• J'aime
 • Télécharger

Chargement en cours...

Flash Player 9 (ou une version ultérieure) est nécessaire pour visualiser les présentations.
Il semblerait que Flash Player 9 ne soit pas installé sur votre ordinateur. Pour l'installer, cliquez ici.

Protista Alemi

 • 14,570 vues
Transféré le

 

Plus dans : Éducation , Technologies
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Êtes-vous sûr de vouloir
  Votre message apparaîtra ici
  Soyez le premier à commenter
Aucun téléchargement

Vues

Total des vues
14,570
Sur Slideshare
0
À partir des ajouts
0
Nombre d'ajouts
2

Actions

Partages
Téléchargements
0
Commentaires
0
J'aime
4

Ajouts 0

No embeds

Signaler un contenu

Signalé comme inapproprié Signaler comme inapproprié
Signaler comme inapproprié

Indiquez la raison pour laquelle vous avez signalé cette présentation comme n'étant pas appropriée.

Annuler
  No notes for slide

Transcript

 • 1. D. PROSTİSTA ALEMİ
 • 2.
  • Bu alemin üyeleri, ökaryot yapılı bir hücrelilerdir. Nemli topraklardan, diğer canlıların vücutlarına, küçük su birikintilerinden okyanuslara kadar çok geniş ortamlara yayılmıştır. Tatlı sularda yaşayanlarında kontraktil kofullar bulunur.
  D. PROSTİSTA ALEMİ
 • 3. a. Silliler (Kirpikliler) Hareketi sağlayan yapı, hücre yüzeyini kaplamış olan sillerdir. Hücre zarı kalınlaşıp sertleşerek pelikula adını alır. Hepsi heterotroftur. Besinlerini pinositoz ve difüzyonla alırlar. Bölünerek eşeysiz üreyebildikleri gibi, birçok türü konjugasyonla eşeyli üremeyi de gerçekleştirir. En gelişmiş ve tanınmış örneği Paramesyum (terliksi hayvan) dur. Paramesyum da iki çekirdek bulunmakta olup, küçüğü üremeyi, büyüğü beslenme ve metabolizmayı düzenler.
 • 4. D. PROSTİSTA ALEMİ Şekil : Protozoa Grubuna Örnek Canlılar
 • 5. b. Kamçılılar Hareketi sağlayan yapıları kamçılarıdır. Hücreleri çepersizdir. Bazıları kloroplastlı olup fotosentez yaparlar. Örnek; Öglena. Ancak, bunlar karanlıkta kaldıklarında heterotrof olarak beslenirler. Öglenada ışığı karşı duyarlı göz noktası bulunur . Depo maddesi nişastaya çok benzer. Bazı kamçılılar insanda ve hayvanlarda parazit olup, bazı hastalıklara neden olur. Örnek : Tripanosoma adlı çeşidi, kan emici bir sinekle insana taşınır ve uyku hastalığına neden olur.
 • 6. c. Kök Ayaklılar Belirgin bir hücre şekilleri yoktur. Hücre zarının uzantılarıyla yalancı ayaklar oluştururlar. Bunlar, hem hareketi hem de besin almayı (fagositozu) sağlar. En tanınmış örnek amiptir. Amip’lerin bazıları insanda parazit yaşayarak amipli dizanteriye neden olur. Bazıları ise ağız boşluğunda ve kalın bağırsakta zararsız (kommensal) olarak yaşar. Sularda yaşayan bazıları ise kabuk oluşturur.
 • 7. Hepsi insanda, omurgalı ve omurgasız hayvanlarda parazit olarak yaşar. Hücre yapıları diğer protistlerden daha küçük ve daha basittir. Besinlerini sindirilmiş olarak alırlar. Spor oluşturarak çok hızlı üremeyi sağladıkları gibi; zaman zaman gamet oluşturarak eşeyli üremeyi de sağlarlar. Hareket organelleri ve kontraktil kofulları yoktur. Örnek: Plazmodyum malaria türü insanda sıtmaya neden olur. Anofel türü sivrisineklerle taşınır. d. Sporlular
 • 8. 2. Cıvık Mantarlar H ü cre ç eperlerinin olmaması y ö n ü yle ger ç ek mantarlardan (Fungi aleminden) ayrılırlar. Belirgin bir h ü cre şekilleri olmayıp, amipler gibi hareket ederler. Hepsi ç ok ç ekirdeklidirler. Ç oğu zaman koloniler oluştururlar. Şekil : Cıvık Mantarın Ü remesi ve Hayat Devri Nemli ortamlarda yaşar ve saprofit olarak beslenirler. Sporla ü rerler. Sporları sert bir ç eperle ö rt ü l ü d ü r. Bazı t ü rleri diğer canlılarda parazittir. Depo karbonhidratları glikojendir.
 • 9. UYARI: PROTİSTA ALEMİMİNİN CIVIK MANTARLAR KISMI ÇOK HÜCRELİDİR. GERİ KALAN CANLI GRUPLARI İSE ÖMÜRLERİ BOYUNCA TEK HÜCRELİ BİREYLERDEN OLUŞUR. TEST SORULARINDA PROTİSTA ALEMİNİN BÜTÜN ÜYELERİ TEK HÜCRELİDİR DİYE ÇELDİRİCİ BİR ŞIK VERİLEBİLİR. BU BİLGİYE GÖRE SORUYU DİKKATLİ ÇÖZMEMİZ GEREKİR.
 • 10. 3. Bir H ü creli Algler Hepsi çeperli, kloroplastlı ve fotosentetiktir. Depo karbonhidratları nişastadır. Şekil : Bir H ü creli Alg Ö rnekleri Sularda, ıslak ve nemli yerlerde yaşarlar. Çoğu kamçılı olup, yer değiştirebilir. Bazıları kolonileri meydana getirirler. Örnek: volvox, pandorina, vs.
 • 11. Bütün öğrenciler çiçektir. Sevgi ile açar.Yüreğinizde sevgi eksik olmasın .Başarılar diler,Teşekkür ederim . HAZIRLAYAN : ALİ İHSAN KIRTAŞ UZMAN BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ MERKEZ-AYDIN PROTİSTA