SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
HARI :
TARIKH :
KELAS : 4
SUBJEK : BIOLOGI TINGKATAN 4
TEMA : MENYIASAT SEL SEBAGAI UNIT ASAS KEHIDUPAN
SKOP PEMBELAJARAN : 4.1 Komposisi Kimia dalam sel
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : 1. Memahami komposisi kimia dalam sel
HASIL PEMBELAJARAN : 1. Menyatakan unsur dalam sel
2. menyenaraikan sebatian kimia di dalam sel
3. menerangkan kepentingan sebatian organik di dalam sel
4. menerangkan kepentingan air di dalam sel
ALAT BANTU MENGAJAR : Laptop, LCD, Papan tulis, Pen marker, bahan bercetak, Kad Manila.
KEMAHIRAN BERFIKIR SECARA KREATIF DAN KRITIS : 1. Menjana idea
2. Menghubungkait
Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran
Masa Perkembangan
Pengajaran
Isi Pengajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Terminologi/Stra
tagi/
Kaedah/KBKK/
KPS
5 Minit Induksi Set Gambar air terjun 1. Guru
menunjukkan
gambar air
terjun dan unsur
karbon dengan
menggunakkan
persembahan
slaid kepada
pelajar.
2. Guru meminta
pelajar
memerhati
gambar
tersebut.
3. Guru meminta
pemahaman
mereka
berdasarkan
gambar
tersebut.
4. Guru
menghubungkait
kan gambar
1. Pelajar melihat
paparan gambar
pada slaid.
2. Pelajar
memerhati
gambar secara
teliti.
3. Pelajar menjana
idea dengan
menyatakan
pemahaman
berdasarkan
gambar pada
slaid.
4. Pelajar
memahami
Strategi:
Berpusatkan guru
Berpusatkan pelajar
Pendekatan:
Kontekstual
Kaedah:
Soal jawab
KBKK:
Menjana idea
Menghubungkait
KPS:
Memerhati
Gambar karbon
dengan topik
pembelajaran.
hubung kait
antara isi
kandungan
gambar dengan
topik
pembelajaran.
20 Minit Penerangan 4.1 KOMPOSISI KIMIA
DALAM SEL
UNSUR
• Unsurialahbahan yang
terdiridaripadasatujenis atom
sahaja yang
tidakbolehdiuraikankepadaba
han yang
lebihringkasmelaluitindakbala
s.
• Unsur paling
umumdalamorganismaialahun
surkarbon (C ), oksigen (O),
hidrogen (H), dan nitrogen
(N).
1. Guru
menerangkan
topik dengan
bantuan
persembahan
slaid powerpoint.
2. Guru
menghubungkait
kan jenis unsur
dengan peratus
unsur dalam
badan manusia.
3. Guru
menjelaskan
kepentingan
1. Guru mendengar
topik
penerangan guru
dengan teliti.
2. Pelajar
memahami
hubungkait jenis
unsur dengan
peratus dalam
badan manusia.
3. Pelajar
mendengar
penjelasan
Terminologi:
1. karbohidrat
2. lipid
3. sebatian
4. unsur
Strategi:
Berpusatkan guru
Pendekatan:
Kontekstual
Kaedah:
Kuliah
Bersoal jawab
Sebatian organik
• Sebatiankimia yang
mengandungiunsurkarbon.
• Contoh :karbohidrat, protien,
lipid, danasidnukleik.
Sebatian tak organik
• Sebatiankimia yang
tidakmengandungiunsurkarbo
n.
• Sebatiantakorganikterdiridarip
adahidrogendanoksigen.
• Contoh: Air dangaramminerel.
sebatian organik
dalam sel.
4. Guru
menjanakan idea
pelajar dengan
meminta contoh
kepentingan air
secara umum.
5. Guru
menjelaskan
kepentingan air
dalam sel.
6. Guru
menghubungkait
kan kepentingan
air dengan
kehidpuan
seharian.
gurutentang
kepentingan
sebatian organik
dalam sel.
4. Pelajar menjana
idea dengan
memberi contoh
kepentingan air
secara umum.
5. Pelajar
mendengar
penjelasan guru
dengan teliti.
6. Pelajar
memahami
hubung kait
kepentingan air
dengan
kehidupan
seharian.
Kepentingan sebatian organik
dalam sel
• Karbohidrat
• Sebagaisumbertenaga
utamadalam sel.
• Contoh: gula, kanji,
glikogendanselulosa
• Lipid
• Membentuk 15%
protoplasmadantidakla
rutdalam air.
• Contoh: lemak,
minyak, lilin,
fosfolipiddan steroid.
• AsidNukleik
• Makromolekulkomplek
s yang
menyimpanmaklumatg
enetikdalambentukkod
.
• Duajenis;
• Asiddeoksiribo
nukleik
• Asidribonukleik
Kepentingan Air
• Air
merupakansebatianbukanorga
nik yang paling
banyakdanterpentingdalampr
otoplasma sel.
• Kira-kira 70%
daripadaberatbadanmanusiat
erdiridaripada air.
• Air
adalahkomponenbagidarah,
limfa, danbendalirinterstis.
• Air merupakansebagai
medium pengangkutan.
• Air
sangatpentingdalampengosm
okawalaturanbendalirdarah.
• Air merupakankomponen di
dalampelincirdanrembesan.
• Contoh: bendalirsinovial di
sendi, jus
pencernaan,
mukusdanpeluh.
• Air
bertindaksebagaipenimbalter
madanmembantudalammeng
ekalkansuhubadan optimum
bagitindakbalasenzim.
• Air
memberistrukturdansokongan
.
• contoh:
• Selsegahmemberisoko
ngankepadatumbuhan
herba.
• Air
membentukrangkahidr
ostatikdalamsesetenga
hhaiwanseperticacingt
anah.
• Air bertindaksebagai medium
bagiresapan.
• contoh:
membanturesapanbagioksige
ndankarbondioksidamerentasi
membran
alveolus.
30 Minit
Aktiviti Aktiviti dalam kumpulan
Prosedur
1. Kelas dibahagikan kepada 5
kumpulan.
2. Setiap kumpulan mempunyai
5 atau 6 ahli.
3. Setiap kumpulan akan diberi
teka silang kata yang
mempunyai soalan sama
tetapi kedudukan silang kata
yang berbeza.
4. Setiap kumpulan diminta
1. Guru
membahagikan
kelas kepada 5
kumpulan.
2. Guru memberi
soalan teka
silang kata.
3. Guru
menerangkan
bahawa setiap
teka silang kata
tersebut
mempunyai
soalan yang
sama tetapi
kedudukan teka
silang kaa
adalah berbeza.
1. Pelajar
diabhagikan
kepada 5
kumpulan.
2. Pelajar
mendapat soalan
teka silang kata.
3. Pelajar
mendengar
penerangan
guru.
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Pendekatan:
Konstruktivisme
Kaedah:
Bermain sambil
belajar.
Nilai Murni:
Kerjasama
untuk melengkapkan teka
silang kata.
5. Kumpulan yang siap dahulu
akan diberikan ganjaran pada
akhir kelas.
Melintang
1. Gula ringkas dalam pokok
tebu.
2. Protien berserat yang
membentuk kuku.
3. Contoh lipid.
4. Juga dikenali sebagai gula
kompleks.
Menegak
4. Guru
memberitahu
kumpulan yang
paling pantas
menjawab
soalan mndapat
ganjaran
5. Guru meminta
pelajar
berbincang
dalam ahli
kumpulan untuk
menjawap
soalan teka
silang kata.
6. Guru meminta
pelajar
berkerjasama
semasa
melakukan
aktiviti.
7. Guru berbincang
bersama murid
untuk
menyemak hasil
kerja pelajar.
4. Pelajar
mendengar
pemberitahuan
guru.
5. Pelajar
berbincang
dengan ahli
kumpulan.
6. Pelajar
berkerjasama
semasa
melaksanakan
aktivtiti.
7. Pelajar
mengambil
bahagian dalam
perbincangan
untuk
menyemak hasil
kerja.
5. Jenis unsur surih.
6. Protien dalam tisu
penghubung.
7. Komponen utama membran
plasma.
8. Unsur paling umum dalam
organisma.
Sejenis molekul berkutub.
20 Minit Penilaian
1. Berikan definisi unsur. (2m)
Unsur ialah bahan yang
terdiri daripadasatu jenis
atom sahaja yang tidak
boleh diuraikan kepada
bahan yang lebih ringkas
melalui tindak balas
kimia.
2. Namakan empat unsur yang
terdapat dalam sel. (4m)
a) nitrogen
b) hidrogen
1. Guru meminta
pelajar
menjawab
soalan-soalan
yang diberikan
dengan masa
yang ditetapkan.
2. Guru menyebut
nama pelajar
dan meminta
pelajar untuk
memberikan
jawapan.
3. Guru
membincangkan
jawapan
bersama pelajar.
1. Pelajar
menjawab setiap
soalan yang
diberi dengan
masa yang
ditetapkan.
2. Pelajar terpilih
memberikan
jawapan.
3. Pelajar
menyemak
soalan dan
membuat
pembetulan
jawapan.
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Masteri
Kaedah:
Perbincangan
Soal jawab
c)karbon
d)oksigen
3. Senaraikan dua jenis
sebatian kimia dalam sel.
(2m)
a)sebatian organik
b)sebatian tak organik
4. Berikan fungsi sebatian
organik berikut dalam sel.
(3m)
a) Karbohidrat :sumber
utama tenaga.
b) Lipid :membina
struktur sel dan tisu
yang baru.
c) Nukleik Asid :tempat
menyimpan maklumat
genetik.
5. Berikan tiga kepentingan air
dalam sel.(3m)
a)medium tindak balas
yang berlaku dalam sel.
4. Guru meminta
pelajar
mengangkat
tangan yang
mendapat
markah 80
peratus ke atas.
5. Guru meminta
pelajar
mengangkat
tangan yang
mendapat 80
peratus ke
bawah.
6. Guru
memberikan
pujian atas
pencapaian
pelajar yang
memberangsang
kan.
7. Guru
memberikan
rangsangan
kepada pelajar
yang bawah 80
peratus agar
berusaha dan
belajar
bersungguh-
sungguh.
4. Pelajar yang
mendapat 80
peratus keatas
mengangkat
tangan.
5. Pelajar yang
mendapat 80 ke
bawah
mengangkat
tangan.
6. Pelajar
mendangar
pujian guru
dengan gembira.
7. Pelajar
mendapat
motivasi untuk
berusaha dan
belajar
bersungguh-
sungguh.
b)Bertindak sebagai
pelarut
c)sebagai pengangkut
utama dalam sistem
biologi.
5 Minit Penutup 1. Guru meminta
pelajar secara
bergilir
menyebut jenis-
jenis unsur
dalam sel.
2. Guru meminta
pelajar secara
suka rela
memberi
kepentingan air
dalam sel.
3. Guru meminta
pelajar membaca
pelajaran
seterusnya iaitu
topik 4.2
Karbohidrat.
1. Pelajar secara
bergilir-gilir
menyatakan
jeinis-jeins unsur
dalam sel.
2. Pelajar secara
suka rela
menyatakan
kepentingan air
dalam sel.
3. Pelajar membaca
pelajaran
seterusnya iaitu
topik 4.2
Karbohidrat.
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Kaedah:
Soal jawab

Contenu connexe

Tendances

Bab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
Bab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan PersekitaranBab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
Bab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
Safwan Yusuf
 
pengetahuan kandungan pedagogi (pck)
pengetahuan kandungan pedagogi (pck)pengetahuan kandungan pedagogi (pck)
pengetahuan kandungan pedagogi (pck)
Ministry of Education
 
konsep dan model kajian tindakan
konsep dan model kajian tindakankonsep dan model kajian tindakan
konsep dan model kajian tindakan
malingall
 
Nombor proton, nombor nukleon & isotop
Nombor proton, nombor nukleon & isotopNombor proton, nombor nukleon & isotop
Nombor proton, nombor nukleon & isotop
leucosolonia
 
Kemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifKemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatif
Gan Nin
 
Sains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusia
Sains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusiaSains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusia
Sains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusia
zealot90
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Liza Ahmad
 

Tendances (20)

Respirasi sel
Respirasi selRespirasi sel
Respirasi sel
 
Aplikasi 5E dalam PNP
Aplikasi 5E dalam PNP Aplikasi 5E dalam PNP
Aplikasi 5E dalam PNP
 
Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)Set induksi (khaidir)
Set induksi (khaidir)
 
Bab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
Bab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan PersekitaranBab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
Bab 4 Saling Bersandaran antara Organisma Hidup dengan Persekitaran
 
Laporan TIMSS dan PISA Punca Malaysia Tercorot
Laporan TIMSS dan PISA Punca Malaysia Tercorot Laporan TIMSS dan PISA Punca Malaysia Tercorot
Laporan TIMSS dan PISA Punca Malaysia Tercorot
 
Rancangan Pengajaran Harian Makro Pengajaran Kimia
Rancangan Pengajaran Harian Makro Pengajaran KimiaRancangan Pengajaran Harian Makro Pengajaran Kimia
Rancangan Pengajaran Harian Makro Pengajaran Kimia
 
pengetahuan kandungan pedagogi (pck)
pengetahuan kandungan pedagogi (pck)pengetahuan kandungan pedagogi (pck)
pengetahuan kandungan pedagogi (pck)
 
konsep dan model kajian tindakan
konsep dan model kajian tindakankonsep dan model kajian tindakan
konsep dan model kajian tindakan
 
PENGENALAN SEKOLAH DAN MASYARAKAT
PENGENALAN SEKOLAH DAN MASYARAKATPENGENALAN SEKOLAH DAN MASYARAKAT
PENGENALAN SEKOLAH DAN MASYARAKAT
 
Nombor proton, nombor nukleon & isotop
Nombor proton, nombor nukleon & isotopNombor proton, nombor nukleon & isotop
Nombor proton, nombor nukleon & isotop
 
Kemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatifKemahiran manipulatif
Kemahiran manipulatif
 
Bab 6 pengurusan bilik darjah
Bab 6 pengurusan bilik darjahBab 6 pengurusan bilik darjah
Bab 6 pengurusan bilik darjah
 
Kpd3026 tugasan 3 kajian tindakan
Kpd3026 tugasan 3 kajian tindakanKpd3026 tugasan 3 kajian tindakan
Kpd3026 tugasan 3 kajian tindakan
 
MODEL-MODEL PENGAJARAN
MODEL-MODEL PENGAJARANMODEL-MODEL PENGAJARAN
MODEL-MODEL PENGAJARAN
 
rancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harianrancangan pengajaran harian
rancangan pengajaran harian
 
BNK1014 Teori Behavioris Pelaziman Operan
BNK1014 Teori Behavioris Pelaziman OperanBNK1014 Teori Behavioris Pelaziman Operan
BNK1014 Teori Behavioris Pelaziman Operan
 
Model Standard Guru Malaysia dan standard guru di Finland
Model Standard Guru Malaysia dan standard guru di FinlandModel Standard Guru Malaysia dan standard guru di Finland
Model Standard Guru Malaysia dan standard guru di Finland
 
unsur unsur kumpulan 18 - Kimia Tingkatan 4
 unsur unsur kumpulan 18 - Kimia Tingkatan 4 unsur unsur kumpulan 18 - Kimia Tingkatan 4
unsur unsur kumpulan 18 - Kimia Tingkatan 4
 
Sains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusia
Sains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusiaSains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusia
Sains tingkatan 3 sains bab 1 mekanisme pernafasan manusia
 
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sainsRph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
Rph dan justifikasi 4MAT tumpuan dalam sains
 

En vedette

Rancangan mengajar (bio)
Rancangan mengajar (bio)Rancangan mengajar (bio)
Rancangan mengajar (bio)
nortex
 
Model model-pembelajaran-biologi
Model model-pembelajaran-biologiModel model-pembelajaran-biologi
Model model-pembelajaran-biologi
Al-Fitrah Zees
 
Topik 4 komposisi kimia sel
Topik 4   komposisi kimia selTopik 4   komposisi kimia sel
Topik 4 komposisi kimia sel
smktsj2
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Arra Asri
 
Pendekatan kontekstual
Pendekatan kontekstualPendekatan kontekstual
Pendekatan kontekstual
Romi Afrizal
 
Molekul Organik
Molekul OrganikMolekul Organik
Molekul Organik
Au Yen
 
Kepentingan minda yang waras dan sihat
Kepentingan minda yang waras dan sihatKepentingan minda yang waras dan sihat
Kepentingan minda yang waras dan sihat
Mohd Shukri Suib
 
( Kajian tindakan)konsep sains
( Kajian tindakan)konsep sains( Kajian tindakan)konsep sains
( Kajian tindakan)konsep sains
Juprin Togor
 
Modul pdp sains tahun 5 KSSR
Modul pdp sains tahun 5 KSSRModul pdp sains tahun 5 KSSR
Modul pdp sains tahun 5 KSSR
saliza_sains
 

En vedette (20)

Rancangan mengajar (bio)
Rancangan mengajar (bio)Rancangan mengajar (bio)
Rancangan mengajar (bio)
 
Model model-pembelajaran-biologi
Model model-pembelajaran-biologiModel model-pembelajaran-biologi
Model model-pembelajaran-biologi
 
4.1 komposisi kimia dalam sel
4.1 komposisi kimia dalam sel4.1 komposisi kimia dalam sel
4.1 komposisi kimia dalam sel
 
Topik 4 komposisi kimia sel
Topik 4   komposisi kimia selTopik 4   komposisi kimia sel
Topik 4 komposisi kimia sel
 
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIANCONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
Pendekatan kontekstual
Pendekatan kontekstualPendekatan kontekstual
Pendekatan kontekstual
 
4.4 lipids
4.4 lipids4.4 lipids
4.4 lipids
 
Peta konsep buat lks
Peta konsep   buat lksPeta konsep   buat lks
Peta konsep buat lks
 
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual ting 2 2015
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual ting 2 2015Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual ting 2 2015
Rancangan pengajaran tahunan pendidikan seni visual ting 2 2015
 
Rph sains t2
Rph sains t2Rph sains t2
Rph sains t2
 
Sains ting _4_jirim
Sains ting _4_jirimSains ting _4_jirim
Sains ting _4_jirim
 
Molekul Organik
Molekul OrganikMolekul Organik
Molekul Organik
 
Kepentingan minda yang waras dan sihat
Kepentingan minda yang waras dan sihatKepentingan minda yang waras dan sihat
Kepentingan minda yang waras dan sihat
 
Komposisi kimia dalam sel bab 4 bio
Komposisi kimia dalam sel bab 4 bioKomposisi kimia dalam sel bab 4 bio
Komposisi kimia dalam sel bab 4 bio
 
Bio form4
Bio form4Bio form4
Bio form4
 
Sejarah tahun 5 identiti negara bendera kebangsaan
Sejarah tahun 5 identiti negara bendera kebangsaanSejarah tahun 5 identiti negara bendera kebangsaan
Sejarah tahun 5 identiti negara bendera kebangsaan
 
( Kajian tindakan)konsep sains
( Kajian tindakan)konsep sains( Kajian tindakan)konsep sains
( Kajian tindakan)konsep sains
 
Bab 6 nutrisi biologi tingkatan 4
Bab 6 nutrisi biologi tingkatan 4Bab 6 nutrisi biologi tingkatan 4
Bab 6 nutrisi biologi tingkatan 4
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
Modul pdp sains tahun 5 KSSR
Modul pdp sains tahun 5 KSSRModul pdp sains tahun 5 KSSR
Modul pdp sains tahun 5 KSSR
 

Similaire à Rancangan Pengajaran Harian 2013

05 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 5
05 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 505 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 5
05 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 5
FAIZAH SARIMAN
 
Contoh p&p penyelesaian masalah 3 k skpm
Contoh p&p   penyelesaian masalah 3 k skpmContoh p&p   penyelesaian masalah 3 k skpm
Contoh p&p penyelesaian masalah 3 k skpm
Jimmy Deanz
 
Dunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologiDunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologi
wmzuri
 
Rpt kelab kitar semula 2021
Rpt kelab kitar semula 2021Rpt kelab kitar semula 2021
Rpt kelab kitar semula 2021
CHONGLIMINMoe
 

Similaire à Rancangan Pengajaran Harian 2013 (20)

RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3
 
Contoh penulisan rph
Contoh penulisan rphContoh penulisan rph
Contoh penulisan rph
 
Rphnew
RphnewRphnew
Rphnew
 
Perbincangan waja
Perbincangan wajaPerbincangan waja
Perbincangan waja
 
05 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 5
05 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 505 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 5
05 rancangan pengajaran tahunan 2017 sains ting 5
 
Plbd
PlbdPlbd
Plbd
 
Rph utk tampal
Rph utk tampalRph utk tampal
Rph utk tampal
 
Contoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk sel
Contoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk selContoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk sel
Contoh pdp inkuiri 5e bagi tajuk sel
 
Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)
 
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016Modul PdP Sains KSSR T6 2016
Modul PdP Sains KSSR T6 2016
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
 
Contoh p&p penyelesaian masalah 3 k skpm
Contoh p&p   penyelesaian masalah 3 k skpmContoh p&p   penyelesaian masalah 3 k skpm
Contoh p&p penyelesaian masalah 3 k skpm
 
Unit plan biologi pbl smktbb
Unit plan biologi pbl smktbbUnit plan biologi pbl smktbb
Unit plan biologi pbl smktbb
 
Pembinaan Contoh Pengajaran dan Pembelajaran.pdf
Pembinaan Contoh Pengajaran dan Pembelajaran.pdfPembinaan Contoh Pengajaran dan Pembelajaran.pdf
Pembinaan Contoh Pengajaran dan Pembelajaran.pdf
 
RPT 2015 Sains Tingkatan 4
RPT 2015 Sains Tingkatan 4RPT 2015 Sains Tingkatan 4
RPT 2015 Sains Tingkatan 4
 
Minggu 8 2020
Minggu 8 2020Minggu 8 2020
Minggu 8 2020
 
RPH
RPHRPH
RPH
 
Dunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologiDunia sains dan teknologi
Dunia sains dan teknologi
 
Rpt kelab kitar semula 2021
Rpt kelab kitar semula 2021Rpt kelab kitar semula 2021
Rpt kelab kitar semula 2021
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara     RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Modul 4 : Tergugatnya Kedaulatan Negara
 

Plus de Jummy Masindah Jm (10)

Unsur peralihan bab 4 tingkatan 4 (malay)
Unsur peralihan bab 4 tingkatan 4 (malay)Unsur peralihan bab 4 tingkatan 4 (malay)
Unsur peralihan bab 4 tingkatan 4 (malay)
 
Nota ringkas pencernaan makanan
Nota ringkas pencernaan makananNota ringkas pencernaan makanan
Nota ringkas pencernaan makanan
 
7.1 soalan Fotosintesis
7.1 soalan Fotosintesis7.1 soalan Fotosintesis
7.1 soalan Fotosintesis
 
6.1 jenis jenis nutrisi
6.1 jenis jenis nutrisi6.1 jenis jenis nutrisi
6.1 jenis jenis nutrisi
 
5.2 Meiosis (Pembahagian Sel)
5.2 Meiosis (Pembahagian Sel)5.2 Meiosis (Pembahagian Sel)
5.2 Meiosis (Pembahagian Sel)
 
Biokepelbagaian
BiokepelbagaianBiokepelbagaian
Biokepelbagaian
 
1.3 Mekanisme pembekuan darah
1.3 Mekanisme pembekuan darah1.3 Mekanisme pembekuan darah
1.3 Mekanisme pembekuan darah
 
2.3 Organisasi Sel
2.3 Organisasi Sel2.3 Organisasi Sel
2.3 Organisasi Sel
 
5.1 Mitosis tingkatan 4
5.1 Mitosis tingkatan 45.1 Mitosis tingkatan 4
5.1 Mitosis tingkatan 4
 
6.2 Diet Seimbang (Nutrisi)
6.2 Diet Seimbang (Nutrisi)6.2 Diet Seimbang (Nutrisi)
6.2 Diet Seimbang (Nutrisi)
 

Rancangan Pengajaran Harian 2013

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN HARI : TARIKH : KELAS : 4 SUBJEK : BIOLOGI TINGKATAN 4 TEMA : MENYIASAT SEL SEBAGAI UNIT ASAS KEHIDUPAN SKOP PEMBELAJARAN : 4.1 Komposisi Kimia dalam sel OBJEKTIF PEMBELAJARAN : 1. Memahami komposisi kimia dalam sel HASIL PEMBELAJARAN : 1. Menyatakan unsur dalam sel 2. menyenaraikan sebatian kimia di dalam sel 3. menerangkan kepentingan sebatian organik di dalam sel 4. menerangkan kepentingan air di dalam sel ALAT BANTU MENGAJAR : Laptop, LCD, Papan tulis, Pen marker, bahan bercetak, Kad Manila. KEMAHIRAN BERFIKIR SECARA KREATIF DAN KRITIS : 1. Menjana idea 2. Menghubungkait
  • 2. Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran Masa Perkembangan Pengajaran Isi Pengajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Terminologi/Stra tagi/ Kaedah/KBKK/ KPS 5 Minit Induksi Set Gambar air terjun 1. Guru menunjukkan gambar air terjun dan unsur karbon dengan menggunakkan persembahan slaid kepada pelajar. 2. Guru meminta pelajar memerhati gambar tersebut. 3. Guru meminta pemahaman mereka berdasarkan gambar tersebut. 4. Guru menghubungkait kan gambar 1. Pelajar melihat paparan gambar pada slaid. 2. Pelajar memerhati gambar secara teliti. 3. Pelajar menjana idea dengan menyatakan pemahaman berdasarkan gambar pada slaid. 4. Pelajar memahami Strategi: Berpusatkan guru Berpusatkan pelajar Pendekatan: Kontekstual Kaedah: Soal jawab KBKK: Menjana idea Menghubungkait KPS: Memerhati
  • 3. Gambar karbon dengan topik pembelajaran. hubung kait antara isi kandungan gambar dengan topik pembelajaran. 20 Minit Penerangan 4.1 KOMPOSISI KIMIA DALAM SEL UNSUR • Unsurialahbahan yang terdiridaripadasatujenis atom sahaja yang tidakbolehdiuraikankepadaba han yang lebihringkasmelaluitindakbala s. • Unsur paling umumdalamorganismaialahun surkarbon (C ), oksigen (O), hidrogen (H), dan nitrogen (N). 1. Guru menerangkan topik dengan bantuan persembahan slaid powerpoint. 2. Guru menghubungkait kan jenis unsur dengan peratus unsur dalam badan manusia. 3. Guru menjelaskan kepentingan 1. Guru mendengar topik penerangan guru dengan teliti. 2. Pelajar memahami hubungkait jenis unsur dengan peratus dalam badan manusia. 3. Pelajar mendengar penjelasan Terminologi: 1. karbohidrat 2. lipid 3. sebatian 4. unsur Strategi: Berpusatkan guru Pendekatan: Kontekstual Kaedah: Kuliah Bersoal jawab
  • 4. Sebatian organik • Sebatiankimia yang mengandungiunsurkarbon. • Contoh :karbohidrat, protien, lipid, danasidnukleik. Sebatian tak organik • Sebatiankimia yang tidakmengandungiunsurkarbo n. • Sebatiantakorganikterdiridarip adahidrogendanoksigen. • Contoh: Air dangaramminerel. sebatian organik dalam sel. 4. Guru menjanakan idea pelajar dengan meminta contoh kepentingan air secara umum. 5. Guru menjelaskan kepentingan air dalam sel. 6. Guru menghubungkait kan kepentingan air dengan kehidpuan seharian. gurutentang kepentingan sebatian organik dalam sel. 4. Pelajar menjana idea dengan memberi contoh kepentingan air secara umum. 5. Pelajar mendengar penjelasan guru dengan teliti. 6. Pelajar memahami hubung kait kepentingan air dengan kehidupan seharian.
  • 5. Kepentingan sebatian organik dalam sel • Karbohidrat • Sebagaisumbertenaga utamadalam sel. • Contoh: gula, kanji, glikogendanselulosa • Lipid • Membentuk 15% protoplasmadantidakla rutdalam air. • Contoh: lemak, minyak, lilin, fosfolipiddan steroid. • AsidNukleik • Makromolekulkomplek s yang menyimpanmaklumatg enetikdalambentukkod . • Duajenis; • Asiddeoksiribo nukleik • Asidribonukleik
  • 6. Kepentingan Air • Air merupakansebatianbukanorga nik yang paling banyakdanterpentingdalampr otoplasma sel. • Kira-kira 70% daripadaberatbadanmanusiat erdiridaripada air. • Air adalahkomponenbagidarah, limfa, danbendalirinterstis. • Air merupakansebagai medium pengangkutan. • Air sangatpentingdalampengosm okawalaturanbendalirdarah. • Air merupakankomponen di dalampelincirdanrembesan. • Contoh: bendalirsinovial di sendi, jus pencernaan, mukusdanpeluh. • Air bertindaksebagaipenimbalter madanmembantudalammeng ekalkansuhubadan optimum bagitindakbalasenzim. • Air memberistrukturdansokongan . • contoh: • Selsegahmemberisoko
  • 7. ngankepadatumbuhan herba. • Air membentukrangkahidr ostatikdalamsesetenga hhaiwanseperticacingt anah. • Air bertindaksebagai medium bagiresapan. • contoh: membanturesapanbagioksige ndankarbondioksidamerentasi membran alveolus. 30 Minit Aktiviti Aktiviti dalam kumpulan Prosedur 1. Kelas dibahagikan kepada 5 kumpulan. 2. Setiap kumpulan mempunyai 5 atau 6 ahli. 3. Setiap kumpulan akan diberi teka silang kata yang mempunyai soalan sama tetapi kedudukan silang kata yang berbeza. 4. Setiap kumpulan diminta 1. Guru membahagikan kelas kepada 5 kumpulan. 2. Guru memberi soalan teka silang kata. 3. Guru menerangkan bahawa setiap teka silang kata tersebut mempunyai soalan yang sama tetapi kedudukan teka silang kaa adalah berbeza. 1. Pelajar diabhagikan kepada 5 kumpulan. 2. Pelajar mendapat soalan teka silang kata. 3. Pelajar mendengar penerangan guru. Strategi: Berpusatkan pelajar Pendekatan: Konstruktivisme Kaedah: Bermain sambil belajar. Nilai Murni: Kerjasama
  • 8. untuk melengkapkan teka silang kata. 5. Kumpulan yang siap dahulu akan diberikan ganjaran pada akhir kelas. Melintang 1. Gula ringkas dalam pokok tebu. 2. Protien berserat yang membentuk kuku. 3. Contoh lipid. 4. Juga dikenali sebagai gula kompleks. Menegak 4. Guru memberitahu kumpulan yang paling pantas menjawab soalan mndapat ganjaran 5. Guru meminta pelajar berbincang dalam ahli kumpulan untuk menjawap soalan teka silang kata. 6. Guru meminta pelajar berkerjasama semasa melakukan aktiviti. 7. Guru berbincang bersama murid untuk menyemak hasil kerja pelajar. 4. Pelajar mendengar pemberitahuan guru. 5. Pelajar berbincang dengan ahli kumpulan. 6. Pelajar berkerjasama semasa melaksanakan aktivtiti. 7. Pelajar mengambil bahagian dalam perbincangan untuk menyemak hasil kerja.
  • 9. 5. Jenis unsur surih. 6. Protien dalam tisu penghubung. 7. Komponen utama membran plasma. 8. Unsur paling umum dalam organisma. Sejenis molekul berkutub. 20 Minit Penilaian 1. Berikan definisi unsur. (2m) Unsur ialah bahan yang terdiri daripadasatu jenis atom sahaja yang tidak boleh diuraikan kepada bahan yang lebih ringkas melalui tindak balas kimia. 2. Namakan empat unsur yang terdapat dalam sel. (4m) a) nitrogen b) hidrogen 1. Guru meminta pelajar menjawab soalan-soalan yang diberikan dengan masa yang ditetapkan. 2. Guru menyebut nama pelajar dan meminta pelajar untuk memberikan jawapan. 3. Guru membincangkan jawapan bersama pelajar. 1. Pelajar menjawab setiap soalan yang diberi dengan masa yang ditetapkan. 2. Pelajar terpilih memberikan jawapan. 3. Pelajar menyemak soalan dan membuat pembetulan jawapan. Strategi: Berpusatkan pelajar Masteri Kaedah: Perbincangan Soal jawab
  • 10. c)karbon d)oksigen 3. Senaraikan dua jenis sebatian kimia dalam sel. (2m) a)sebatian organik b)sebatian tak organik 4. Berikan fungsi sebatian organik berikut dalam sel. (3m) a) Karbohidrat :sumber utama tenaga. b) Lipid :membina struktur sel dan tisu yang baru. c) Nukleik Asid :tempat menyimpan maklumat genetik. 5. Berikan tiga kepentingan air dalam sel.(3m) a)medium tindak balas yang berlaku dalam sel. 4. Guru meminta pelajar mengangkat tangan yang mendapat markah 80 peratus ke atas. 5. Guru meminta pelajar mengangkat tangan yang mendapat 80 peratus ke bawah. 6. Guru memberikan pujian atas pencapaian pelajar yang memberangsang kan. 7. Guru memberikan rangsangan kepada pelajar yang bawah 80 peratus agar berusaha dan belajar bersungguh- sungguh. 4. Pelajar yang mendapat 80 peratus keatas mengangkat tangan. 5. Pelajar yang mendapat 80 ke bawah mengangkat tangan. 6. Pelajar mendangar pujian guru dengan gembira. 7. Pelajar mendapat motivasi untuk berusaha dan belajar bersungguh- sungguh.
  • 11. b)Bertindak sebagai pelarut c)sebagai pengangkut utama dalam sistem biologi. 5 Minit Penutup 1. Guru meminta pelajar secara bergilir menyebut jenis- jenis unsur dalam sel. 2. Guru meminta pelajar secara suka rela memberi kepentingan air dalam sel. 3. Guru meminta pelajar membaca pelajaran seterusnya iaitu topik 4.2 Karbohidrat. 1. Pelajar secara bergilir-gilir menyatakan jeinis-jeins unsur dalam sel. 2. Pelajar secara suka rela menyatakan kepentingan air dalam sel. 3. Pelajar membaca pelajaran seterusnya iaitu topik 4.2 Karbohidrat. Strategi: Berpusatkan pelajar Kaedah: Soal jawab