DEMONSTRASI KONTEKSTUAL MODUL 1.3 PENDIDIKAN GURU PENGGERAK
Rph kbsr bidang 3 membentuk dan membuat binaan
1. 1 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TAHUN 3
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual (KBSR)
Kelas: 3 Ikhlas
Bilangan Murid: 30 Orang
Tarikh: 20 September 2012
Masa: 60 minit
Bidang: Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk: Origami
Tema: Burung
Pengetahuan sedia ada: i. Murid telah mengetahui origami
ii. Murid pernah melihat burung.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat:
i. Mengetahui konsep origami.
ii. Mengetahui cara-cara menghasilkan origami dengan teknik lipatan kertas .
iii. Menghasilkan origami menggunakan teknik lipatan kertas.
2. 2 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
iv. Menyedari bahawa origami boleh dihasilkan dengan teknik lipatan kertas.
Penerapan Nilai : Bekerjasama, kekemasan dan kebersihan.
Bahan Bantu Mengajar: Contoh origami burung
Media : Bahan: Kertas A4 Warna
Langkah Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Pengajaran/Masa
Set Induksi · Tayangan Video klip lagu Guru menayang video klip lagu dan Lagu ’Burung
(5 minit) ‘Burung Kakak Tua’ memperdengarkan lagu ‘Burung Kakak Tua’ Kakak Tua’
kepada murid-murid
Guru mengarahkan murid menyanyi bersama-
sama
Murid mendengar dan menyanyikan lagu
’Burung Kakak Tua ’ beramai- ramai.
3. 3 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Langkah 1 Memperkenalkan tajuk Murid mendengar penerangan guru dengan ABM maujud
(10 minit) pelajaran pada hari ini iaitu penuh minat. (origami yang
membuat origami burung. telah siap
dihasilkan)
Menyoal murid-murid Murid menjawab soalan guru dengan pelbagai
tentang origami. jawapan yang mereka tahu.
Soalan : Murid memberi perhatian terhadap penerangan
1. Apa itu Origami? guru mengenai definisi origami
2. Pernahkah mereka
melihat kertas yang berlipat- Sekali – sekala murid bersoal jawab.
lipat dan akhirnya menjadi
bentuk tertentu?
Guru menerangkan definisi
origami kepada murid-
murid.
Langkah 2 Guru menunjukkan contoh- Murid – murid melihat dengan penuh minat.
( 5 minit) contoh origami.
Murid memberi perhatian terhadap penerangan
4. 4 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
guru.
Guru mengagihkan kertas untuk membuat
origami.
Guru menerangkan jenis
alat dan bahan yang
hendak digunakan.
Langkah 3 Guru menunjukkan video demonstrasi cara Klip Video
(10 minit) menghasilkan origami burung.
Guru menunjukkan cara melipat kertas dengan
betul kepada murid-murid.
5. 5 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Langkah-langkah:
1. Lipat kertas kepada 2 bahagian.
Rujuk lampiran proses
2. Lipat separuh dan buka semula.(Rajah 2)
membuat origami burung.
3. Terbalikkan kertas. Lipat bucu atas ke
bawah. (Rajah 2)
4. Lipat hujung atas melebihi burung bawah.
(Rajah 3)
5. Lipat separuh.(Rajah 4)
6. Pusingkan jadi menegak.(Rajah 5)
7. Lipat kepak kiri dan kanan.(Rajah 6)
8. Buka lipatan menjadi melintang.(Rajah 7).
6. 6 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Langkah 4 Guru mengarahkan murid Murid melakukan gerak kerja yang diberikan.
(20 minit) melakukan aktiviti gerak
kerja seperti yang telah
ditunjukkan.
Guru membimbing dan Murid mula membuat lipatan untuk
memantau murid-murid di menghasilkan origami bentuk burung.
dalam kelas semasa aktiviti
gerak kerja dijalankan.
Langkah 5 Guru menunjukkan cara- Murid mula mewarnakan bahagian-bahagian
(5 minit) cara menghias origami tertentu pada burung.
burung.
Guru mengarahkan murid Murid menghias origami mengikut kreativiti
memperkemaskan hasil mereka yang tersendiri.
lipatan origami burung dan
membuat kemasan
mengikut kreativiti masing-
masing.
7. 7 MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
Penutup Sesi Apresiasi dan Refleksi Murid mempamerkan karya masing-masing.
(5 Minit)
Penilaian dan pengukuhan Murid menceritakan karya sendiri dan rakan.
Guru akan merumuskan dan menerangkan
tentang kelebihan dan kekurangan yang
terdapat pada hasil kerja murid-murid.