Rancangan pengajaran harian ini membahas tentang pembelajaran tentang makanan seimbang dan resipi roti telur. Pembelajaran dilakukan melalui diskusi kelompok, presentasi, dan demonstrasi memasak. Murid diajak mengenali makna makanan seimbang, mengklasifikasi jenis makanan, dan membincangkan resipi makanan lain.
1. Contoh Rancangan Pengajaran Harian 1:
MATAPELAJARAN Bahasa Melayu
TAHUN 2 Brilliant
BILANGAN MURID 40 Orang
TEMA Makanan Untuk Kesihatan
TAJUK Makanan Seimbang
TARIKH 11 April 2011
MASA 11.30 pagi-12.30 pagi (60 Minit)
OBJEKTIF/HASIL Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;
PEMBELAJARAN
Kognitif : Menyatakan maksud makanan seimbang
dengan menggunakan bahasa yang betul.
Afektif: Mengamalkan gaya hidup sihat.
Psikomotor: Menghuraikan maklumat dengan
menggunakan bahasa yang betul.
SISTEM BAHASA Tatabahasa: Ayat tunggal, ayat majmuk.
Kosa Kata: seimbang,karbohidrat,vitamin,resipi
PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Kesihatan
Nilai : Kesyukuran, kebersihan fizikal dan mental.
KEMAHIRAN BERNILAI Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubungkait,
TAMBAH (KBT) merumus.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses
dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistic
PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid dapat menceritakan pengetahuan dan
pengalaman mereka mengenai makanan seharian.
BAHAN BANTU MENGAJAR Internet, LCD, Power point dan Lembaran kerja.
2. Fasa Isi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 1 Mencungkil 1.Guru memberi 1.Murid menjawab Strategi/Teknik:
(Set idea salam kemudian soalan dan melihat -Penyoalanan
Induksi) mengeluarkan buah tingkah laku guru
(5 Minit) epal dari dalam bag. yang agak pelik pada -menghubungkait
hari ini.
2.Guru membuat
reaksi makan buah 2.Murid akan
epal didalam kelas member reaksi
sambil berdialog: secara spontan
2.1 emmm apabila melihat guru
sedapnya. makan buah
2.1 saya ada lagi epal.Murid memberi
beberapa biji buah respons kepada
epal, siapa yang soalan guru.
mahu?
2.1 siapa yang 3.Murid berlumba
dapat jawab soalan untuk menjawab
saya, saya akan beri soalan.
buah epal itu.
3.Guru memberi
soalan kepada
murid.
3.1Apakah
kumpulan makanan
buah epal? Atau
3.2Buah epal
membekalkan
kandungan apa
kepada kita?
4.Guru mengaitkan
buah epal dengan
tajuk pada hari ini.
Langkah 2 Penerangan 1.Guru bersoal 1.Murid menjawab Strategi/Teknik:
(10 minit) dan mencari jawab tentang soalan yang ditanya Penerangan
maksud makanan yang oleh guru.Pelbagai
inkuiri
makanan dimakan oleh jawapan yang diberi.
Melayari internet
seimbang murid pada setiap
hari. 2.Murid melayari
Slide 1
internet untuk
2.Guru memberi mencari maksud
penerangan dan makanan seimbang.
3. kemudian meminta
murid melayari 3.Murid mencatat dan
internet untuk melaporkan hasil
mencari maksud dapatan mereka.
makanan seimbang.
2.1-murid
dikehendaki
melaporkan hasil
dapatan mereka.
3.Guru memantau
aktiviti murid sambil
mendengar laporan
dapatan mereka.
Langkah 3 Mengklasifikas 1.Guru meminta 1.Murid melayari Strategi/Teknik:
(20 minit) ikan makanan murid internet untuk -Melayari internet
Aplikasi seimbang. memberikan contoh mencari makananan -Inkuiri induktif
Idea makanan yang yang mengandungi : terbimbing.
mengandungi i.Lemak – santan
lemak, vitamin, minyak Penekanan
protein, garam ii.Vitamin – buah- kepada makanan
mineral dan buahan, sayur- seimbang
karbohidrat. sayuran
(melayari internet) iii.Protein-ayam, Lembaran kerja 1
daging,ikan,susu
2.Guru meminta iv.Karbohidrat – -laporan
murid roti,nasi, jagung -perbincangan
mengklasifikasikan v.Garam Mineral-
makanan seimbang udang,ketam dll.
dalam lembaran
kerja. 2.Murid
2.1 karbohidrat mengklasifikasikan
2.2 vitamin makanan seimbang
2.3 protein dalam lembaran
2.4 garam mineral kerja.
2.5 lemak
3.Murid melaporkan
3.Guru meminta jawapan mereka di
murid melaporkan hadapan kelas.
jawapan mereka di
hadapan kelas. 4.Murid-murid lain
membandingkan
4.Guru meminta jawapan
murid-murid lain mereka.Perbincanga
membandingkan n berlaku.
4. jawapan mereka
sambil menyatakan
hasil dapatan
mereka.
Langkah 4 Menyatakan 1.Guru memaparkan 1.Murid melihat Strategi/Teknik:
(20 minit) makanan gambar makanan gambar makanan
yang biasa dimakan yang ditunjukan oleh -Perbincangan.
berkhasiat
oleh murid.(power guru. -power point(Slide
dan tidak point) 2)
berkhasiat 2.Murid memberikan
2.Murid diminta pendapat tentang
memberikan makanan berkhasiat
pendapat tentang dan tidak berkhasiat.
makanan tersebut
samada berkhasiat 3.Murid mendengar
atau tidak. penerangan
-Jenis-jenis kepentingan
makanan yang makanan seimbang. Slide 3
berkhasiat dan tidak
berkhasiat . 4.Murid
i-roti dan susu menggayakan gaya
ii-makanan ringan orang yang; - Berlakon
iii-gula-gula i-sihat/cergas
iv-buah-buahan ii-tidak sihat/lemah
v-aiskrim -Lembaran kerja
5.Murid menjawab 2
3.Guru soalan berdasarkan
menerangkan lembaran kerja yang
kepentingan diberi.
makanan
seimbang,berkhasia
t dan akibat yang
timbul jika tidak
mengamalkan
pemakanan
berkhasiat yang
seimbang.
4. Beberapa orang
murid diminta
menggayakan
bagaimana orang
yang sihat dan
5. kurang sihat.
5.Guru
mengumumkan
murid yang dapat
menggayakan
dengan baik.
Langkah 6 Membuat 1.Guru memberi 1.Murid menjawab Teori Kecerdasan
(Penutup) rumusan soalan teka-teki soalan teka-teki Pelbagai.
(5 minit) mengenai kepada murid untuk daripada guru.
pengajaran menguji kecerdasan -Slide 4
yang pemikiran mereka.
telah diajar -Contoh teka-teki :
1.Badanku bujur
Menyatakan kulitku licin,
nilai-nilai Semakin panas aku
murni yang semakin keras.
terdapat Siapakah aku?
semasa 2.Rasa manis
sesi sekali,
pengajaran Bungkusannya
dan berwarna-warni,
pembelajaran. Banyak makan sakit
gigi.
3)Kulitnya berbagai
warna;ada yang
masam dan juga
manis,rasanya
sedap,banyak
vitamin.
6. Contoh Rancangan Pengajaran Harian 2:
MATAPELAJARAN Bahasa Melayu
TAHUN 2 Brilliant
BILANGAN MURID 40 Orang
TEMA Makanan Untuk Kesihatan
TAJUK Resipi Roti Telur
TARIKH 12 April 2011
MASA 8.30 pagi-9.30 pagi (60 Minit)
OBJEKTIF/HASIL Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;
PEMBELAJARAN
Kognitif : Menyatakan bahan-bahan yang diperlukan
untuk membuat roti telur.
Afektif: Memilih menu makanan yang sesuai
dimakan pada masa pagi, tengah hari,
petang dan malam.
Psikomotor: Bekerjasama di dalam kumpulan untuk
membincangkan satu resipi masakan.
SISTEM BAHASA Tatabahasa: Ayat tunggal, ayat majmuk.
Kosa Kata: seimbang,karbohidrat,vitamin,resipi
PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Kesihatan
Nilai : Kesyukuran, kebersihan fizikal dan mental.
KEMAHIRAN BERNILAI Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubungkait,
TAMBAH (KBT) merumus.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses
dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik
PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid dapat menceritakan pengetahuan dan
pengalaman mereka mengenai makanan berkhasiat.
BAHAN BANTU MENGAJAR Roti Telur,Buku Teks,Power point dan Lembaran kerja.
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 1 Mencungkil idea 1.Guru memberi 1.Murid Strategi/Teknik:
(Set salam dan bertanya menjawab Penyoalan
Induksi) khabar kepada salam guru. seluruh kelas.
(5 Minit) pelajar.
2.Ketua kelas
2. Guru bertanya memaklumkan
kepada ketua kelas kehadiran
tentang kehadiran pelajar
pelajar pada hari ini
7. 3.Guru 3.Murid
mengeluarkan roti memberi
telur sambil respon.
menunjukkan kepada
murid kemudian guru 4.Murid
bertanya soalan. mendapat
i)Siapa mahu roti gambaran
telur ini? mengenai tajuk
yang akan
4.Guru mengaitkan diajar.
tujuan aktiviti dengan
tajuk pengajaran
yang akan diajar
pada hari ini.
Mengenali 1.Guru meminta 1.Murid Strategi/Teknik:
Langkah 2 bahan-bahan murid membuka membuka buku Penerangan
(10 minit) untuk membuat buku teks pada teks pada Penyoalanan
halaman 4. halaman 4.
roti telur. Demonstrasi
- Telur ayam 2.Guru menerangkan 2.Murid
- Roti mengenai tajuk pada menumpukan
- Minyak hari ini iaitu Resipi perhatian
masak Roti Telur. terhadap
- Garam penerangan
3.Guru yang
mengeluarkan diberikan oleh
bahan-bahan yang guru.
diperlukan untuk
membuat roti telur 3.Murid melihat
dari bag sambil bahan-bahan
bertanya nama yang ditunjukan
bahan-bahan oleh guru sambil
tersebut. menyebut nama
bahan tersebut.
4.Guru
berdemonstrasi 4. Murid melihat
membuat roti telur. demonstrasi roti
telur.
Langkah 3 Mengagihkan 1.Guru mengarahkan 1.Murid Strategi/Teknik:
(15 minit) bahan-bahan murid mewujudkan 8 berkerjasama Inkuiri induktif
Aplikasi roti telur. kumpulan yang terdiri mewujudkan terbimbing.
Idea daripada 5 orang kumpulan
Berkumpulan
murid setiap seperti
Aktiviti membuat kumpulan. diarahkan guru.
roti telur.
8. 2.Guru mengagihkan 2.Murid
bahan-bahan roti bekerjasama
telur kepada setiap didalam
kumpulan. kumpulan untuk
membuat roti
3.Guru menyuruh telur sambil
murid melakukan dipantau oleh
aktiviti membuat roti guru.
telur.
Langkah 4 Membincang 1.Guru meminta 1.Murid berada Strategi/Teknik:
(15 minit) resipi makanan murid kekal di dalam di dalam Kerjasama
lain. kumpulan masing- kumpulan. kumpulan.
masing. Perbincangan.
2.(i)Murid
berbincang Laporan
2. Guru memberi mengenai satu
arahan kepada resipi masakan
murid. lain.
i)Bincangkan satu (ii)Murid
resipi masakan lain menceritakan
yang mudah. resipi yang
ii)Setiap kumpulan dibuat kepada
mesti menceritakan rakan.
resipi yang dibuat
kepada rakan-rakan
dihadapan kelas.
3.Guru memberi
respon kepada
murid.
Langkah 5 Membuat 1.Guru menunjukan 1.Murid melihat Strategi/Teknik:
(10 minit) pilihan paparan slide power paparan slide Slaid power
makanan yang point mengenai power point. point
sesuai. menu-menu Penerangan
2.Murid
makanan. menjawab Penyoalanan
soalan yang Lembaran kerja
2.Guru menyoal dikemukan oleh
murid mengenai guru.
menu-menu
makanan. 3.Murid
melakukan
aktiviti
3.Dengan menggunakan
menggunakan lembaran kerja.
lembaran kerja,guru
9. meminta murid
menyesuaikan
pilihan makanan
mengikut waktu.
Langkah 6 Membuat 1.Guru membuat 1.Murid
(Penutup) rumusan rumusan menjawab
(5 minit) mengenai Mengenai soalan yang
pengajaran pengajaran yang dikemukakan
yang telah diajar. oleh guru.
telah diajar
2.Guru menanyakan 2.Murid juga
Menyatakan soalan kepada murid menyatakan
nilai-nilai apa yang mereka nilai-nilai murni
murni yang telah pelajari. yang telah
terdapat dipelajari pada
semasa 2.Guru menanyakan hari tersebut.
sesi pengajaran nilai-nilai murni yang
dan terdapat semasa sesi Nilai-nilai murni
pembelajaran. pengajaran dan :
pembelajaran. -Menghargai
-Bersyukur
-Menghormati
-bekerjasama
10. Contoh Rancangan Pengajaran Harian 3:
MATAPELAJARAN Bahasa Melayu
TAHUN 2 Brilliant
BILANGAN MURID 40 Orang
TEMA Makanan Untuk Kesihatan
TAJUK Kebersihan makanan
TARIKH 13 April 2011
MASA 60 Minit
OBJEKTIF/HASIL Kognitif : Memberikan penjelasan mengenai petikan teks yang
PEMBELAJARAN dibaca.
Afektif : Menyatakaan kesan jika tidak mengamalkan
kebersihan makanan kepada manusia.
Psikomotor : Melakonkan dialog di hadapan kelas.
SISTEM BAHASA Tatabahasa: Ayat tunggal, ayat majmuk, sebutan dan intonasi.
Kosa Kata: tercemar, mengelakkan, terjamin
PENGISIAN Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Kesihatan
KURIKULUM Nilai : Berhati-hati, kebersihan fizikal dan mental.
KEMAHIRAN BERNILAI Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubungkait, membuat
TAMBAH (KBT) perbezaan.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan
melengkapkan.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik,intrapersonal,
interpersonal.
PENGETAHUAN SEDIA Murid dapat menceritakan pengetahuan dan
ADA pengalaman mereka berkaitan kebersihan makanan.
BAHAN BANTU Keratan akhbar, power point, buku teks dan alat tulis.
MENGAJAR
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/ Punca pencemaran 1.Guru memberi salam 1.Murid
Mencungkil /keracunan dan bertanya khabar menjawab salam Strategi/
idea makanan (surat kepada pelajar. guru. Teknik:
(5 min) khabar) dan juga 2. Guru bertanya kepada 2.Ketua kelas Membaca
idea sendiri ketua kelas memaklumkan senyap
(pengetahuan sedia tentang kehadiran kehadiran pelajar Merujuk
ada) pelajar pada hari petikan akhbar
ini
3.Guru mengeluarkan 3.Murid
11. keratan akhbar memberi respon.
(Lampiran 1) dan
mengedarkan kepada
murid keratan yang
telah difotostat.
i) Murid-murid
membaca keratan
akhbar tersebut.
ii)Murid-murid diminta
menyatakan punca
pencemaran yang
terdapat di dalam akhbar
itu. 4.Murid
iii) Murid-murid diminta mendapat
menyatakan beberapa gambaran
punca pencemaran yang mengenai tajuk
diketahui sendiri selain yang akan diajar
yang terdapat di dalam
keratan akhbar itu.
4. Guru mengaitkan
tujuan aktiviti dengan
tajuk pengajaran yang
akan diajar pada hari ini.
1. Petikan dialog 1.Guru meminta murid 1.Murid melihat Strategi/teknik
Pengembanga menjaga kebersihan melihat paparan pada slide yang Lakonan
n idea/isi makanan slide yang ditayangkan. ditayangkan. Soal jawab
(15 min) 2. Paparan slaid (Lampiran 2)
3. Bertanyakan 2.Murid diminta 2. Melakonkan
soalan berdasarkan membaca petikan dan watak yang Persembahan
petikan melakonkan dialog terdapat di dalam sumber
mengikut intonasi yang petikan pengajaran :
sesuai dan gaya yang slaid PP
betul. 3.Murid-murid
3. Murid-murid yang menumpukan
lain dikehendaki perhatian
mendengar dan meneliti terhadap dialog
teks sambil memahami yang dilakonkan
ayat-ayat yang terdapat oleh murid-
di dalam petikan murid lain.
tersebut. 4. Murid
4. Guru memberikan mendengar
penerangan dan ulasan penerangan guru.
berkaitan teks 5..Murid yang
5.Kemudian guru ditanya
bertanyakan soalan menjawab soalan
kepada murid berkaitan daripada guru.
12. petikan tersebut.
Menstruktur/ Isi-isi penting 1.Murid dibahagikan 1.Murid berada Strategi/
Menstruktur tentang cara-cara kepada beberapa di dalam Teknik:
semula menjaga kebersihan kumpulan kecil. kumpulan yang Aktiviti inkuiri
(15 min) makanan. telah ditetapkan. dalam
2.Murid dikehendaki kumpulan
berbincang dan 2.Murid
membentangkan isi-isi berbincang, Sikap saintifik
penting mengenai cara- selepas itu dan nilai murni:
cara menjaga kebersihan membentangkan Penglibatan
makanan isi-isi penting aktif
3.Guru akan yang telah Menghargai
memperbetulkan dibincangkan di masa
kesilapan ayat murid. dalam kumpulan.
3. Murid
mendengar dan
memberi
tumpuan semasa
guru
membetulkan
kesilapan ayat..
Aplikasi Idea 1. Paparan slide 1.Guru menayangkan 1.Murid melihat Strategi:
(20 min) gambar cara-cara paparan slide gambar paparan slide Perbincangan
menjaga kebersihan cara-cara menjaga pada skrin. kumpulan
makanan kebersihan makanan. Demontrasi
2. Memilih (Lampiran 3) Kuiz
perbuatan yang 2.Murid Latihan bertulis
perlu dilakukan 2.Guru memberi arahan mendengar
atau dielakkan kepada murid. arahan guru. Persembahan
dalam menjaga i) Pilih perbuatan yang i) Murid memilih Sumber
kebersihan selalu kamu lakukan perbuatan yang pengajaran:
makanan berdasarkan gambar selalu dilakukan slaid PP
3. Murid-murid yang ditunjukkan. Pilih dan yang perlu
menjawab soalan di juga perbuatan yang dielakkan.
dalam buku latihan patut dielakkan. ii) Murid
dan aktiviti ii)Fikirkan sebab dan memikirkan
akibat. sebab dan akibat.
3.Guru memberi respon 3.Murid
kepada jawapan murid. menerima respon
4. Meminta seorang guru dengan hati
murid yang terbuka.
mendemontrasikan cara- 4. Seorang murid
cara mencuci tangan keluar dan
sehingga bersih. mendemontrasik
5. Guru memberikan an cara-cara
soalan kuiz kepada mencuci tangan.
13. murid-murid. (lampiran 5. Murid
4) menjawab soalan
6. Guru mengedarkan kuiz yang
lembaran kerja kepada diberikan.
murid-murid. (Lampiran 6. Murid
5) membuat latihan
di dalam
7. Guru memantau kerja lembaran kerja
murid. yang diberikan .
Penutup Membuat rumusan 1.Murid Strategi:
(5 min) mengenai 1.Guru membuat menjawab soalan Penyoalan
pengajaran yang rumusan mengenai yang keseluruhan
telah diajar pengajaran yang telah dikemukakan kelas
Menerapkan nilai- diajar dan dan oleh guru.
nilai murni kepada menanyakan soalan 2.Murid juga
murid-murid kepada mengenai apa menyatakan
yang mereka telah nilai-nilai murni
pelajari sebagai yang telah
pengukuhan. dipelajari pada
2.Guru juga bertanyakan hari tersebut.
nilai-nilai murni yang Nilai-nilai murni
terdapat semasa sesi :
pengajaran dan -Menghargai
pembelajaran. -Bersyukur
3. Murid digalakkan -Kebersihan
supaya mengumpul fizikal dan
maklumat tambahan mental
daripada bahan-bahan -berhati-hati
yang lain bagi -bekerjasama
menambahkan
pengetahuan mereka.
14. Contoh Rancangan Pengajaran Harian 4:
MATAPELAJARAN Bahasa Melayu
TAHUN 2 Brilliant
BILANGAN MURID 40 Orang
TEMA Makanan Untuk Kesihatan
TAJUK Tabiat pemakanan
TARIKH 11 April 2011
MASA 60 Minit
OBJEKTIF/HASIL Kognitif : Memilih jawapan yang betul di dalam petikan dan
PEMBELAJARAN menyalin semula.
Afektif : Menunjukkan minat terhadap aktiviti mencari perkataan
bermakna daripada lingkaran huruf.
Psikomotor : Mengesan kesilapan sesuatu perkataan dalam ayat.
SISTEM BAHASA Sistem ejaan, ayat tunggal dan kata sifat, sebutan
dan intonansi.
PENGISIAN Ilmu : Bahasa Melayu, Pendidikan Kesihatan
KURIKULUM Nilai : Kesyukuran, kebersihan fizikal dan mental.
KEMAHIRAN BERNILAI Kemahiran Berfikir : Menjana idea, menghubungkait, merumus.
TAMBAH (KBT) Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan
melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik
PENGETAHUAN SEDIA Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka
ADA mengenai makanan seharian.
BAHAN BANTU Gambar,gambar rajah makanan seimbang,lembaran kerja,buku
MENGAJAR latihan
15. Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Langkah 1 Mencungkil idea 1.Guru memberi salam 1.Murid
(Set dan bertanya khabar menjawab salam Strategi/
Induksi) kepada pelajar. guru. Teknik:
(5 Minit) 2. Guru bertanya kepada 2.Ketua kelas Penyoalan
ketua kelas tentang memaklumkan seluruh kelas
kehadiran pelajar pada kehadiran pelajar menggunakan
hari ini. 3.Murid gambar
3.Guru mengeluarkan menampal
gambar dan menyuruh gambar di papan
murid menghayati hitam.
gambar tersebut. (LAMPIRAN 1)
4.Guru meminta murid 4.Murid
menyatakan perbezaan mendapat
antara 2 individu yang gambaran
terdapat dalam gambar mengenai tajuk
tersebut. yang akan diajar.
5.Guru mengaitkan
tujuan aktiviti dengan
tajuk pengajaran yang
akan diajar pada hari ini.
Langkah 2 Murid dapat 1.Guru meminta 2 orang 1.Murid datang Strategi/
(15 Minit) membezakan antara murid datang ke ke hadapan Teknik:
tabiat pemakanan hadapan . untuk main Main peranan,
yang baik dan tidak 2.Guru menyusun 2 peranan sebagai penyoalan
baik kumpulan makanan di murid yang keseluruhan
atas meja.(LAMPIRAN mempunyai kelas.
2) tabiat Nilai murni:
Kumpulan 1 pemakanan yang Penglibatan
Makanan yang terdiri baik dan tabiat aktif,
daripada makanan yang pemakanan yang Menghargai
berkhasiat.Contoh: tidak baik. makanan
Roti sandwich,buah- 2.Murid
buahan dan air kosong. dikehendaki
Kumpulan 2 memakan
Makanan yang terdiri makanan dalam
daripada makanan yang kumpulan
tidak masing-masing.
berkhasiat.Contoh:Burg
er,ayam goreng dan
makanan ringan.
3.Guru menyuruh 2
orang murid tersebut
makan makanan yang
disediakan itu mengikut
16. kumpulan makanan
yang diberi.
4.Berdasarkan main
peranan tersebut guru
menyoal murid:
Contoh soalan:
1.Murid yang manakah
mempunyai tabiat
pemakanan yang baik .
2.Kenapa kita tidak
boleh makan makanan
yang mengandungi
lemak dengan banyak?
3.Apakah yang akan
terjadi pada diri kita jika
kita mengamalkan tabiat
pemakanan yang tidak
elok?
Langkah 3 Memahami tentang 1.Guru mengedarkan 1.Murid meneliti Strategi:
(15 Minit) cara-cara tabiat kertas lembaran kerja lembaran kerja ujian
Aplikasi pemakanan kepada setiap orang tersebut. Sumber
Idea murid. (LAMPIRAN 3) pengajaran:
2.Setiap murid 2.Murid lembaran kerja
dikehendaki menjawab menjawab soalan
soalan yang terdapat di tersebut dengan
dalam lembaran kerja teliti tanpa
tersebut. berbincang
3.Selesai menjawab dengan kawan.
soalan tersebut,murid 3.Murid
dikehendaki menukar dibenarkan
kertas soalan dengan menandakan
rakan sebelah. jawapan rakan
4.Guru dan murid dengan pensel.
bersama-sama 3.Murid
berbincang tentang menerima
jawapan yang betul. teguran daripada
guru secara
positif.
1.Guru terlebih dahulu 1.Murid mencari
Langkah 4 Murid mencari menanyakan kepada makna perkataan Strategi:
(20 Minit) makna perkataan murid sekiranya mereka dalam kamus. Mencari
dan membina ayat masih tidak memahami 2.Murid makna,membin
17. tajuk pengajaran pada menyalin a ayat.
hari tersebut. perkataan di
2.Guru menyuruh murid dalam buku Sumber
menyalin perkataan latihan masing- pengajaran:
yang terdapat di dalam masing. kamus, buku
buku teks di dalam buku 3.Murid teks
latihan masing-masing. membuat ayat
3.Guru menyuruh murid dalam buku
mencari makna masing-masing.
perkataan tersebut.
4.Guru menyuruh murid
membina ayat
berdasarkan perkataan
tersebut.
Contoh perkataan:
1.sihat
2.manis
3.lemak
4.kotor
5.gemuk
4.Guru membimbing
murid membina ayat.
5.Guru memantau kerja
murid.
Penutup Membuat rumusan 1.Murid Nilai-nilai
(5 minit) mengenai 1.Guru membuat menjawab soalan murni :
pengajaran yang rumusan yang -Menghargai
telah diajar. Mengenai pengajaran dikemukakan -Bersyukur
yang telah diajar dan oleh guru. -Menghormati
Menyatakan nilai- Menanyakan soalan -bekerjasama
nilai murni yang kepada murid akan apa 2.Murid juga
terdapat semasa yang mereka telah menyatakan
sesi pengajaran dan pelajari. nilai-nilai murni
pembelajaran. yang telah
2.Guru juga dipelajari pada
menanyakan nilai-nilai hari tersebut.
murni yang
terdapat semasa sesi Nilai-nilai murni
pengajarandan :
pembelajaran. -Menghargai
-Bersyukur
3.murid digalakkan -Menghormati
supaya mengumpul -bekerjasama
maklumat tambahan
daripada bahan-bahan