Rangkuman singkat RPH Bahasa Melayu Tahun 3 ini adalah mengenai pelajaran tentang seni tradisional kita dengan fokus membaca teks prosa dan puisi serta mengenal pasti nilai dan pengajaran dalam lagu tradisional. Murid diajar tentang makna perkataan berwarna dan menjawab soalan berdasarkan bahan dengan menggunakan video, lagu dan kerja berkumpulan.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA MELAYU
TAHUN 3 CERIA
SEKOLAH KEBANGSAAN SEBERANG JAYA
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TARIKH : 1 November 2012
HARI : Khamis
MASA : 8.40 pagi hingga 9.40 pagi
KELAS : 3 Ceria
TEMA : Keseniaan dan Kebudayaan
TAJUK : Seni Tradisional Kita
BILANGAN MURID : 30 Orang
OBJEKTIF PELAJARAN : Pada akhir pelajaran ini murid-murid dapat :
1) Membaca dan memahami isi kandungan teks yang diberikan.
2) Menyatakan makna perkataan berwarna dengan betul .
3) Menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan dengan betul.
4) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan rangsangan.
HASIL PEMBELAJARAN :
1) Menjawab tiga soalan kefahaman.
2) Memberikan enam makna perkataan yang dicetak berwarna.
3) Mengelas dan menyenaraikan maklumat berdasarkan tajuk.
4) Memberikan tiga nilai dan pengajaran yang terdapat dalam lirik lagu.
FOKUS UTAMA :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
(i) Membaca lancar bahan bukan sastera dengan sebutan yang betul.
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
2. Aras 3
(i) Mengumpul maklumat yang sesuai daripada pelbagai sumber untuk
mengukuhkan fakta.
FOKUS SAMPINGAN :
6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat untuk
bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
Aras 1
(i) Mencari makna perkataan dan meneliti ejaan.
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai
Aras 3
(i) Mengenal pasti dan menyusun isi penting berdasarkan bahan.
KEMAHIRAN BAHASA : Bertutur, membaca dan menulis.
SISTEM BAHASA : Kata nama, sinonim
ILMU : Pend. Muzik, Pend. Sivik & Kewarganegaraan
NILAI : Menghargai, Menghormati, Bangga
KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH / KBT
KEMAHIRAN BERFIKIR : Menjana idea , Menerangkan sebab
KEMAHIRAN BELAJAR : Mengumpul dan memproses maklumat
KECERDASAN PELBAGAI : Kontekstual, Verbal- linguistik
ALAT BANTU MENGAJAR : i) Video Tarian Canggung
ii) Slide Power Point
iii) Alat Muzik
iv) Lembaran kerja
3. PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1. Murid–murid pernah mendengar beberapa jenis alat muzik.
2. Murid pernah membaca pelbagai jenis teks prosa dan puisi dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
Sumber:
i). Contoh alat muzik seperti kompang .
ii). Buku Teks Bahagian 2: muka surat 32-33
iii). Buku aktiviti: Jild 2, muka surat 30
4. AKTIVITI PENGAJARAN DAN
LANGKAH CATATAN
PEMBELAJARAN
Set Induksi Guru meminta murid mendengar muzik dan
KBT –
( 5 minit ) lagu ‘Ala Canggung’.
P.Muzik
Muzik ( tarian Murid mendengar dengan teliti lagu yang
Canggung ) diperdengarkan. Sumber:
Sumber P&P: Guru dan murid menyanyikan lagu bersama- Video
Power Point sama.
Murid cuba menyatakan kategori muzik yang
diperdengarkan.
Perkembangan Aktiviti 1 Ilmu: P. Muzik
Murid membaca petikan tentang tajuk dengan
Langkah 1 BCB –
senyap.
(5 minit) mendengar
Murid dipilih secara rawak untuk membaca dengan teliti
petikan dan murid lain mendengar dengan
teliti. KP:
interpersonal
10 minit Murid membaca perkataan dan ayat secara
mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang Sumber: Buku
betul. teks Tahun 3
jilid 2.
5. Langkah 2 Aktiviti 2
BCB: Bacaan
(10 minit)
Guru meminta murid menyebut perkataan dengan nada
yang dicetak berwarna. dan intonasi
Sistem ejaan :
Guru mengemukakan soalan lisan tentang yang betul
asal
perkataan berwarna.
Teknik :
berasal Murid memberikan makna perkataan yang
Bersoal jawab
dicetak berwarna yang terdapat dalam petikan.
asas
Guru memberikan makna perkataan yang KP:
diasaskan betul. Interpersonal
jenaka Nilai: berdikari
Sumber P&P:
Petikan
Aktiviti 3 Ilmu: PSK
Langkah 3
(10 minit) Guru meminta murid menjawab soalan KB: Menjana
kefahaman berdasarkan petikan. idea
Ayat Tunggal,
Sumber P&P:
Ayat Majmuk Aktiviti 4
Murid mengelas dan menyenaraikan maklumat -Power point
yang ditunjukkan mengikut kategori. latihan
Murid melakukan latihan secara interaktif. interaktif
6. Langkah 4 Aktiviti 5 KBCB:
Bacaan
( 15 minit ) Murid membaca lirik lagu ‘Ala Canggung”
lancar,
dan menyatakan nilai yang terdapat dalam
Isi – Nilai dan Menganalisis,
lagu.
pengajaran Mencatat
Aktiviti 6 KP:
Interpersonal
Aktiviti berkumpulan.
Alatan:
Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
Pen marker,
Kumpulan 1
kertas
Kumpulan 2
mahjong
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
Pembentangan hasil kerja kumpulan
Penutup Rumusan isi
Guru membuat rumusan tentang tajuk yang
(5 minit) pelajaran
telah dipelajari.
Menyanyi bersama lagu Tarian Canggung
Penerapan
yang dimuat turun melalui you tube.
nilai-nilai
murni.
Video Tarian
Canggung.