1. Тема: Подібні трикутники.
Мета: узагальнити теоретичні знання, вміння та навички учнів з теми,
формувати вміння застосовувати набуті знання до розв'язування задач,
активізувати пізнавальну діяльність учнів;
розвивати
логічне
мислення
учнів,
пам'ять,
пізнавальні
процеси,
спостережливість; компетентність учнів.
виховувати культуру мовлення, активність, прищеплювати інтерес до
геометрії.
Обладнання: комп'ютерна презентація Microsoft PowerPoint (учительська та
учнівська), картки із малюнками до задач, модель для перевірки фізичного
закону.
Тип уроку: урок систематизації знань, вмінь та навичок учнів.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Перевірка присутніх Чергові, хто сьогодні відсутній на уроці? Чому?
Перевірка готовності класу до уроку
Епіграф
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу, я пам’ятаю,
Те, що я роблю, я розумію.
Конфуцій
Сподіваюсь, готуючись до уроку що ви нічого не забули зошит,ручку,
олівець, щоденник, підручник та гарний настрій, пам’ятаєте правила,
означення і поняття, які ми з вами вивчали протягом попередніх уроків, і
уважно та з розумінням будете працювати на уроці.
І почнемо роботу ми з перевірки домашнього завдання. Обміняйтесь, будь
ласка зошитами з сусідом і оцініть якість виконання домашнього завдання,
використовуючи інструкцію та готові відповіді.
2. ІІ. Перевірка домашнього завдання
• Правильна відповідь
№ 603 20 см
з повним поясненням
Тестові завдання:
2 бала
• Неповне пояснення,
але правильна відповідь
1. Б
4. Г.
2. Г
5* Г.
3. А
1 бал
• Неправильна відповідь
0 балів
Хто сьогодні отримав за домашнє завдання 12 балів? Приєднайтесь, ті хто
отримав 11 балів, 10 балів…
Учням, які справились з домашнім завданням на 12,11,10 можна
запропонувати роботу за картками на оцінку (додані нижче)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
А розпочати урок мені хотілося б з невеличкої притчі:
Бог зліпив людину з глини, проте в нього залишився невикористаний
шматок.
- Що ще зліпити тобі, - запитав бог.
- Зліпи мені щастя, - попросила людина.
Нічого не відповів бог і тільки поклав людині в долоню шматок глини, що
залишився.
І протягом усього свого життя людина використовує цей шматок,
розпоряджаються даним богом на свій розсуд. Кожен використовує його посвоєму.
Деякі люди розпоряджаючись цим кусочком приносять користь людям і
пам'ять про них назавжди залишається в історії.
3. Пам’ятай , що і на цьому уроці ви маленькими кроками йдете до своєї
великої
мрії,
мети,
використовуючи
свій
шматочок
глини.
Бажаю вам усім успіху у ваших починаннях!
ІІ. Актуалізація базових знань учнів.
Згадаємо, що ми вивчали на попередніх уроках...
Метод «Мозковий штурм»
Учні почерзі називають ключові поняття даної теми, вчитель записує їх на
дошці. Означення подібних трикутників
Ознаки подібності трикутників
Середні пропорційні в прямокутному трикутнику
Властивості хорд і січних кола
Властивість бісектриси кута трикутника
Молодці! Бачу ви дійсно готові до уроку.
Тож відкривайте зошит № 2 і запишіть дату уроку та тему
ПОДІБНІ ТРИКУТНИКИ
Сьогодні на уроці ми з вами
Систематизуємо знання з теми, узагальнимо вміння та навички, навчимося
застосовувати набуті знання, вміння та навички до розв’язування практичних
задач.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань, вмінь, навичок.
Зберігай своє право на роздуми – мислити неправильно краще, ніж не думати
зовсім.
Слайд 1. Означення рівних трикутників.
Чи можна стверджувати, що трикутники зі сторонами 3м, 5м. 6м та
трикутник зі сторонами 1.5 м 2.5 м 3 м є подібними?
Очікувані відповіді: ТАК, НІ, МОЖЛИВО, НЕ ЗНАЮ
(інтерактив «Займи позицію»)
4. Спираючись на означення подібних трикутників – НІ.
А що нам треба пригадати з вивченої теми, щоб зробити висновок про
подібність даних трикутників?
Ознаки подібності трикутників.
Проектна діяльність
Повторювати ознаки подібності трикутників ми будемо, використовуючи
проекти-презентації створені вашими однокласниками. Декого я попрошу
бути рецензентами проектів. Ваші завдання: уважно слухаючи доповідача
заповнити картку-рецензію.
Оцініть роботу , як суму балів по кожному пункту (0,1 або 2 за кожним)
1. Повнота викладу матеріалу
2. Логіка викладу.
3. Наявність (відсутність) фактичних помилок .
4. Мовна грамотність.
5. Наявність прикладів.
6. Практичне застосування проекту.
Оцінка за проект_________
Проекти учнів. Кожний проект створено за планом:
1. Назва проекту.
2. Теоретичні відомості.
3. Приклад розв’язування задачі.
4. Практичне застосування.
5. Задача для класу.
Проект1. Перша ознака подібності трикутників.
Проект 2. Друга ознака подібності трикутників.
Проект 3. Третя ознака подібності трикутників.
5. Проект 4. Середні пропорційні в прямокутному трикутнику.
Проект 5. Властивість бісектриси трикутника.
Учні по черзі виходять до дошки та презентують свої проекти, виконуючи
відповідні записи на мультимедійній дошці або на звичайній. Задачі для
класу біля дошки розв’язує один із учнів класу. Доповідачі оцінюють
відповідь, вчитель коректує оцінку або підтверджує її.
ІУ. Підсумок уроку.
Отже, ми з вами сьогодні на уроці… Метод незакінчених речень
На уроці я…
Дізнався…
зрозумів…
Навчився…
найбільший мій успіх – це…
Найбільші труднощі я відчув…
я не вмів, а тепер вмію…
Я змінив своє ставлення до…
На наступному уроці я хочу…
У. Домашнє завдання
Відповісти на питання ст.122
Виконати тест № 2 на ст.123
Додатково № 651.
Підготувати зошити на перевірку
Наприкінці уроку хочу прочитати такі слова:
«Музика може возвеличити або заспокоїти душу,
Живопис – радувати око,
Поезія – пробуджувати почуття,
Філософія – задовольняти потреби розуму,
Інженерна справа – удосконалювати матеріальну сторону життя
людей,
6. А математика здатна досягти усіх цих цілей.»
Так сказав американський математик Моріс Клайн.
Рефлексія
Виходячі з кабінету, залишіть свої враження про урок на додатковій
дошці, використовуючи картинки-смайліки
1. Все зміг
2. Не зовсім
3. Нічого не
1. І не хочу
зрозуміти!
все зрозумів,
зрозумів
розуміти
але хочу
зрозуміти
Додаткові задачі :
Як фотографічна картка Ейфелевої вежі (див.фото) допоможе визначити її
висоту?
Розв’яжіть задачу, якщо основа вежі 125м.
Відповідь.
Треба виміряти довжину сторони основи і висоту самої вежі на фотографії, а
потім довжину сторони основи самої вежі. Враховуючи, що фотографія дає
зображення, подібне до натури, висота вежі буде в стільки разів більша від її висоти
на фотографії, у скільки разів сторона основи вежі більша від її зображення на
фотографії. Виконавши всі обчислення маємо, що висота вежі дорівнює 300м, не
враховуючи висоту антени, а з нею 322м.
7. Які завбільшки повинні бути букви на класній дошці, щоб учні, сидячи за
партами, бачили їх так само виразно, як букви в своїх книжках (на відстані 25см від
ока)? Відстань від парт до дошки взяти 5м. ширина букви в книжці дорівнює 1мм.
A1
Розв’язання.
A
x
1 мм
O
25 см
B
B1
5м
Обчислити довжину конуса тіні, яку відкидає земна куля при освітленні Землі
сонячними променями, якщо відношення радіусів Сонця і Землі становить 109, а
середня відстань між цими небесними тілами дорівнює 150 млн. км.
Розв’язання.
S
O1
A1
O
A
8. Вірш про подібні трикутники
учениці 8-А класу Білик Марії
Геометрії чарівний світ – мене зачарував!
Про трикутники подібні
Нам учитель розказав.
Трикутники подібні –
То не рівні є вони?..
Але завжди-завжди рівнії
Кути їх відповіднії.
Знайдеш ти їх ознаки,
Доведення напишеш
Й зустрінуться два брата,
Один з них, звісно, вищий.
Трикутники ж так схожі!
Тож може допоможеш,
Ознаки всі згадати,
Щоб брат зустрівся з братом?!
9. Картки до уроку
1.
АМ – висота прямокутного трикутника АВС,опушена з вершини прямого кута А
на гіпотенузу ВС, ВМ=5 см, МС=20 см. Знайдіть гіпотенузу, довжини катетів
та висоту АМ.
2. Сторони трикутника дорівнюють 6 см, 9 см, 12 см. Знайдіть периметр подібного
йому трикутника, якщо сума найменшої та найбільшої його сторін дорівнює 6 см.
3. ВД – бісектриса трикутника АВС, ВС=9см, АС=16 см, ДС=6 см. Знайдіть довжину
сторони АВ.
4. Хорди кола АВ і СД перетинаються в точці О так, що АО = 3 ,
ОВ
4
СО-ОД=16 см. Знайдіть відрізки, на які точка О розбиває хорди АВ і СД.
Картки до уроку
1. АМ – висота прямокутного трикутника АВС,опушена з вершини
прямого кута А на гіпотенузу ВС, ВМ=10 см, МС=15 см. Знайдіть
гіпотенузу, довжини катетів та висоту АМ.
2. Сторони трикутника дорівнюють 8 см, 6 см, 12 см. Знайдіть периметр
подібного йому трикутника, якщо сума найменшої та найбільшої його
сторін дорівнює 11 см.
3. ВД – бісектриса трикутника АВС, ВС=10см, АС=18 см, ДС=5 см.
Знайдіть довжину сторони АВ.
4. Хорди кола АВ і СД перетинаються в точці О так, що АО = 3 ,
ОВ
4
СО-ОД=16 см. Знайдіть відрізки, на які точка О розбиває хорди АВ і СД
10. Використана література:
1. М.І. Бурда, Н.А. Тарасенкова – Геометрія 8, підручник для 8 кл. –
К.:Зодіак-ЕКО,2008
2. А.І.Корнес, С.П.Бабенко Геометрія 8 клас:Зошит для контрольних і
самостійних робіт – «Ранок»,2008
3. В.І. Садкіна 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок.-Х.:Вид.група
«Основа»,2010
4. Сучасні шкільні технології. Упоряд. І.Рожнятовська, В.Зоц. – К.:
Ред.загальнопед.газ.,2004
5. Інформаційні ресурси мережі Internet.