1. TUGASAN 1
JADUAL PENENTU ISI KANDUNGAN
MATAPELAJARAN: BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: BADAN SIHAT MINDA CERDAS
NAMA PENSYARAH:
DR.MOHD.RASHID B.MOHD IDRIS
NAMA:
NORIZAN BINTI HUSSEIN (D20102041420)
NO K/P: 820407115760
GROUP E-LEARNING: EL-A16
FAKULTI BAHASA DAN KOMUNIKASI
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Bil.Murid : 28 orang
Tema : Badan Sihat Minda Cergas
Tajuk : Mencegah Penyakit
Tarikh : 26.04.2011
Masa : 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
1) Murid dapat menyatakan 3 kepentingan menjaga
kesihatan diri..(2.1 Aras 1 (i) )
2) Membaca petikan mengenai “Bahayanya Penyakit ”
secara imbasan untuk menyatakan 3 fakta mengenai
cara mencegah penyakit secara lisan.(6.5 Aras 1 (i) )
3) Menulis 5 cara mencegah daripada dijangkiti
penyakit.(9.2 Aras 1(i) )
Hasil Pembelajaran :
1.1 Murid berbual mengenai cara-cara mencegah
pelbagai jenis penyakit dengan menggunakan kata
ungkapan,ayat,sebutan,intonasi,dan nada yang
sesuai.
3. Aras 1 (i)
Berbual tentang cara pencegahan penyakit dengan menggunakan bahasa yang
sesuai.
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata,frasa,ayat serta sebutan dan Intonasi yang
baik dan jelas.
Aras 2 (i)
Murid menceritakan semula yang didengar dengan menggunakan sebutan dan
intonasi yang betul.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal,dan ayat majmuk.
Aras 2 (ii)
Menyusun perkataan untuk membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
Konsep/prinsip/hukum/teori: Penyakit
a) Bahayanya penyakit
b) Mencegah Penyakit
Kemahiran Bahasa : Mendengar dan bertutur,membaca dan menulis
Sistem Bahasa :
Sistem ejaan,ayat tunggal dan ayat majmuk,sebutan dan
intonasi.
Ilmu : Pendidikan Kesihatan
Nilai : Kerjasama,tanggungjawab
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, menilai, penjanaan idea
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenal pasti pelbagai jenis penyakit
Bahan Bantu Mengajar :
Gambar-gambar jenis penyakit, makanan, dan alatan
4. Kebersihan,buku latihan,alat tulis dan lembaran kerja.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Fasa Isi kandungan Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/ Gambaran mengenai Guru menunjukkan Murid memberi Strategi/
Mencungkil tajuk pembelajaran murid gambar respon teknik:
Ide iaitu Penyakit Yang Penyoalan
(5 minit) Berjangkit. seluruh kelas
“Cara mencegah
Penyakit Berjangkit) -Demam Selsema KB
-AIDS Menghu-
-Penyakit Kulit bungkait-kan
Mencirikan
Guru mengaitkan
gambar tersebut BBM:
dengan tajuk Gambar-
pelajaran. gambar
Ilmu;
Pendidikan
Kesihatan
Menstruktur/ Langkah 1 Langkah 1 KB
Menstruktur Penjanaan
semula Bersoal jawab 1)Guru menunjukkan 1)Murid membuat idea
(15 minit) mengenai cara-cara gambar alatan hipotesis,beri Menghu-
mencegah penyakit kebersihan diri dan pendapat, bungkait
Berjangkit. persekitaran. berbincang bagi
mendapat jawapan. BBM:
1)Apakah yang kamu 2) Murid bersoal Gambar
dapat perhatikan jawab dengan guru 2)Murid-murid yang makanan
dalam gambar tentang kepentingan terpilih akan
tersebut. menjaga kebersihan menceritakan semula Nilai:
5. diri dan persekitaran apa yang Kerjasama
2)Penyakit tersebut serta mengamalkan dibincangkan
berpunca daripada cara hidup sihat. sebentar tadi. Ilmu:
apa. Pendidikan
3) Murid menyatakan Kesihatan
3)Bagaimanakah apakah kesan
cara-cara untuk sekiranya tidak
mencegah penyakit mengamalkan cara
tersebut. hidup yang sihat,tidak
menjaga kebersihan
diri dan sebagainya.
4)Guru memilih
beberapa orang murid
untuk menceritakan
semula tentang
kepentingan
mengamalkan cara
hidup sihat.
(20 minit) Langkah 2 Langkah 2 KB:
Memban-ding
Membaca petikan 1)Guru meminta 1)Semua murid beza
“Bahayanya murid duduk secara membacakan petikan
Penyakit ” berkumpulan. dengan bacaan BBM:
mentalis dan Petikan
2)Guru akan mencatat-kan isi-isi “Bahaya-nya
Morfologi: menyemak jawapan penting. Penyakit ”
Kata kerja (sebutan) murid.
Kata nama 2)Setiap kumpulan KP:
akan menyatakan Interperso-nal
jenis- jenis Penyakit
berjangkit dan cara- Nilai:
cara untuk Kerjasama
mencegah daripada Keberanian
dijangkiti.
Ilmu:
3)Setiap kumpulan Pendidikan
akan membentang- Kesihatan
kan hasil kerja di
hadapan kelas.
(15 minit) Langkah 3 Langkah 3 KP
Interperso-nal
Menyusun ayat 1)Guru menerangkan 1)Murid membaca
tentang “Cara-Cara kepada murid cara perkataan-perkataan Nilai:
Mencegah Penyakit menyusun perkataan- yang diberikan. Kerjasama
Berjangkit “ perkataan untuk
6. menjadi ayat yang 2)Murid diminta Ilmu:
lengkap. untuk menyusunkan Pendidikan
perkataan-perkataan Jasmani
tersebut supaya
menjadi ayat yang
betul.
3)Guru
Membetulkan ayat
murid yang salah.
Refleksi/ Penutup Kognitif 1)Guru menyoal murid Murid menjawab Strategi:
Penutup Membuat tentang perkara yang soalan secara spotan. Penyoalan
(5 minit) rumusan isi dipelajari. Keseluru-han
pelajaran kelas
2)Guru menyimpulkan
Penutupan social pelajaran.
Memberi 3)Guru memberi
pujian dan pujian dan dorongan
motivasi keopada murid supaya
berusaha membaiki
pembacaan.