Rangkaian pengajaran harian mata pelajaran Kemahiran Hidup tahun 5 membincangkan topik alatan dan bahan jahitan. Ia meliputi pengenalan alatan dan bahan jahitan, kegunaan masing-masing, dan penggunaan jahitan asas untuk membaiki pakaian.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5
Tarikh
: 8-8-2008
Kelas
: Tahun 5 Cemerlang
Masa
: 60 Minit
Bilangan murid
: 25 orang
Mata pelajaran
: Kemahiran Hidup
Bidang
: Rekabentuk & Teknologi
Unit
: 1.6 Jahitan
Tajuk
: a) Membaiki pakaian
Aras / Hasil
:
Pembelajaran
a. Mengenalpasti alatan dan bahan jahitan.
b. Menyatakan kegunaan alatan jahitan.
c. Menyatakan kegunaan jahitan asas.
Pengetahuan
:
Sedia Ada
Objektif
a. Pelajar pernah melihat beberapa alatan jahit seperti jarum,benang
dan gunting.
:
Di akhir pengajaran ini, murid dapat:
Pembelajaran
1. Menyatakan tiga contoh alatan dan bahan jahitan.
2. Menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan alatan jahitan.
2. KBKK
:
Bandingbeza alatan jahitan dan kegunaannya.
c.
:
Meneliti hubungan antara alatan jahitan dan kegunaannya.
b.
Penyerapan
a.
Menyusun dan menyimpan alatan jahitan di tempat yang selamat.
a. Berhati-hati semasa menggunakan alatan jahitan.
nilai
b. Hormat-menghormati dan bekerja sama antara rakan sebaya di
dalam aktiviti pembelajaran.
c. Mematuhi peraturan dan mendengar arahan guru.
ABM dan
:
a. Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.
b. Alatan dan bahan jahitan maujud seperti jarum tangan bernombor 7
BBM
– 9,gunting fabrik,benang,pita ukur ,jarum peniti dan penetas jahitan.
Persediaan
:
a. Tayangan vedio yang menunjukkan seorang wanita tua sedang
menjahit pakaian.
Guru
b.
Bahan maujud alatan dan bahan jahitan.
c. 6 helai slaid yang menunjukkan alatan dan bahan jahitan.
d. 6 helai slaid yang menunjukkan kegunaan alatan dan bahan jahitan.
e. Lembaran kerja LK1 untuk murid .
3. Langkah
Isi Pelajaran
Set induksi Tayangan video
Kaedah Penyampaian
1. Tayangkan video ―Jahitan tradisional‖ dari
mengenai aktiviti
rakaman dalam power point SLD 5 dan minta
jahitan asas.
Catatan
Strategi P&P:
Berasaskan bahan
murid menonton dengan teliti.
2. Murid diminta menyatakan aktiviti yang sedang Kaedah:
dilakukan oleh wanita tua di dalam tayangan
(5 min)
Demonstrasi
video.
3. Minta murid menyatakan alatan dan bahan
Teknik : Tayangan
video dan soal jawab
yang digunakan dalam aktiviti tersebut.
ABM/BBM :
Rakaman
video (SLD 5)
LCD dan
Komputer.
Nilai:
Hormat menghormati
Langkah 1 Pengenalan
mengenai alatan
dan bahan
menjahit.
(10 min)
1. Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini –Alat dan
Bahan Jahitan.
Strategi P&P:
Pemusatan guru
2. Memberi bahan maujud alatan dan bahan
jahitan iaitu jarum tangan, gunting fabrik,
benang, pita ukur ,jarum peniti dan penetas
jahitan kepada murid dalam kumpulan.
Kaedah:
Perbincangan
3. Murid diminta meneliti dan menyatakan nama
alatan dan bahan jahitan tersebut.
Teknik :
Penerangan
1. Murid diminta berhati-hati semasa memegang
alatan dan bahan jahitan.
ABM/BBM :
Alatan dan
bahan jahitan.
Nilai:
Yakin Diri,berhati-hati.
4. Langkah
Isi Pelajaran
Langkah 2 Pengenalan
Kaedah Penyampaian
1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid
nama alatan dan
yang ditayangkan oleh guru mengenai
bahan jahitan
Strategi P&P:
kandungan perisian pembelajaran ―Alatan Dan
Bahan Jahitan‖ .
(10min)
Catatan
Mengenalkan
Berasaskan bahan
Kaedah:
2. Perkenalkan istilah berdasarkan contoh alatan Perbincangan
istilah alatan dan
dan bahan jahitan seperti dalam SLD6—SLD
bahan jahitan.
13.
3. Murid diminta membaca nama alatan dan
Istilah:
bahan jahitan tersebut dengan betul.
Jarum tangan
Jarum peniti
Gunting fabrik
Pita ukur
Penetas jahitan
benang
Teknik :
Pemerhatian
Penerangan
ABM / BBM:
Perisian
Pembelajaran
SLD6 –SLD13.
LCD dan
Komputer.
Nilai:
Hormat-menghormati
Langkah 3 Menerangkan
perbezaaan
antara gunting
1. Tunjukkan gunting fabrik dan gunting kertas
kepada murid.
Kaedah:
2. Murid diminta menyatakan perbezaan antara
fabrik dan
(2 min)
Strategi P&P:
kedua-dua gunting tersebut dari segi rupa
gunting kertas
bentuk dan kegunaannya .
Teknik : Penyoalan
dan penerangan
ABM/BBM:
gunting fabrik dan
perbezaan kegunaan antara gunting fabric dan
gunting kertas
gunting kertas..
Nilai:
member I perhatian
3. Guru memberi pengukuhan mengenai
5. Langkah
Isi Pelajaran
Langkah 4 Perbincangan
Kaedah Penyampaian
1. Bentuk lima kumpulan dan lantik ketua.
dan
pembentangan
yang diberi.
Strategi P&P:
mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan
dalam kumpulan
(10min)
Murid diminta berbincang dalam kumpulan
Catatan
mengenai
kegunaan alatan
dan bahan
jahitan.
2. Murid diminta berhati-hati semasa memegang
Pemusatan murid
Kaedah:
Perbincangan
alatan dan bahan jahitan.
3. Guru bertindak sebagai fasilitator dan beredar
dari satu kumpulan ke satu kumpulan lain.
4. Minta ketua membentangkan hasil
Teknik :
Bimbingan
Sumbangsaran
perbincangan yang dijalankan dalam
kumpulan.
5. Ketua kumpulan memulangkan alatan dan
ABM/BBM:
Alatan dan
bahan jahitan
bahan jahitan kepada guru dengan berhati-hati.
Nilai:
Bekerjasama,mesra,
berhati-hati
Langkah 5 Pengukuhan
1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid
mengenai
kegunaan alatan
( 10 min)
yang ditayangkan oleh guru mengenai
kandungan perisian pembelajaran ―Kegunaan
dan bahan
Alatan Dan Bahan Jahitan‖ SLD15—SLD 21 .
jahitan
2. Murid diminta meneliti dan membaca kegunaan
alatan dan bahan jahitan tersebut berpandu
pada slaid yang ditayangkan.
Menyatakan
kegunaan jahitan
asas.
Strategi P&P:
Berasaskan bahan
Kaedah:
Perbincangan
Teknik :
Penerangan
ABM/BBM:
3. Guru memberi penerangan bahawa mata
jahitan asas ini boleh digunakan untuk
membaiki pakaian.SLD 22
LCD dan
Komputer
SLD 15 – SLD
22
Nilai:
Komited
6. Langkah
Isi Pelajaran
Langkah 6 Penilaian
Kaedah Penyampaian
1. Murid diminta menjawab soalan secara lisan
Soalan mengenai
nama dan
(8 min)
berpandu slaid yang ditayangkan oleh guru
Strategi P&P:
mengenai nama dan kegunaan alatan dan
kegunaan alatan
Catatan
bahan jahitan SLD23—SLD 24.
Kaedah:
dan bahan
jahitan.
Berasaskan tugasan
2. Murid diminta menyelesaikan lembaran kerja
yang diedarkan oleh guru secara individu di
rumah.
Penyelesaikan
masalah
Teknik :
Sumbangsaran
ABM/BBM:
Lembaran Kerja LK1
Nilai:
Peka
Bersih
Penutup
Rumusan:
1. Merumuskan
1. Guru mendemonstrasi cara memasukkan
Strategi P&P:
Pemusatan
benang pada sepucuk jarum.SLD 28
isi pelajaran.
murid
2. Guru memilih secara rawak 6 orang murid .
(5 min)
2. Pertandingan
memasukkan
benang pada
jarum.
Berasaskan
3. Setiap murid tersebut diberi sepucuk jarum
bahan
tangan dan seutas benang.
4 .Pertandingan memasukkan benang pada
jarum diadakan dan masa diambil.
5. Murid yang dapat memasukkan benang pada
jarum dalam masa yang tersingkat diberi
Kaedah:
Penyelesaian masalah
Teknik : Bimbingan
hadiah set jahitan sebagai ganjaran, manakala
murid yang lain diberi tepukan sebagai
galakan.
ABM/BBM:
Lembaran Kerja LK1
Nilai:
Peka
Adil
7. Nama : ____________ 5 (
)
LK1
LEMBARAN KERJA
A. Isi tempat kosong dengan nama alatan dan bahan jahitan yang betul.
Butang
gunting fabrik
jarum tangan
Benang
pita ukur
penetas jahitan
B Padankan alatan dan bahan jahitan dengan kegunaannya.
1
benang
2
Jarum tangan
3
Pita ukur
4
Gunting fabrik
5
Jarum peniti
Gunting yang digunakan untuk
menggunting fabric sahaja.
Untuk menyemat pola pada fabric.
Untuk menjahit semua jahitan tangan
pada fabric.
Untuk mengukur bahagian yang
hendak digunting atau dijahit.
Untuk membuat jahitan sulaman
pada artikel.