Contenu connexe Similaire à Pamoka mums be audito (20) Pamoka mums be audito1. KAS YRA GERA PAMOKA?
ILMANTĖ BAGDONĖ, NERIJA BALTRĖNIENĖ
Bendrojo ugdymo mokyklų veiklos kokybės išorės vertintojos
2. KAS YRA GERA PAMOKA?
Šiame seminare pristatysime:
o Šiuolaikinės pamokos samprata.
o Pamokos elementai.
o Pamokos stebėjimas.
o Pamokos aptarimas ir
analizavimas, įvertinant stebėtus
pamokos elementus.
3. KAS YRA GERA PAMOKA?
Kodėl šiuolaikinė pamoka?
1. Orientuojamasi į šiuolaikinius ugdymo tikslus:
o Kritinį mąstymą
o Bendradarbiavimą
o Gebėjimą mokytis
2. Ugdymo proceso veikla orientuojama į mokinį.
3. Mokytojas ir mokinys – komanda. Mokytojas –
organizatorius.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
4. KAS YRA GERA PAMOKA?
Kas yra gera pamoka? Kas yra
geras mokymas ir mokymasis?
Mokymas yra geras tada, kai yra geras mokymasis.
Vertiname mokymąsi, kad pasakytume, koks yra
mokymas.
ar formuluojami aiškūs ir suprantami pamokos
mokymosi uždaviniai;
ar aiškus ir įgyvendinamas pamokos turinys;
ar mokiniai žino, ko mokytojas tikisi iš jų
pamokoje;
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
5. KAS YRA GERA PAMOKA?
ar ugdomoji veikla tikslinga ir padeda mokiniams
pasiekti iškeltus mokymosi uždavinius (metodai,
klasės ir namų užduotys, priemonės);
ar pamokos tempas, veikla ir užduotys
diferencijuojamos pagal skirtingas mokinių
galimybes;
ar mokiniams teikiama kryptinga pedagoginė
pagalba;
kaip vertinama mokinių pažanga, pasiekimai; ar
skatinamas mokinio savęs įsivertinimas; ar
vertinimas aptariamas su mokiniais;
ar pasiekti pamokos mokymosi uždaviniai
(grįžtamasis ryšys per mokinius).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
6. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos elementai
o Pamokos planavimas ir organizavimas
o Mokymas
o Mokymasis
o Pagalba mokiniui
o Vertinimas
o Santykiai, tvarka, klasės valdymas
o Mokymosi aplinka
o Pasiekimai pamokoje
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
7. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
PAMOKOS PLANAVIMAS IR ORGANIZAVIMAS
Veiklos rodikliai
2.2.1. Mokytojo veiklos planavimas (mokymosi
uždavinių kėlimas, apibrėžtumas).
2.2.2. Pamokos struktūros kokybė (pamokos struktūros
logiškumas, pagrįstumas. Mokymosi uždavinių,
metodų bei mokymosi priemonių dermė).
2.2.3. Klasės valdymas (laiko panaudojimo
racionalumas ir veiksmingumas).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
8. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
MOKYMAS
Veiklos rodikliai
2.3.3 Mokytojo ir mokinio dialogas (mokytojo aiškinimo,
demonstravimo ir nurodymų suprantamumas).
2.3.2. Mokymo ir gyvenimo ryšys (mokymo medžiagos
aktualizavimas, susiejimas su mokinių patirtimi,
interesais, poreikiais).
2.3.1. Mokymo nuostatos ir būdai (tinkamas metodų
parinkimas, atsižvelgimas į mokinių mokymosi
poreikius ir stilius. Individualaus ir grupinio mokymo
(si) derinimas).
2.3.5. Namų darbai (namų darbų apimtys, tikslingumas,
ryšys su darbu klasėje, namų darbų individualizavimas).
2.5. Mokymo ir mokymosi diferencijavimas
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
9. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
MOKYMASIS
Veiklos rodikliai
2.4.1. Mokymosi motyvacija (mokinių aktyvumas
pamokoje).
2.4.2. Mokėjimas mokytis (gebėjimas savarankiškai
atlikti užduotis, vertinti savo mokymąsi, įvardinti
mokymosi sunkumus ir problemas).
2.4.3. Mokymasis bendradarbiaujant (gebėjimas ir
noras dirbti bendradarbiaujant su kitais mokiniais
ir mokytoju. Atsakomybė už savo mokymąsi).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
10. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
PAGALBA MOKINIUI
Veiklos rodikliai
2.5.2. Mokymosi veiklos diferencijavimas.
4.2.1. Pagalba mokantis.
Individualizavimas konsultuojant ir teikiant pagalbą
atskiriems, įvairių poreikių turintiems (specialiųjų
poreikių, gabiems, turintiems elgesio sutrikimų ir
kt.) mokiniams bei jų grupėms pagal poreikius.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
11. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
VERTINIMAS
Veiklos rodikliai
2.6.2. Vertinimas kaip ugdymas (vertinimo būdų
individualizavimas, tinkamumas ir dažnumas.
Skatinimų giriant ar kritikuojant dažnumo
santykis).
2.3.4. Išmokimo stebėjimas (Kiekvieno mokinio
matymas; grįžimas prie nesuprastų ar neišmoktų
dalykų; klaidų taisymas).
2.6.1. Vertinimas kaip pažinimas (pamokoje
sukauptos vertinimo informacijos panaudojimas
mokymosi uždaviniui pasiekti).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
12. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
SANTYKIAI, TVARKA, KLASĖS VALDYMAS
Veiklos rodikliai
1.1.6. Klasių mikroklimatas (klasės mikroklimato
palankumas mokymuisi).
1.1.4. Bendruomenės santykiai (mokinių
tarpusavio santykiai ir savijauta klasėse, mokinių
– mokytojo santykiai).
1.3.1. Darbo tvarka ir taisyklės (tvarką ir drausmę
palaikančių reikalavimų aiškumas, darbo klasėje
ritmingumas).
2.2.3. Klasės valdymas (destruktyvaus elgesio ir
kitų problemų sprendimas).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
13. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
MOKYMOSI APLINKA
Veiklos rodikliai
1.3.3. Aplinkos jaukumas (patalpos tinkamumas
mokytis, jaukumas, estetiškumas).
5.5.2. Turto vadyba (informacijos šaltinių ir
mokymosi priemonių kiekis, tinkamumas ir
panaudojimo veiksmingumas).
5.5.3. Patalpų naudojimas (racionalus erdvių,
patalpų pritaikymas ir naudojimas ugdymo
procesui).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
14. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos stebėjimo protokolas
PASIEKIMAI PAMOKOJE
Veiklos rodikliai
2.3.4. Išmokimo stebėjimas (mokinių pasiekimai
lyginant su išsikeltu uždaviniu, tikrinimas, kiek
mokiniai suprato ar ką išmoko).
3.1.1. Atskirų mokinių pažanga (pamokos rezultatų
apibendrinimas, aptarimas, įvertinimas;).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
15. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokoje stebimi mokymo(si)
proceso aspektai
oMokytojo veikla
oMokinių veikla
oVertinimas
oMokymosi aplinka
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
16. KAS YRA GERA PAMOKA?
Pamokos vertinimo lygių skalė
Pamokos
kokybės lygis
Aprašomieji kokybės
epitetai pamokoje
Išvada
4 lygis
Labai gera: veiksminga, išskirtinė,
kryptinga, originali, ypatinga, įspūdinga,
savita, puiki, kūrybiška. (Beveik visi)
Verta paskleisti už mokyklos
ribų (atvira pamoka respublikoje ar
mieste).
3 lygis
Gera: pakankamai kryptinga, tinkama,
paveiki, turi savitų bruožų, potenciali,
lanksti. (Dauguma)
Verta paskleisti pačioje mokykloje
(atvira pamoka mieste ar mokykloje).
2 lygis
Nebloga: patenkinama, vidutiniška,
priimtina, nesisteminga, neišskirtinė.
Tinkama pamoka, bet yra ką tobulinti,
verta sustiprinti ir išplėtoti.
(Dalis)
1 lygis
Prasta: nepatenkinama, neveiksminga,
nevykusi, netinkama, nekonkreti,
neperspektyvi, rizikinga. (mažai, retai)
Būtina pamoką tobulinti.
N lygis
Labai prasta: bloga, nepriimtina, peiktina,
atkreiptinas dėmesys, neadekvati.
Būtina imtis radikalių pokyčių,
mokytojui būtina pagalba.
(pavieniai atvejai)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
18. KAS YRA GERA PAMOKA?
Darbas grupėse
Susitarti dėl bendro grupės vertinimo
kiekvienam pamokos rodikliui (8 min.)
19. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokymo(si) tikslai ir uždaviniai
o Išsikeliame tikslus (ko sieksime?)
o Planuojame veiklą siekiant tikslų
(kaip sieksime?)
o Įgyvendiname suplanuotą veiklą
o Vertiname įgyvendintą veiklą (ar
pasiekėm tikslus? Ar reikalinga juos
koreguoti?)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
20. KAS YRA GERA PAMOKA?
TIKSLAS
TRUMPALAIKIS TIKSLAS
MOKYMOSI UŽDAVINYS
© J. Navickaitė, © S. Vaičekauskienė
21. Mokymo (si) tikslų
taksonomija
KAS YRA GERA PAMOKA?
( Gage, Berliner, 1994)
Pažinimo tikslai
Emociniai tikslai
Žinojimas
Supratimas
Taikymas
Analizė
Sintezė
Vertinimas.
Priėmimas
Reagavimas
Vertinimas
Organizavimas
Apibūdinimas pagal
vertybę.
Psichomotoriniai
tikslai
Judesiai
Suvokimas
Fizinės galios
Sudėtingi judesiai
Nekalbinis bendravimas.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
22. KAS YRA GERA PAMOKA?
MOKYMOSI UŽDAVINIŲ
KLASIFIKACIJA
Pažinimo (kognityvinė) sritis
(Pagal B. S. Bloom, 1973)
o Žinojimas (pasiekiamas remiantis atmintimi). Gebėti:
pasakyti; pakartoti; išvardinti; atpažinti; rūšiuoti; atkartoti;
informuoti; aprašyti...
o Supratimas (priimama tai, kas pateikiama). Gebėti:
paaiškinti; pateikti argumentus; nustatyti priežastis;
iliustruoti...
o Taikymas (sugebėjimas panaudoti). Gebėti: naudoti;
taikyti; konstruoti; spręsti; rūšiuoti...
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
23. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokymosi uždavinių klasifikacija
o Analizė (sugebėjimas skaidyti visumą į elementus).
Gebėti: suskaidyti į dalis; išvardinti komponentus; palyginti
ir priešpriešinti; paskirstyti pagal skirtumus...
o Sintezė (sugebėjimas derinti, jungti į visumą).
Gebėti: susumuoti, apibendrinti, argumentuoti; organizuoti;
projektuoti; sukurti; paaiškinti priežastis...
o Vertinimas (sugebėjimas spręsti apie tam tikrą
atitikimą). Gebėti: padaryti sprendimą; pateikti
argumentus už ir prieš; pasirinkti, pasakyti savo nuomonę,
kritikuoti, įvertinti ...
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
24. KAS YRA GERA PAMOKA?
Turinio spąstai
Vertinimas
Mąstymo
užduotys
Sintezė
Analizė
Taikymas
Atgaminimo
užduotys
Supratimas
Žinios
Geriausia praktika
(apima turinio pateikimą
ir bendrųjų kompetencijų
ugdymą, įtraukiant
aukštuosius mąstymo
įgūdžius)
Į turinį
orientuotas
mokymas
(mokoma tiek
turinio, tiek
įgūdžių)
25. KAS YRA GERA PAMOKA?
Tikslo/uždavinio SMART formulė
S (specific) – konkretus
M (measurable) – išmatuojamas
A (achievable) – pasiekiamas
R (realistic) – tikroviškas
T (timedefined) – apibrėžtas laike
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
26. KAS YRA GERA PAMOKA?
MOKYMOSI UŽDAVINIAI
Sąlygos
Kuo
naudodamiesi...
Priemonės, šaltiniai,
žinios, gebėjimai,
nuostatos
Mokinių veikla
Kaip dirbdami
Metodai
Rezultatas
Ką mokiniai gebės Konkretus darbas
padaryti, pagaminti,
atlikti...
Kriterijus
Kas rodys, kaip
darbas atliktas
Vertinimo kriterijai,
normos
27. KAS YRA GERA PAMOKA?
Darbas grupėse
Suformuluoti vienos pamokos mokymosi
uždavinį pagal pateiktus formulavimo kriterijus
(7 min.)
28. KAS YRA GERA PAMOKA?
Kūno kultūros mokymosi uždavinys
o Turėdami standartinę šuoliaduobę, atsispyrimo
lentelę, įsibėgėjimo takelį, išmoksite pasirinkti
atstumą ir greitį iki atsispyrimo lentelės ir
taisyklingai atsispirti.
Rodikliai:
o Tikslus įsibėgėjimo atstumas
o Tinkamas įsibėgėjimo greitis
o Atsispiriamosios kojos tikslus pastatymas ant
lentelės
o Galingas ir staigus atsispyrimas
29. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokymosi uždavinių pavyzdžiai
o Naudodamiesi vadovėliu ir mokytojo aiškinimu, atlikdami
pratybas, išmoksite transporto priemonių pavadinimus ir
juos taisyklingai pritaikysite ne mažiau kaip 10-yje sakinių.
o Turėdami gratažui paruoštą lapą, susipažinę su gratažo
technika atliktais darbais ir atkreipę dėmesį į galimus darbo
trūkumus, naudodamiesi grafikos linijų pavyzdžiais bei
turimomis raižymo priemonėmis, išraižysite pusę gratažo.
o Prisiminę muzikos instrumentus, jų naudojimą tam tikruose
kūriniuose ir klausydami trijų fragmentų iš P. Čaikovskio
baleto „Spragtukas“ atpažinsite, kokiais muzikos
instrumentais grojama uvertiūra, maršas ir valsas.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
30. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokymosi uždavinių pavyzdžiai
o Naudodamiesi dokumentų medžiaga, žemėlapiu ir atlasu
atskleisite 2-4 I-ojo pasaulinio karo pasekmes Lietuvai,
apibūdinsite 1-2 siekius kovoti dėl nepriklausomybės.
o Prisiminę 7 vietos prielinksnius, savarankiškai atlikdami
užduotis pratybose, parašysite teisingai 5 sakinius iš 6 su šiais
prielinksniais.
o Remdamiesi savo patirtimi ir pateiktomis situacijomis,
išsiaiškinsime, kas yra ginčas ir dirbdami grupėse sukursite
garbingo ginčo 3-4 taisykles.
o Remdamiesi savo patirtimi ir pateikta vaizdine medžiaga bei
skaitiniais iš Biblijos, argumentuosite laisvės ir atsakomybės
santykį ne mažiau kaip 4 teiginiais
31. KAS YRA GERA PAMOKA?
Tobulintini mokymosi uždaviniai
o Mokyti siūti žaislą.
o Klausydami M. K. Čiurlionio kūrinius, mokiniai
pajaus meilę gimtajam kraštui.
o Mokiniai susipažins su pagrindinėmis nervų
sistemos ligomis.
o Suvoks, kas yra ekonomika.
o Suvoks , kas yra tikroji laimė.
o Mokysimės pamilti Mariją.
o Nagrinėsime šv. Raštą.
o Žodžių apie miestą įtvirtinimas.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
32. Mokymosi stiliai
KAS YRA GERA PAMOKA?
(pagal D. A. Kolb, 1974)
Patirtis
Veikėjas
(E+P)
Svarstytojas
(P+S)
Eksperimentavimas
Svarstymas
Pragmatikas
(T+E)
Teoretikas
(S+T)
Teorinis modeliavimas
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
33. Mokinio
tipas
Tipo
bruožai
Svarstytojas
Atsargus, atidus,
analizuojantis iš visų
pusių, kartais
neryžtingas
Faktai, laikas
apmąstymams ir
refleksijai, galimybė
pagalvoti.
Namų darbai orientuoti
į skaitymą, save
reguliuojantis
mokymasis (SKAITYMAS)
Logiškas, racionalus,
integruojantis
duomenis į jau
egzistuojančius
modelius ar kuria
naujus
Racionalumas, pagrįstas
aiškinimas, modeliai ir
teorijos.
Kompiuterizuotas
mokymas, konceptualūs
modeliai, mokslinės
strategijos. (RAŠYMAS)
Praktiškas ir
žemiškas, siekiantis
praktinės naudos
Pasirengimas
bandymams, naujos
idėjos ir metodai,
praktiniai sprendimai ir
taikymas.
Tikslinga praktinė
patirtis, asmeninis
nusiteikimas, žinių ir
patirties kaupimas
Aktyvumas,
daugialypiškumas,
dalyvavimas,
sudominimas.
Grupiniai procesai,
mokymas orientuotas į
aktyvumą (KALBĖJIMAS)
Kodėl?
Teoretikas
Ką reikia
žinoti?
Pragmatikas
Kaip?
Veikėjas
Kas būtų,
jeigu?
Impulsyvus, greitai
suvokiantis, lankstus,
kaupiantis patirtį,
aktyviai veikiantis
Prioritetai
Pedagoginės
strategijos
(KLAUSYMAS)
34. Mokymosi stiliai
KAS YRA GERA PAMOKA?
(pagal V. Harris, R. Neuburg 2003)
oRegimasis (piešti paveikslėlius, žiūrėti mokomuosius
filmus, kurti plakatus, svarbiausias mintis pabraukti skirtingomis
spalvomis)
oGarsinis (skaityti garsiai ar pašnibždomis, klausyti
įrašytą tekstą, pasakoti, kartoti ritmiškai, klausyti muzikos mokantis)
oKinetinis (mokantis judėti, keisti ar pertvarkyti
mokymosi vietą, skaitant keisti kūno padėtį, emocionaliai reaguoti į
skaitytą tekstą)
35. Mokymo(-si) metodai
KAS YRA GERA PAMOKA?
Teikiamieji: pasakojimas,
paskaita, demonstravimas
Praktiniai
operaciniai
Pratybų: treniruotė,
kontekstinės pratybos,
grafiniai darbai
Atgaminamieji: atpasakojimas,
tikrinamasis pokalbis, kartojimo pokalbis
Informaciniai
Klasikiniai
Kūrybiniai
Euristiniai: paieškos,
euristinis pokalbis,
loginis įrodymas
Laboratoriniai:
bandymai,
laboratoriniai darbai
Probleminiai: dėstymas,
probleminis pokalbis,
kūrybiniai rašiniai
Praktiniai:
instruktažas, techninis
darbas, mašinų darbas
Tiriamieji: stebėjimas,
eksperimentas, tiriamasis
pokalbis
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
36.
Mokymo(-si) metodai
Klausinėjimo: klausiamieji žodžiai,
debatai, apskritasis stalas, mokymas
grupėse, kompozicija-durstinys
(darbas porose ar mažose grupelėse)
klausimų ramunė, (Bloomo ramunė – 6
klausimų grupės), 6 W (kodėl? dėl ko?
Dėl kokios priežasties?)
KAS YRA GERA PAMOKA?
Bendradarbiavimo: diskusija,
Skaitymo: teksto
analizė (problema, jos
sprendimo būdai),
teksto žymėjimas
Rašymo: kryžminė
Šiuolaikiniai
diskusija (už ir prieš),
nebaigti sakiniai, laisvas
rašymas, tinklo nėrimas,
žodžių žemėlapis
Jungiantys įvairią veiklą: minčių lietus,
akvariumas, testai, žaidimai, ledlaužis,
interviu, vaidinimas, euristinis mokymas,
sumaišytas loginis eiliškumas
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
37. KAS YRA GERA PAMOKA?
Žinių išlikimas atmintyje, taikant
tam tikrus metodus
38. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokytojo dėstymas, aiškinimas,
dialogas su mokiniais
Aiškinimo būdai:
∗ Pradėkite nuo to, ką mokiniai
jau žino ar yra patyrę
∗ Dėmesio sutelktis (pagrindinių
frazių akcentavimas, argumentų
grandinė)
∗ Struktūra ir orientacija
(diagramos, lentelės, schemos)
∗ Konkretūs ir abstraktūs
paaiškinimai
∗ Paaiškinimo įrankiai (kas būtų,
Naujas įgūdis ar
gebėjimas
Paaiškinimas
Turimos žinios,
įgūdžiai,
gebėjimai ir
patirtis
jeigu..., kiti klausiamieji žodžiai)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
39. KAS YRA GERA PAMOKA?
Ryšys su gyvenimo praktika
“Klausimai padeda gimti naujai idėjai” (Sokratas).
Yra trys aukštesnieji klausimų tipai:
• Padedantys suformuluoti problemą (pvz., Kaip
pergręžti medį neperkaitinant grąžto? Kaip turėtumėme patobulinti aparatą, kad
jo rodmenys būtų tikslesni? Kaip atskirti gerą santrauką nuo blogos?)
• Reikalaujantys loginio mąstymo operacijų (pvz.,
Kodėl kamštinė medžiaga plūduriuoja vandens paviršiuje? Kodėl susensta
vaisinis pyragėlis?)
• Susiję su idėjų lankstumu bei originalumu (pvz.,
Kas atsitiktų jei rytoj nukirstume viso pasaulio medžius? Kodėl trečiojo pasaulio
šalių gyventojai turi tiek daug vaikų?)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
40. KAS YRA GERA PAMOKA?
Ryšys su gyvenimo praktika
Mokinys pamokoje turi ugdytis gebėjimus:
o kritiškai mąstyti;
o atsirinkti reikalingą informaciją;
o bendrauti ir bendradarbiauti;
Gebėjimas
o kelti problemas ir ieškoti sprendimų;
mokytis
o aktyviai veikti;
o ugdytis vertybines nuostatas.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
41. KAS YRA GERA PAMOKA?
Svarbu atsiminti:
o Uždavus klausimą, būtina “išlaukti”
atsakymo. Kausimai turi būti vertingi.
o Faktų išdėstymas dar nėra paaiškinimas
(turite pasakyti ne tik “kas”, bet ir
“kodėl”)
o Tiesa yra ne tai, ką tu sakai, o ką tas
žmogus supranta.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
48. KAS YRA GERA PAMOKA?
Namų darbai
o Tikslingai ir pagrįstai skiriami (ar
žinių įtvirtinimui, ar pasiruošimui
naujai pamokai)
o Namų darbai diferencijuojami (pagal
galimybes)
o Aiški atsiskaitymo ir vertinimo tvarka
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
49. KAS YRA GERA PAMOKA?
MOTYVACIJA
Mokinio motyvaciją būtų galima užrašyti formule: (pagal
Feather, 1982)
Motyvacija =
Tikėjimasis,
kiek mokinys tikisi
sėkmės mokydamasis
X
Vertybė,
kiek mokinys vertina
mokymąsi/tikslą
Tikslas, kurį vertinu ...
... ir tikėjimas, kad galiu jį
pasiekti
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
50. Motyvacijos veiksniai
KAS YRA GERA PAMOKA?
(pagal R. I. Arends, 1998)
o Susirūpinimo lygis
o Emocinis tonas
o Sėkmė
o Susidomėjimas
o Rezultatų žinojimas
o Klasės tikslas ir apdovanojimai
o Įtaka ir priklausymas grupei
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
51. 90 metų
80 metų
75 metų
70 metų
60 metų
50 metų
35 metai
18 metų
20 metų
12 metų
2 metai
4 metai
KAS YRA GERA PAMOKA?
Kas yra SĖKMĖ?
Uždirbti pinigus
Mylėtis
Vairuoti auto
Turėti draugų
Nedaryt į kelnes
Mokėti vaikščiot
52. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokinių mokymosi motyvacijos
skatinimo ciklas
Sėkmė,
patiriama
mokinio
Motyvacija
Didėja kartu su gautomis jėgomis
ir dedamomis pastangomis,
rezultatai gerėja
Paskatinimas
Tikėjimas savimi
Pagyrimai, savigyra,
bendraklasių pripažinimas
Didėja pasitikėjimas savo jėgomis
ir auga savigarba
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
53. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokinių mokymosi motyvacijos
žlugdymo ciklas
sėkmė,
Kritika
ma mokinio
paskatinimo trūkumas
kartu su asmeniniu
nepasitenkinimu
enkama
tikėjimo
Netenkama
motyvacijos
jimas savimi
garba žlunga
Silpsta jėgos
ir pastangos
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
54. KAS YRA GERA PAMOKA?
5 SVARBIAUSI MOKYMOSI
BENDRADARBIAUJANT
ELEMENTAI
o Teigiama tarpusavio
priklausomybė.
o Asmeninė atsakomybė.
o Glaudi sąveika.
o Bendravimo įgūdžiai.
o Vertinimas.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
55. KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokinių poreikių tenkinimas
pamokoje
o Priemonių panaudojimas
o Turinio individualizavimas ir
diferencijavimas
o Veiklos ryšys su gyvenimo praktika
o Mokinių konsultavimas
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
56. 9 diferencijavimo būdai
KAS YRA GERA PAMOKA?
(pagal C. Dechenes, D. Ebeling, J. Sprague, 1994)
o Medžiagos apimtis (mokytojas gali numatyti, o
mokiniai pasirinkti, kiek jie nori išmokti žodžių ar pratimų atlikti)
o Laikas (numatyti, kiek laiko skirti vienai ar kitai užduočiai,
pasiruošti papildomas užduotis gabesniems mokiniams)
o Parama (numatyti kuriam mokiniui ar grupei reikės pagalbos
atlikti užduotį)
o Įvadas, medžiagos pristatymo būdai
(vartoti įvairius naujos medžiagos pristatymo būdus, padedančius mokiniams,
turintiems vyraujančią regimąją ar girdimąją atmintį ar kinestezinį intelektą)
o Užduoties sunkumas (sunkesnes užduotis galima
palengvinti nustatant tam tikras taisykles, pvz., naudotis žodynu, užduotį
atlikti su draugu)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
57. KAS YRA GERA PAMOKA?
9 diferencijavimo būdai
o Rezultatas (numatyti, kurie mokiniai užduotis
gali atlikti raštu ir žodžiu)
o Dalyvavimas (numatyti, kaip visus mokinius
įtraukti į veiklą)
o Apimtis, alternatyvos (numatyti, kurias
užduotis susiaurinti ar praplėsti)
o Pakeitimas (numatyti, kurie mokiniai gali atlikti
kitas užduotis)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
58. KAS YRA GERA PAMOKA?
VERTINIMO TIKSLAI
Mokiniui:
∗ Padės mokytis.
Mokytojui:
∗ Suteiks grįžtamojo
ryšio informaciją.
∗ Matys savo
pažangą.
∗ Padės diagnozuoti
pasiekimus.
∗ Mokysis
įsivertinti.
∗ Padės kryptingai
planuoti tolesnį
mokymą.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
59. KAS YRA GERA PAMOKA?
MOKYTIS PADEDANČIO VERTINIMO
ELEMENTAI PAMOKOJE
o Klausinėjimas.
o Grįžtamasis ryšys.
o Mokinių vienas kito ir savęs
vertinimas.
o Formuojamasis apibendrinamųjų
testų panaudojimas.
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
60. KAS YRA GERA PAMOKA?
Vertinimo fiksavimo formos
o Kaupiamasis vertinimas (pliusai, minusai, balai,
taškai ir kt.)
o Vertinimo aplankas (mokinio darbų pavyzdžiai,
mokytojų įrašai)
o Vertinimo aprašas (mokinio stebėjimo, pasiekimų
fiksavimas pastabomis bei apibendrinimais)
o Vertinamosios recenzijos (prie vertinimo aprašo
pateikia savo įvertinimą ir pasiūlymus dėl tolesnio
mokymosi pasiekimų ir pažangos planavimo)
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
61. KAS YRA GERA PAMOKA?
SANTYKIAI, TVARKA, KLASĖS
VALDYMAS
Veiksminga
Veiksminga
priežiūra
priežiūra
Aiškios
Aiškios
taisyklės
taisyklės
(pastabumas,
(pastabumas,
reakcija, AAK)
reakcija, AAK)
Teismas ir
Teismas ir
bausmė (nekaltumas,
bausmė (nekaltumas,
DRAUSMĖ
DRAUSMĖ
išaiškinimas,
išaiškinimas,
nekerštavimas)
nekerštavimas)
Motyvacija
Motyvacija
(tikslas,
(tikslas,
malonumas, sėkmė,
malonumas, sėkmė,
skatinimas) )
skatinimas
Pagyrimai
Pagyrimai
(už elgesį, už
(už elgesį, už
dėmesį, už
dėmesį, už
pastangas)
pastangas)
Įdomios,
Įdomios,
įvairios
įvairios
pamokos
pamokos
Geras
Geras
vadovavimas
vadovavimas
(aiški kryptis, visi
(aiški kryptis, visi
turi ką veikti)
turi ką veikti)
Geras abipusis
Geras abipusis
ryšys (bendravimas,
ryšys (bendravimas,
šypsena, humoras,
šypsena, humoras,
lygios galimybės) )
lygios galimybės
© I. Bagdonė, © N.
62. KAS YRA GERA PAMOKA?
MOKYMOSI APLINKA
o Aplinkos jaukumas (patalpos
tinkamumas mokytis, jaukumas,
estetiškumas).
o Turto vadyba (informacijos šaltinių ir
mokymosi priemonių kiekis, tinkamumas
ir panaudojimo veiksmingumas).
o Patalpų naudojimas (racionalus erdvių,
patalpų pritaikymas ir naudojimas
ugdymo procesui).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
63. KAS YRA GERA PAMOKA?
Priemonių panaudojimas
Mus pasiekianti informacija:
o 87 proc. akimis
o 9 proc. ausimis
o 4 proc. kitomis juslėmis
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
64. KAS YRA GERA PAMOKA?
Vaizdinių priemonių panaudojimo
privalumai
o Sutelkia dėmesį
o Kuria įvairovę
o Padeda geriau suvokti
o Padeda įsiminti
o Parodo, kad rūpinamasi mokiniu
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
65. KAS YRA GERA PAMOKA?
PASIEKIMAI PAMOKOJE
o Išmokimo stebėjimas (mokinių pasiekimai
lyginant su išsikeltu uždaviniu; tikrinimas,
kiek mokiniai suprato ar ką išmoko).
o Atskirų mokinių pažanga (pamokos
rezultatų apibendrinimas, aptarimas,
įvertinimas).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
66. KAS YRA GERA PAMOKA?
REFLEKSIJA
MOKYMASIS YRA GERAS, kai ...
67. KOKS MOKYMASIS YRA
GERAS?
KAS YRA GERA PAMOKA?
Pagal Dr. Pasi Sahlberg, Helsinkio universitetas
o Mokymasis turi tikslą, kuris visada siejasi su motyvacija
(sąmoningumo ir aktyvaus mokymosi principas).
o Mokymasis yra bendradarbiavimas
(sąmoningumo ir aktyvaus mokymosi principas).
o Mokymasis yra aktyvus konstravimo procesas
(moksliškumo ir kūrybiškumo ugdymo principai).
o Mokymasis yra sukauptų žinių susiejimas
(žinių sistemiškumo principas).
o Mokymasis yra savitvarka, jį reikia planuoti ir reguliuoti
(ugdomojo mokymo (si) principas).
o Mokymasis yra susijęs su kontekstu ir aplinkybėmis
(mokymosi prieinamumo principas, mokymo (si) priemonių naudojimo (si) principas), svarbi
mokymosi aplinka).
o Mokymasis susijęs su vertinimu
(žinių tvirtumo realizavimo ir refleksyvaus mokymo (si) principai).
© I. Bagdonė, © N. Baltrėnienė
68. Gera pamoka
KAS YRA GERA PAMOKA?
Mokytojos Loretos Kazlauskienės surinktos
Jonavos Justino Vareikio pagrindinės mokyklos mokinių mintys
Kai nepajauti, kaip greitai pasibaigia
Kai dirbame grupėmis, diskutuojame
Kai mokytoja leidžia pasikalbėti, supranta juokus
Kai gauni kuo glaustesnę informaciją
Kai visi elgiasi drausmingai
Kai nesuprantantiems paaiškina atskirai
Kai pažymį sudaro keli darbų įvertinimai
Kai niekas netrukdo pamokos
Kai po pamokos nesijauti išsekęs
Kai užduoda nedaug namų darbų
Kai gera mokytojos ir mokinių nuotaika
Kai nebijo mokytojos, tačiau ją gerbia
Kai mokiniai viską supranta
Kai mokytojas tinkamai išaiškina pamoką
Kai įdomu dirbti, daug sužinai
Kai mokytojai leidžia išreikšti savo nuomonę