1. MENGENAL KRAF TRADISIONAL 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Semarak.
Tarikh : 29 September 2012
Masa : 8.00-9.00 pagi. (1 Jam)
Bilangan Murid : 24 orang.
Bidang : Mengenal Kraf Tradisional (Memperkenalkan idea penolakan warna).
Tajuk : Corak Bunga
Aktiviti :
1. Menggunakan lilin atau krayon untuk membuat berbagai-bagai jenis garisan, titik atau objek lain di atas kertas.
2. Menyapukan permukaan kertas dengan warna air untuk mendapatkan penolakan warna.
3. Mempamerkan hasil kerja kepada kelas.
Pengalaman Sedia ada:
• Murid pernah menggunakan krayon atau warna air pada pengajaran lepas.
Objektif :Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyedari adanya kesan penolakan warna air pada lilin dan krayon.
2. Mengetahui lilin dan krayon mempunyai sifat kalis air.
3. Menghasilkan corak bunga dengan menggunakan kaedah melilin.
4. Berbangga dengan hasil corak batik yang dibuat.
2. MENGENAL KRAF TRADISIONAL 2
Alat/Bahan Bantu Mengajar:
• Contoh kain batik.
• Lilin atau krayon.
• Warna air.
• Kertas lukisan.
• Berus lukisan.
• Pensel.
Penerapan Nilai :
• Bekerjasama.
• Tekun membuat kerja.
• Teliti.
• Mendengar arahan guru dengan betul.
• Menjaga kebersihan.
3. MENGENAL KRAF TRADISIONAL 3
Langkah / Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan /
Masa Pembelajaran ABM / BBM
Set Induksi Pertunjukkan fesyen batik. 1. Murid bersedia untuk mengikuti aktivitiABM
(5 minit) pengajaran dan pembelajaran pada hariContoh kain batik.
tersebut.
2. Murid melihat contoh kain batik.
3. Beberapa orang murid memperagakan kain
batik mengikut fesyen dan rekaan yang
berlainan.
Contoh:
• memakainya di pinggang.
• memakainya di kepala.
• diletakkannya di bahu.
Aktiviti 1 Contoh batik. 1. Negeri pengeluar utama batik ialah KelantanKonstruktivisme.
(5 minit) dan Terengganu.
-Warna 2. Batik boleh digunakan untuk apa sahaja. KBKK:
-Bentuk Membuat inferens.
3. Contoh:
-Imbangan
• Pakaian
-Kesan jalinan
-Motif • alat perhiasan dan lain-lain.
• Murid memberikan beberapa ciri terdapat
pada corak batik yang ditunjukkan.
4. MENGENAL KRAF TRADISIONAL 4
Aktiviti 2 Pengenalan alat dan bahan 1. Murid mengenal pasti alat dan bahan yangABM:
(10 minit) yang akan digunakan. sesuai untuk membuat corak berulang lilin/ krayon
Demonstrasi penggunaan alat menggunakan lilin/ krayon. warna air.
dan bahan. 2. Murid melihat demonstrasi membuat corak kertas lukisan
• lilin/ krayon berulang menggunakan lilin/krayon. berus lukisan
• warna air. 3. Melukis corak berulang pada kertas lukisan palet
pensel.
• kertas lukisan dengan menggunakan krayon.
• berus lukisan 4. Mewarnakan corak menggunakan warna air.
KBKK:
• palet
Mengenal pasti kegunaan
• pensel. alat dan bahan.
Aktiviti 3 Aras 1 1. Murid melakar corak berulang bermotif bunga ABM
(15 minit) Membuat lakaran objek di pada kertas lukisan menggunakan pensel. kertas lukisan
atas permukaan kertas pensel
lukisan menggunakan pensel.
Aktiviti 4 Aras 2 Murid membuat lakaran krayon di atas lakaran asalABM
(10 minit) Membuat lakaran krayon di corak bunga. krayon
atas lakaran asal.
Aktiviti 5 Aras 3 Murid mewarnakan lakaran corak berulang yang ABM
(10 minit) Mula mewarnakan lakaran menggunakan krayon dan menyapu permukaan
5. MENGENAL KRAF TRADISIONAL 5
corak berulang yang telah kertas lukisan dengan warna air. warna air
dibuat dengan menggunakan berus lukisan
warna air.
Penutup Kekemasan 1. Murid dapat menilai keupayaan sendiriABM
(5 minit) Membuat kekemasan terakhir semasa menghasilkan lukisan.
dengan menambah objek- 2. Murid yang dipilih oleh guruakanContoh lukisan murid
objek lain di permukaan menceritakan hasil kerja yang dihasilkan. yang telah disiapkan.
lukisan. 3. Menerapkan nilai kebersihan.
TKP:
Sesi Apresiasi dan Refleksi. Verbal-linguistik.
1. Penerapan hasil
kerja. NILAI:
2. Rumusan Kebersihan.
3. Penerapan nilai