Muzik bertema “Selamat Hari Jadi” akan
Jadi” dimainkan semasa guru sedang mengedarkan
kad tersebut.
ABM
Tayangan slaid mengenai cara 1. Guru menayangkan slaid power point - Laptop
Langkah 1 membuat beg kertas dan mengenai cara membuat beg kertas
- LCD projector
(10 minit) kegunaannya
2. Guru menerangkan kepentingan beg kertas.
4. ABM
Demonstrasi penghasilan beg 1. Guru membuat demonstrasi bagaimana untuk - “Board” rujukan
Langkah 2 kertas menghasilkan beg kertas kepada murid.
- Pembalut hadiah
(20 minit) 2. Guru menerangkan alat dan bahan yang
- Gam
digunakan untuk membuat beg tersebut.
- Gunting
3. Guru menunjukkan hasil beg yang dibuat
kepada murid. - Riben
Nilai: Berdikari, teliti,
sabar
Murid membuat beg kertas sendiri 1. Guru mengedarkan alat dan bahan yang perlu Nilai: Berdikari, teliti,
Langkah 3 dengan bahan yang diberikan diguankan dalam menghasilkan beg kertas. sabar
(15 minit) 2. Guru memberi bimbingan kepada murid untuk
menghasilkan beg tersebut.
5. 1. Sesi soal jawab 1. Guru mengedarkan helaian kertas yang Nilai: Prihatin,
mengandungi 3 soalan seperti: mengahargai
2. Apresiasi daripada guru dan
Penutup
murid a. Berikan 2 kegunaan beg kertas.
(5 minit)
b. Apakah alat dan bahan yang Murid menjawab soalan
digunakan untuk membuat beg yang diberikan.
kertas?
c. Apakah nilai yang diperolehi
daripada aktiviti yang dijalankan
pada hari ini?
2. Selesai menjawab soalan, guru memberikan
apresiasi tentang aktiviti yang telah dijalankan.
3. Guru meminta murid membuat apresiasi
terhadap hasil kerja rakan.