Rangkasan singkat dokumen tersebut adalah:
1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian bahasa melayu untuk kelas 2 yang membahas aktiviti keluarga
2) Terdapat langkah-langkah pengajaran yang meliputi set induksi, membina ayat, dan penutup
3) Pengajaran tersebut bertujuan agar murid dapat menyatakan aktiviti keluarga dan menulis ayat dengan ejaan yang betul
1. KPD 3026
PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN 2
TAJUK TUGASAN:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
KUMPULAN :
EL-K01
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA NO ID NO TELEFON
NORAZILAH BINTI D20102040619 017-3074781
ARBAIN
NAMA PENSYARAH:
DR ROSMA BINTI OSMAN
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
Matapelajaran: Bahasa Melayu
Kelas : 2 Wira
Masa :10.15 -10.45 pagi.
Tema : Keluarga Ceria
Tajuk : Aktiviti Keluarga Saya
Fokus utama : 1.2 Aras 1 (ii) Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang
dikemukakan.
Fokus sampingan: 8.1 Aras 1 (i) Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang
betul dan tulisan yang cantik.
Objektif : Diakhir sesi pengajaran murid dapat:
1.) Menyatakan aktiviti yang dilakukan bersama keluarga pada waktu lapang.
2.) Menulis ayat tunggal dengan ejaan yang betul dan tulisan yang kemas.
Bahan bantu mengajar : Gambar besar aktiviti keluarga, kad frasa, kad-kad gambar (set
induksi), lembaran kerja.
Pengisian kurikulum: Ilmu- Pendidikan Moral
Nilai- Kerjasama, tolong -menolong dan rajin.
KBKK : Menaakul, membanding beza, menganalisis.
Sistem bahasa : Kata kerja
Kosa kata : mencuci kereta, menolong bapa, membubuh baja, menyapu
sampah dan menyiram pokok.
Pengetahuan sedia ada: Murid sudah biasa membantu ibu bapa dan telah mempelajari
kata kerja (frasa) yang dipelajari.
3. Langkah/ Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
masa
Set 1) Guru menunjukkan dua 1.) Murid melihat dan Pengisian
induksi buah sampul yang mendengar penerangan kurikulum:
(5 minit) mengandungi kad guru.
bergambar A(gambar Ilmu ; Pendidikan
penyapu) dan B (gambar Moral
bekas penyiram pokok Nilai: kerjasama
bunga).
Bahan bantu
2) Guru meminta seorang mengajar:
murid datang ke hadapan 2.) Murid memilih sampul -kad bergambar
dan memilih salah satu kad bergambar. Penyapu
kad. Bekas
penyiram
pokok
3) Guru menunjukkan 3.) Murid melakonkan aksi bunga
gambar yang dipilih oleh berdasarkan kad gambar
murid tersebut dan minta yang dipilih.
murid itu melakonkan
kegunaan gambar
tersebut.
4) Guru meminta murid lain 4.) Murid lain meneka Gambar dalam
meneka apakah yang lakonan rakan mereka sampul A
sedang murid tersebut dan menjawab soalan
lakonkan. guru.
Menyapu sampah dan
menyiram pokok
5) Guru menyoal murid: bunga.
Apakah yang sedang Ya, kami ada
rakan kamu lakukan? membantu ibu bapa
Adakah kamu membantu semasa waktu lapang.
ibu bapa kamu pada Kami melakukan Gambar dalam
waktu lapang? aktiviti pada waktu sampul B
Bilakah kamu pagi atau petang.
melakukan aktiviti
tersebut?
6) Aktiviti di atas di ulang 5.) Murid mendengar
untuk kad gambar penerangan guru dan
seterusnya. mengaitkan pengalaman
sedia ada dengan isi
7) Guru mengaitkan aktiviti pelajaran berikutnya.
yang dilakukan dengan
pelajaran hari ini.
4. Masa/lan Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
gkah
Langkah 1 1.) Guru melekatkan gambar 1.) Murid melihat gambar Bahan Bantu
(7 minit) besar berkaitan aktiviti yang ditampal oleh guru Belajar:
keluarga di papan tulis. dengan teliti.
2.) Guru menyoal murid 2.) Murid menjawab soalan
tentang gambar. guru.
Gambar siapakah yang Gambar keluarga.
dapat kamu lihat? (Bapa, ibu,kakak,
Apakah yang sedang abang dan adik).
Gambar aktiviti
mereka lakukan? Mencuci kereta. keluarga
Menyapu sampah,
menyiram pokok mencuci kereta
bunga, membubuh
baja, menolong ayah. menyapu sampah
3.) Guru membimbing murid 3.) Murid membaca frasa membubuh baja
membaca frasa dengan dengan bimbingan guru.
bahasa isyarat yang betul. menyiram pokok
4.) Guru meminta murid 4.) Murid mengisyaratkan menolong ayah
mengisaratkan frasa dan semula frasa secara KBKK-
membetulkan bahasa individu. Menganalisis
isyarat murid yang kurang Kecergasan
tepat. pelbagai
5.) Guru minta murid 5.) Murid melekatkan
melekatkan semula frasa semula frasa dengan
pada gambar yang betul. gambar yang betul.
Langkah 2 1.) Guru menerangkan 1.) Murid mendengar Siapa Buat apa?
(8 minit) tentang aktiviti membina penerangan guru. ?
ayat tunggal berdasarkan Ayah mencuci
frasa yang telah dipelajari. kereta.
2.) Murid bina ayat tunggal Ibu membubuh
2.) Guru melekatkan jadual berdasarkan frasa dan baja pada
bina ayat sebagai gambar dengan pokok
panduan murid membina melengkapkan jadual bunga.
ayat. Guru minta murid pembinaan ayat yang Abang menyapu
isikan jadual tersebut . guru sediakan. sampah.
Kakak menyiram
3.) Guru betulkan kesalahan 3.) Murid betulkan ejaan pokok
ejaan atau tanda baca atau tanda baca. bunga.
murid. Adik menolong
ayah
mencuci
kereta.
5. Masa/lan Aktiviti guru Aktiviti murid Catatan
gkah
4.) Guru minta murid baca 4.) Murid baca yata secara
ayat tunggal yang telah individu atau kelas.
dibina secara individu dan
kelas.
Langkah 3 1.) Guru minta murid kembali 1.) Murid kembali ke tempat Pengisian
(5 minit) ke tempat duduk masing duduk masing-masing. kurikulum:
masing. Ilmu:
2.) Murid mendengar Pendidikan
2.) Guru berikan penerangan penerangan dan arahan Moral
dan arahan yang jelas guru dan murid menulis Nilai: tolong –
bagi aktiviti seterusnya ( semula ayat yang telah menolong
tulis semula ayat yang dibina.
telah dibina serta di baca
dalam lembaran kerja Sistem bahasa:
yang diberi.) 3.) Murid membetulkan Kata kerja
kesalahan ejaan atau
3.) Guru betulkan serta merta tanda baca semasa
kesalahan ejaan dan menulis ayat. Bahan bantu
tanda baca semasa murid belajar:
menulis ayat dalam Lembaran
lembaran kerja yang 4.) Murid membaca ayat Kerja
disediakan. dengan bahasa isyarat
yang tepat.
4.) Guru menyemak kerja
murid dan minta mereka
membaca semula ayat
dengan bahasa isyarat
yang tepat.
Penutup
(5 minit) 1.) Guru minta murid baca 1.) Murid baca semula frasa Penerapan nilai
semula frasa yang telah dan padankan kad frasa murni:
dipelajari dan padankan dengan gambar yang Rajin
dengan gambar yang betul. Tolong
betul. menolong
2.) Murid mengaitkan nilai Kerjasama
2.) Guru kaitkan isi pelajaran murni denga isi pelajaran
dengan nilai murni “rajin” yang telah dipelajari.
dan “tolong-menolong”.
3.) Guru menasihati murid 3.) Murid mendengar
supaya menjadi anak nasihat guru.
yang rajin dan sentiasa
bersedia meolong ibu
bapa.
6. PENTAKSIRAN/ PENILAIAN PEMBELAJARAN
1) Gambar siapakah yang dapat kamu Bersoal jawab Gambar sebuah keluarga.
lihat dalam gambar ini? (ibu,bapa,kakak,abang dan adik)
2) Apakah yang sedang mereka Bersoal jawab Aktiviti :-
lakukan?. - Mencuci kereta
- Menyapu sampah
- Membubuh baja
- Menyiram pokok bunga.
- Menolong bapa
3) Bilakah waktu yang sesuai untuk Bersoal jawab - Pada waktu lapang
melakukan aktiviti ini?. - Pada waktu petang
4) Aktiviti bertulis (membina dan Lembaran kerja 1. Bapa mencuci kereta di halaman
menulis semula ayat) rumah.
2. Ibu membubuh baja pada pokok
Siapa? Buat apa? bunga.
FN FK 3. Abang menyapu sampah.
1. 4. Kakak menyiram pokok bunga.
2. 5. Adik menolong bapa mencuci
3. kereta.
4.
5.
7. LAMPIRAN.
SET INDUKSI
Gambar dalam sampul A Gambar dalam sampul B
LANGKAH PERKEMBANGAN PELAJARAN
mencuci kereta
menyiram pokok
menyapu sampah
menolong ayah
membubuh baja
8. LEMBARAN KERJA.
Bina lima ayat tunggal berdasarkan gambar.
1. _______________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________________
4. _________________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________________