Rangkasan dokumen tersebut adalah sebagai berikut:
Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Bahasa Malaysia Tahun 4 tahun 2012 menjelaskan aktiviti pembelajaran bahasa yang akan dilaksanakan berdasarkan petikan teks "Si Tanggang". Murid akan dibimbing untuk membaca petikan, mengenal pasti nilai murni, jelmaan nilai, kata penegas dan penanda wacana, serta menulis rangkuman lima nilai murni dalam satu per
1. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHASA MALAYSIA
TAHUN 4
2012
Tarikh : 19 Februari 2012
Masa : 8.45 – 9.45
Tahun : 4 Bestari
Bilangan Murid : 28 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Unit :2
Tajuk : Si Tanggang
Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat;
I. Membaca kuat teks prosa dengan sebutan, intonasi dan nada
yang sesuai.
II. Menyenaraikan lima ayat yang mengandungi nilai murni.
III. Menyatakan lima jelmaan nilai murni yang terdapat dalam
petikan.
IV. Menulis lima nilai murni dalam satu perenggan.
Hasil Pembelajaran :
Fokus utama
7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan tersirat.
Aras 2
(i) Menjelaskan maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan yang
dibaca.
Fokus Sampingan
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2
(i) Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
[1]
2. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
SISTEM BAHASA
Tatabahasa : Kata penegas ( hendaklah, sepatutnya, haruslah, mestilah, perlulah )
Penanda Wacana ( Antaranya, Selain itu, Seterusnya, Dalam pada itu, Akhir
sekali )
Kosa kata : rezeki, kaya, nahkhoda, saudagar, pelabuhan,
PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Berani , bekerjasama
Kemahiran berfikir : Menghubungkait,mengesan maklumat, sumbangsaran
Kecerdasan Pelbagai : Kecerdasan Interpersonal.
BAHAN BANTU MENGAJAR
Bahan Multimedia : LCD, laptop
Bahan Bercetak : Petikan dialog, petikan ulasan, kad imbasan
Bahan Maujud : 2 orang murid, 5 keping manila kad, 5 batang pen marker
Isi Pelajaran
[2]
3. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
Aktiviti Pengajaran
Catatan
Pembelajaran
Set Induksi (5 minit) • Petikan dialog
Situasi;
• 2 orang murid diminta • Berani
Ahmad sedang menunggu bas untuk
pulang ke rumah. Semasa menunggu tampil ke hadapan kelas
bas, Ahmad ternampak seorang lelaki untuk melakonkan 2 • Teknik soal
buta hendak melintas jalan. Ahmad watak. jawab
berasa kasihan melihat lelaki buta itu 1 watak orang buta.
lalu menghampiri lelaki tersebut untuk 1 watak murid • Lampiran 1
memberi bantuan.
Dialog; • Soal jawab tentang
Ahmad : Assalamualaikum.
situasi lakonan yang
Pak Cik : Waalaikumussalam. telah dibuat.
Ahmad : Pak Cik hendak melintas • Guru menjelaskan
jalan ke ?
tujuan aktiviti dan
Pak Cik : Ya, nak. Boleh anak tolong mengaitkannya dengan
Pak Cik ? topik pembelajaran
yang akan dipelajari.
Ahmad : Boleh Pak Cik. Mari saya
pimpin tangan Pak Cik.
Selepas beberapa minit, mereka
sampai ke seberang jalan.
Pak Cik : Terima kasih anak kerana
membantu Pak Cik melintas jalan.
Ahmad : Sama-sama Pak Cik.
Soalan;
1. Dalam situasi sebentar tadi,
apakah nilai baik yang dapat
kamu nyatakan?
2. Adakah wajar kita memberi
bantuan kepada orang yang
tidak dikenali? Kenapa?
Petikan: Langkah 1 ( 8 minit ) • P&P
[3]
4. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
berpusatkan
Si Tanggang dan ibunya • Murid membaca murid
hidup dalam kemiskinan. Pada petikan secara kelas,
suatu hari, Si Tanggang kumpulan dan individu • Tayangan
memberitahu ibunya bahawa dia menerusi slaid yang Slaid
ditayangkan. (Lampiran 2)
hendak bekerja di kapal untuk
mencari rezeki. Dia berjanji kepada
ibunya bahawa dia akan pulang
setelah dia menjadi kaya.
Seorang nakhoda kapal
mengambil Si Tanggang sebagai
pekerja di kapalnya. Si Tanggang
bekerja dengan tekun. Nakhoda itu
sangat suka akan Si Tanggang dan
akhirnya mengahwinkan anak
perempuannya dengan Si
Tanggang. Oleh itu, Si Tanggang
menjadi saudagar yang kaya.
Pada suatu hari, kapal Si
Tanggang berlabuh di pelabuhan
kampungnya. Ibu Si Tanggang
datang untuk menemui anaknya.
Malangnya, Si Tanggang enggan
mengakui ibunya. Ibu Si Tanggang
sangat sedih. Dia menangis sambil
berdoa kepada tuhan agar
membalas perbuatan anaknya itu.
Tiba-tiba ribut taufan melanda.
Kapal Si Tanggang terbalik. Si
Tanggang menyesal dan memohon
ampun tetapi tidak diterima Tuhan.
Si Tanggang disumpah menjadi
batu.
5 ayat yang mengandungi nilai Langkah 2 ( 15 minit ) • P&P
murni; berpusatkan
1. Si Tanggang memberitahu • Murid dibahagikan murid
ibunya bahawa dia hendak kepada 5 kumpulan.
bekerja di kapal untuk
mencari rezeki.
2. Si Tanggang bekerja • Setiap kumpulan • Teknik
dengan tekun.
[4]
5. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
diminta mengenal pasti perbincangan
3. Oleh itu, Si Tanggang dan menggaris 5 ayat
menjadi saudagar yang yang mengandungi nilai
kaya. murni di atas petikan • Petikan
yang diedarkan. bercetak
(Lampiran 3)
4. Malangnya, Si Tanggang
• Pembentangan tugasan
enggan mengakui ibunya. oleh 5 kumpulan.Ahli- • Nilai
ahli kumpulan bekerjasama
5. Si Tanggang menyesal dan membacakan 5 ayat
memohon ampun tetapi yang digarisi. • Kecerdasan
tidak diterima Tuhan Interpersonal
• Guru menyatakan
kumpulan yang paling
tepat memberi 5 ayat
yang mengandungi nilai
murni dan meminta
semua murid membaca
5 ayat tersebut.
5 jelmaan nilai murni; Langkah 3 ( 8 minit ) • P& P
berpusatkan
1. Berikhtiar • Dalam kumpulan yang murid
2. Rajin sama, murid berbincang
3. Bersyukur jelmaan nilai bagi ayat- • Teknik
4. Mengenang budi ayat yang telah perbincangan
5. Insaf dinyatakan.
• Nilai
• Wakil kumpulan bekerjasama
membentangkan 5
jelmaan nila murni.
Langkah 4 ( 7 minit ) • Kad Imbasan
Kata Penegas; Kata penegas
• Guru menayangkan kad (Lampiran 4)
1. hendaklah imbasan tentang kata Penanda
2. sepatutnya penegas dan penanda Wacana
3. haruslah wacana. (Lampiran 5)
4. mestilah
5. perlulah
Penanda Wacana; • Murid menyebut isi kad
[5]
6. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
imbasan secara kelas,
1. Antaranya, kumpulan dan individu.
2. Selain itu,
3. Seterusnya, • Guru dan murid
4. Dalam pada itu, berbincang cara
5. Akhir sekali, menulis 5 nilai murni
menggunakan kata
penegas dan penanda
wacana.
Rangka Jawapan; Langkah 5 ( 13 Minit ) • Lampiran 6
Rujuk lampiran • Dalam kumpulan,
murid diminta membina • Bekerjasama
rangka jawapan • Sumbangsaran
menggunakan kotak
jadual yang diberi
dengan bimbingan
guru.
Penulisan 5 nilai murni dalam • Berdasarkan rangka • Lampiran 7
satu perenggan; jawapan yang dibina,
murid diminta menulis • BBM
Terdapat lima nilai murni dalam 5 nilai murni dalam
petikan yang boleh diteladani. 5 keping
satu perenggan di atas
Antaranya, kita hendaklah manila kad.
kertas manila kad yang
berikhtiar mencari rezeki yang 5 batang pen
disediakan.
halal. Selain itu, kita sepatutnya marker
rajin dan bersungguh-sungguh • Semua ahli daripada
dalam melakukan sesuatu kerja. setiap kumpulan
Seterusnya, kita haruslah membentangkan hasil
bersyukur dapat menikmati tugasan dengan
kehidupan yang mewah. Dalam membaca kuat di
pada itu, kita mestilah mengenang hadapan kelas.
budi orang yang berbudi kepada
kita. Akhir sekali, kita perlulah
insaf dengan kesalahan yang telah Jika murid tidak dapat
kita lakukan. menyiapkan tugasan
dalam masa yang
ditetapkan, guru
bolehlah memaparkan
contoh jawapan
menggunakan tayangan
slaid.
5 nilai murni yang dipelajari Penutup ( 4 Minit ) • Pengukuhan
[6]
7. E/FARIDAH/Tugasan Sem 4/PENGENALAN PENDIDIKAN BAHASA MELAYU Sem. Jan
(HBML1103)-RPH- FaridahHusin:751008035900001 2012
pada hari ini ialah;
• Rumusan tentang 5
1. Kita hendaklah berikhtiar nilai murni yang
mencari rezeki yang halal. terdapat dalam petikan.
2. Kita sepatutnya rajin dan • Murid diminta
bersungguh-sungguh dalam membaca secara
melakukan sesuatu kerja. beramai-ramai.
3. Kita haruslah bersyukur • Murid diminta menulis
dapat menikmati kehidupan lima nilai murni yang
yang mewah. telah dipelajari di
rumah dalam buku
4. Kita mestilah mengenang tulis.
budi orang yang berbudi
kepada kita.
5. Kita perlulah insaf dengan
kesalahan yang telah kita
lakukan.
[7]