1. MENGENAL KRAF TRADISIONAL
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun : 6
Bilangan murid : 25 orang
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional.
Tajuk : Wau Bulan
Kegiatan : Menghasilkan Ragam Hias Wau Menggunakan Teknik Gunting dan Tampal
Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi (60 minit)
Pengetahuan sedia ada:
1. .Murid pernah melihat permainan wau di televisyen
2. Murid pernah bermain layang-layang dan wau.
Objektif Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. Menjelaskan fungsi wau
1
2. 2. Meningkatkan kemahiran mengolah corak dan warna
3. Menerapkan nilai mencintai kraf tradisional
4. Gembira menghias wau masing-masing.
Aras 1 : Melihat dan memerhati bentuk wau bulan
Aras 2 : Memilih dan menggunakan alat, bahan dan teknik yang sesuai dengan penghasilan ragam hias wau.
Aras 3 : Menghasilkan ragam hias wau dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif
melalui penerokaan
ABM dan BBM : Pemancar LCD, Komputer
Alatan dan bahan :
Alat : Gunting
Bahan : Kertas Lukisan, kertas warna, gam
Penerapan Nilai : Kebersihan, Menghargai warisan negara, dan semangat kecintaan terhadap kraf tradisional
2
3. Langkah/ Isi pembelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Set induksi 1. Guru i. Murid-murid diminta untuk ABM: Pemancar LCD
(5 minit) menayangkan memerhati serta
video acara menghayati permainan BBM: video
permainan wau permainan wau
wau ii. Guru bersoal jawab Pendekatan: Deduktif
bersama murid
Soalan:
. 1. Bilakah waktu yang sesuai
bermain wau?
Langkah 1 1. Guru i. Guru meminta murid untuk ABM: Komputer dan
(5 minit) memaparkan membuat kumpulan kecil Pemancar LCD
slaid yang ii. Murid diminta untuk
jenis- jenis memerhati slaid yang Teknik: Soal jawab
wau ditayangkan melalui Perbincangan
pemancar LCD.
iii. Murid diminta untuk Strategi: Berpusatkan
memerhatikan jenis-jenis bahan
wau
iv. Guru bertanya perbezaan Pendekatan: Deduktif
jenis wau yang ditayangkan
kepada murid-murid. Wau Bulan
Jalabudi v. Murid diminta
menyenaraikan jenis-jenis
wau.
Soalan:
1. Apakah jenis-jenis wau
yang terdapat dalam slaid
Wau Barat
yang di paparkan?
2. Nyatakan apakah jenis
3
4. wau tersebut?
Langkah 2 1. Guru i. Murid diminta untuk BBM: Video
(10 minit) menayangkan menonton tayangan video. penghasilan ragam
video ii. Guru menjalankan aktiviti hias wau
penghasilan sesi soal-jawab bersama
ragam hias murid. Teknik: Soal jawab
wau Soalan: Sumbang saran
2. Guru 1. Apakah aktiviti yang terdapat
menayangkan di dalam video yang di Strategi: Berpusatkan
slaid contoh tayangkan? bahan
ragam hias 2. Apakah motif atau corak
wau yang digunakan untuk
ragam hias wau?
3. Di manakah asal permainan
wau di Malaysia?
Motif Helang
Madura
Motif Batik
Langkah 3 1. Guru i. Guru menerangkan cara BBM: Power Point
(35 minit) menayangkan menghasilkan ragam hias
video cara wau Strategi: Berpusatkan
menghasilkan ii. Murid diminta untuk membuat bahan
ragam hias kumpulan kecil seramai lima Berpusatkan tugas
wau. orang dalam setiap kumpulan.
2. Guru iii. Guru meminta murid Pendekatan: Deduktif
menerangkan melakukan aktiviti membuat
4
5. dan corak ragam hias wau Nilai: Kerja sama
menunjukkan iv. Guru membimbing murid-
cara murid untuk melakar dan
menghasilkan menghasilkan corak pada
corak ragam wau
hias Langkah-langkah.
menggunakan i. Langkah 1 - Melakar bentuk
teknik gunting wau
dan tampal. ii. Langkah 2 - Membuat corak.
iii. Langkah 3 – mengunting
dan menampal kertas warna
pada wau
Penutup Guru meminta Guru menilai hasil kerja murid Nilai: Kebersihan,
(5minit) murid Karya murid terbaik di pamerkan kerjasama
mempamerkan di hadapan kelas.
corak yang Murid-murid di minta untuk
dihasilkan. menyatakan dan membuat
penilaian terhadap corak yang
dihasilkan.
5