SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  9
MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN : 4
NEGERI: PERAK
KUMPULAN 7- CORAK DAN REKAAN
(LUKISAN)

ZALIZA BINTI SIDIK
MUNALIZA BINTI NAYAN
NITHYA ACHELINGAM
NOR AZIMAH BINTI ABDUL RAHMAN
NOOR JAMILAH BINTI MD SAAD
ROSNAH BINTI ABDUL SAMAD
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1 MINGGU
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
60minit
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Pintar
Modul : 2-Membuat Corak dan RekaanLukisan

STANDARD
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP
EMK

2.1 PERSEPSI ESTETIK
2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 ; 2.1.1.2; 2.1.1.3.
2.1.2.1 Prinsip Rekaan
2.1.2.2 ; 2.1.2.2; 2.1.2.3

Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah
2.2 APLIKASI SENI
2.2.1 Media
2.2.1.1 Alat
2.2.1.2 Bahan
2.2.2.1 Teknik

2.3 EKSPRESI KREATIF

2.3.1
2.3.2
2.3.3

2.4 APRESIASI SENI
2.4.1
2.4.2
2.4.3

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
lukisan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanan bahasa seni visual ,kemahiran media serta proses dan teknik dalam
penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif.
4. Membuat apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik lukisan (EK2)
3.Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan teknik lukisan (EK3) (EK4)
4. Murid mempamerkan hasil karya sendiri dan menerangkan dari aspek bahasa seni visual.

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU
BELAJAR

1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat.
2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam

PENILAIAN PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 4 Standard
Kandungan.

I REFLEKSI

Pada Akhir pengajaran
35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi PdP pada masa akan datang
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
2 MINGGU
MINGGU 1
2 WAKTU
2 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Pintar
Modul : 2 - Membuat Corak dan RekaanLukisan

Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah

2.1 PERSEPSI ESTETIK

2.2 APLIKASI SENI

STANDARD
PEMBELAJARAN

2.1.1 Unsur Seni
2.1.1.1 ; 2.1.1.2; 2.1.1.3.
2.1.2.1 Prinsip Rekaan
2.1.2.2 ; 2.1.2.2; 2.1.2.3

2.2.1 Media
2.2.1.1 Alat
2.2.1.2 Bahan
2.2.2.1 Teknik

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak
teknik lukisan

AKTIVITI PdP

EMK

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik lukisan (EK2)
3. Murid memulakan aktiviti membuat corak & rekaan dengan pengawasan guru.

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU
BELAJAR

1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat.
2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam

PENILAIAN PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 2
Standard Kandungan.

I REFLEKSI

Pada Akhir pengajaran
35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objekitif
akan diberi bimbingan khas pada PdP yang seterusnya.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
2 MINGGU
MINGGU 2
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas : 4 Pintar
Modul : 2 - Membuat Corak dan RekaanLukisan

Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah
2.3 EKSPRESI KREATIF

STANDARD
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP
EMK
BAHAN BANTU
BELAJAR

2.4 APRESIASI SENI

2.3.1
2.3.2
2.3.3

2.4.1
2.4.2
2.4.3

Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak
teknik lukisan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanan bahasa seni visual ,kemahiran media serta proses dan
teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif.
4. Membuat apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Murid mengulangkaji pelajaran yang dipelajari pada PdP yang lepas
3.Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan teknik lukisan (EK3) (EK4)
4. Murid mempamerkan hasil karya sendiri dan menerangkan dari aspek bahasa seni visual
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni
1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat.
2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam

PENILAIAN PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 4
Standard Kandungan.

REFLEKSI

Pada Akhir pengajaran
35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi PdP pada masa akan datang

I
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Kelas

:

Masa:
Tema dan Tajuk :

Modul :

STANDARD
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK
BAHAN BANTU
BELAJAR

PENILAIAN PdP

I REFLEKSI
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Penyediaan alat dan bahan

Melakar corak susunan berjalur.
Motif bentuk hati simetri

Mewarnakan corak

Membuat kemasan akhir

Membalut hadiah dengan hasil karya

Hasil kerja corak dan rekaan

Contenu connexe

Tendances

RPH Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar Rumah
RPH  Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar RumahRPH  Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar Rumah
RPH Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar RumahPaan Artcreative
 
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2share with me
 
Rph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaan
Rph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaanRph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaan
Rph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaanFaeza Hamzah
 
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)yus iza
 
Rph Mengenal Kraf Tahun 2
Rph Mengenal Kraf Tahun 2Rph Mengenal Kraf Tahun 2
Rph Mengenal Kraf Tahun 2Nor Shahirah
 
Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1
Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1
Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1Sazlina Man
 
Rph (cetakan)
Rph (cetakan)Rph (cetakan)
Rph (cetakan)NJ1617
 
Mengenal kraf tradisional wau ragamhias
Mengenal kraf tradisional wau ragamhiasMengenal kraf tradisional wau ragamhias
Mengenal kraf tradisional wau ragamhiasMohd Isa Barum
 
RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017
RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017
RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017JENNY WONG
 
Rancangan pengajaran harian tahun 5
Rancangan pengajaran harian tahun 5Rancangan pengajaran harian tahun 5
Rancangan pengajaran harian tahun 5Edmond Manogaran
 
Rph menggambar gosokan psv t4
Rph menggambar gosokan psv t4Rph menggambar gosokan psv t4
Rph menggambar gosokan psv t4share with me
 
Kssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadi
Kssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadiKssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadi
Kssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadiAlyana Azmi
 
Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1
Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1
Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1Maslinda Linda
 

Tendances (20)

RPH Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar Rumah
RPH  Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar RumahRPH  Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar Rumah
RPH Kssr Seni Visual Tahun Satu - Menggambar Rumah
 
Rph seni thn 3
Rph seni thn 3Rph seni thn 3
Rph seni thn 3
 
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
 
Rph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaan
Rph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaanRph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaan
Rph kssr bidang 2 membuat corak dan rekaan
 
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
RPH Membuat corak dan rekaan(kssr)
 
Rph Mengenal Kraf Tahun 2
Rph Mengenal Kraf Tahun 2Rph Mengenal Kraf Tahun 2
Rph Mengenal Kraf Tahun 2
 
Rph dsv thn 1
Rph dsv thn 1Rph dsv thn 1
Rph dsv thn 1
 
RPH LUKISAN (tahun 1)
RPH LUKISAN (tahun 1)RPH LUKISAN (tahun 1)
RPH LUKISAN (tahun 1)
 
Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1
Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1
Contoh rancangan pengajaran harian psv tahun 1
 
Rph psv tahun 4
Rph psv tahun 4Rph psv tahun 4
Rph psv tahun 4
 
Rph (cetakan)
Rph (cetakan)Rph (cetakan)
Rph (cetakan)
 
Mengenal kraf tradisional wau ragamhias
Mengenal kraf tradisional wau ragamhiasMengenal kraf tradisional wau ragamhias
Mengenal kraf tradisional wau ragamhias
 
RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017
RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017
RPT PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 2 SEMAKAN 2017
 
Rancangan pengajaran harian tahun 5
Rancangan pengajaran harian tahun 5Rancangan pengajaran harian tahun 5
Rancangan pengajaran harian tahun 5
 
psv t4 Resis 1
psv t4 Resis 1psv t4 Resis 1
psv t4 Resis 1
 
psv t4 Rph lukisan
psv t4 Rph lukisanpsv t4 Rph lukisan
psv t4 Rph lukisan
 
Rph menggambar gosokan psv t4
Rph menggambar gosokan psv t4Rph menggambar gosokan psv t4
Rph menggambar gosokan psv t4
 
Contoh rph
Contoh rphContoh rph
Contoh rph
 
Kssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadi
Kssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadiKssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadi
Kssr persediaan mengajar pendidikan seni visual capan bahan semulajadi
 
Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1
Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1
Mengenal kraf tradisional..wau bulan..tahun 1
 

Similaire à KORAK REKAAN

Rph pualaman psv thun 4
Rph pualaman psv thun 4Rph pualaman psv thun 4
Rph pualaman psv thun 4share with me
 
Kaligrafi baru psv t4
Kaligrafi  baru psv t4Kaligrafi  baru psv t4
Kaligrafi baru psv t4share with me
 
Rancangan pengajaran harian kump 4
Rancangan pengajaran harian kump 4Rancangan pengajaran harian kump 4
Rancangan pengajaran harian kump 4Nor Zairul Hisham
 
Bengkel ikat & celup psv t4
Bengkel ikat & celup   psv t4Bengkel ikat & celup   psv t4
Bengkel ikat & celup psv t4share with me
 
Bengkel ikat & celup
Bengkel ikat & celup   Bengkel ikat & celup
Bengkel ikat & celup share with me
 
Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02
Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02
Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02Juniz Junainah
 
Rph psv th 4 ( 2018 )
Rph psv th 4 ( 2018 )Rph psv th 4 ( 2018 )
Rph psv th 4 ( 2018 )saliza_sains
 
RPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docxRPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docxAdilah Saridih
 
RPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docxRPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docxssuser25fc10
 
Rpt psv thn 6 2021 by rozayus academy
Rpt psv thn 6 2021 by rozayus academyRpt psv thn 6 2021 by rozayus academy
Rpt psv thn 6 2021 by rozayus academyRoza Yus
 
Rph kum 7 guntingan & lipatan
Rph kum 7  guntingan & lipatanRph kum 7  guntingan & lipatan
Rph kum 7 guntingan & lipatanshare with me
 
RPT PSV KSSM T1.doc
RPT PSV KSSM T1.docRPT PSV KSSM T1.doc
RPT PSV KSSM T1.docariedz1
 
TAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdf
TAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdfTAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdf
TAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdfIrYantie
 
Rph kssr dunia seni visual tahun 2
Rph kssr dunia seni visual tahun 2Rph kssr dunia seni visual tahun 2
Rph kssr dunia seni visual tahun 2Ahmad NazRi
 
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2share with me
 

Similaire à KORAK REKAAN (20)

Rph pualaman psv thun 4
Rph pualaman psv thun 4Rph pualaman psv thun 4
Rph pualaman psv thun 4
 
242978723 rph-kaligr afi-2-ppt
242978723 rph-kaligr afi-2-ppt242978723 rph-kaligr afi-2-ppt
242978723 rph-kaligr afi-2-ppt
 
Kaligrafi baru psv t4
Kaligrafi  baru psv t4Kaligrafi  baru psv t4
Kaligrafi baru psv t4
 
Rancangan pengajaran harian kump 4
Rancangan pengajaran harian kump 4Rancangan pengajaran harian kump 4
Rancangan pengajaran harian kump 4
 
Bengkel ikat & celup psv t4
Bengkel ikat & celup   psv t4Bengkel ikat & celup   psv t4
Bengkel ikat & celup psv t4
 
Bengkel ikat & celup
Bengkel ikat & celup   Bengkel ikat & celup
Bengkel ikat & celup
 
Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02
Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02
Rancanganpengajaranharianduniasenivisualtahun2 121015043148-phpapp02
 
Rph psv th 4 ( 2018 )
Rph psv th 4 ( 2018 )Rph psv th 4 ( 2018 )
Rph psv th 4 ( 2018 )
 
4 gasing
4 gasing4 gasing
4 gasing
 
RPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docxRPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docx
 
RPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docxRPH-D2-KesenianPSV.docx
RPH-D2-KesenianPSV.docx
 
Rph PSV Th 5 2017 m1 m5
Rph PSV Th 5 2017 m1 m5Rph PSV Th 5 2017 m1 m5
Rph PSV Th 5 2017 m1 m5
 
psv t4 Mozek
psv t4 Mozekpsv t4 Mozek
psv t4 Mozek
 
Rpt psv thn 6 2021 by rozayus academy
Rpt psv thn 6 2021 by rozayus academyRpt psv thn 6 2021 by rozayus academy
Rpt psv thn 6 2021 by rozayus academy
 
Rph kum 7 guntingan & lipatan
Rph kum 7  guntingan & lipatanRph kum 7  guntingan & lipatan
Rph kum 7 guntingan & lipatan
 
Topeng muka
Topeng mukaTopeng muka
Topeng muka
 
RPT PSV KSSM T1.doc
RPT PSV KSSM T1.docRPT PSV KSSM T1.doc
RPT PSV KSSM T1.doc
 
TAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdf
TAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdfTAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdf
TAHUN 4_SEMAKAN RPT PSV.pdf
 
Rph kssr dunia seni visual tahun 2
Rph kssr dunia seni visual tahun 2Rph kssr dunia seni visual tahun 2
Rph kssr dunia seni visual tahun 2
 
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2Rancangan pengajaran harian  dunia seni visual tahun 2
Rancangan pengajaran harian dunia seni visual tahun 2
 

KORAK REKAAN

  • 1. MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN : 4 NEGERI: PERAK KUMPULAN 7- CORAK DAN REKAAN (LUKISAN) ZALIZA BINTI SIDIK MUNALIZA BINTI NAYAN NITHYA ACHELINGAM NOR AZIMAH BINTI ABDUL RAHMAN NOOR JAMILAH BINTI MD SAAD ROSNAH BINTI ABDUL SAMAD
  • 2. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1 MINGGU 2 WAKTU 4 STANDARD KANDUNGAN 60minit
  • 3. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 4 Pintar Modul : 2-Membuat Corak dan RekaanLukisan STANDARD PEMBELAJARAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN AKTIVITI PdP EMK 2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1 ; 2.1.1.2; 2.1.1.3. 2.1.2.1 Prinsip Rekaan 2.1.2.2 ; 2.1.2.2; 2.1.2.3 Masa: 60 minit Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah 2.2 APLIKASI SENI 2.2.1 Media 2.2.1.1 Alat 2.2.1.2 Bahan 2.2.2.1 Teknik 2.3 EKSPRESI KREATIF 2.3.1 2.3.2 2.3.3 2.4 APRESIASI SENI 2.4.1 2.4.2 2.4.3 Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan. 2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan. 3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanan bahasa seni visual ,kemahiran media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif. 4. Membuat apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual. 1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1) 2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik lukisan (EK2) 3.Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan teknik lukisan (EK3) (EK4) 4. Murid mempamerkan hasil karya sendiri dan menerangkan dari aspek bahasa seni visual. 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni BAHAN BANTU BELAJAR 1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat. 2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam PENILAIAN PdP 1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 4 Standard Kandungan. I REFLEKSI Pada Akhir pengajaran 35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi PdP pada masa akan datang
  • 4. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU 2 STANDARD KANDUNGAN
  • 5. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 4 Pintar Modul : 2 - Membuat Corak dan RekaanLukisan Masa: 60 minit Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah 2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1 ; 2.1.1.2; 2.1.1.3. 2.1.2.1 Prinsip Rekaan 2.1.2.2 ; 2.1.2.2; 2.1.2.3 2.2.1 Media 2.2.1.1 Alat 2.2.1.2 Bahan 2.2.2.1 Teknik OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan. 2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan AKTIVITI PdP EMK 1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1) 2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik lukisan (EK2) 3. Murid memulakan aktiviti membuat corak & rekaan dengan pengawasan guru. 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni BAHAN BANTU BELAJAR 1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat. 2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam PENILAIAN PdP 1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 2 Standard Kandungan. I REFLEKSI Pada Akhir pengajaran 35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi bimbingan khas pada PdP yang seterusnya.
  • 6. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 2 MINGGU MINGGU 2 2 WAKTU 4 STANDARD KANDUNGAN
  • 7. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : 4 Pintar Modul : 2 - Membuat Corak dan RekaanLukisan Masa: 60 minit Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Pembalut hadiah 2.3 EKSPRESI KREATIF STANDARD PEMBELAJARAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN AKTIVITI PdP EMK BAHAN BANTU BELAJAR 2.4 APRESIASI SENI 2.3.1 2.3.2 2.3.3 2.4.1 2.4.2 2.4.3 Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada corak teknik lukisan. 2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,media,serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan. 3. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahamanan bahasa seni visual ,kemahiran media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif. 4. Membuat apreasiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual. 1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1) 2.Murid mengulangkaji pelajaran yang dipelajari pada PdP yang lepas 3.Murid menghasilkan pembalut hadiah dengan menggunakan teknik lukisan (EK3) (EK4) 4. Murid mempamerkan hasil karya sendiri dan menerangkan dari aspek bahasa seni visual 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni 1. Alat : gunting, pembaris, stapler, penutup berbentuk bulat. 2. Bahan :pensel warna, pensel, krayon,kertas lukisan , gam,pemadam PENILAIAN PdP 1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak dan rekaan berdasarkan 4 Standard Kandungan. REFLEKSI Pada Akhir pengajaran 35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi PdP pada masa akan datang I
  • 8. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas : Masa: Tema dan Tajuk : Modul : STANDARD PEMBELAJARAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN AKTIVITI PdP EMK BAHAN BANTU BELAJAR PENILAIAN PdP I REFLEKSI
  • 9. LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA Penyediaan alat dan bahan Melakar corak susunan berjalur. Motif bentuk hati simetri Mewarnakan corak Membuat kemasan akhir Membalut hadiah dengan hasil karya Hasil kerja corak dan rekaan