1. 1
RANCANGAN MENGAJAR
Sekolah: Sekolah Menengah Teknik Pasir Mas Kelantan
Subjek: Lukisan Kejuruteraan
Tarikh : 15 April 2013 Tingkatan: 4 Cekal
Masa : 60 minit
Kehadiran: 45/45 orang
Topik: Lukisan Hamparan
Hasil Pembelajaran :
Di akhir topik ini, pelajar diharap dapat menerangkan definisi, aplikasi dan kaedah membina
bentuk bongkah di dalam lukisan hamparan.
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar-pelajar dapat:
i. Menghuraikan definisi mengenai lukisan hamparan serta dapat mengetahui serba
sedikit gambaran berdasarkan topik yang akan di ajar.
ii. Menentukan panjang sebenar satah dan garisan dengan menggunakan kaedah yang
betul.
iii. Menyenaraikan kaedah-kaedah hamparan dengan tepat.
iv. Melukis hamparan bagi bongkah geometri dengan menggunakan kaedah yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada
i. Pelajar telah mempelajari mengenai pengenalan terhadap lukisan kejuruteraan
seperti unjuran ortografik, lukisan isometri dan pandangan tambahan.
ii. Pelajar telah mengetahui teknik membina hamparan dan mempunyai pengalaman
dalam lukisan hamparan ini.
Strategi aktiviti : Berpusatkan pelajar
i. Guru memberi penerangan kepada pelajar.
ii. Pelajar mencatat nota-nota penting.
iii. Kaedah penyoalan digunakan untuk menguji kefahaman pelajar.
Penerapan Nilai: Sabar, bekerjasama, kasih sayang, kekemasan kerja , bertanggunjawab,
Keberanian, jujur, patuh pada arahan dan keyakinan.
Alai/Bahan Bantu Mengajar (ABM/BBM)
i. Projektor
ii. Skrin
iii. Set lukisan kejuruteraan
iv. Buku rujukan
v. Persembahan Power Point
vi. Lembaran Kerja
vii. Klip video
viii. Gambar Rajah
2. 2
Langkah Pembelajaran
Langkah/
Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Sumber/Nilai
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set Induksi
(5 minit)
(9.00-9.05)
Pada permulaan
kelas, guru
menarik perhatian
pelajar terhadap isi
pembelajaran..
Pengenalan
serba sedikit
mengenai
lukisan
hamparan.
Memberi
pendedahan
awal kepada
pelajar.
Guru memberi
salam kepada
pelajar.
Guru memaparkan
slaid pengajaran
dan tayangan
video.
Guru merangsang
minda pelajar
untuk meneka
tajuk pelajaran.
Guru menjelaskan
bahawa video tadi
adalah mengenai
lukisan hamparan
dimana pelajar
perlu
melakarkannya.
Oleh itu, guru
memperkatakan
bahawa tajuk
pengajaran pada
hari ini ialah
lukisan hamparan
yang merupakan
unit 8 dalam mata
pelajaran lukisan
kejuruteraan
tingkatan 5.
Pelajar menjawab
salam guru.
Pelajar telah duduk
dengan selesa di
tempat masing-
masing. Pelajar
dengan teliti
memerhatikan
slaid di skrin
tayangan.
Pelajar meneka
keadaan perihal
tayangan video
tadi.
Pelajar memerhati
dengan penuh teliti
dan mendengar
penerangan guru
tentang kaitan
tayangan video
dan tajuk
pengajaran.
Strategi :
Berpusatkan guru,
pelajar dan bahan
paparan
Kaedah :
Mendengar dan Soal
jawab
BBM :
Gambar lukisan-
lukisan hamparan,
paparan slaid
powerpoint dan klip
video
Nilai :
Menghormati guru,
patuh pada arahan,
teliti dan
berkeyakinan.
KBKK :
Pelajar telah
menjana idea dan
mendapat gambaran
awal tentang tajuk
pengajaran.
Langkah 1
(10 minit)
(9:05-9:15)
Penerangan
secara
keseluruhan
kepada
pengenalan
mengenai
lukisan
hamparan
Guru memulakan
tajuk pengajaran
dengan menyoal
dan menjelaskan
mengenai
kandungan yang
terdapat di dalam
pengajaran pada
hari ini iaitu
lukisan hamparan.
Pelajar mula
memberikan
perhatian kepada
penyoalan guru
dan akan
menjawab sebaik
yang mungkin.
Pelajar mendengar
dengan penuh teliti
bagi setiap
Strategi:
Berpusatkan guru,
pelajar dan bahan
paparan
Kaedah:
Penerangan dan soal
jawab
BBM:
Peralatan lukisan
3. 3
Guru menyatakan
contoh-contoh
untuk
menambahkan
tahap kefahaman
pelajar seperti
binaan piramid
dibentangkan di
atas meja dan
pelajar dapat
mengetahui
hasilnya.
Guru memberi
ruang kepada
pelajar untuk
bertanya soalan
sekiranya mereka
kurang faham
dengan
penerangan guru
tadi.
penerangan guru
dan fokus kepada
paparan slaid yang
dipaparkan oleh
guru.
Pelajar mula
menunjukkan
respon kepada
guru dengan
kemukakan
contoh-contoh
yang ada di fikiran
mereka.
Pelajar begitu
tertarik dengan
paparan slaid
tersebut
sehinggakan
mereka kelihatan
memberi sepenuh
perhatian.
Pelajar boleh
bertanya sekiranya
kurang faham
dengan
penerangan guru.
kejuruteraan, LCD
projektor dan slaid
powerpoint.
Nilai:
Menghormati guru,
teliti, patuh pada
arahan, yakin pada
diri sendiri dan
ketekunan.
KBKK:
Pelajar dapat
menjana minda
dengan idea-idea
dan pengetahuan
baru dan
menghubungkait
dengan
pengetahuan
sedia ada.
Pelajar dapat
memahami
setiap
penerangan guru
Pelajar dapat
membina soalan-
soalan yang
dirasakan perlu
untuk menambah
kefahaman.
Pelajar dapat
berfikir dan
membentuk
kefahaman.
Langkah 2
(20 minit)
(9:15-9:35)
Gerak kerja
Penghasilan
bentuk dalam
lukisan
hamparan
Agihan kumpulan
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
Kumpulan 6
Kumpulan 7
Kumpulan 8
Guru
membahagikan
pelajar-pelajar
kepada 9
kumpulan. Setiap
kumpulan terdiri
daripada 5 orang.
Guru memberikan
bimbingan dan
tunjuk ajar cara-
cara menghasilkan
bentuk hamparan
yang dikehendaki
oleh soalan.
Guru memantau
Pelajar
merekabentuk
lukisan hamparan
mengikut
kehendak soalan
dimana akan
dibentangkan dan
mengikut cara
kreativiti
kumpulan masing-
masing.
Pelajar-pelajar
menentukan
sendiri bentuk
hamparan dengan
Strategi:
Berpusatkan pelajar
dan bahan.
Kaedah:
Perbincangan secara
berkumpulan
BBM:
Peralatan lukisan
kejuruteraan.
Nilai:
Patuh pada arahan,
4. 4
Kumpulan 9 setiap aktiviti
pelajar.
Kumpulan yang
dapat menyiapkan
hasil kerja
dikehendaki
melakukan aktiviti
pembentangan
hasil kerja.
betul mengikut
perbincangan
mereka.
Pelajar-pelajar
dikehendaki
melakukan aktiviti
ini dengan kemas.
Setiap jawapan
yang diperolehi
tadi ditulis dalam
kertas yang
disediakan dimana
mengandungi
elemen grafik.
berkenyakinan,
kerjasama,
menghormati guru.
KBKK:
Menguji kefahaman
pelajar dalam
aktiviti berkumpulan
dan kreativiti pelajar
dalam menjawab
soalan yang
diberikan.
Langkah 3
(15 minit)
(9:35-9:50)
Aktiviti
pengukuhan
Uji minda
Selesai sahaja
perbentangan dan
menjawab
persoalan pelajar,
guru terus kepada
soalan kuiz bagi
menguji tahap
pemahaman
pelajar.
Pada paparan slaid
seterusnya, guru
memaparkan kuiz
uji minda dengan
mempamerkan
sebuah kotak
berbentuk silinder
dan apa hasilnya.
Guru bertanya
pelajar sama ada
mereka
mengetahui atau
tidak kaedah yang
digunakan dalam
hamparan silinder
tersebut.
Maknanya terdapat
salah satu kaedah
yang digunakan
dalam pembukaan
sesuatu bongkah
dan mesti dijawab
oleh pelajar.
Soalan yang
dikemukakan itu
adalah salah satu
kaedah yang
Pelajar mendengar
arahan guru
dengan teliti.
Pelajar begitu
bersemangat untuk
memulakan soalan
kuiz ini.
Pelajar mula
bersuara apabila
melihat paparan
permulaan slaid uji
minda ini dengan
mempamerkan
sebuah kotak
silinder.
Pelajar
menyatakan
bahawa mereka
mengetahui
kaedah apa yang
digunakan dalam
hamparan silinder.
Pelajar mulakan
soalan kuiz dengan
memahami klu
yang diberikan
oleh guru.
Pelajar membaca
semula soalan
yang dipaparkan
dan cuba
menjawab soalan
tersebut.
Pelajar menjawab
dengan teliti dan
Strategi:
Berpusatkan pelajar
dan bahan.
Kaedah:
Soal jawab dalam
kumpulan.
BBM:
LCD projektor dan
slaid power point
Nilai:
Patuh pada arahan,
teliti, bekerjasama,
bertanggungjawab,
jujur dan yakin pada
diri sendiri.
KBKK:
Pelajar dapat lebih
memahami dengan
adanya soalan-
soalan pengukuhan
dan dapat menguji
kekuatan minda
pelajar.
5. 5
digunakan dalam
hamparan silinder
dan ada perkaitan
dengan tajuk
pengajaran pada
hari ini.
Secara tidak
langsung pelajar
akan mengetahui
maklumat
berkaitan dengan
kaedah
penggunaannya
dan juga untuk
memperkukuhkan
pengetahuan
pelajar tentang
tajuk pengajaran.
berkeyakinan
sekali memilih
jawapan.
Penutup
(10 minit)
(9:50-10:00)
Sesi perumusan isi
pelajaran /
Kesimpulan
Kaedah-
kaedah
hamparan.
Hamparan
bagi bongkah
geometri
dengan
menggunakan
kaedah-
kaedah
hamparan.
Guru membuat
rumusan
keseluruhan
berkenaan tajuk
pengajaran pada
hari ini melalui
persembahan pada
slaid.
Pelajar disoal
secara rawak
tentang 3 kaedah
yang digunakan di
dalam lukisan
hamparan.
Pelajar juga disoal
hamparan bongkah
apakah yang
digunakan bagi
ketiga-tiga kaedah
tersebut.
Guru memberi
ucapan syabas
kepada pelajar
kerana memberi
kerjasama pada
guru pada kelas
pengajaran hari
ini.
Guru memberikan
nota ringkas dan
soalan latihan serta
Pelajar mendengar
dengan teliti
rumusan yang
diterangkan oleh
guru.
Pelajar secara
keseluruhannya
telah memperoleh
ilmu yang
sepatutnya dari
pengajaran pada
hari ini dan
paparan slaid yang
dapat menarik
perhatian pelar
untuk terus fokus.
Pelajar memberi
respon atau
bertindak balas
kepada penerangan
guru.
Pelajar menjawab
salam guru.
Strategi:
Berpusatkan guru
dan pelajar.
Kaedah:
Perbincangan,
refleksi, kuiz dan
penyoalan.
Nilai:
Patuh pada arahan,
jujur, berani,
berkenyakinan dan
menghormati guru.
KBKK:
Menguji kefahaman
dan dapat membuat
refleksi.
6. 6
meminta pelajar
membuat ulangkaji
di rumah.
Guru mengakhiri
kelas dengan
memberi salam
kepada pelajar.
Refleksi :
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------