Rangkuman dokumen Rancangan Pengajaran Harian ini memberikan informasi tentang pelajaran Bahasa Melayu untuk murid tahun 3 yang membincangkan topik haiwan peliharaan. Pelajaran ini terdiri daripada 3 langkah utama yang melibatkan aktiviti menyanyi lagu, melakukan pergerakan haiwan, dan melukis topeng haiwan.
1. Rancangan Pengajaran Harian
Butiran am
Tarikh : 15 Julai 2009
Masa : 9. 00 pagi – 10.00 pagi
Tahun : 3 Gemilang
Bilangan Murid : 30 orang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tajuk : Haiwan
Tema : Haiwan peliharaan
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid dapat :
1. Mengenal jenis-jenis haiwan peliharaan
2. Menyanyi,melukis dan melakukan pergerakan haiwan dengan betul.
2. Sistem Bahasa : Sebutan dan intonasi
Pengisian kurikulum :
Ilmu : Seni, Pendidikan Jasmani dan Muzik
Nilai : Kerajinan,ketekunan, keyakinan dan kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah : i ) Kemahiran Kecerdasan Pelbagai
Muzik
Kinestetik
Verbal-linguistik
Ii ) Kemahiran berfikir
Bahan Bantu Mengajar : i) Radio kaset
ii ) Gambar haiwan peliharaan
iii ) Gambar topeng muka binatang
iv ) Komputer riba
v ) LCD
3. Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar sudah mengenal haiwan-haiwan ini dan pernah melihatnya di dalam gambar atau di
persekitaran mereka.
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan Hasil Pembelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi 1) Guru menunjukkan video Murid dapat mengenal jenis haiwan yang BBM : Komputer
( 5 minit ) yang mempunyai gambar boleh dijadikan haiwan peliharaan. Riba, LCD
tiga jenis binatang iaitu Nilai : Ketekunan
itik,burung dan kambing.
2) Murid melihat video KBT : Kemahiran
dengan teliti. Berfikir
3) Guru kemudian menyoal
murid tentang haiwan- Pembelajaran
haiwan tersebut. Kontekstual
4) Contoh soalan:
1) Siapa yang pernah
melihat haiwan-haiwan
ini?
4. 2) Di manakah murid
boleh melihat haiwan-
haiwan ini?
3) Siapa di antara murid
ada memelihara
haiwan-haiwan ini?
5) Guru mengaitkan video
haiwan tersebut dengan
topik yang akan dipelajari
hari ini.
Langkah 1 1) Guru kemudiannya Murid dapat menyanyikan lagu Pak Mamat BBM : Radio
( 15 minit ) memperdengarkan lagu ada kebun dengan baik. kaset
Pak Mamat ada kebun. Contoh lagu:
2) Guru menyuruh murid Pak Mamat ada kebun,
mendengar lagu ini. Eeeya ee ya ooooo.., Nilai : Kerjasama
3) Guru meminta murid Di kebunnya ada kambing,
menyanyikan lagu Eeeya ee ya ooo....,
beramai-ramai bersama Embek sini embek sana, KBT : Kemahiran
dengan guru. Embek sana embek sini, Kecerdasan
4) Guru membahagikan murid Pelbagai –
5. Verbal Linguistik
5)kepada tiga kumpulan. Pak Mamat ada kebun, Muzik
5) Guru menyuruh setiap Eeeya ee ya oooo.....
kumpulan menyanyikan
lagu tersebut dan murid
lain mendengarnya.
Langkah 2 1) Guru memberikan setiap Murid dapat melakukan gaya haiwan BBM : Radio
( 15 minit ) kumpulan nama seekor berdasarkan lagu yang diberi. Kaset
haiwan yang terdapat di
dalam lagu tersebut. Murid dapat melakukan pergerakan atau Nilai : Keyakinan
2) Guru mengarahkan setiap gaya diiringi dengan muzik. Kerjasama
kumpulan dikehendaki
membuat pergerakan atau
gaya yang melambangkan
jenis haiwan yang mereka
perolehi.
3) Guru kemudian memanggil
6. secara individu beberapa
orang murid untuk
membuat pergerakan
haiwan di hadapan kelas.
4) Kemudian guru melihat
pergerakan haiwan ini
dibuat oleh semua murid
diikuti dengan lagu Pak
Mamat ada kebun.
Langkah 3 1) Guru kemudian BBM : Gambar
( 20 Minit ) mengedarkan sehelai topeng haiwan
kertas lukisan kepada
murid.
2) Guru menunjukkan contoh Nilai : Ketekunan
topeng haiwan yang telah
dihasilkan.
3) Guru meminta setiap murid
menyediakan satu topeng
haiwan berdasarkan
kepada ketiga-tiga haiwan
yang telah dinyanyikan
7. tadi.
4) Murid-murid boleh memilih
haiwan manakah yang
ingin dibuat topeng oleh
mereka.
5) Murid-murid kemudiannya
menunjukkan hasil kerja
kepada guru.
Topeng haiwan
8. Penutup 1) Guru membuat rumusan tentang apa
( 5 minit ) yang dipelajari hari ini.
2) Guru bersoal jawab dengan murid
berkaitan dengan tajuk yang
dipelajari.