SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  23
11
Unitat didàctica:Unitat didàctica:
Paraules dolcesParaules dolces
Una història per ser contadaUna història per ser contada..
22
Justificació de la unitatJustificació de la unitat
didàcticadidàctica
• Historieta adequada per el treball de la partHistorieta adequada per el treball de la part
socioemocional (empatia, emocions…)socioemocional (empatia, emocions…)
• Dirigida a uns 20 -25 alumnesDirigida a uns 20 -25 alumnes
• Destinada a nens de 5 anys aprox. (segonDestinada a nens de 5 anys aprox. (segon
cicle d’educació infantil).cicle d’educació infantil).
33
MetodologiaMetodologia
• Es pretèn enfocar l’activitat amb unaEs pretèn enfocar l’activitat amb una
metodologia constructivista; pretenemmetodologia constructivista; pretenem ::
– Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge.Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge.
– Que la diversió i l’educació vagin agafades deQue la diversió i l’educació vagin agafades de
la màla mà
– Desenvolupar al màxim de les sevesDesenvolupar al màxim de les seves
capacitats.capacitats.
– Aprenentatge significatiu relacionant els nousAprenentatge significatiu relacionant els nous
aprenentatges amb experiències pròpies peraprenentatges amb experiències pròpies per
dotar-lo de significativitat.dotar-lo de significativitat.
44
ObjectiusObjectius
• Empatitzar amb la gent del voltantEmpatitzar amb la gent del voltant
• Actitud favorable cap a l’aprenentatge.Actitud favorable cap a l’aprenentatge.
• Escoltar i respectar els torns de paraula.Escoltar i respectar els torns de paraula.
• Representar els estats d’ànim.Representar els estats d’ànim.
55
ContingutsContinguts
• Presentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de lesPresentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de les
emocions.emocions.
• EmpatiaEmpatia
• Valentia per expressar-seValentia per expressar-se
• Escolta dels companysEscolta dels companys
• Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions.Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions.
• Nombre dels sentiments.Nombre dels sentiments.
66
Desenvolupament deDesenvolupament de
l’activitatl’activitat
• LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS:LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS:
- Sessió 1:- Sessió 1:
• Passar llista.Passar llista.
• Fer-los preguntar com es senten en aquellFer-los preguntar com es senten en aquell
moment i explicar-los que això són sentimentsmoment i explicar-los que això són sentiments
• Farem que tots s’expressin, per a conèixer elsFarem que tots s’expressin, per a conèixer els
seus coneixements previs ibasar el nostreseus coneixements previs ibasar el nostre
ensenyament a partir d’aquests.ensenyament a partir d’aquests.
• EL CONTA CONTES:Anirem a la salaEL CONTA CONTES:Anirem a la sala
d’audiovisuals i amb el recolzament d’un powerd’audiovisuals i amb el recolzament d’un power
point del llibre “Paraules dolces”, narrarem lapoint del llibre “Paraules dolces”, narrarem la
història.història.
77
DescansDescans
• EsmorzarEsmorzar
• Gaudir de l’esplaiGaudir de l’esplai
• Rentar-se les mansRentar-se les mans
• Relaxar-se una petita estonaRelaxar-se una petita estona
88
Continuació de la primera sessió…Continuació de la primera sessió…
• Assemblea de les paraules dolcesAssemblea de les paraules dolces ::
-- Nens asseguts en forma de cercle a la catifaNens asseguts en forma de cercle a la catifa..
- Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta,Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta,
així successivament.així successivament.
• Emocions de plastelinaEmocions de plastelina
- Realitzaran fRealitzaran figures amb plastilina que representin simbòlicament elsigures amb plastilina que representin simbòlicament els
estats d’anim.estats d’anim.
Les figures i els estats d’ànim seràn elsLes figures i els estats d’ànim seràn els
següents:següents:
99
Un cor vermellUn cor vermell
• AquestAquest
representarà:representarà:
– L’amorL’amor
– L’amistadL’amistad
– L’empatiaL’empatia
1010
Una estel grocUna estel groc
• AquestAquest
representarà:representarà:
– Intel·ligènciaIntel·ligència
– AprovacióAprovació
– FelicitatFelicitat
1111
Una llàgrima blavaUna llàgrima blava
• AquestAquest
representarà:representarà:
- TristesaTristesa
- ArrepentimentArrepentiment
- DecepcióDecepció
1212
Un llamp negreUn llamp negre
• AquestAquest
representarà:representarà:
– EnuigEnuig
– IraIra
– RàbiaRàbia
1313
Cada nen haurà de realitzar unaCada nen haurà de realitzar una
figura de cada tipu d’emociófigura de cada tipu d’emoció
1414
Segona sessióSegona sessió
• Iniciariem aquesta sessió fent-los memòria deIniciariem aquesta sessió fent-los memòria de
l’anterior.l’anterior.
• Començariem la part més pràctica:Començariem la part més pràctica: els racons.els racons.
Trobarem 3 tipus distints de racons, en els qualsTrobarem 3 tipus distints de racons, en els quals
els nens hauràn de fer sentir als altres companysels nens hauràn de fer sentir als altres companys
l’emoció que sigui – això dependrà del racó en quel’emoció que sigui – això dependrà del racó en que
es trobin- :es trobin- :
1.1. Racó de la felicitatRacó de la felicitat
2.2. Racó de la tristesaRacó de la tristesa
3.3. Racó de l’enuigRacó de l’enuig
-
1515
Quan tots els nens hagin representat iQuan tots els nens hagin representat i
haver-les fet sentir als seushaver-les fet sentir als seus
companys…..companys…..
• S’asseuran al seu lloc corresponent (a laS’asseuran al seu lloc corresponent (a la
taula) i realitzaran una activitat que hemtaula) i realitzaran una activitat que hem
anomenada “anomenada “taller d’associació “.taller d’associació “.
• Esta basada en la relació entre unaEsta basada en la relació entre una
emoció (el símbol que representaemoció (el símbol que representa
aquesta) i una melodia clàssica que laaquesta) i una melodia clàssica que la
representi.representi.
1616
Tasca d’associacióTasca d’associació
• Els proporcionarem unEls proporcionarem un
full en el qual hi haurà 3full en el qual hi haurà 3
dibuixos amb 3 estatsdibuixos amb 3 estats
d’ànim.d’ànim.
• Simultàniament, posaremSimultàniament, posarem
les tres peces de músicales tres peces de música
clàssica i els infantsclàssica i els infants
hauràn dehauràn de relacionarlarelacionarla
peça musical amb l’estatpeça musical amb l’estat
d’ànim.d’ànim.
1717
Els 3 estats d’ànimEls 3 estats d’ànim
1818
Les peces de música amb les qualsLes peces de música amb les quals
s’han de relacionars’han de relacionar
– Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi
– Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni
– Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera part)(primera part)
BethoovenBethooven
1919
MaterialsMaterials
• Power point.Power point.
• Emoticons.Emoticons.
• Plastilina.Plastilina.
• (Motllos opcionals).(Motllos opcionals).
• Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions.Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions.
• Música clàssica,per associar a:Música clàssica,per associar a:
– Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi
– Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni
– Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera parte)(primera parte) BethovenBethoven
2020
EspaiEspai
• L’espai anirà variant segons les activitatsL’espai anirà variant segons les activitats
que es portin a terme:que es portin a terme:
- Sala d’audiovisuals (pel pp)- Sala d’audiovisuals (pel pp)
- Aula pròpia (per realitzar els racons i- Aula pròpia (per realitzar els racons i
activitats diverses)activitats diverses)
2121
TempsTemps
• Aquesta unitat did’actica es realitzarà enAquesta unitat did’actica es realitzarà en
dos sessions de tot un matí.dos sessions de tot un matí.
• Sempre es Tindran en compte les paradesSempre es Tindran en compte les parades
per esmorzar, jugar al esbarjo…per esmorzar, jugar al esbarjo…
*sempre es tractarà d’adaptar-se a les necessitats i estats d’ànim dels nens.
2222
AvaluacióAvaluació
• Per l’avaluació emprarem l’observacióPer l’avaluació emprarem l’observació
sistemàtica i organitzada com a eina principal.sistemàtica i organitzada com a eina principal.
• Aquesta ens permetrà apreciar:Aquesta ens permetrà apreciar:
– Si l’infant ha assimilat els conceptes.Si l’infant ha assimilat els conceptes.
– Si sap relacionar-losSi sap relacionar-los
– Si sap aplicar-los (a les accions).Si sap aplicar-los (a les accions).
– Si es relaciona correctamentb amb els seusSi es relaciona correctamentb amb els seus
companys.companys.
2323
ConclusióConclusió
• Esperem que els nens aprenguin moltEsperem que els nens aprenguin molt
passan-ho molt bé, ja que opinempassan-ho molt bé, ja que opinem
que aquesta és la clau perquè esque aquesta és la clau perquè es
dóni un tipus d’aprenentatge sòlid idóni un tipus d’aprenentatge sòlid i
significatiu, adquirint des de bensignificatiu, adquirint des de ben
petits, l’entusiasme per aprendre.petits, l’entusiasme per aprendre.

Contenu connexe

Tendances

Experimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocionsExperimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocionsEDUFADES
 
Diaris pel blog definitiu gener 2019
Diaris pel blog definitiu gener 2019Diaris pel blog definitiu gener 2019
Diaris pel blog definitiu gener 2019a8061142
 
Diaris blog
Diaris blogDiaris blog
Diaris bloga8061142
 
Diaris pel blog definitiu
Diaris pel blog definitiuDiaris pel blog definitiu
Diaris pel blog definitiua8061142
 
Desenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriu
Desenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriuDesenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriu
Desenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriuMarta Morera Sauret
 
Power període d'adaptació (treball final) educació socioemocional ana, estef...
Power període d'adaptació (treball final)  educació socioemocional ana, estef...Power període d'adaptació (treball final)  educació socioemocional ana, estef...
Power període d'adaptació (treball final) educació socioemocional ana, estef...colorines1
 
Taller intervencio amb famílies
Taller intervencio amb famíliesTaller intervencio amb famílies
Taller intervencio amb famíliesMargalida Gili Alou
 
projecte petits lectors
projecte petits lectorsprojecte petits lectors
projecte petits lectorspetitslectors
 
Presentació diapositives v32 almudena
Presentació diapositives v32 almudenaPresentació diapositives v32 almudena
Presentació diapositives v32 almudenaJoan Davia
 
Activitatsemocions
ActivitatsemocionsActivitatsemocions
Activitatsemocionsgenispascual
 
Lletres Colors Present Pòwer
Lletres Colors Present PòwerLletres Colors Present Pòwer
Lletres Colors Present PòwerAlpha-Diallo
 
Reunió famílies
Reunió famíliesReunió famílies
Reunió famíliesnuriatal
 

Tendances (19)

REUNIÓ P3
REUNIÓ P3REUNIÓ P3
REUNIÓ P3
 
Parla amb mi
Parla amb miParla amb mi
Parla amb mi
 
Experimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocionsExperimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocions
 
Activitats
ActivitatsActivitats
Activitats
 
Activitats
ActivitatsActivitats
Activitats
 
Diaris pel blog definitiu gener 2019
Diaris pel blog definitiu gener 2019Diaris pel blog definitiu gener 2019
Diaris pel blog definitiu gener 2019
 
Diaris blog
Diaris blogDiaris blog
Diaris blog
 
Diaris pel blog definitiu
Diaris pel blog definitiuDiaris pel blog definitiu
Diaris pel blog definitiu
 
Desenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriu
Desenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriuDesenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriu
Desenvolupament motor del nen i desenvolupament psicomotriu
 
Power període d'adaptació (treball final) educació socioemocional ana, estef...
Power període d'adaptació (treball final)  educació socioemocional ana, estef...Power període d'adaptació (treball final)  educació socioemocional ana, estef...
Power període d'adaptació (treball final) educació socioemocional ana, estef...
 
Transformem tot jugant
Transformem tot jugantTransformem tot jugant
Transformem tot jugant
 
Taller intervencio amb famílies
Taller intervencio amb famíliesTaller intervencio amb famílies
Taller intervencio amb famílies
 
LLAR D'INFANTS P2
LLAR D'INFANTS P2LLAR D'INFANTS P2
LLAR D'INFANTS P2
 
projecte petits lectors
projecte petits lectorsprojecte petits lectors
projecte petits lectors
 
Presentació diapositives v32 almudena
Presentació diapositives v32 almudenaPresentació diapositives v32 almudena
Presentació diapositives v32 almudena
 
Activitatsemocions
ActivitatsemocionsActivitatsemocions
Activitatsemocions
 
Lletres Colors Present Pòwer
Lletres Colors Present PòwerLletres Colors Present Pòwer
Lletres Colors Present Pòwer
 
Reunió Pares Llar d'Infants
Reunió Pares Llar d'InfantsReunió Pares Llar d'Infants
Reunió Pares Llar d'Infants
 
Reunió famílies
Reunió famíliesReunió famílies
Reunió famílies
 

En vedette

Paraules Dolces
Paraules DolcesParaules Dolces
Paraules DolcesElodie G.
 
Ppt multilingüe copia
Ppt multilingüe   copiaPpt multilingüe   copia
Ppt multilingüe copiasoniacardona91
 
Any 1 plaer en el aula ppt lengua copia
Any 1 plaer en el aula ppt lengua   copiaAny 1 plaer en el aula ppt lengua   copia
Any 1 plaer en el aula ppt lengua copiasoniacardona91
 
Etapa Infantil Sent I Crea Projectes
Etapa Infantil  Sent I Crea ProjectesEtapa Infantil  Sent I Crea Projectes
Etapa Infantil Sent I Crea Projecteshome
 
El cargol i l'herba de poniol
El cargol i l'herba de poniolEl cargol i l'herba de poniol
El cargol i l'herba de poniolElodie G.
 
Tècnica d'autocontrol
Tècnica d'autocontrolTècnica d'autocontrol
Tècnica d'autocontrolannaval
 
Conte. El que més m'agrada
Conte. El que més m'agradaConte. El que més m'agrada
Conte. El que més m'agradaandreacab93
 
Las emociones tienen color
Las emociones tienen colorLas emociones tienen color
Las emociones tienen colorkamay
 
Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"
Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"
Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"Per San
 
Activitats de tutoria per a mestres pdf
Activitats de tutoria per a  mestres pdfActivitats de tutoria per a  mestres pdf
Activitats de tutoria per a mestres pdfceippuigdenvalls
 
Cine, cine, cine….3º infantil
Cine, cine, cine….3º infantilCine, cine, cine….3º infantil
Cine, cine, cine….3º infantilMaite
 
Proyecto educación emocional definitivo
Proyecto educación emocional definitivoProyecto educación emocional definitivo
Proyecto educación emocional definitivoSuperPT
 
Les paraules dolces
Les paraules dolcesLes paraules dolces
Les paraules dolcessmarcos3
 
PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine
PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine
PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine lurdesaranda
 

En vedette (19)

Paraules Dolces
Paraules DolcesParaules Dolces
Paraules Dolces
 
Les paraules dolces
Les paraules dolcesLes paraules dolces
Les paraules dolces
 
El punt
El puntEl punt
El punt
 
Ppt multilingüe copia
Ppt multilingüe   copiaPpt multilingüe   copia
Ppt multilingüe copia
 
Any 1 plaer en el aula ppt lengua copia
Any 1 plaer en el aula ppt lengua   copiaAny 1 plaer en el aula ppt lengua   copia
Any 1 plaer en el aula ppt lengua copia
 
Etapa Infantil Sent I Crea Projectes
Etapa Infantil  Sent I Crea ProjectesEtapa Infantil  Sent I Crea Projectes
Etapa Infantil Sent I Crea Projectes
 
El petit koala es queda sol
El petit koala es queda solEl petit koala es queda sol
El petit koala es queda sol
 
El cargol i l'herba de poniol
El cargol i l'herba de poniolEl cargol i l'herba de poniol
El cargol i l'herba de poniol
 
Cine
CineCine
Cine
 
Tècnica d'autocontrol
Tècnica d'autocontrolTècnica d'autocontrol
Tècnica d'autocontrol
 
Conte. El que més m'agrada
Conte. El que més m'agradaConte. El que més m'agrada
Conte. El que més m'agrada
 
Las emociones tienen color
Las emociones tienen colorLas emociones tienen color
Las emociones tienen color
 
Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"
Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"
Situación de aprendizaje: "Juguemos al cine"
 
Projecte cinema
Projecte cinemaProjecte cinema
Projecte cinema
 
Activitats de tutoria per a mestres pdf
Activitats de tutoria per a  mestres pdfActivitats de tutoria per a  mestres pdf
Activitats de tutoria per a mestres pdf
 
Cine, cine, cine….3º infantil
Cine, cine, cine….3º infantilCine, cine, cine….3º infantil
Cine, cine, cine….3º infantil
 
Proyecto educación emocional definitivo
Proyecto educación emocional definitivoProyecto educación emocional definitivo
Proyecto educación emocional definitivo
 
Les paraules dolces
Les paraules dolcesLes paraules dolces
Les paraules dolces
 
PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine
PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine
PROYECTO SEGUNDO TRIMESTRE: El cine
 

Similaire à Paraules dolces 22000 copia

Activitats d'educació emocional
Activitats d'educació emocionalActivitats d'educació emocional
Activitats d'educació emocionallesformigues
 
Programes estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalef
Programes estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalefProgrames estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalef
Programes estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalefclaramargalef
 
Presentació v18 irene
Presentació v18 irenePresentació v18 irene
Presentació v18 irenelesformigues
 
Presentació definitiu
Presentació definitiuPresentació definitiu
Presentació definitiulesformigues
 
Lletres colors present pòwer....
Lletres colors present pòwer....Lletres colors present pòwer....
Lletres colors present pòwer....LletresdeColors
 
Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13marblocs
 
Activitat El conte magic
Activitat El conte magicActivitat El conte magic
Activitat El conte magicannamlopez
 
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantilSintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantilelenart28
 
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06angel vilaplana
 
AMBIENTS.pdf
AMBIENTS.pdfAMBIENTS.pdf
AMBIENTS.pdfHOME
 

Similaire à Paraules dolces 22000 copia (20)

Power ton pare no te nas
Power ton pare no te nasPower ton pare no te nas
Power ton pare no te nas
 
Jocs
JocsJocs
Jocs
 
Activitats d'educació emocional
Activitats d'educació emocionalActivitats d'educació emocional
Activitats d'educació emocional
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
Fort Fluix
Fort FluixFort Fluix
Fort Fluix
 
Programes estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalef
Programes estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalefProgrames estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalef
Programes estimulació auditiva. esther garreta, maria lópez i clara margalef
 
El llenguatge corporal i gestual
El llenguatge corporal i gestualEl llenguatge corporal i gestual
El llenguatge corporal i gestual
 
Presentació v18 irene
Presentació v18 irenePresentació v18 irene
Presentació v18 irene
 
Presentació definitiu
Presentació definitiuPresentació definitiu
Presentació definitiu
 
Lletres colors present pòwer....
Lletres colors present pòwer....Lletres colors present pòwer....
Lletres colors present pòwer....
 
Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13Reunió pares p4 2012 13
Reunió pares p4 2012 13
 
Activitat El conte magic
Activitat El conte magicActivitat El conte magic
Activitat El conte magic
 
Alternativa 14 15
Alternativa 14 15Alternativa 14 15
Alternativa 14 15
 
L’audició musical
L’audició musicalL’audició musical
L’audició musical
 
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantilSintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
Sintonia, de Juan Genovés- Seqüència didàctica infantil
 
Reunió d’inici de curs P5
Reunió d’inici de curs P5Reunió d’inici de curs P5
Reunió d’inici de curs P5
 
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
Presentación unidad didáctica la familia 3 años 06
 
AMBIENTS.pdf
AMBIENTS.pdfAMBIENTS.pdf
AMBIENTS.pdf
 

Plus de soniacardona91

Ppt fitxes tobaruela&cardona
Ppt fitxes tobaruela&cardonaPpt fitxes tobaruela&cardona
Ppt fitxes tobaruela&cardonasoniacardona91
 
Eina de comunicacio amb les famílies familia escola
Eina de comunicacio amb les famílies familia escolaEina de comunicacio amb les famílies familia escola
Eina de comunicacio amb les famílies familia escolasoniacardona91
 
Powerpoint juguem descobrint estrategies
Powerpoint juguem descobrint estrategiesPowerpoint juguem descobrint estrategies
Powerpoint juguem descobrint estrategiessoniacardona91
 
Educ en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes copia
Educ en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes   copiaEduc en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes   copia
Educ en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes copiasoniacardona91
 
Ppt unidad didactica de poesia en llengua catalana
Ppt unidad didactica de poesia en llengua catalanaPpt unidad didactica de poesia en llengua catalana
Ppt unidad didactica de poesia en llengua catalanasoniacardona91
 
Pechacucha 22025 recursmultimedia
Pechacucha 22025 recursmultimediaPechacucha 22025 recursmultimedia
Pechacucha 22025 recursmultimediasoniacardona91
 
Dinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classe
Dinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classeDinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classe
Dinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classesoniacardona91
 
Rerlexió sobre els ratios de l’estat espanyol
Rerlexió sobre els ratios de l’estat espanyolRerlexió sobre els ratios de l’estat espanyol
Rerlexió sobre els ratios de l’estat espanyolsoniacardona91
 

Plus de soniacardona91 (12)

Ppt fitxes tobaruela&cardona
Ppt fitxes tobaruela&cardonaPpt fitxes tobaruela&cardona
Ppt fitxes tobaruela&cardona
 
Eina de comunicacio amb les famílies familia escola
Eina de comunicacio amb les famílies familia escolaEina de comunicacio amb les famílies familia escola
Eina de comunicacio amb les famílies familia escola
 
Powerpoint juguem descobrint estrategies
Powerpoint juguem descobrint estrategiesPowerpoint juguem descobrint estrategies
Powerpoint juguem descobrint estrategies
 
Conte Paraules dolces
Conte Paraules dolcesConte Paraules dolces
Conte Paraules dolces
 
Ratis infants copia
Ratis infants   copiaRatis infants   copia
Ratis infants copia
 
Educ en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes copia
Educ en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes   copiaEduc en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes   copia
Educ en el sege xxi constructivisme en el segle xxi i reptes copia
 
Ppt unidad didactica de poesia en llengua catalana
Ppt unidad didactica de poesia en llengua catalanaPpt unidad didactica de poesia en llengua catalana
Ppt unidad didactica de poesia en llengua catalana
 
Sessio cançons
Sessio cançons Sessio cançons
Sessio cançons
 
Pechacucha 22025 recursmultimedia
Pechacucha 22025 recursmultimediaPechacucha 22025 recursmultimedia
Pechacucha 22025 recursmultimedia
 
Pechacucha ppt
Pechacucha pptPechacucha ppt
Pechacucha ppt
 
Dinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classe
Dinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classeDinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classe
Dinàmica Vídeo Altes Capacitats amb classe
 
Rerlexió sobre els ratios de l’estat espanyol
Rerlexió sobre els ratios de l’estat espanyolRerlexió sobre els ratios de l’estat espanyol
Rerlexió sobre els ratios de l’estat espanyol
 

Paraules dolces 22000 copia

  • 1. 11 Unitat didàctica:Unitat didàctica: Paraules dolcesParaules dolces Una història per ser contadaUna història per ser contada..
  • 2. 22 Justificació de la unitatJustificació de la unitat didàcticadidàctica • Historieta adequada per el treball de la partHistorieta adequada per el treball de la part socioemocional (empatia, emocions…)socioemocional (empatia, emocions…) • Dirigida a uns 20 -25 alumnesDirigida a uns 20 -25 alumnes • Destinada a nens de 5 anys aprox. (segonDestinada a nens de 5 anys aprox. (segon cicle d’educació infantil).cicle d’educació infantil).
  • 3. 33 MetodologiaMetodologia • Es pretèn enfocar l’activitat amb unaEs pretèn enfocar l’activitat amb una metodologia constructivista; pretenemmetodologia constructivista; pretenem :: – Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge.Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge. – Que la diversió i l’educació vagin agafades deQue la diversió i l’educació vagin agafades de la màla mà – Desenvolupar al màxim de les sevesDesenvolupar al màxim de les seves capacitats.capacitats. – Aprenentatge significatiu relacionant els nousAprenentatge significatiu relacionant els nous aprenentatges amb experiències pròpies peraprenentatges amb experiències pròpies per dotar-lo de significativitat.dotar-lo de significativitat.
  • 4. 44 ObjectiusObjectius • Empatitzar amb la gent del voltantEmpatitzar amb la gent del voltant • Actitud favorable cap a l’aprenentatge.Actitud favorable cap a l’aprenentatge. • Escoltar i respectar els torns de paraula.Escoltar i respectar els torns de paraula. • Representar els estats d’ànim.Representar els estats d’ànim.
  • 5. 55 ContingutsContinguts • Presentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de lesPresentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de les emocions.emocions. • EmpatiaEmpatia • Valentia per expressar-seValentia per expressar-se • Escolta dels companysEscolta dels companys • Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions.Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions. • Nombre dels sentiments.Nombre dels sentiments.
  • 6. 66 Desenvolupament deDesenvolupament de l’activitatl’activitat • LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS:LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS: - Sessió 1:- Sessió 1: • Passar llista.Passar llista. • Fer-los preguntar com es senten en aquellFer-los preguntar com es senten en aquell moment i explicar-los que això són sentimentsmoment i explicar-los que això són sentiments • Farem que tots s’expressin, per a conèixer elsFarem que tots s’expressin, per a conèixer els seus coneixements previs ibasar el nostreseus coneixements previs ibasar el nostre ensenyament a partir d’aquests.ensenyament a partir d’aquests. • EL CONTA CONTES:Anirem a la salaEL CONTA CONTES:Anirem a la sala d’audiovisuals i amb el recolzament d’un powerd’audiovisuals i amb el recolzament d’un power point del llibre “Paraules dolces”, narrarem lapoint del llibre “Paraules dolces”, narrarem la història.història.
  • 7. 77 DescansDescans • EsmorzarEsmorzar • Gaudir de l’esplaiGaudir de l’esplai • Rentar-se les mansRentar-se les mans • Relaxar-se una petita estonaRelaxar-se una petita estona
  • 8. 88 Continuació de la primera sessió…Continuació de la primera sessió… • Assemblea de les paraules dolcesAssemblea de les paraules dolces :: -- Nens asseguts en forma de cercle a la catifaNens asseguts en forma de cercle a la catifa.. - Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta,Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta, així successivament.així successivament. • Emocions de plastelinaEmocions de plastelina - Realitzaran fRealitzaran figures amb plastilina que representin simbòlicament elsigures amb plastilina que representin simbòlicament els estats d’anim.estats d’anim. Les figures i els estats d’ànim seràn elsLes figures i els estats d’ànim seràn els següents:següents:
  • 9. 99 Un cor vermellUn cor vermell • AquestAquest representarà:representarà: – L’amorL’amor – L’amistadL’amistad – L’empatiaL’empatia
  • 10. 1010 Una estel grocUna estel groc • AquestAquest representarà:representarà: – Intel·ligènciaIntel·ligència – AprovacióAprovació – FelicitatFelicitat
  • 11. 1111 Una llàgrima blavaUna llàgrima blava • AquestAquest representarà:representarà: - TristesaTristesa - ArrepentimentArrepentiment - DecepcióDecepció
  • 12. 1212 Un llamp negreUn llamp negre • AquestAquest representarà:representarà: – EnuigEnuig – IraIra – RàbiaRàbia
  • 13. 1313 Cada nen haurà de realitzar unaCada nen haurà de realitzar una figura de cada tipu d’emociófigura de cada tipu d’emoció
  • 14. 1414 Segona sessióSegona sessió • Iniciariem aquesta sessió fent-los memòria deIniciariem aquesta sessió fent-los memòria de l’anterior.l’anterior. • Començariem la part més pràctica:Començariem la part més pràctica: els racons.els racons. Trobarem 3 tipus distints de racons, en els qualsTrobarem 3 tipus distints de racons, en els quals els nens hauràn de fer sentir als altres companysels nens hauràn de fer sentir als altres companys l’emoció que sigui – això dependrà del racó en quel’emoció que sigui – això dependrà del racó en que es trobin- :es trobin- : 1.1. Racó de la felicitatRacó de la felicitat 2.2. Racó de la tristesaRacó de la tristesa 3.3. Racó de l’enuigRacó de l’enuig -
  • 15. 1515 Quan tots els nens hagin representat iQuan tots els nens hagin representat i haver-les fet sentir als seushaver-les fet sentir als seus companys…..companys….. • S’asseuran al seu lloc corresponent (a laS’asseuran al seu lloc corresponent (a la taula) i realitzaran una activitat que hemtaula) i realitzaran una activitat que hem anomenada “anomenada “taller d’associació “.taller d’associació “. • Esta basada en la relació entre unaEsta basada en la relació entre una emoció (el símbol que representaemoció (el símbol que representa aquesta) i una melodia clàssica que laaquesta) i una melodia clàssica que la representi.representi.
  • 16. 1616 Tasca d’associacióTasca d’associació • Els proporcionarem unEls proporcionarem un full en el qual hi haurà 3full en el qual hi haurà 3 dibuixos amb 3 estatsdibuixos amb 3 estats d’ànim.d’ànim. • Simultàniament, posaremSimultàniament, posarem les tres peces de músicales tres peces de música clàssica i els infantsclàssica i els infants hauràn dehauràn de relacionarlarelacionarla peça musical amb l’estatpeça musical amb l’estat d’ànim.d’ànim.
  • 17. 1717 Els 3 estats d’ànimEls 3 estats d’ànim
  • 18. 1818 Les peces de música amb les qualsLes peces de música amb les quals s’han de relacionars’han de relacionar – Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi – Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni – Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera part)(primera part) BethoovenBethooven
  • 19. 1919 MaterialsMaterials • Power point.Power point. • Emoticons.Emoticons. • Plastilina.Plastilina. • (Motllos opcionals).(Motllos opcionals). • Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions.Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions. • Música clàssica,per associar a:Música clàssica,per associar a: – Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi – Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni – Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera parte)(primera parte) BethovenBethoven
  • 20. 2020 EspaiEspai • L’espai anirà variant segons les activitatsL’espai anirà variant segons les activitats que es portin a terme:que es portin a terme: - Sala d’audiovisuals (pel pp)- Sala d’audiovisuals (pel pp) - Aula pròpia (per realitzar els racons i- Aula pròpia (per realitzar els racons i activitats diverses)activitats diverses)
  • 21. 2121 TempsTemps • Aquesta unitat did’actica es realitzarà enAquesta unitat did’actica es realitzarà en dos sessions de tot un matí.dos sessions de tot un matí. • Sempre es Tindran en compte les paradesSempre es Tindran en compte les parades per esmorzar, jugar al esbarjo…per esmorzar, jugar al esbarjo… *sempre es tractarà d’adaptar-se a les necessitats i estats d’ànim dels nens.
  • 22. 2222 AvaluacióAvaluació • Per l’avaluació emprarem l’observacióPer l’avaluació emprarem l’observació sistemàtica i organitzada com a eina principal.sistemàtica i organitzada com a eina principal. • Aquesta ens permetrà apreciar:Aquesta ens permetrà apreciar: – Si l’infant ha assimilat els conceptes.Si l’infant ha assimilat els conceptes. – Si sap relacionar-losSi sap relacionar-los – Si sap aplicar-los (a les accions).Si sap aplicar-los (a les accions). – Si es relaciona correctamentb amb els seusSi es relaciona correctamentb amb els seus companys.companys.
  • 23. 2323 ConclusióConclusió • Esperem que els nens aprenguin moltEsperem que els nens aprenguin molt passan-ho molt bé, ja que opinempassan-ho molt bé, ja que opinem que aquesta és la clau perquè esque aquesta és la clau perquè es dóni un tipus d’aprenentatge sòlid idóni un tipus d’aprenentatge sòlid i significatiu, adquirint des de bensignificatiu, adquirint des de ben petits, l’entusiasme per aprendre.petits, l’entusiasme per aprendre.