SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  11
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Model Pembelajaran : Konstruktivisme
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 3 Kenanga
Bilangan Murid : 25 orang
Pengetahuan sedia ada : Membantu keluarga menanam pokok hiasan
TEMA PERTANIAN DAN PENTERNAKAN
TAJUK Tanaman Hiasan
FOKUS
SAMPINGAN
Standard
Kandungan
2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan
tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons
dengan betul.
Standard
Pembelajaran
2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersirat dengan
tepat daripada bahan multimedia yang sesuai untuk
membuat penilaian dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran murid dapat :
i.Mengemukakan empat pendapat secara lisan dengan bertatasusila
ii. Mengenal pasti lima maklumat dalam petikan dengan betul dan
tepat.
Pengisian
Kurikulum/Elemen
Merentas
Ilmu : Pertanian
Nilai Murni : Bersungguh-sungguh,kerjasama
Risalah tanaman hiasan
FOKUS
UTAMA
Standard
Kandungan
1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang
sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara
bertatasusila
Standard
Pembelajaran
1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu
perkara dengan menggunakan perkataan, frasa dan ayat
yang betul daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Kurikulum KBAT : Mengaplikasi – menjana idea
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Imbuhan awalan, Kata Nama Khas
Sebutan dan intonasi
Bahan Bantu
Belajar
Patung ayam, radio, komputer, slaid Power Point, risalah tanaman hiasan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti
Pengisian
Kurikulum/Elemen
Merentas
Kurikulum
Catatan
Set Induksi
Permainan “Ayam Misteri”
1. Murid diperdengarkan lagu seperti permainan kotak
beracun. Murid membuka “Ayam Misteri” dan
mengambil sampul.
2. “Ayam Misteri” diedarkan sehingga sampul habis.
3. Murid membuka sampul dan risalah lalu ditunjukkan
kepada rakan sekelas.
4. Murid berbincang dan mengemukakan pendapat
tentang tanaman hiasan.
5. Guru mengaitkan perbincangan dan pendapat murid
dengan tajuk pelajaran.
Nilai :
Bersungguh-
sungguh
Kerjasama
KBAT :
Mengemukakan
pendapat
Konstruktivisme:
Orientasi
Risalah
pertanian
Sampul
misteri
Slaid Power
Point
Aktiviti 1
Perbincangan dan mengemukakan pendapat
1. Murid membaca teks dalam buku teks Bahasa
Malaysia Tahun 3,muka surat 84.
2. Murid berbincang dengan rakan dan guru tentang
teks yang telah dibaca.
3. Murid melengkapkan jawapan berdasarkan
maklumat yang terdapat pada halaman muka surat
tersebut iaitu maklumat pada gegantung dan risalah.
4. Murid menulis jawapan dalam lembaran dengan
menjadikan dialog tersebut menjadi ayat majmuk
dengan betul dan tepat.
5. Murid menyatakan pendapat tentang maklumat yang
telah diperoleh dalam bacaan tersebut menggunakan
ayat yang betul secara bertatasusila
Nilai :
Bersungguh-
sungguh
KBAT :
Menganalisa
Konstruktivisme :
Orientasi
Buku Teks-
Muka surat
84
Lembaran
kerja
Risalah
tanaman
hiasan
BCB :
Bacaan
mentalis
Buku
latihan
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Aktiviti 2
Membaca dan memahami maklumat
1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan dan setiap
kumpulan diberikan bahan bacaan yang berbeza.
2. Murid dibimbing untuk mengecam dan mengenal
pasti maklumat tersurat dan tersirat melalui bahan
bacaan seperti risalah ,teks dan surat khabar
3. Murid menulis jawapan dalam lembaran kerja
Nilai :
Bekerjasama
KBT :
Menaakul
KBAT :
Menyenaraikan
Konstruktivisme
Penstrukturan
semula idea
Lembaran
kerja
Risalah
Petikan
teks
Aktiviti 3
Perbincangan kumpulan
1. Murid dalam kumpulan yang sama mendapatkan
maklumat tentang tanaman hiasan.
2. Murid mendapatkan maklumat dari internet melalui
laman sesawang seperti berikut:
http://tanamanbunga.com/ketahui-fungsi-gambar-
dan-harga-tanaman-hias.html
http://pokokhiasan.blogspot.com/2011/12/tanaman-
hiasan.html
3. Murid juga menggunakan maklumat yang diperoleh dalam
Aktiviti 2
4. Murid menggunakan perisian komputer untuk
mencatat maklumat melalui laman sesawang
tersebut.
Nilai :
Bantu-membantu.
KBAT:
Menaakul
Konstruktivisme:
Penstrukturan
semula idea.
Internet
Kertas
warna
Alat tulis.
Komputer
Aktiviti 4
Mengemukakan pendapat
1. Ketua setiap kumpulan mengemukakan pendapat
berdasarkan maklumat yang telah diperoleh dalam
Aktiviti 3.
Nilai :
Bekerjasama
KBAT :
Menganalisa
Lembaran
kerja
Kertas
warna
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
2. Ahli kumpulan lain mencatatkan maklumat tersebut
3. pada lembaran kerja yang diberi.
4. Semua maklumat dikumpul dan guru membimbing
murid untuk membuat rumusan tentang maklumat
tersebut.
5. Murid membina peta minda berdasarkan maklumat
yang dicatat pada lembaran kerja.
Konstruktivisme
Aplikasi idea
Aktiviti 5
Membina risalah tanaman hiasan
1. Setiap kumpulan berkumpul dan berbincang tentang
susun atur risalah kumpulan. Tugasan kumpulan
adalah berbeza. Senarai tugasan adalah seperti
berikut :
Kumpulan 1 : Kepentingan Tanaman Hiasan
Kumpulan 2 : Jenis-jenis tanaman Tanaman Hiasan
Kumpulan 3 : Prospek Masa Hadapan Tanaman
Hiasan
Kumpulan 4 : Inovasi Tanaman Hiasan
Kumpulan 5 : Eksplorasi tanaman Hiasan
2. Murid menggunakan perisian komputer untuk
menghasilkan risalah tentang tanaman hiasan
Nilai
Bersungguh-
sungguh
KBAT :
Mereka cipta
Konstruktivisme:
Aplikasi idea
Komputer
Kertas
Peta minda
Lembaran
kerja
Penutup :
1. Wakil setiap kumpulan mengemukakan pendapat
secara keseluruhan.
2. Murid membuat kesimpulan dengan bimbingan guru
tentang tajuk pelajaran.
Nilai :
Bersyukur
Menghargai
Konstruktivsme
Penilaian
Penilaian
Penilaian:
Mengemukakan pendapat menggunakan ayat tunggal dan
ayat majmuk secara bertatasusila berdasarkan maklumat
tersurat dan tersirat melalui pelbagai bahan bacaan
Nilai :
Bersyukur
Menghargai
Penilaian
Pengayaan :
1. Murid berbincang dengan rakan tentang teknik
menanam pokok hiasan mengikut cara yang betul.
2. Murid membina ayat majmuk untuk menerangkan
langkah-langkah menanam pokok hiasan dalam satu
perenggan pendek.
KBAT :
Mengaplikasi
Konstruktivisme :
Penilaian
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Refleksi :
Ulasan guru :
Ulasan Penyelia :
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Lembaran kerja – Aktiviti 1
Arahan : Tulis semula dialog menjadi ayat majmuk dengan betul dan kemas.
Dialog 1 :
Ujai : Lihat risalah ini. Saya pula berpendapat, kamu patut ke Nurseri Impian kerana
terdapat beberapa kelebihan di Nurseri Impian seperti khidmat nasihat
penanaman , penjagaan dan pembiakan pokok hiasan.
Ayat majmuk:
Dialog 2 :
Nalini : Terima kasih kawan-kawan. Saya mengambil keputusan akan pergi ke Pesta Flora
kerana terdapat pelbagaijenis tanaman hiasan tempatan dan luar negara
dipamerkan.
Ayat majmuk :
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA
1
Dialog 3 :
Nalini : Kawan-kawan, lihat gegantung itu. Ibu saya hendak membeli pokok hiasan.
Apakah pendapat kamu?
Ayat tanya:

Contenu connexe

Tendances (20)

Rph harian (1)
Rph harian (1)Rph harian (1)
Rph harian (1)
 
Rph bm tahun 2
Rph bm tahun 2Rph bm tahun 2
Rph bm tahun 2
 
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BM KSSR TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BM KSSR TAHUN 5RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BM KSSR TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN BM KSSR TAHUN 5
 
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
RPH BM THN 2 (BULAN FEB)
 
Rph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasaRph aspek seni bahasa
Rph aspek seni bahasa
 
Bm t4
Bm t4Bm t4
Bm t4
 
Rph bm 17
Rph bm 17Rph bm 17
Rph bm 17
 
Rph pola 5 terbeza edited 2 copy
Rph pola 5 terbeza  edited 2  copyRph pola 5 terbeza  edited 2  copy
Rph pola 5 terbeza edited 2 copy
 
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
Rph bahasa malaysia kssr tahun 1
 
Perpaduan
PerpaduanPerpaduan
Perpaduan
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
 
Rphshimah
RphshimahRphshimah
Rphshimah
 
RPH Bm Thn 6
RPH  Bm Thn 6RPH  Bm Thn 6
RPH Bm Thn 6
 
Rph morforlgi
Rph morforlgiRph morforlgi
Rph morforlgi
 
Rph surat rasmi
Rph surat rasmiRph surat rasmi
Rph surat rasmi
 
Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)Rph bm siawping (a)
Rph bm siawping (a)
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 1
 
Rph
RphRph
Rph
 
PLC BM
PLC BMPLC BM
PLC BM
 
Contoh rancangan harian tahun 5 sjk
Contoh rancangan harian tahun 5 sjkContoh rancangan harian tahun 5 sjk
Contoh rancangan harian tahun 5 sjk
 

En vedette

Isi hurufberdasarkan gambar
Isi hurufberdasarkan gambarIsi hurufberdasarkan gambar
Isi hurufberdasarkan gambarchowteetan
 
Rph b. malaysia tahun 2
Rph b. malaysia tahun 2Rph b. malaysia tahun 2
Rph b. malaysia tahun 2Teresa Janin
 
77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr
77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr
77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssrMohd Mirzanil Hashim
 
Kbat dalam hsp
Kbat dalam hspKbat dalam hsp
Kbat dalam hspSmi Zakini
 
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SK
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SKDokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SK
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SKKamarul Najmi Hassan
 
Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)
Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)
Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)IPG Kampus Sultan Mizan
 
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4Norizat Jalil
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Nor Hasnizah Abd Razak
 
RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur) Suhaida Anior
 
Contoh format rph kssr
Contoh format rph kssrContoh format rph kssr
Contoh format rph kssrwmzuri
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMohd Safian
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)Suhaida Anior
 
Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2
Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2
Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2Mak Neet
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)Suhaida Anior
 

En vedette (15)

Isi hurufberdasarkan gambar
Isi hurufberdasarkan gambarIsi hurufberdasarkan gambar
Isi hurufberdasarkan gambar
 
Rph b. malaysia tahun 2
Rph b. malaysia tahun 2Rph b. malaysia tahun 2
Rph b. malaysia tahun 2
 
77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr
77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr
77547368 rph-bahasa-malaysia-tahun-2-kssr
 
Kbat dalam hsp
Kbat dalam hspKbat dalam hsp
Kbat dalam hsp
 
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SK
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SKDokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SK
Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran sains tahun 5 SK
 
Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)
Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)
Kepentingan Seni Dalam Pendidikan - Azrul & Hanif (IPGKSM)
 
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4Rancangan pengajaran harian kassr  tahun 4
Rancangan pengajaran harian kassr tahun 4
 
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
 
REFLEKSI
REFLEKSIREFLEKSI
REFLEKSI
 
RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)  RPH KSSR BM (didik hibur)
RPH KSSR BM (didik hibur)
 
Contoh format rph kssr
Contoh format rph kssrContoh format rph kssr
Contoh format rph kssr
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
RPH KSSR BM ( kemahiran membaca)
 
Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2
Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2
Rancangan pelajaran harian bahasa malaysia tahun 2
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 

Similaire à Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap

Similaire à Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap (20)

Isnin bm
Isnin   bmIsnin   bm
Isnin bm
 
A21 cth rph bm sr
A21   cth rph bm srA21   cth rph bm sr
A21 cth rph bm sr
 
T6_Unit_21.ppt
T6_Unit_21.pptT6_Unit_21.ppt
T6_Unit_21.ppt
 
RPH Bahasa melayu sjkc tahun 3 2019
RPH Bahasa melayu sjkc  tahun 3 2019RPH Bahasa melayu sjkc  tahun 3 2019
RPH Bahasa melayu sjkc tahun 3 2019
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
 
Ran har hari ini
Ran  har hari iniRan  har hari ini
Ran har hari ini
 
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
3. SK SJK K.TLS DSKP TAHUN 6 Ceramah ..pptx
 
Bahagian c
Bahagian cBahagian c
Bahagian c
 
Tugasan kaedah penyelidikan oum
Tugasan kaedah penyelidikan oumTugasan kaedah penyelidikan oum
Tugasan kaedah penyelidikan oum
 
Present jurnal
Present jurnalPresent jurnal
Present jurnal
 
Taklimat Pemebelajaran dan perkembangan pelajar.pptx
Taklimat  Pemebelajaran dan perkembangan pelajar.pptxTaklimat  Pemebelajaran dan perkembangan pelajar.pptx
Taklimat Pemebelajaran dan perkembangan pelajar.pptx
 
Bbm kfikir
Bbm kfikirBbm kfikir
Bbm kfikir
 
Senaraisemak pak21
Senaraisemak pak21Senaraisemak pak21
Senaraisemak pak21
 
Bahasa melayu
Bahasa melayuBahasa melayu
Bahasa melayu
 
Rph kssr eseimen
Rph kssr eseimenRph kssr eseimen
Rph kssr eseimen
 
Bm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamisBm2jujurr09102014 khamis
Bm2jujurr09102014 khamis
 
Unit1c
Unit1cUnit1c
Unit1c
 
Rph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari SelasaRph 5.1.2016 hari Selasa
Rph 5.1.2016 hari Selasa
 
Rphnew
RphnewRphnew
Rphnew
 

Dernier

PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikanPBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikangipgp24202619
 
064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf
064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf
064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdfNURULAFIFIBINTIROSLA
 
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1MDFARIDSHAFARIBINHAR
 
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfTopik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfNursKitchen
 
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdfKIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdfSandyItab
 
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfReka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfMDFARIDSHAFARIBINHAR
 
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...MDFARIDSHAFARIBINHAR
 
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasSlide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasAdiebsulhy55
 
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapKISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapDewiUmbar
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf1370zulaikha
 
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptxULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptxg46192627
 
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINITUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINIZAINABAFINABINTISUHA
 

Dernier (12)

PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikanPBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
 
064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf
064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf
064 DSKP KSSM Tingkatan 2 Geografi v2.pdf
 
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
 
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfTopik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
 
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdfKIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
KIMIA T5 KSSM BAB 1 Keseimbangan Redoks zila khalid =).pdf
 
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfReka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
 
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
 
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasSlide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
 
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapKISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
 
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptxULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
ULANGKAJI SAINS TINGKATAN 4 BAB 5 GENETIK.pptx
 
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINITUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
 

Rancangan pengajaran bahasa malaysia lengkap

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 Model Pembelajaran : Konstruktivisme Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 3 Kenanga Bilangan Murid : 25 orang Pengetahuan sedia ada : Membantu keluarga menanam pokok hiasan TEMA PERTANIAN DAN PENTERNAKAN TAJUK Tanaman Hiasan FOKUS SAMPINGAN Standard Kandungan 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. Standard Pembelajaran 2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersirat dengan tepat daripada bahan multimedia yang sesuai untuk membuat penilaian dengan betul. Objektif Pada akhir pengajaran murid dapat : i.Mengemukakan empat pendapat secara lisan dengan bertatasusila ii. Mengenal pasti lima maklumat dalam petikan dengan betul dan tepat. Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Ilmu : Pertanian Nilai Murni : Bersungguh-sungguh,kerjasama Risalah tanaman hiasan FOKUS UTAMA Standard Kandungan 1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber secara bertatasusila Standard Pembelajaran 1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara dengan menggunakan perkataan, frasa dan ayat yang betul daripada pelbagai sumber secara bertatasusila.
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 Kurikulum KBAT : Mengaplikasi – menjana idea Sistem Bahasa Tatabahasa : Imbuhan awalan, Kata Nama Khas Sebutan dan intonasi Bahan Bantu Belajar Patung ayam, radio, komputer, slaid Power Point, risalah tanaman hiasan Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum Catatan Set Induksi Permainan “Ayam Misteri” 1. Murid diperdengarkan lagu seperti permainan kotak beracun. Murid membuka “Ayam Misteri” dan mengambil sampul. 2. “Ayam Misteri” diedarkan sehingga sampul habis. 3. Murid membuka sampul dan risalah lalu ditunjukkan kepada rakan sekelas. 4. Murid berbincang dan mengemukakan pendapat tentang tanaman hiasan. 5. Guru mengaitkan perbincangan dan pendapat murid dengan tajuk pelajaran. Nilai : Bersungguh- sungguh Kerjasama KBAT : Mengemukakan pendapat Konstruktivisme: Orientasi Risalah pertanian Sampul misteri Slaid Power Point Aktiviti 1 Perbincangan dan mengemukakan pendapat 1. Murid membaca teks dalam buku teks Bahasa Malaysia Tahun 3,muka surat 84. 2. Murid berbincang dengan rakan dan guru tentang teks yang telah dibaca. 3. Murid melengkapkan jawapan berdasarkan maklumat yang terdapat pada halaman muka surat tersebut iaitu maklumat pada gegantung dan risalah. 4. Murid menulis jawapan dalam lembaran dengan menjadikan dialog tersebut menjadi ayat majmuk dengan betul dan tepat. 5. Murid menyatakan pendapat tentang maklumat yang telah diperoleh dalam bacaan tersebut menggunakan ayat yang betul secara bertatasusila Nilai : Bersungguh- sungguh KBAT : Menganalisa Konstruktivisme : Orientasi Buku Teks- Muka surat 84 Lembaran kerja Risalah tanaman hiasan BCB : Bacaan mentalis Buku latihan
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 Aktiviti 2 Membaca dan memahami maklumat 1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan dan setiap kumpulan diberikan bahan bacaan yang berbeza. 2. Murid dibimbing untuk mengecam dan mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat melalui bahan bacaan seperti risalah ,teks dan surat khabar 3. Murid menulis jawapan dalam lembaran kerja Nilai : Bekerjasama KBT : Menaakul KBAT : Menyenaraikan Konstruktivisme Penstrukturan semula idea Lembaran kerja Risalah Petikan teks Aktiviti 3 Perbincangan kumpulan 1. Murid dalam kumpulan yang sama mendapatkan maklumat tentang tanaman hiasan. 2. Murid mendapatkan maklumat dari internet melalui laman sesawang seperti berikut: http://tanamanbunga.com/ketahui-fungsi-gambar- dan-harga-tanaman-hias.html http://pokokhiasan.blogspot.com/2011/12/tanaman- hiasan.html 3. Murid juga menggunakan maklumat yang diperoleh dalam Aktiviti 2 4. Murid menggunakan perisian komputer untuk mencatat maklumat melalui laman sesawang tersebut. Nilai : Bantu-membantu. KBAT: Menaakul Konstruktivisme: Penstrukturan semula idea. Internet Kertas warna Alat tulis. Komputer Aktiviti 4 Mengemukakan pendapat 1. Ketua setiap kumpulan mengemukakan pendapat berdasarkan maklumat yang telah diperoleh dalam Aktiviti 3. Nilai : Bekerjasama KBAT : Menganalisa Lembaran kerja Kertas warna
  • 4. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 2. Ahli kumpulan lain mencatatkan maklumat tersebut 3. pada lembaran kerja yang diberi. 4. Semua maklumat dikumpul dan guru membimbing murid untuk membuat rumusan tentang maklumat tersebut. 5. Murid membina peta minda berdasarkan maklumat yang dicatat pada lembaran kerja. Konstruktivisme Aplikasi idea Aktiviti 5 Membina risalah tanaman hiasan 1. Setiap kumpulan berkumpul dan berbincang tentang susun atur risalah kumpulan. Tugasan kumpulan adalah berbeza. Senarai tugasan adalah seperti berikut : Kumpulan 1 : Kepentingan Tanaman Hiasan Kumpulan 2 : Jenis-jenis tanaman Tanaman Hiasan Kumpulan 3 : Prospek Masa Hadapan Tanaman Hiasan Kumpulan 4 : Inovasi Tanaman Hiasan Kumpulan 5 : Eksplorasi tanaman Hiasan 2. Murid menggunakan perisian komputer untuk menghasilkan risalah tentang tanaman hiasan Nilai Bersungguh- sungguh KBAT : Mereka cipta Konstruktivisme: Aplikasi idea Komputer Kertas Peta minda Lembaran kerja Penutup : 1. Wakil setiap kumpulan mengemukakan pendapat secara keseluruhan. 2. Murid membuat kesimpulan dengan bimbingan guru tentang tajuk pelajaran. Nilai : Bersyukur Menghargai Konstruktivsme Penilaian Penilaian Penilaian: Mengemukakan pendapat menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk secara bertatasusila berdasarkan maklumat tersurat dan tersirat melalui pelbagai bahan bacaan Nilai : Bersyukur Menghargai Penilaian Pengayaan : 1. Murid berbincang dengan rakan tentang teknik menanam pokok hiasan mengikut cara yang betul. 2. Murid membina ayat majmuk untuk menerangkan langkah-langkah menanam pokok hiasan dalam satu perenggan pendek. KBAT : Mengaplikasi Konstruktivisme : Penilaian
  • 5. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 Refleksi : Ulasan guru : Ulasan Penyelia :
  • 10. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 Lembaran kerja – Aktiviti 1 Arahan : Tulis semula dialog menjadi ayat majmuk dengan betul dan kemas. Dialog 1 : Ujai : Lihat risalah ini. Saya pula berpendapat, kamu patut ke Nurseri Impian kerana terdapat beberapa kelebihan di Nurseri Impian seperti khidmat nasihat penanaman , penjagaan dan pembiakan pokok hiasan. Ayat majmuk: Dialog 2 : Nalini : Terima kasih kawan-kawan. Saya mengambil keputusan akan pergi ke Pesta Flora kerana terdapat pelbagaijenis tanaman hiasan tempatan dan luar negara dipamerkan. Ayat majmuk :
  • 11. RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MALAYSIA 1 Dialog 3 : Nalini : Kawan-kawan, lihat gegantung itu. Ibu saya hendak membeli pokok hiasan. Apakah pendapat kamu? Ayat tanya: