Rancangan mengajar bahasa Melayu untuk murid tahun 1 membahas tentang perkataan vokal berganding. Pembelajaran meliputi mengeja, membaca, dan menulis perkataan tersebut dengan menggunakan gambar dan contoh ayat pendek. Kegiatan dilakukan secara berkelompok dengan menyesuaikan kesulitan materi.
Prakarsa Perubahan dengan Kanvas ATAP & BAGJA.pptx
Rancanganpengajaranharian 100903051043-phpapp02
1. Lampiran 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 1
Tarikh : 10 Mac 2011
Hari : Isnin
Masa : 8.00 – 9.00 pagi
Bilangan Murid : 28 orang
Tajuk : Perkataan Vokal Berganding
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1.1 Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan 5 (lima)
perkataan vokal berganding dengan sebutan yang betul
(Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan
Lambat).
1.2 Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding
tanpa mengeja 10 perkataan (Kumpulan Cerdas
sedarhana ).
1.3 Murid-murid boleh membaca 3 ayat mudah dalam
petikan yang mengandungi perkataan vokal berganding
(Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).
1.4 Murid mampu menulis perkataan vokal berganding
secara imlak 5 perkataan (guru menyebut murid
menulis).
Kemahiran : 2.1 Menyebut kemahiran vokal berganding
2.2 Membatang perkataan vokal berganding
2.3 Membaca petikan perkataan vocal berganding
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar
2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf
konsonan
3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
yang mengandungi diftong
2. Penerapan Nilai : 1. Rajin berusaha
2. Berani
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
Set Induksi Seni kata lagu : 1. Guru mengucap selamat Teknik :
(5 minit) Baca buku selalu dan bertanya khabar Nyanyian
Lagu Mencari ilmu semua murid dan
Kita kan jadi pandai gerakan
Jika tak lalai 2. Guru bertanya lagu yang
murid minati Nilai :
Baca buku cerita Mendengar
Besar gunanya 3. Guru menayang senikata arahan,
Banyak gambar yang indah lagu rajin
Dalam cerita berusaha
4. Guru menyanyi lagu
sambil membuat gerakan BBM :
yang bersesuaian dengan Senikata
lagu diiringi muzik yang lagu dalam
dimainkan melalui bentuk
tayangan power point( lirik power point
lagu mari menyanyi)
5. Murid menyanyi bersama-
sama guru berserta
gerakan
3. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
1. Kemahiran vokal berganding 1. Guru meminta murid Teknik :
Langkah 1 ’kv+vk’ berserta contoh : menyebut huruf vokal Mengeja
(15 minit) • aa – taat, saat beramai-ramai. dan
• ai – baik, kait menyebut
• au – laut, lauk 2. Guru meminta murid
• ia – liat, diam menyebut huruf konsonan Nilai :
beramai-ramai Mendengar
• iu – liut, cium
arahan
• ua – buat, suam
3. Guru menayangkan slaid
• ui – kuih, cuit perkataan mengandungi
BBM :
huruf vokal berganding
Perkataan
2. Perkataan-perkataan vokal
vokal
berganding ’kv+vk’ berserta 4. Murid-murid mengeja dan
berganding
gambar menyebut perkataan
berserta
selepas
contoh
bergambar
5. Latih tubi
dalam
a) bentuk
Bu + as = Buas
power point
La + ut = Laut
b)
c) Bu + ah = Buah
4. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
Du + it = Duit
d)
Ka + il = Kail
e)
Langkah 2 1. Membatang suku kata kvvk 1. Guru membahagikan murid Teknik :
(20 minit) (Kumpulan Lambat)
Sa + uh = Sauh kepada 3 kumpulan : Mengeja,
a) Kumpulan Cerdas mengeja,
kuih cuai paut b) Kumpulan Sederhana menyebut,
siat lauk siap
maaf
c) Kumpulan Lambat permainan
liut kaut
suap cuai tuah bahasa
PERKATAAN KVVK
2. Kumpulan Cerdas dan
ku ah la in
cu ai
na ik tu ai
ka in
Sederhana diberi permainan Nilai :
su ai ku ih
a) Buah buai ma in
bahasa – Jejak Labah-Labah Berdikari
Ini buah. Bekerjasam
Ini buah epal. KVVK
PERKATAAN
Buah epal sedap. tu al
ba ik ru as ju
3. Guru memulakan kemahiran a
ku at ka it an
Buah epal manis. pu an
lu as cu it
membatang suku kata dengan
pu as bu al ku at
Kumpulan Lambat sambil BBM :
b) Daun PERKATAAN KVVK
menunjukkan slaid yang 1.
Ini daun. mual suam
ruas
muat ruam kian
Daun cium cuit
warna hijau.taat mengandungi vokal berganding. Perkataan
Pokok bait daun. saat
ada buat vokal
c) Duit 4. Murid mengeja dan berganding
Ini duit. membatang suku kata vokal bergambar
Ini duit saya.
Saya ada banyak duit. berganding dan membunyikan dalam
2. Membaca ayat mudah dengan betul dengan dipantau bentuk
d) Fail
Ini fail.
Saya ada fail.
Fail saya tebal.
5. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
(Kumpulan Cerdas) oleh guru power point
2. Kad
5. Murid membuat latih tubi bacaan
mengeja dan menyebut bergred
perkataan yang ditayang di 3.Lembara
slaid dan membunyikannya. n kerja
permainan
6. Murid kumpulan Lambat bahasa
diberi lembaran kerja
mewarna perkataan yang
sama dan memadan
perkataan dengan gambar.
7. Guru meneruskan pengajaran
dengan Kumpulan Cerdas
menggunakan bacaan
e) Kail bergred yang mengandungi
Ini mata kail. perkataanvokal berganding.
Ini mata kail saya.
Mata kail saya tajam.
Mata kail saya besar.
f) Paip
Ini paip.
Ini paip air. 8. Guru membaca petikan ayat
Paip air warna biru. mudah diikuti oleh murid.
g) Paus Setiap murid membaca ayat
Ini ikan paus. mudah dengan perkataan
Ikan paus besar.
Ikan paus warna biru. vocal berganding yang
terkandung dalam kad
bacaan bergred yang
berbeza.
6. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
Mengeja dan menyebut ayat mudah
(Kumpulan Sederhana) 9. Kumpulan Cerdas membuat
latihan lembaran kerja
4. Menulis perkataan vokal dengan membina dan
berganding (Kumpulan Cerdas) menulis ayat perkataan vokal
berganding.
10. Guru meneruskan aktiviti
pengajaran dengan
Kumpulan Sederhana. Guru
menggunakan kad bacaan
bergred yang sama, guru
meminta murid mengeja dan
menyebut ayat mudah yang
mengandungi perkataan
vokal berganding.
11. Kumpulan Cerdas,
Sederhana dan Lambat
bergilir-gilir mengeja dan
menyebut kad bacaan
bergred tersebut. Langkah
diulang sehingga semua
murid setiap kumpulan
menyebut kad bacaan
bergred secara individu.
12. Murid Kumpulan Sederhana
7. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
membuat latihan lembaran
kerja mewarna suku kata dan
menulis gabungan suku kata
yang diwarna dan menanda
perkataan yang sama
dengan gambar. Kemudian
membuat lembaran kerja
melengkapkan perkataan.
Langkah 3 Penilaian dan pengukuhan 1. Guru menayangkan slaid Teknik :
(15 minit) yang mengandungi latihan Interaktif
membatangkan suku kata komputer
kvvk. Murid Kumpulan
sauh
Lambat untuk membuat Nilai :
kail latihan menyesuaikan suku Berani
kata kerana
it ah daun il
benar
2. Guru menayangkan slaid Berdikari
yang mengandungi latihan
menyesuai perkataan BBM :
dengan gambar. Latihan
bentuk
3. Seorang murid Kumpulan power point
Cepat membaca dengan kuat
diikuti oleh murid yang lain ad bacaan
bergred
Penutup Rumusan hasil pembelajaran 1. Guru menunjukkan slaid Teknik :
(5 minit) yang mengandungi 4 Lisan dan
8. LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN
/ MASA PEMBELAJARAN
perkataan vokal gerakan
Perkataan Vokal berganding selain
berganding
pi a no daripada kvvk. Nilai:
piano
Kerjasama
pi a la
piala
bu a ya
ha di ah 2. Murid menyebut perkataan
hadiah
buaya
tersebut BBM :
a) piano 1. Slaid
b) hadiah power
c) piala point
d) buaya 2. Klip
video
3. Guru menayangkan klip
video “Chicken Dance”
dan guru meminta semua
murid berdiri
4. Murid membuat
pergerakan seperti dalam
video
latihan