Rancangan mengajar matematika tentang perimeter bentuk dua dimensi. Pelajaran ini membincangkan perimeter segiempat sama, segiempat tepat dan segitiga. Murid akan dibimbing untuk mengira perimeter bentuk-bentuk tersebut melalui soalan, diskusi dan aktiviti kumpulan.
2. Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Tarikh : 12 Oktober 2011 ( Rabu )
Masa : 1030 – 1100
Kelas : Tahun 4
Bilangan pelajar : 22 orang
Mata Pelajaran : Matematik
Bidang : Bentuk dan Ruang
Tajuk : Bentuk 2 matra
- Perimeter bagi segiempat sama/segiempat tepat/
Segitiga
Objektif : Menamakan seterusnya mengira perimeter bagi bentuk 2
matra ( segiempat sama, segiempat tepat dan segitiga )
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ini,
murid-murid dapat :
1) mengira perimeter bagi segiempat sama, segiempat
tepat dan segitiga
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui dan mengenalpasti bentuk
segiempat tepat , segiempat sama dan segitiga dan
ciri-cirinya
Nilai : Bersungguh , yakin
Bahan Bantu Mengajar : Bentuk ( segiempat tepat , segiempat sama ,
segitiga ) , carta , lembaran kerja .
3. Langkah – langkah p&p
Set Induksi ( 4 minit )
1. Guru bersoaljawab dengan para pelajar ( menguji pengetahuan sedia ada
mereka berkaitan bentuk 2 matra , nama dan ciri-ciri bentuk tersebut.
2. Guru menunjukkan satu-satu bentuk, pelajar mengenalpasti dan
menamakannya.
3. Guru menyatakan tajuk pelajaran pada hari tersebut.
Langkah 1 ( 7 minit )
1. Guru menunjukkan satu bentuk ( segitiga ) kepada para pelajar, pelajar
menamakan bentuk tersebut.
2. Pelajar-pelajar dibimbing untuk mencari perimeter bagi bentuk segitiga itu. Guru
menerangkan terlebih dahulu maksud perimeter kepada pelajar
Contoh :
6 cm 6 cm
4 cm
3. Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mencari perimeter bagi segitiga yang
ditunjukkan.
4. Aktiviti diteruskan dengan pelajar dibimbing oleh guru untuk mengira perimeter
bagi segiempat sama .
5. Seorang pelajar dipilih untuk mengira perimeter bagi segiempat tepat yang guru
berikan, Penyemakan bersama guru dan pelajar
Langkah 2 ( 6 minit )
4. 1. Guru mempamerkan carta . Beberapa pelajar dipilih untuk mengira perimeter
bagi bentuk-bentuk yang diberikan
2. Penyemakan dan pembetulan bersama dilakukan oleh guru dan pelajar.
Langkah 3 ( 5 minit )
1. Seorang pelajar dipilih oleh guru. Diminta untuk melukis satu segiempat tepat
beserta dengan ukuran sisinya.
2. Seterusnya , pelajar tersebut diminta untuk memilih seorang rakannya untuk mengira
perimeter bagi rajah yang telah dilukis.
3. Penyemakan dibuat bersama-sama guru dan pelajar-pelajar
4. Aktiviti diteruskan dengan seorang pelajar lagi dipilih oleh guru untuk melukis satu
segitiga juga beserta ukuran sisinya.
5. Pelajar tersebut juga diminta untuk memilih seorang rakan bagi mengira perimeter
rajah yang telah dilukisnya itu.
6. Semakan dibuat bersama-sama oleh guru dan pelajar-pelajar
Langkah 4 ( 5 minit )
1. Pelajar diedarkan lembaran kerja. Diberikan masa untuk menyelesaikan soalan
tersebut
2. 2 orang pelajar diminta oleh guru untuk menunjukkan langkah-langkah pengiraan
mereka di papan hitam.
3. Penyemakan bersama guru dan pelajar
Penutup ( 3 minit )
1. Guru membimbing pelajar membuat rumusan berkaitan apa yang telah dipelajari
pada hari tersebut
2. Guru memurnikan lagi rumusan yang dibuat oleh pelajar dan menegaskan
semula cara-cara untuk mengira perimeter bagi segiempat tepat dan segiempat
sama.
5. 3.
REFLEKSI P&P
Kekuatan
Melihat kepada kekuatan saya dalam pelaksanaan pengajaran ini , pertamanya ialah
suara saya yang jelas dan kuat untuk didengari oleh pelajar-pelajar. Kelantangan dan kejelasan
suara saya adalah penting dan sangat diperlukan dalam penyampaian isi kandungan pelajaran
semasa p&p dilaksanakan. Suara saya yang jelas dan lantang memudahkan pelajar untuk
mendengar dan sekaligus membantu mereka untuk memahami apa yang disampaikan.
Kekuatan dan kelantangan suara saya itu juga dapat menunjukkan ketegasan dalam
penyampaian, sekaligus membantu mendapat fokus dan tumpuan yang menyeluruh daripada
para pelajar saya.
Di samping itu dalam pengajaran ini , saya banyak melibatkan pelajar untuk menjawab
soalan yang dikemukakan. Ini bagi menjadikan pelajar melibatkan diri secara aktif dalam sesi
p&p yang dijalankan. Saya mengemukakan soalan dan memilih secara rawak pelajar untuk
membuat penyelesaian. Seterusnya saya akan bersama-sama semua pelajar untuk membuat
semakan dan pembetulan jika terdapat kesilapan pengiraan. Ini sekaligus dapat melibatkan
pelajar secara menyeluruh. Pelajar tidak akan berasa disisihkan dan tidak dipedulikan
sepanjang sesi p&p. Justeru ini dapat mengelakkan pelajar hilang tumpuan dan fokus dalam
aktiviti p&p yang dijalankan.
Selain itu , dalam mengemukakan sebarang arahan , ianya jelas , ringkas dan mudah
difahami oleh para pelajar. Arahan yang jelas dan ringkas memudahkan pelajar untuk
memahami apa yang saya kehendaki seterusnya apa yang akan mereka lakukan.
2.2 Kelemahan
Setiap kekuatan pasti ada kelemahannya. Begitu juga dengan pelaksanaan pengajaran
saya ini. Kelemahan yang pertama ialah berkaitan penyediaan bahan bantu mengajar. Saya
menyediakan bahan bantu yang terhad sahaja, Cuma menggunakan beberapa bentuk
segiempat sama dan segiempat tepat sahaja. Selain itu , saya banyak membiarkan pelajar
menjawab soalan lisan yang dikemukakan secara beramai-ramai , tidak memilih seorang
pelajar khas untuk memberikan jawapan.
Kelemahan saya yang lain ialah , saya hanya berada di hadapan kelas sahaja. Tidak
berjalan-jalan memantau aktiviti pelajar di setiap penjuru yang mereka duduki itu. Saya juga
kurang memberi peneguhan positif kepada para pelajar saya. Tidak memberi pujian atau
6. bertepuk tangan apabila pelajar memberikan jawapan yang tepat dalam membuat
penyelesaian kepada soalan-soalan yang dikemukakan. Saya kurang menghargai kebolehan
pelajar secara keseluruhannya. Cuma meminta mereka menjawab tanpa memberikan
penghargaan yang sepatutnya apabila mereka berjaya memberikan jawapan yang tepat seperti
yang dikehendaki.
Selain itu kelemahan saya yang lain ialah berkaitan dengan pengurusan masa. Dalam
pelaksanaan pengajaran ini , ketetapan masa untuk satu-satu langkah tidak begitu dapat saya
ikuti . Ada terdapat pada satu-satu langkah itu , masa yang saya peruntukkan terlebih dan ada
juga sebaliknya. Kelemahan yang terdapat dalam pelaksanaan pengajaran saya ini juga adalah
berkaitan dengan penggunaan ruang papan tulis. Saya menulis pada papan tulis secara tidak
tersusun rapi . Saya menulis pada papan tulis dengan cara yang tidak teratur dan tidak
sistematik. Ruang yang saya gunakan untuk menulis juga tidak teratur dan tersusun kemas.
Kelemahan saya yang dapat saya kenalpasti juga ialah cara saya menyusun dan
meletakkan bahan bantu mengajar iaitu carta yang saya gunakan. Cara saya melekatkan carta
tersebut agak tidak bersesuaian dan tepat .Ianya mudah tertanggal dan menyebabkan
gangguan kepada penumpuan pelajar-pelajar saya.
2.3 Langkah Mengatasi
Setiap permasalahan atau kelemahan pasti mempunyai jalan penyelesaiannya. Melihat
kepada kekurangan yang terdapat pada pelaksanaan pengajaran saya ini tadi , banyak yang
dapat saya pelajari dan perlu perbaiki. Usaha untuk menambahbaikkan perlu dilaksanakan agar
dapat meningkatkan kualiti pengajaran di masa akan datang. Menjadikan ia sebagai iktibar dan
panduan berguna untuk mencapai yang lebih baik lagi.
Pertamanya , dalam penyediaan bahan bantu mengajar yang digunakan. Saya perlu
lebh kreatif dalam penyediaannya. Tidak hanya bergantung kepada penggunaan kertas A4
sahaja sebagai mewakili bentuk segiempat tepat dan segiempat sama. Di sini saya boleh
menggunakan benda maujud laian seperti kotak pensil warna misalnya untuk mewakili bentuk
tersebut. Selain itu saya perlu mengelakkan pelajar daripada menjawab soalan lisan yang
dikemukakan secara beramai-ramai. Saya perlu memilih seorang pelajar untuk menjawab satu-
satu soalan tersebut. Di samping itu juga saya perlu berjalan-jalan di setiap penjuru kelas untuk
memantau dan melihat pelajar-pelajar secara menyeluruh. Pemantauan dibuat bagi
memastikan para pelajar memberikan tumpuan penuh semasa guru mengajar dan tidak
membuat kerja-kerja lain yang tidak berkaitan.
7. Apabila pelajar telah berjaya membuat penyelesaian yang betul kepada satu-satu
soalan yang dikemukakan , saya perlu prihatin untuk memberikan peneguhan positif kepada
mereka. Peneguhan ini boleh berbentuk pujian kepada mereka ataupun dengan memberikan
tepukan. Ini sekaligus menjadikan pelajar rasa dihargai dan disanjungi. Menjadikan pelajar lebih
seronok dan bersemangat lagi.
Melihat kepada penggunaan ruang papan tulis pula , saya seharusnya perlu lebih
terurus lagi. Menulis dengan lebih tersusun dan sistematik lagi. Tidak seharusnya saya hanya
menulis di bahagian-bahagian tepi ruang papan tulis. Saya perlu bijak menggunakan ruang
tersebut semaksima yang mungkin, agar pelajar-pelajar dapat melihat dengan jelas apa yang
ditulis dan dilukis.
Ketetapan masa p&p juga harus saya patuhi agar perancangan aktiviti akan bertepatan
dengan pelaksanaannya. Saya harus bijak mengawal keadaan seandainya berlaku satu-satu
situasi yang mana ia boleh mempengaruhi masa yang telah ditetapkan. Berusaha untuk
mengikuti ketetapan masa yang diperuntukkan agar sesi penyampaian dan pelaksanaan aktiviti
dapat dilakukan sebaiknya dan berjalan dengan lancar.
Saya juga perlu memperbaiki cara dan kaedah saya untuk menyusun dan melekatkan
bahan bantu mengajar yang digunakan. Lebih berhati-hati dan sistematik agar tidak berlakunya
perkara yang tidak diingini seperti carta tertanggal, semasa proses pengajaran dan
pembelajaran sedang dilaksanakan , agar tumpuan para pelajar saya tidak terganggu.
Sesungguhnya , saya perlu sentiasa memperbaiki kelemahan diri dari masa ke semasa dalam
usaha mencapai sesuatu yang terbaik. Bertindak untuk belajar dari kesilapan agar dapat
mencapai kesempurnaan. Pelaksanaan sesi pengajaran dan pembelajaran perlu diubah suai
dan diperbaiki secara berterusan untuk hasil yang lebih bermutu dan berkualiti.
9. INFO
Segiempat Tepat Segiempat Sama
Mempunyai empat sisi Mempunyai empat
Dua sisi yang bertentangan adalah sisi
sama panjang Semua sisi adalah
Mempunyai empat sudut sama panjang
Mempunyai empat
sudut
Segitiga Sama Sisi
Mempunyai tiga sisi
dan ketiga-tiganya
sama panjang
Semua sudutnya
adalah sama besar
Segitiga Sama Kaki
Mempunyai tiga
sisi, dua
daripadanya sama
panjang
Mempunyai dua
sudut yang sama
besar