Rangkuman dokumen ini adalah: (1) Dokumen ini merupakan rancangan pengajaran untuk topik pukulan pepat dalam pelajaran badminton, (2) Topik ini membahas konsep, teknik, dan kemahiran pukulan pepat serta aktiviti yang dilakukan untuk menguasai pukulan ini, (3) Pelajar diharapkan dapat memahami dan melakukan pukulan pepat dengan betul setelah sesi pembelajaran.
Bab 7 - Perilaku Ekonomi dan Kesejahteraan Sosial.pptx
Rph pukulan pepat baru
1. RANCANGAN PENGAJARAN BADMINTON
(QSI 3171)
TOPIK PEMBELAJARAN – PUKULAN PEPAT
AHLI KUMPULAN
BIL NAMA NO MATRIK
1 AZRI AFIFI BIN MD DIN D20121059201
2 MUHAMMAD AIMAN BIN ABDULLAH D20121059172
3 MOHAMMAD RAMLEE BIN ZAKUAN D20121059166
4 MOHD FIKRI BIN ISMAIL D20121059173
PENSYARAH : NUR AKMAL BINTI ISHAK
2. Mata Pelajaran : Badminton
Kelas : Kumpulan C
Tarikh : 26 November 2012
Masa :
Bilanganpelajar : 30 orang
Bidangpelajaran : Pukulanpepat
Objektifpembelajaran : Mengetahuikemahiranasaspukulanpepat
Hasilpembelajaran : Di akhirsesipembelajaranini, pelajardapat:
1. Kognitif
a. Menjelaskandengancontohmengenaipukulanpepat
b. Menyatakankekuatandankelemahanpukulanpepatdalampermainan badminton
c. Membuatkesimpulanmengenaipukulanpepat
2. Psikomotor
a. Mengetahuibilakahpukulanpepatseharusnyadigunakandalamperlawanan
3. Afektif
a. Menunjukkan kesungguhan dalam melakukan aktiviti
b. Menghargaimasadenganmemberikankerjasama yang penuhterhadappengajardansentiasamengikutarahan
c. Menjalinkan kerjasama antara ahli kumpulan
3. Konsep :
Pukulanpepat
A. Pukulanmenyerang
B. Pukulanbertahan
C. Mematikanbulutangkis di gelangganglawan
Peralatan :
A. Raket badminton
B. Bulutangkis
C. Jaring badminton
Langkahberjaga-jaga :
Elakkanmemukulbulutangkispadaparasmatadengansekuathatikeranadikhuatirirakantidakdapatmembalaspukulantersebutdanak
anmenyebabkankecederaanpadamata.
Pengetahuansediaada :
Pelajartelahmempelajaricaramemegangraket badminton denganbetul.
Pelajartelahmempelajariteknikpukulankilasdanhadapan.
4. Fasa/Masa Aktiviti FokusPembelajaran Maklumat P&P Catatan
Aktiviti memanaskan Supaya meningkatkan daya Pelajar melakukan aktiviti memanaskan X =Guru
Set Induksi badan kardiovaskular dan suhu diketuai oleh guru. O =Pelajar
(5 minit) badan agar setiap ---- = ABM
pergerakkan yang dilakukan Berlari anak sejauh 20 meter, dan aktiviti
tidak mendatangkan regangan secara dinamik
kecederaan.
----
X
oooooooo
oooooooo
FasaPersediaan ABM
Permulaan Pengenalan tentang Cara-cara pukulan pepat
(10 minit) pukulan pepat dilakukan -raket badminton
-bulu tangkis
Kepala
Memandangkearahbulutangkis
Badan
Imbangiberatbadansecarasekatakeataskedua-
dua kaki
Tangan
Genggamansalamataugenggaman pistol
Tangan yang
memegangraketdiangkatkeatasdankedepan
dada.
Siku
5. Dibukamelebihi 90°
Kaki
Bersediadalamposisimenunggu
FASA PERLAKSANAAN
Kepala
Masihmemandangkearahbulutangkisuntukmend
apatfokus
Badan
Pasakdanpusing kea rah bulutangkis yang
mendatang
Tangan
Tapaktanganmenghalakeatas
Supinasilenganmemberikankuasa
Tangandanpergelangantanganberpusing
Siku
Sikudihayunkehadapan.
Kaki
Jangkaudengan kaki dominan
Pasakkearahbulutangkis yang mendatang
6. FASA IKUT LAJAK
Kepala
Memandangkehadapan.
Badan
Badanakanmengikutlajak
Hayunkearahjaringsecarasemulajadi
Tangan
Tapaktanganmenghalakebawah
Teruskanmenghayunmengikutlajak
Siku
Bengkoksedikit
Kaki
Kaki dominanakankedepan
Kaki dominan di
bengkokkansedikitsupayatiadakecederan
hamstring
Kaki
tidakdominandiluruskanmenjejakgelanggang
7. Aktiviti kemahiran Untukmengujikemahiranm Pelajarberatursebaris ABM
Perkembangan elakukanpukulanpepat
(10 minit) Pukulan pepat berganda guru akanmemukulbulutangkiskearahpelajar -raket badminton
-bulu tangkis
pelajarakanmembalaspukulan guru
denganmenggunakanpukulanpepathadapanda
nkilas.
Permainan kecil skittle akan digunakan Pelajar dibahagikan kepada 2 kumpulan.
Kemuncak sebagai sasaran pemain ABM
(15 minit) Tuju Sasaran Ketepatan dan kejituan Kawasan permainan adalah gelanggang
pemain akan diasah perseorangan -raket badminton
melalui aktiviti -bulu tangkis
kemahiran ini. Pelajar menggunakan raket memukul bulu -skittle
tangkis mengenai skittle di paras atas jaring.
Kumpulan yang paling banyak mengenai
skittle dikira pemenang.
8. Penutup Penilaian pelajar Pelajar dapat Guru akan membuat rumusan dan menayakan X=Guru
(5 minit) berdasarkan pukulan mengenalpasti kelemahan soalan mengenai pukulan pepat yang O=Pelajar
pepat. semasa membuat pukulan dilakukan oleh pelajar
pepat.
Aktiviti menyejukkan Aktiviti penyejukan badan dilakukan oleh
badan. Mengelakkan kecederaan pelajar diketuai guru.
pada otot dan sendi selepas
membuat pergerakkan X
pukulan pepat. oooooooo
oooooooo
SoalanKepadamurid :
1. Apakahitupukulanpepat?
2. Bilakahmasa yang paling sesuaimelakukanpukulanpepat?
3. Apakahfungsiutamapukulanpepatdilakukan?
4. Apakahkelemahanpukulanpepat?