2. แผนการจัดการเรียนรู้ภาษาอังกฤษเพื่อการสื่อสารตามรูปแบบ B-Slim Model
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ/วิชาภาษาอังกฤษ
ชั้นประถมศึกษาปีที่ 6
Unit: Weather
Topic: Climate
เวลา 3 ชั่วโมง
สอนวันที่.............................เดือน...........................พ.ศ. 2555
1. จุดประสงค์
1.1 จุดประสงค์ปลายทาง: ใช้ภาษาเพื่อสื่อสารเกี่ยวกับการทํากิจกรรมต่างๆใน
ชีวิตประจําวันได้
1.2 จุดประสงค์นําทาง
1. จับคู่คําศัพท์ให้สัมพันธ์กับรูปภาพได้ (getting 1/ Match the word with the
picture)
2. เรียงคําให้เป็นประโยคได้ถูกต้องตามไวยากรณ์ได้ (getting 2/ The Climatic
Ball Game)
3. ตอบคําถามจากบทสนทนาได้ (getting 3/ True or False)
4. พูดบรรยายภาพโดยใช้โครงสร้างไวยากรณ์ที่กําหนดให้ได้ (using 1/Speaking
from a picture )
5. เขียนบรรยายภาพที่กําหนดให้และสร้างประโยคโดยใช้โครงสร้างไวยากรณ์
(using 2/Write sentences from a picture)
6. นําโครงสร้างไวยากรณ์ไปประยุกต์ใช้กับการเล่าสถานการณ์ได้อย่างเหมาะสม
(using 3/The Weather Chanel )
2. ตัวชี้วัด
ต1.1.1.1/ป.6 ปฏิบัติตามคําสั่งและคําขอร้องที่ฟังหรืออ่าน
ต1.1.1.2/ป.6 อ่านออกเสียงข้อความ นิทานและบทกลอน สั้นๆ ถูกต้องตามหลักการอ่าน
ต1.1.1.3/ป.6 เลือก/ระบุประโยคหรือข้อความสั้นๆ ตรงตามภาพสัญลักษณ์หรือเครื่องหมาย
ที่อ่าน
ต1.1.3.3/ป.6 พูด/เขียนแสดงความคิดเห็นเกี่ยวกับเรื่องต่างๆ ใกล้ตัว
ต2.2.1.1/ป.6 ใช้ถ้อยคําน้ําเสียง และกิริยาท่าทางอย่างสุภาพเหมาะสมตามมารยาทสังคม
และวัฒนธรรมของเจ้าของภาษา
ต3.3.1.1/ป.6 ค้นคว้า รวบรวมคําศัพท์ที่เกี่ยวข้องกลุ่มสาระการเรียนรู้อื่นจากแหล่งการ
เรียนรู้และนําเสนอด้วยการพูด/การเขียน
ต4.4.1.1/ป.6 ใช้ภาษาที่สื่อสารในสถานการณ์ต่างๆ ที่เกิดขึ้นในห้องเรียนและสถานศึกษา
3. 3. เนื้อหา
Vocabulary: sunny, rainy, windy, cloudy, snowy, warmer, climate
Structure: Present simple tense
Affirmative: S + V.1 (s)
She likes spring.
We do have different seasons.
Negative:
S + do/does + V.1
She does not spring.
We do not have different seasons.
Question:
Do/Does + Subject
Does she like spring?
Do we have different seasons?
We use the present simple tense when:
1. the action is general
Ex. It is cold in winter.
2. the action happens all the time, or habitually, in the past, present and future
Ex. He gets up every day.
3. the action is not only happening now
Ex. He sets sail tomorrow and comes back next week.
4. the statement is always true.
Ex. The earth moves round the sun.
4. สื่อการเรียนรู้
4.1 วิดีโอเพลง “What will the weather?”
4.2 Text 1,2,3
4.3 PowerPoint คําศัพท์และโครงสร้างไวยากรณ์
4. 5. กิจกรรมการเรียนรู้
Teacher
Student
ขั้นทําความเข้าใจ ตัวป้อน
(Comprehensible Input)
1. ครูให้นักเรียนดูวิดีโอเพลง “What will
1. นักเรียนดูวิดีโอ “What will the
the weather?” เพื่อนําเข้าสู่บทเรียน
weather?”
2. ครูถามคําถามจากวิดีโอ เพื่อให้นักเรียน
2. นักเรียนตอบคําถามจากวิดีโอ
ตอบ
เช่น Sunny, Rainy, Cloudy ….
เช่น What vocabulary did you see
on video?
3. ครูแจก text 1 ให้นักเรียนแต่ละคน
3. นักเรียนแต่ละคนได้รับ text 1
4. ครูเปิด Power point อธิบายคําศัพท์ให้
4. นักเรียนฟังครูอธิบายศัพท์และออกเสียง
นักเรียนฟังแล้วออกเสียงตาม
ตาม
5. ครูถามเกี่ยวกับคําศัพท์ เช่น Do you like
5. นักเรียนตอบคําถาม เช่น Yes, I like.
sunny?
No, I don’t like
6. ครูแจก text 2 ให้นักเรียนแต่ละคน
6. นักเรียนแต่ละคนได้รับ text 2
7. ครูอธิบายโครงสร้างไวยากรณ์ตาม Power
7. นักเรียนฟังครูอธิบายและทําความเข้าใจ
point ให้นักเรียนฟังและทําความเข้าใจ
โครงสร้างไวยากรณ์
8. ครูแจกบทสนทนา text 3 ให้นักเรียนแต่
8. นักเรียนแต่ละคนได้รับบทสนทนา text 3
ละคน
9. ครูเปิดบทสนทนาระหว่าง Matt and
9. นักเรียนฟังบทสนทนาระหว่าง Matt
Jesse
and Jesse
10. ครูแบ่งนักเรียนออกเป็น 2 กลุ่ม A และ B
10. นักเรียนแบ่งเป็น 2 กลุ่ม A และ B เพื่อฝึก
เพื่อฝึกพูดบทสนทนา โดยให้กลุ่ม A เป็น
พูดบทสนทนา โดยให้กลุ่ม A เป็น Matt
Matt กลุ่ม B เป็น Jesse
กลุ่ม B เป็น Jesse
11. ครูให้นักเรียนฝึกพูดบทสนทนา
11. นักเรียนฝึกพูดบทสนทนา
12. ครูถามคําถามจากบทสนทนาเพื่อ
12. นักเรียนตอบคําถามจากบทสนทนา
ตรวจสอบความเข้าใจของเด็ก
Example
Example
- What climate is in South Africa?
- It’s often cloudy and rainy
- Does it snow in South Africa?
- Yes, it does in the mountains.
- Is fall so bad in South Africa?
- No, it isn’t. It’s a time of this year
and very beautiful.
10. Text 2
Structure
Structure: Present simple tense
Affirmative: S + V.1 (s)
She likes spring.
We do have different seasons.
Negative:
Question:
1.
2.
3.
4.
S + do/does + V.1
She does not spring.
We do not have different seasons.
Do/Does + Subject
Does she like spring?
Do we have different seasons?
We use the present simple tense when:
the action is general
Ex. It is cold in winter.
the action happens all the time, or habitually, in the
past, present and future
Ex. He gets up every day.
the action is not only happening now
Ex. He sets sail tomorrow and comes back next week.
the statement is always true.
Ex. The earth moves round the sun.
11. Text 3
Conversation
Matt: What’s the weather like in South Africa?
Jesse: Well, the weather is different from the weather here. But we do have different
seasons there. In winter it gets very cold. It’s often cloudy and rainy.
Matt: Does it snow?
Jesse: Yes, it does in the mountains. But it rains more. Then in spring, it gets warmer
and sunnier.
Matt: What’s the summer like?
Jesse: It’s hot and sunny. It’s very windy, too.
Matt: So, it’s rainier in the winter than in the summer?
Jesse: Yes, it is. In winter it rains about three times a week.
Matt: What about the fall?
Jesse: Fall is a nice time of year. It’s cooler than in the summer but it’s still very
sunny. Many of the trees lose their leaves. It’s really beautiful.
12. Activity 1/Getting 1
Direction: Make a group of 3 people. Then, match the word with the picture.
Vocabulary card
sunny rainy windy cloudy
snowy warmer climate
13. Activity 2/Getting 2
Direction:
- Make a circle.
- The teacher will turn on the music and one of the students passes the ball to
next to next student.
- When the music stops, the student who has the ball sorts word into the correct
sentence.
Example:
like
do
windy
you
?
Answer: Do you like windy?
see
is
to
She
wants
snow
1. ………………………………………………………………………………………….......
weather
What
the
is
today
?
2. …………………………………………………………………………………………………
does
like
not
cloudy
3. ………………………………………………………………………………………………….
She
.
14. Activity 3/Getting 3
Direction: Read and listen the conversation. Then, choose “True” or “False”.
It gets very cold in winter.
True
False
The statements
1. It gets very cold in winter. (true)
2. It is not often cloudy and rainy in South Africa. (false)
3. It does in the mountains (true)
4. In spring, it does not get warmer (false)
5. It is not windy in the summer. (false)
6. It’s rainier in the winter than in the summer. (true)
7. Fall is a nice time of year. (true)
8. In winter, it rains about two times a week. (false)
9. Fall is cooler than in the winter. (false)
10. Many of the trees lose their leaves in the fall. (true)
15. Activity 4/Using 1
Direction: Make a group of 5 people. Choose number and describe the picture.
picture
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Choose a number ( Ex.
9
)
Ex. It’s rainy today.
today
(Describe the picture)
16. Activity 4/Using 2
Direction: Choose a picture from word cards and make sentences at least 4
sentences. Then present in front of the class.
Choose a picture
I always watch weather forecast on television. Today, It is ………………………………
…………………………………………………………………….……………………………………………………………………..…
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……….…………………………………………………………………………………………………………………………………..…
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………….………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………………………………………
17. Activity 4/Using 3
Direction:
- Make a group of 3 people.
- Students watch the video of the weather forecast.
- Each of students in a group supposes you were a reporter from different
countries.
- Each group presents in front of the class.
Situation: Suppose you were a reporter on “The Weather
Chanel” Then, you have to report about climates.
I’m ………………………………………, reporter on “The Weather Chanel”.
Today, it ………………….……………………………………............................................................................................
……………………………………………………………………………………………………………………...…………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Lastly ……………………………………………………………………………………………………….………………………………………
.…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
You should save your heath, bye