Zbulimet Arkeologjike ne Shqiperi, Albania
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Like this? Share it with your network

Share

Zbulimet Arkeologjike ne Shqiperi, Albania

le

 • 1,105 vues

 

Statistiques

Vues

Total des vues
1,105
Vues sur SlideShare
1,105
Vues externes
0

Actions

J'aime
0
Téléchargements
21
Commentaires
0

0 Ajouts 0

No embeds

Accessibilité

Catégories

Détails de l'import

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Droits d'utilisation

© Tous droits réservés

Report content

Signalé comme inapproprié Signaler comme inapproprié
Signaler comme inapproprié

Indiquez la raison pour laquelle vous avez signalé cette présentation comme n'étant pas appropriée.

Annuler
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Êtes-vous sûr de vouloir
  Votre message apparaîtra ici
  Processing...
Poster un commentaire
Modifier votre commentaire

Zbulimet Arkeologjike ne Shqiperi, Albania Presentation Transcript

 • 1. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHQIPERI Anisa Ramadani XII-2
 • 2. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE APOLLONI Një këmbë bronxi, pjesë e një statuje ë periudhës romake është zbuluar nga gërmimet që kreu ekspedita shqiptaro- franceze. Nga format dhe mënyra e krijimit duket se këmba e statujës i përket një luftëtari ë periudhës romake. Vepra mendohet se I përket shekullit të II ose të III pas lindjes së Krishtit. Statuja është busti i një atleti dhe sipas ekspertëve është gjetur në gjendje shumë të mirë. Bust romak të shekullit të dytë, që sipas ekspertëve, është zbulimi më i rëndësishëm arkeologjik në 50 vitet e fundit në Shqipëri.
 • 3. Një bust femre që i përket sërish periudhës romake që përkon me shekullin e II ose të III pas lindjes së Krishtit. Busti i femrës është gjetur shumë prane vendit që u zbulua busti prej mermeri i burrit të lashtë. Mozaiku ka nje siper fare rreth 30 metra katrore, me motive gjeometrike te nje larmie te rralle,i zbuluar ne vitin 1959 ne Apolloni nga germimet e perbashketa shqiptaro-sovjetike.
 • 4. Nje nga objektet e gjetura eshte nje monedhe diku e vitit 100 p.e.s e cila perkon me drahmine e vjeter greke, e cila ne ate periudhe quhej AIBATIOS. Mbi rrënojat e Apollonisë është manastiri i Pojanit, një simbol i vazhdimit kulturor dhe historik. Ky manastir daton prej shekullit të trembëdhjetë. Është i një stili Bizantin dhe është konceptuar si një grup arkitektural interesant, i dekoruar me piktura murale dhe një kishë me një hapësirë të brendshme jo të zakontë.
 • 5. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BUTRINT. Qyteti i lashtë i Orikumit u formua në shek. 7-6 B.C. nga kolonët grekë. Forumi Romak i qytetit të Butrintit, i cili radhitet i dyti për nga rëndësia pas teatrit që i përket periudhës helenistike. Zbulimi daton që 2400 vjet më parë. Nga këto zbulime, është evidentuar edhe niveli ekonomik i Butrintit në periudhën romake
 • 6. Në Butrint është ndërtuar një lagje të re, kryesisht me monumente të periudhës perandorake romake dhe bizantine Maskë ari ilire e gjetur në Butrint e Shekullit VI-V
 • 7. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE BYLIS Zbulohet e plote punishtja e veres,deshmi e antikitetit te vone per nje qytetar tregetar.
 • 8. Gjetje në parkun e Bylisit datojnë që nga periudha romake Një shtatore antike e cila mendohet t’i përkasë një amazoneje, një femër luftëtare e njohur në mitologjinë antike. Kjo shtatore e amazones së sypozuar është gjetur në gërmadhat e qytetit antik Bylis
 • 9. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE SHKODER Kjo monedhe I perket periudhes se shekullit te V – IV p.e.s Punim balte i Mbretëreshës Ardiane rreth 3500 p.e.s. e vjetër, gjetur në vendbanimet e territorit të Shkodres së sotme
 • 10. Zbulimet më të fundit arkeologjike në kalanë Rozafa në Shkodër dëshmojnë kulturën e lashtë ilire të zonës ku ajo ndodhet dhe zhvillimin e veriut të Shqipërisë.
 • 11. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE LEZHE Ndër objektet e zbuluara prej ekspeditave, ishin edhe disa elemente kockore, cilindrike me një ose dy vrima, për të cilat, që në momentin e parë të zbulimit u mendua se i përkisnin një instrumenti muzikor, ndoshta një fyelli. Nje ekspedite arkeologjike ka nxjerre ne drite nje varr te lashte masiv dhe nje kishe ne Kalane e Lezhes. Arkeologet e konsiderojne kete zbulim si me shume vlera per trashegimine tone kulturore, ndersa zyrtaret lokale thone se kjo do te nxise edhe me tej turizmin kultutor ne kete kala
 • 12. ZBULIMET ARKEOLOGJIKE NE DURRES Një varr i periudhes bizantine është zbuluar gjate punimeve që po kryhen në afërsi të xhamisë së qytetit të Durrësit, për rehabilitimin e sheshit Liria. Në varrin që mendohet te jete 1300 vjeçar, krahas eshtrave të një personi u zbulua edhe një monedhë e periudhes bizantine. Amfiteatri i Durrësit i cili për nga madhësia është i dyti në Ballkan. Ai u ndërtua në shek II A.D. në periudhën e perandorit romak Hadrian.
 • 13. Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” . U zbulua në vitin 1616. Ky mozaik i përket shek IV B.C. dhe është një prej më të bukurve në Shqipëri i punuar me gurë zalli. Forumi bizantin, i cili është një kompleks i gjerë ndërtimesh që i përket shek V–VI A.D. Ai është i zbukuruar me kolona mermeri dhe në qendër gjendet një pus.