SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Download to read offline
Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah (SLOT)

Tarikh                          1 Oktober 2012

Hari                            Isnin

Masa                            08:30-09:00 Pagi (30 Minit)

Bilangan Pelajar                25 Orang

Kelas                           Prasekolah Kancil

Tajuk                           Mengenal Haiwan

Tunjang Utama                   Komunikasi Bahasa Malaysia

Standard Pembelajaran Utama     (BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran.

                                (BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah
                                dan sesuai.

                                (BM 3.5.7) Membatangkan suku kata terbuka dan suku
                                kata tertutup untuk menjadi perkataan.

                                (BM 4.2.6) Menyalin perkataan dengan cara yang betul.

Standard Pembelajaran Lain      (PFK 2.2.5) Membuat pergerakan tangan secara simulasi
Yang Disepadukan                seperti menolak kotak, menarik tali dan lain-lain.

                                (KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan.

                                (ST 3.4.5) Mengecam tempat tinggal haiwan (contoh:
                                kucing-rumah, ayam-reban, itik-kolam, lembu-padang,
                                kerbau-sawah, katak-air dan darat, ikan-air, burung-
                                pokok).
Objektif Pelajaran            Pada akhir pelajaran murid dapat:

                                  1. Membaca perkataan mempunyai suku kata
                                         terbuka dan suku kata tertutup.

                                  2. Mengeja dan membaca perkataan mudah.

                                  3. Menulis dan menyalin perkataan dengan cara
                                         yang betul.

Konsep Utama                      1. Perkataan KVKVK, KVKKV, KVKVKV, KVVKA,
                                         KVKKVK, VKKVKK.

Kosa Kata                     itik, ular, lembu, zirafah, monyet, anjing, buaya, harimau,
                              tupai, gajah, kucing.

Pengetahuan Sedia Ada Murid       1. Murid telah mengenal haiwan yang terdapat di
                                         persekitaran dan melalui televisyen.

                                  2. Murid sudah tahu cara menulis dengan betul dan
                                         boleh menyalin perkataan.

                                  3. Murid boleh membatangkan perkataan mudah.

Nilai                         Menerapkan nilai tentang sayangi haiwan dan alam
                              sekitar.

Alatan dan Bahan                  1. Komputer

                                  2. Skrin putih

                                  3. Projektor

                                  4. Kad bergambar

                                  5. Kad perkataan

                                  6. Lembaran kerja

                                  7. Bluetack
Langkah/Masa     Isi Pelajaran   Aktiviti Pengajaran Pembelajaran                  Catatan

Set Induksi    Menyayi dengan Guru          dan      murid    sama-sama ”Lagu deria dan
(2 Minit)      gerakan.          menyanyi          sambil       melakukan gerakan”
                                 pergerakan kreatif.
                                                                               Kinestetik:
                                                                               gerakan          ala
                                                                               joget.

Perkembangan

Langkah 1:     Memperkenalkan Guru            menayangkan              slaid Bahan: Slaid
(5 minit)      haiwan.           powerpoint             memperkenalkan Powerpoint
                                 haiwan      jinak    dan     haiwan    liar
                                                                               MI: kecerdasan
                                 kepada           murid-murid       sambil
                                                                               visual spatial
                                 membaca cerita pendek.

Langkah 2:     Mengeja dan       Guru menunjukkan kad gambar Bahan: kad
(5 minit)      membatangkan      haiwan dan murid menyebut nama gambar haiwan,
               suku kata         haiwan tersebut.                              kad perkataan
               terbuka dan
                                 Guru menunjukkan kad perkataan MI: kecerdasan
               tertutup.
                                 dan murid mengeja suku kata bahasa dan
                                 tersebut         untuk       membatang lingustik
                                 perkataan.

Langkah 3:     Memadankan        Guru melekatkan kad perkataan Bahan: kad
(5 minit)      kad perkataan     pada     papan       putih   dan   murid gambar, kad
               dengan gambar.    diminta memilih gambar haiwan perkataan
                                 yang betul lalu dipadankan dengan
                                                                               MI: kecerdasan
                                 perkataan.
                                                                               visual spatial
Langkah 4:   Aktiviti menulis   Guru         menerangkan       cara Bahan:
(10 minit)                      menyiapkan latihan bertulis.        lembaran kerja,
                                                                    pensel.
                                Guru mengagihkan lembaran kerja
                                kepada murid-murid.                 Kinestetik:
                                                                    psikomotor
                                Murid-murid bergerak ke tempat
                                                                    halus.
                                masing-masing dan menyiapkan
                                latihan menulis.                    MI: kecerdasan
                                                                    bahasa

Penutup      Murid hantar       Murid-murid menghantar tugasan      Bahan: carta
(3 minit)    tugasan,           mereka kepada guru.                 lagu (slaid
             menyanyi lagu                                          powerpoint).
                                Guru mempamerkan hasil kerja
             dan kuiz uji
                                murid yang terbaik.                 Senikata lagu:
             minda.
                                                                    ”Anak Ayam
                                Guru dan murid sama-sama
                                                                    Turun Sepuluh”
                                menyanyikan lagu.
                                                                    MI: kecerdasan
                                Guru memberi kuiz uji minda dan
                                                                    muzik,
                                murid-murid menjawab soalan
                                                                    kecerdasan
                                dengan tepat berdasarkan
                                                                    bahasa
                                pelajaran yang telah disampaikan
                                oleh guru.




Refleksi :

More Related Content

What's hot

Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Emy Bribip
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
Ismail Mamat
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
eeiwee
 
36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank
36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank
36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank
Rozaidi Yusof
 

What's hot (20)

Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolahRancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
Rancangan pengajaran bahasa melayu prasekolah
 
Slot pengajaran Tunjang Komunikasi
Slot pengajaran Tunjang KomunikasiSlot pengajaran Tunjang Komunikasi
Slot pengajaran Tunjang Komunikasi
 
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuranRancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
Rancangan pengajaran harian tema sayur sayuran
 
Rph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2DRph prasekolah bentuk 2D
Rph prasekolah bentuk 2D
 
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
CONTOH RPH PRASEKOLAH (bahasa inggeris)
 
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasRancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan Khas
 
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanakPerkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
Perkembangan Bahasa,Komunikasi & Literasi Awal Kanak-kanak
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
Rancangan pengajaran harian pendidikan seni( sayur sayuran )
 
Latar belakang jean piaget
Latar belakang jean piagetLatar belakang jean piaget
Latar belakang jean piaget
 
Standard prestasi prasekolah
Standard prestasi prasekolahStandard prestasi prasekolah
Standard prestasi prasekolah
 
CONTOH SKALA KADAR PRASEKOLAH
CONTOH SKALA KADAR PRASEKOLAHCONTOH SKALA KADAR PRASEKOLAH
CONTOH SKALA KADAR PRASEKOLAH
 
Rph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khasRph matematik-pendidikan-khas
Rph matematik-pendidikan-khas
 
Rph kolaj rama-rama
Rph kolaj rama-ramaRph kolaj rama-rama
Rph kolaj rama-rama
 
Permata
PermataPermata
Permata
 
Pemerhatian terhadap kanak-kanak
Pemerhatian terhadap kanak-kanakPemerhatian terhadap kanak-kanak
Pemerhatian terhadap kanak-kanak
 
Nota Kuliah - Kanak-kanak ADHD
Nota Kuliah - Kanak-kanak ADHDNota Kuliah - Kanak-kanak ADHD
Nota Kuliah - Kanak-kanak ADHD
 
Kategori kanak-kanak pintar cerdas
Kategori kanak-kanak pintar cerdasKategori kanak-kanak pintar cerdas
Kategori kanak-kanak pintar cerdas
 
36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank
36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank
36760501 teori-dan-model-an-awal-kanak-kank
 
Kualiti pendidikan prasekolah
Kualiti pendidikan prasekolahKualiti pendidikan prasekolah
Kualiti pendidikan prasekolah
 
Anggota badan
Anggota badanAnggota badan
Anggota badan
 

Similar to RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja

Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
cikgupenmerah
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Andik Emiliza
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
lizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
Valliamah
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
norhanaghazaly
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
ChangHongChoon
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
ChangHongChoon
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
akunizam
 
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 skModul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Kamarudin Jaafar
 
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 skModul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Kamarudin Jaafar
 

Similar to RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja (20)

Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Rph
RphRph
Rph
 
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 skModul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
 
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 skModul pengajaran dst tmk thn 2 sk
Modul pengajaran dst tmk thn 2 sk
 

More from cikgumar2012

More from cikgumar2012 (8)

Web Umum
Web UmumWeb Umum
Web Umum
 
Web Sub Tema
Web Sub TemaWeb Sub Tema
Web Sub Tema
 
Web Aktiviti
Web AktivitiWeb Aktiviti
Web Aktiviti
 
Pengenalan sekolah
Pengenalan sekolahPengenalan sekolah
Pengenalan sekolah
 
Slaid Interaktif
Slaid InteraktifSlaid Interaktif
Slaid Interaktif
 
RPT Berdasarkan Tema
RPT Berdasarkan TemaRPT Berdasarkan Tema
RPT Berdasarkan Tema
 
RPH Seminggu
RPH SemingguRPH Seminggu
RPH Seminggu
 
Slaid mengenal haiwan oleh cikgumar
Slaid mengenal haiwan oleh cikgumarSlaid mengenal haiwan oleh cikgumar
Slaid mengenal haiwan oleh cikgumar
 

RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah (SLOT) Tarikh 1 Oktober 2012 Hari Isnin Masa 08:30-09:00 Pagi (30 Minit) Bilangan Pelajar 25 Orang Kelas Prasekolah Kancil Tajuk Mengenal Haiwan Tunjang Utama Komunikasi Bahasa Malaysia Standard Pembelajaran Utama (BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran. (BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah dan sesuai. (BM 3.5.7) Membatangkan suku kata terbuka dan suku kata tertutup untuk menjadi perkataan. (BM 4.2.6) Menyalin perkataan dengan cara yang betul. Standard Pembelajaran Lain (PFK 2.2.5) Membuat pergerakan tangan secara simulasi Yang Disepadukan seperti menolak kotak, menarik tali dan lain-lain. (KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan. (ST 3.4.5) Mengecam tempat tinggal haiwan (contoh: kucing-rumah, ayam-reban, itik-kolam, lembu-padang, kerbau-sawah, katak-air dan darat, ikan-air, burung- pokok).
  • 2. Objektif Pelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat: 1. Membaca perkataan mempunyai suku kata terbuka dan suku kata tertutup. 2. Mengeja dan membaca perkataan mudah. 3. Menulis dan menyalin perkataan dengan cara yang betul. Konsep Utama 1. Perkataan KVKVK, KVKKV, KVKVKV, KVVKA, KVKKVK, VKKVKK. Kosa Kata itik, ular, lembu, zirafah, monyet, anjing, buaya, harimau, tupai, gajah, kucing. Pengetahuan Sedia Ada Murid 1. Murid telah mengenal haiwan yang terdapat di persekitaran dan melalui televisyen. 2. Murid sudah tahu cara menulis dengan betul dan boleh menyalin perkataan. 3. Murid boleh membatangkan perkataan mudah. Nilai Menerapkan nilai tentang sayangi haiwan dan alam sekitar. Alatan dan Bahan 1. Komputer 2. Skrin putih 3. Projektor 4. Kad bergambar 5. Kad perkataan 6. Lembaran kerja 7. Bluetack
  • 3. Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Set Induksi Menyayi dengan Guru dan murid sama-sama ”Lagu deria dan (2 Minit) gerakan. menyanyi sambil melakukan gerakan” pergerakan kreatif. Kinestetik: gerakan ala joget. Perkembangan Langkah 1: Memperkenalkan Guru menayangkan slaid Bahan: Slaid (5 minit) haiwan. powerpoint memperkenalkan Powerpoint haiwan jinak dan haiwan liar MI: kecerdasan kepada murid-murid sambil visual spatial membaca cerita pendek. Langkah 2: Mengeja dan Guru menunjukkan kad gambar Bahan: kad (5 minit) membatangkan haiwan dan murid menyebut nama gambar haiwan, suku kata haiwan tersebut. kad perkataan terbuka dan Guru menunjukkan kad perkataan MI: kecerdasan tertutup. dan murid mengeja suku kata bahasa dan tersebut untuk membatang lingustik perkataan. Langkah 3: Memadankan Guru melekatkan kad perkataan Bahan: kad (5 minit) kad perkataan pada papan putih dan murid gambar, kad dengan gambar. diminta memilih gambar haiwan perkataan yang betul lalu dipadankan dengan MI: kecerdasan perkataan. visual spatial
  • 4. Langkah 4: Aktiviti menulis Guru menerangkan cara Bahan: (10 minit) menyiapkan latihan bertulis. lembaran kerja, pensel. Guru mengagihkan lembaran kerja kepada murid-murid. Kinestetik: psikomotor Murid-murid bergerak ke tempat halus. masing-masing dan menyiapkan latihan menulis. MI: kecerdasan bahasa Penutup Murid hantar Murid-murid menghantar tugasan Bahan: carta (3 minit) tugasan, mereka kepada guru. lagu (slaid menyanyi lagu powerpoint). Guru mempamerkan hasil kerja dan kuiz uji murid yang terbaik. Senikata lagu: minda. ”Anak Ayam Guru dan murid sama-sama Turun Sepuluh” menyanyikan lagu. MI: kecerdasan Guru memberi kuiz uji minda dan muzik, murid-murid menjawab soalan kecerdasan dengan tepat berdasarkan bahasa pelajaran yang telah disampaikan oleh guru. Refleksi :