Rangkuman dokumen ini memberikan informasi tentang rancangan pelajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual kelas 4 tentang membuat robot menggunakan teknik assemblaj selama 2 minggu. Rangkuman mencakup tujuan pembelajaran untuk mengenal bahasa seni visual dan teknik assemblaj dalam membuat robot, aktivitas pembelajaran seperti mendemonstrasikan teknik dan membiarkan siswa membuat robot, dan penilaian proses pembuatan robot.
1. MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN : 4
NEGERI: SELANGOR
NAMA KUMPULAN: ASSEMBLAJ (13)
1. EN. ZAIDI B. YUSAK
2. PN. RAHAMAH BT BABA
3. PN. SURMALIAH BT PAKIH
4. PN. SITI NORBAYA BT ISMAIL
3. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 60 minitKelas : 4 Cerdas
Bidang : Membuat Robot – Teknik Assemblaj Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia - Robot
3.1 PERSEPSI ESTETIK
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1
3.1.1.2
3.1.2Prinsip rekaan
3.1.3.1
3.1.2.2
3.2APLIKASI SENI
3.2.1 Media
3.2.1.1
3.2.1.2
3.2.2Teknik &Proses
3.2.2.1
3.3EKSPRESI
KREATIF
3.3.1
3.3.2
3.3.3
3.4ASPRESIASI
SENI
3.4.1
3.4.2
3.4.3
I
STANDARD
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN PdP
BAHAN BANTU
BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat assemblaj.
2. Menghasilkan robot dengan menggunakan teknik assemblaj.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
1. Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan(EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan nilai murni
PENILAIAN PdP : 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat assemblaj berdasarkan empat
Pada Akhir pengajaran
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
.Contoh: Hasil karya guru, bahan bercetak (Buku rujukan) Komputer (Internet), CD
1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual. (EK 1)
2. Guru menunjukkan cara menghasilkan robot dengan mengaplikasikan teknik assemblaj. (EK 2)
3. Murid menghasilkan robot menggunakan teknik assemblaj. (EK3) (EK4)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan. (EK5)
5. P
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 30 minitKelas : 4 Cerdas
Bidang Membuat Robot- Teknik Assemblaj Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Robot
3.1PERSEPSI ESTETIK
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1
3.1.1.2
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.2.1
3.1.2.2
3.2 APLIKASI SENI
3.2.1 Media
3.2.1.1
3.2.1.2
3.2.2 Teknik & Proses
3.2.2.1
suhgs11111111Cc
I
STANDARD
PEMBELAJAR
AN
OBJEKTIF
PEMBELAJAR
AN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN
PdP
BAHAN BANTU
BELAJAR
REFLEKSI
1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual. (EK1)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan robot dengan mengaplikasikan teknik assemblaj.(EK2)
3. Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses assemblaj..(EK2,EK3)
1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat assemblaj berdasarkan dua Standard
Kandungan.
Pada Akhir pengajaran
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan
diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
1.Kreativiti dan inovasi, keusahawanan (EK1,EK2 dan EK3)
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat assemblaj.
2. Menghasilkan robot dengan menggunakan teknik assemblaj.
Kotak, penutup tarmos, tisu. gam, getah kaki kerusi, penutup botol ubat,butang baju melayu, kakifrem,
7. Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Masa: 30 minitKelas : 4 Cerdas
Bidang Membuat robot-Teknik Assemblaj Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Robot
3.3 EKSPRESI
KREATIF
3.3.1
3.3.2
3.3.3
3.4 APRESIASI SENI
3.4.1
3.4.2
3.4.3
I
STANDARD
PEMBELAJAR
AN
OBJEKTIF
PEMBELAJAR
AN
AKTIVITI PdP
EMK
PENILAIAN
PdP
BAHAN BANTU
BELAJAR
REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran murid dapat,
1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat assemblaj
2. Menghasilkan robot dengan menggunakan teknik assemblaj.
3. Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
1. Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas.(EK1)
2. Murid memulakan aktiviti proses penghasilan robot.(EK2)
3. Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan. (EK5)
1.Kreativiti dan inovasi, keusahawanan (EK1,EK2 dan EK5) TMK dan nilai murni.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat assemblaj berdasrkan empat standard
kandungan
Pada Akhir pengajaran
40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan
diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
Tisu, penutup tarmos, gam, super glu, butang baju melayu, kaki frem.