This document outlines the management of learning (KPS 3014) course taught by Dr Rosnidar Binti Mansor. It lists 4 students enrolled in the course from different academic programs.
The daily lesson plan allocates time for various activities such as lectures, discussions, and reflections. The first lecture introduces the concept of learning management, its importance, and implications. The second lecture discusses the multidisciplinary perspectives of learning management.
The intended learning outcomes of the first two subtopics are also summarized. Students will understand different definitions of learning management and perspectives from various disciplines. They will learn about effective learning management methods and
1. BAB 3:PENGURUSAN PEMBELAJARAN
(KPS 3014)
PENSYARAH: DR ROSNIDAR BINTI MANSOR
AHLI KUMPULAN
NAMA
NO.MATRIKS
PROGRAM
1 LUQMANUL HAKIM BIN MOHAMED @
ABDUL TALIB
D20101038959
AT45
2. ABDUL TALIB BIN AB HAMID
D20101038650
AT20
3. MOHAMED SYAFIQ BIN MAT ROZI
D20101037918
AT41
4. MOHD KHARIL NAIM BIN SALLEH
D20101038976
AT45
3. RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
minit
langkah
10
pelajar memasuki bilik kuliah
5
Menyiapkan sistem dan sesi pengenalan
20
Kuliah: Pengenalan kepada konsep
pengurusan pembelajaran
10
Aktiviti 1
25
Kuliah: perspektif multidisiplin
pengurusan pembelajaran
10
aKtivit 2
25
Kuliah: kajian-kajian pengurusan
pembelajaran
10
Aktiviti 3
5
refleksi
catatan
4. Hasil Pembelajaran Subtopik 1
konsep mengurus pembelajaran:
Dapat melihat persamaan atau perbezaan
antara konsep pengurusan
Pembelajaran
Untuk menilai implikasi pengurusan
pembelajaran dalam pelbagai aspek
Untuk mengetahui kaedah-kaedah pengurusan
yang boleh dipraktiskan dalam kehidupan
5. Pengurusan ialah
satu proses
merancang,
mengelola, memimpin
dan mengawal daya
usaha ahli-ahli
organisasi dan
menggunakan
sumber-sumber lain
untuk mencapai
matlamat yang
ditentukan (Stoner)
Pengurusan
merupakan satu
proses
mendapatkan
kerjasama
kakitangan secara
berkesan untuk
mencapai
matlamat
(Robbins)
Pengurusan
sebagai sesuatu
yang
berorientasikan
kestabilan :
pengurus
mengajak individu
membuat sesuatu
dengan lebih
berkesan.(yukl)
Definisi
pengurusan
??
Pengurusan sebagai
satu proses sosial
yang dibentuk
untuk mendapatkan
kerjasama dan
penglibatan ahli-ahli
sesebuah organisasi
bagi mencapai satu
matlamat atau
objektif yang
tertentu( Drucker)
Pengurusan
mencakupi
bagaimana sumbersumber seperti
kewangan, manusia
dan alat-alat
digembleng dan
digunakan untuk
mencapai matlamat
organisasi (Shukur)
9. Hasil Pembelajaran subtopik dua :
Perspektif multidisiplin pengurusan
pembelajaran
Membantu pelajar memahami konsep perseptif
multidisiplin dalam pengurusan pembelajaran
dengan tunjuk ajar guru.
Pelajar dapat mengetahui cara pengurusan
pembelajaran yang berkesan.
Mengenalitokoh-tokoh ilmuan dan pengurusan
yang dilakukan dalam sesuatu bidang ilmu.
Pelajar mengetahui mengapa pentingnya
pengurusan pembelajaran dalam semua aspek.
10. Guru yang profesional haruslah mampu menguasai
dan mengurus 7 jenis pengetahuan berikut :
pelajar
pedagogi
Kurikulum
• Dapat mengenali pelajar
• Dapatmengawal tingkah laku pelajar
• Cara atau kaedah yang ingin digunakan
seseorng guru untuk mengajar
• Sukatan pelajran
• Rancangan pelajaran harian, tahunan,mingguan
Konten-pedagogi
• Berfikir tentang ilmu apa yang nak di ajar.
Kandungan mata
pelajaran
• Tajuk setiap mata pelajaran
Konteks pendidikan di
Malaysia
Tujuan dan falsafah
pendidikan di Malaysia
• Melahirkan pelajar yang seimbang dari segi
jasmani, emosi, rohani dan intelek.
11. PERPSEKTIF MULTIDISIPLIN DALAM
PENGURUSAN PEMBELAJARAN
plato
aristolte
•Sumbangan Plato yang terpenting adalah ilmunya
mengenai idea. Dunia fana ini tiada lain hanyalah
refleksi atau bayangan daripada dunia ideal.
•Pendidikan ialah sistem
•“Pendidikan ialah satu sistem perkembangan
intelektual, jasmani, kerohanian dan emosi.”
(Aristotle: 384 S.M. – 322 S.M.)
PERPSEKTIF MULTIDISIPLIN DALAM dan
Nicolaus •Adalah seorang ahli astronomi Renaissance
orang yang pertama telah menggubal satu
PENGURUSAN PEMBELAJARAN semesta yang
Copernicus kosmologi yang komprehensif heliosentrik
disasarkan bumi dari pusat alam
12. Johannes
Kepler
Al
khawarizmi
• Adalah seorang ahli matematik, astronomi
dan astrologi Jerman dan merupakan orang
penting di dalam revolusisaintifik abad ke-17.
• Dalam astronomi, hukumgerakan planet
Kepler adalah tiga hukum matematik yang
menerangkan pergerakan planet dalam sistem
suria.
• Sistem Nombor : Beliau telah
memperkenalkan konsep sifat dan ia
penting dalam sistem nombor pada
zaman sekarang.
Perspektif Tokoh barat
13. Sparta mengemukakan pendidikan
merupakan satu usaha untuk
membentuk rakyat yang berani,
berdisiplin, taat pemimpin dan cintakan
tanah air
• SPARTA
Athens pula mengemukakan pendidikan
untuk membina kebijaksanaan dan
keseimbangan jiwa bagi mengukuhkan
demokrasi dan membentuk warganegara
yang cintakan negara.
• ATHENS
15. Gagne (1974) menyatakan pembelajaran
adalah:
Perubahan pemikiran
Perubahan kebolehan
Perubahan tingkah laku
- Berkaitan dengan minat, sikap dan nilai
yang dipegang dan diamalkan
- Pembelajaran memerlukan rangsangan
supaya meninggalkan kesan lebih
bermakna
23. Hasil pembelajaran subtopik tiga:
kajian pengurusan pembelajaran:
•Bagaimana mengurus pembelajaran
dengan lancar.
•Dapat mengetahui prinsip yang boleh
dipraktiskan oleh guru semasa mengajar.
26. Prinsip pengajaran
Merancang : pengajaran perlu dirancang
mengikut fasa dan turutan
Set induksi: aktiviti ringkas bagi menarik
minat dan perhatian
Penyampaian: Apakah langkah guru dan
pelajar (aktiviti) sesuai dengan masa,
bahan, aras pencapaian
Penutup: mengukuh isi, penilaian,
merumus
27.
Kepelbagaian teknik:
-Memerlukan kreativiti guru.
-Mengekalkan tumpuan pelajar
-Unsur kepelbagaian
-(ambil kira faktor masa, jumlah murid,
bahan, kesukaran dll)
Penglibatan pelajar:
-Bersifat dua hala, mesra, kondusif, aktif
-Semua terlibat/ tiada yang tersisih
-Interaksi lebih membina
-Ch. Menyoal, beri pandangan, pendapat,
masalah, melakun, berhujah,dll
28.
Ambil kira perbezaan Individu: Murid
mempunyai keupayaan, minat dan bakat
berbeza. Perhatian perlu diberi di atas
kewujudan uinsur kepelbagaian tersebut.
Langkah: beri perhatian, ulang-ulang isi,
latih tubi, darjah kesukaran kurikulum
perlu diambil kira.
Guru perlu peka kepada reaksi pelajar
seperti bising, resah, murung, tiada
reaksi, lesu dll keran ini mencerminkan
reaksi terhadap pengajaran guru
Guru perlu sentiasa muhasabah sepanjang
proses mengajar dengan kecerdikan akal
budinya.
29.
Pengalaman sedia:
kaitkan p&p dengan pengalaman sedia
pelajar
contoh: ulang pelajaran lepas, soal jawab
pengalaman lalu, ceritakan pengalaman,
kata kunci ini penting sebelum guru
memulakan pengajaran kerana murid
sukar menerima pelajaran “secara
mengejut” dalam keadaan “vakum”
Merangsang fikiran murid melalui soalan,
“cabar minda”, “ramalan”,”fikir
bersama”
30. Kematangan fizikalberupaya dari segi
kognitif, afaktif dan
kemahiran
Mengekalkan
perhatian – beri
tumpuan pengajaran
guru, tumpuan
mendengar,
tumpuan minat
Sosial dan
persekitaran: ajar
murid sedia
menerima orang
lain, prihatin
terhadap sekitar,
tidak egosentrik,
sedia terima
pendapat
Dorongan:
penggerak untuk
menimbul dan
mengekalkan minat
Pengalaman sedia:
murid lebih sedia
dan yakin belajar
sekiranya bahan
pembelajaran
berkaitan dengan
pengalaman mereka
FAKTOR PEMBELAJARAN