1. 87
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
DUNIA SENI VISUAL
TAHUN 2
Tahun : Tahun 2
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti : Stabail
Tema : Kenderaan
Tajuk : Kereta Api
Masa : 60 minit
Media : Alat : ......................
Bahan: ...................
Standard
Kandungan
: 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan) yang terdapat pada objek buatan
manusia dan karya seni.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti
seni.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan karya.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpanduakan Bahasa Seni Visual, sejarah seni dan budaya.
Standard
Pembelajaran
: 3.1 Persepsi Estetik
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk – 3D
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1 Kepelbagaian – bentuk dan warna
2. 88
3.2 Aplikasi Seni
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alatan – pensel dan pembaris
3.2.1.2 Bahan – tanah liat
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
dalam penghasilan karya
3.2.2.1 Teknik – picitan
3.3 Ekspresi Kreatif
3.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif.
3.3.2 Mengaplikasikan proses dan teknik picitan dalam
penghasilan binaan.
3.3.3 Menggunakan bahasa seni visual: bentuk dan
kepelbagaian dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
3.4.2 Menghargai karya sendiri dan rakan.
Objektif
Pembelajaran
: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan konsep arca stabail.
2. Mengenal pasti teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan kereta api dengan teknik .
3. 89
3. Menghasilkan kereta api dengan menggunakan unsur seni (bentuk) dan prinsip rekaan (kepelbagaian).
4. Membuat apresiasi seni terhadap hasil karya sendiri dan rakan lain.
Pengetahuan
sedia ada
: 1. Murid-murid telah mempelajari pengetahuan berkaitan dengan unsur seni dan prinsip rekaan (bentuk dan
kepelbagaian) dalam aktiviti membentuk dan membuat binaan.
Aktiviti P&P : 1. Guru menjelaskan tentang konsep arca stabail.
2. Guru menjelaskan tentang teknik, alat dan bahan untuk menghasilkan kereta api.
3. Guru menyatakan tentang penggunaan unsur seni (bentuk) dan prinsip rekaan (kepelbagaian) dalam
penghasilan kereta api.
4. Murid menjalankan apresiasi terhadap hasil karya.
EMK : 1. Keusahawanan ( karya boleh dijadikan cenderahati...sbg.)
2. Kreativiti dan inovasi (fasa persediaan...., imaginasi ......, perkembangan ....., dan tindakan ......)
3. Nilai murni (ketelitian, kebersihan, kekemasan, menghargai karya sendiri dan rakan)
4. TMK (.........)
Bahan Bantu
Mengajar
: 1. Contoh: gambar pelbagai jenis arca stabail, contoh karya kereta
api
2. laptop, imager, projektor
Pendekatan P&P : Konstruktivisme
4. 90
PERKARA /
LANGKAH
STANDARD PEMBELAJARAN
AKTIVITI P&P /
STRATEGI
BBM /
CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat menyatakan unsur
bentuk, prinsip kepelbagaian pada
arca stabail.
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk – 3D
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1 Kepelbagaian –
bentuk dan warna
Persepsi Estetik
1. Guru menunjukkan beberapa gambar
arca stabail.
2. Guru menunjukkan contoh arca
stabail yang dihasilkan menggunakan
tanah liat.
3. Guru berinteraksi dengan murid
tentang bahasa seni visual yang ada
pada arca stabail tanah liat seperti
bentuk dan kepelbagaian.
4. Guru menyatakan konsep dan fungsi
stabail.
Konsep arca stabail:
Arca stabail ialah sesuatu arca yang
static, kukuh dan mantap.
Fungsi arca stabail:
a) Sebagai hiasan
BBM
Gambar beberapa hasil karya arca
stabail (Powerpoint)
TKP
1. Interpersonal
(interaksi antara guru-murid)
2. Visual ruang
(pemerhatian terhadap contoh
hasil karya arca stabail)
Teknik
Menyoal
KB
Mengenalpasti (mengenalpasti
bahasa seni visual yang ada pada
hasil karya cetakan)
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Fasa persediaan – pemerhatian)
Soalan:
1. Sila nyatakan ciri-ciri yang
terdapat pada arca stabail
tanah liat.
5. 91
b) Sebagai hadiah
Langkah 1
( 15 minit )
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui dan
memahami bahasa seni visual,
media, serta proses dan teknik dalam
penghasilan kertas pembalut hadiah
dengan teknik cetakan.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan
jenis-jenis media.
3.2.1.1 Alatan – pensel dan
pembaris
3.2.1.2 Bahan – tanah liat
3.2.2 Mengetahui penggunaan
media serta proses dan
teknik dalam penghasilan
karya.
3.2.2.1 Teknik – picitan
Aplikasi Seni
1. Guru memperkenalkan media yang
digunakan untuk menghasilkan arca
stabail dengan menggunakan tanah
liat.
2. Guru memperkenalkan tema aktiviti
pada hari ini iaitu kenderaan dan
menerapkan nilai murni menghargai
kenderaan awam.
3. Guru menunjukkan cara
menghasilkan kereta api dengan
teknik picitan.
Langkah 1:
Membentuk tanah liat untuk menjadikan
badan kereta api.
BBM
Contoh karya kereta api tanah liat
guru
Teknik
Tunjuk cara
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Fasa imaginasi – penjanaan idea)
Nilai Murni
Menghargai kenderaan awam
Nilai
Ketelitian.
6. 92
Langkah 2:
Membentuk roda kereta api.
Langkah 3:
Membentuk kepala kereta api dan
menghiaskan badannya.
Langkah 2
( 40 minit )
3.1 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan
pengetahuan bahasa seni visual,
kefahaman media, serta kemahiran
proses dan teknik dalam penghasilan
arca stabail.
4.1.1 Memilih dan mempelbagaikan
bahan secara kreatif.
4.1.2 Mengaplikasikan proses dan
Ekspresi Kreatif
1. Murid menghasilkan arca stabail
mengikut langkah-langkah yang telah
ditunjukkan di bawah bimbingan
guru.
2. Murid menghasilkan arca stabail
kenderaan mengikut kreativiti
masing-masing.
3. Murid mengemas meja dan bilik
BBM
Contoh karya kereta api tanah liat
guru
TKP
Kinestetik
(Menghasilkan arca stabail
kenderaan mengikut kreativiti
masing-masing)
EMK
7. 93
teknik picitan dalam
penghasilan arca stabail.
4.1.3 Menggunakan bahasa seni
visual: bentuk dan
kepelbagaian dalam
penghasilan karya.
darjah. Kreativiti dan Inovasi
(Fasa perkembangan –
penambahbaikan dan fasa tindakan
– pelaksanaan)
Keusahawanan
(Kemahiran teknologi vokasional dan
keusahawanan)
Nilai
1. Kekemasan
Penutup
( 10 minit )
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang
dihasilkan.
3.4.3 Menghargai karya sendiri
dan rakan.
Apresiasi Seni
1. Murid-murid menunjukkan hasil karya
sendiri dan membuat aspresiasi
terhadap hasil karya sendiri dan
rakan.
2. Guru menguji kefahaman murid
terhadap isi pelajaran.
Konsep arca stabail:
Arca stabail ialah sesuatu arca yang
static, kukuh dan mantap.
Fungsi arca stabail:
a) Sebagai hiasan
b) Sebagai hadiah
EMK
Kreativiti dan Inovasi
(Fasa tindakan – amalan susulan)
Nilai Murni
Menghargai karya sendiri dan karya
rakan
Penilaian P&P : Proses kerja semasa membuat penerokaan dan penghasilan arca stabail kenderaan dan hasil karya murid.
8. 94
Catatan/ Komen :
Disemak oleh Guru Pembimbing:
Tandatangan:
Nama: Tarikh:
Disemak oleh Pensyarah Penyelia:
Tandatangan:
Nama: Tarikh: