2. გაკვეთილის აქტუალობა
მოსწავლეები დაფიქრდებიან ადამიანის
არსის, მადლის ქმნის აუცილებლობაზე;
წინარე ცოდნა
ვაჟა-ფშაველას ბიოგრაფია; „შვლის ნუკრის
ნააბობი“, ”ვერხვი”
3. გაკვეთილის მიზანი და ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი
შედეგები
ტექსტის გააზრება
მსჯელობისა და დასკვნების გამოტანის უნარის განვითარება;
ჯგუფური მუშაობის უნარის განვითარება;
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას ამა თუ იმ ფაქტისადმი;
ქართ.VI.2(1)
ასახელებს მისთვის აზრობრივი და მხატვრული თვალსაზრისით
მნიშვნელოვან ეპიზოდებს, გამონათქვამებს და ახდენს მათს
ინტერფრეტაციას;
ქართ.VI.5(2.4)
ინაწილებს პასუხისმგებლობას ჯგუფის სახელით გამოთქმულ
მოსაზრებაზე;
ქართ.VI.7.(6)
გამოაქვს დასკვანა მთლიანი ტექსტის გააზრების საფუძველზე;
ქართ.VI.9.(2)
ავლებს პარალელს ლიტერატურულ ნაწარმოებებს შორის;
ქართ.VI.11.(5)
ამოიცნობს და განარჩევს ზედსართავ სახელებს, მათს ფუნქციას;
4. შეფასების საგანი და პროცედურები
მსჯელობისა და დასკვნების გამოტანის
უნარის შეფასება;
ჯგუფური მუშაობის უნარის შეფასება;
განმავითარებელი (სიტყვიერად) და
განმსაზღვრელი (შეფასების რუბრიკები)
შეფასება
5. მსჯელობისა და დასკვნების
გამოტანის უნარის შეფასება
კრიტერიუმები ქულა
მსჯელობს გარკვევით და ამომწურავად, მოჰყავს
ფაქტები დაარგუმენტები, შეუძლია დასკვნების
გამოტანა
2-1-0
მეტყველებს თანმიმდევრულად. წინადადებებს
ლოგიკურად უკავშირებს ერთმანეთს.
2-1-0
იყენებს სათანადო ასაკისათვის შესაფერის
ლექსიკასა და მხატვრულ ხერხებს
2-1-0
საუბრობს ნელა და გარკვევით, ბგერები კარგია,
ინტონაცია-მახვილი და რიტმი-სწორი
2-1-0
იცავს დროის ლიმიტს 2-1-0
6. ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები 0-5 6-8 9-10
ჯგუფის
წევრების
ჩართულობა
მუშაობაში
ყველა წევრი
არ არის
ჩართული
ჯგუფის
წევრების
უმრავლესობა
ჩართულია
ჯგუფის ყველა
წევრი
ჩართულია
მუშაობაში
ურთიერთმოსმ
ენისა და
აზრების
გაზიარება
კამათობენ, არ
უსმენენ
ერთმანეთს,
ხმაურია, არ
იზირებენ
ერთმანეთის
აზრს
ხმაურია,
ნაკლებად
იზირებენ
ერთმანეთის
აზრს
უსმენენ
ერთმანეთს და
უზიარებენ
აზრს
ინსტრუქციის
მიხედვით
მუშაობა
ზუსტად ვერ
მიჰყვებიან
ინსტრუქციას
ნაწილობრივ
მიჰყვებიან
ინსტრუქციას
მუშაობენ
ინსტრუქციის
მიხედვით
დროის
ლიმიტის
დაცვა
ვერ ეტევიან
განსაზღვრულ
დროში
უმნიშვნელოდ
გადააცდინეს
დროს
დაიცვეს
დროის
ლიმიტი
7. აქტივობა 1 გონებრივი იერიში, კითხვა- პასუხი
/ 5წთ. /
•როგორი ურთიერთობა არსებობს ადამიანსა და ბუნებას შორის?
•მიპასუხეთ, რა გაქვთ ნასწავლი, რომელშიც ადამიანისა და
ბუნების ურთიერთობებია გამოხატული.
•რა იცით ვაჟას შესახებ? სლ. 1
• მოცემული სურათის მიხედვით ვიმსჯელოთ, რა ვიცით
მცენარე -ვერხვის შესახებ. /სლ. 2/
8. vaJa-fSavela
vaJa-fSavela
(ლუკა რაზიკაშვილი)
ვაჟა ჯერ დაკრძალეს
დიდუბის პანთეონში,
ხოლო შემდეგ
გადაასვენეს
მთაწმინდაზე.
1915წ. 27 ივლისს.
დაიბადა 1861
წლის 26 ივლისს,
ჩარგალში
ვაჟა მიაბარეს
თელავის
სასწავლებელში
მამა მღვდელი
პავლე
რაზიკაშვილი
დედა
ბარბარე
გორის საოსტატო სემინარია4 ძმა და 1 და
თედო ბაჩანა და
ლუკა მწერლები
იყვნენ
პეტერბურგის
უნივერსიტეტი
საქართველოში ჩამოვიდა და მუშაობდა
ორ სკოლაში მასწავლებლადვაჟა საბოლოოდ დაბრუნდა ჩარგალში და
დარჩენილი წლები იქ გაატარა
პირველი ცოლი შეირთო კეკე
ნებიერიძე
მეორე ცოლი იყო თამარ
დიდებაშვილი.
სლ 1
10. აქტივობა 2.
ჯგუფებში მიზნობრივად შერჩეული დავალელების შესრულება.
/25წთ./
1-ელ, მე-2, მე-3 ჯგუფს:
ურთიერთსწავლების მეთოდით გამოკვეთონ თითოეულ თავში საკვანძო
საკითხები, მოიძიონ მნიშვნელოვანი სიტყვები და საკვანძო წინადადებები.
მე-4 ჯგუფს:
ტექსტის ენობრივ-გამომსახველობით მხარეზე მუშაობა და პარალელის გატარება
11. ჯგუფის თვითშეფასების სქემა
1 ჯგუფი 2 ჯგუფი 3 ჯგუფი
გადაწყვიტეს თუ არა
დასახული ამოცანა?
რა იყო გუნდის მიღწევა?
რა ისწავლეთ ერთობლივი
მუშაობით?
ჯგუფის თვითშეფასების სქემა