1. Торговицька ЗШ І –ІІІ ступенів
ім.Є.Ф. Маланюка
Урок в 2 класі на тему:
«Тигр – моя улюблена тварина.»
Підготувала
вчитель англійської мови
Екало Н.М.
2. Тема: Природа. Навколишнє середовище
Підтема: Тигр – моя улюблена тварина
Мета:
Практична: Організувати аудіювання тексту «My Favourite animal is a tiger» в
пред’явленні вчителя
Освітня: Розширювати освітній кругозір учнів
Навчити спостерігати за граматичними та фонетичними явищами
іноземної мови
Формувати уявлення про мовну побудову іноземної мови
Розвиваюча: Розвивати здатність мовного самоконтролю
Розвивати фонематичний слух
Розвивати слухову, тривалу пам’ять
Виховна: Прищеплювати любов до праці
Виховувати культуру спілкування
Виховувати позитивне ставлення до культури іншого народу, його
мови
Обладнання:підручник,тематичні картинки,картки з
кросвордом.__________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Хід уроку
І. Початок уроку
1. Організаційний момент
- Good morning! Nice to see you! Take your seats, please!
Pls: - Good morning! Nice to see you too!
(починає звучати музика)
- Children, listen, what is it? Look at the screen, what can we see there? Can you guess
where is this music from?
Pl: I think it’s the music of jungle.
- I absolutely agree with you. Children, do you know what animals live in the jungle?
2. Warming-up. Мовленнєва зарядка (Додаток 1)
- Children, please, tell me what animals you can see in the pictures.
Pl: It’s a zebra. It has black and white fur.
Pl: It’s a giraffe. It’s very tall. It sleeps standing.
Pl: It’s tiger. Tigers like meat.
Pl: It’s a turtle. These animals are so slow.
Pl: It’s a snake. Snakes can kill people.
Pl: It’s a lion. Lion is the king of animals.
Pl: It’s a monkey. Monkeys are very funny.
Pl: It’s a crocodile. Crocodiles are very dangerous.
Pl: It’s a hippo. Hippos eat grass.
Pl: It’s a camel. It lives in the desert.
Pl: It’s a parrot. Parrots can talk.
Pl: It’s a wolf. Wolves are the member of the dog family.
Pl: It’s an elephant. Elephants are very big and they have trunks.
- Well done! Now let’s repeat all these animals one more time.
3. - As you can see today we are going to talk about animals. Look at this picture one
more time and tell me what is your favourite animals?
Pl: My favourite animal is a monkey.
Pl: My favourite animal is a lion.
Pl: My favourite animal is a parrot. I have a parrot at home.
II. Основна частина уроку
3. Організація аудіювання тексту “My Favourite animal is a tiger” в пред’явленні
вчителя
1. Постановка завдання, стимулювання потреби та інтересу. Робота із
заголовком.
- Children, and what about tigers? Do you like these animals? And Why?
Pl: Tigers are very beautiful but they are also dangerous.
- You are right. But I know one girl who likes tigers very much. Se wrote us a letter. And
now you’ll listen to her letter. You must be very attentive.
2. Зняття труднощів (фонетичних, лексичних, граматичних)
But at first let’s look at the blackboard these words will help us to understand the letter
striped [straɪpt] смугастий
pointed ['pɔɪntɪd] загострений
sharp [ʃɑːp] гострий
to hide [haɪd] сховатись
to be endangered [ɪn'deɪndʒəd] знаходитись під загрозою зникнення
a prey [preɪ] здобич
3. Цільова настанова до первинного слухання тексту: прослухати і зрозуміти
загальний зміст тексту
4. Первинне аудіювання з використанням вербальної опори. (Додаток 2)
My favourite animal is a tiger. I think they’re beautiful and exciting animals.
Tigers are the largest member of the cat family. They can be one metre high and two or
three metres long. They also have very long tails. Tigers have beautiful black and orange
striped fur, pointed ears and yellow eyes. Their eyes shine in the dark. Of course they also have
both long claws and very sharp teeth.
Tigers live in Asia, in countries like India and Nepal [nɪ'pɔ:l]. They live in Either forests
or mountains. They usually live near trees so they can hide from danger. In fact, tigers are
endangered. This means there aren’t many tigers in the world. Sadly, people hunt them and kill
them because they want to take their beautiful fur.
Tigers eat meat. They hunt at night because they can see very well in the dark. They eat
large animals like deer. They can run very fast, but they don’t always catch their prey. Tigers
sometimes kill humans, but not very often.
5. Контроль розуміння загального змісту тексту
- You’ve listened to the text for the first time and now we’ll check if you’ve understood
it.
Open, your copy-books. Your task is to decide if the sentences are true or false. Correct
the false sentences.
1. Tigers are the smallest member of the cat family. (False)
2. They have very long tails. (True)
4. 3. Tigers live in Asia, in countries like India and Nepal. (True)
4. These animals live in the desert. (False)
5. There are a lot of tigers in the world. (False)
6. Tigers eat meat. (True)
7. Tigers can’t see at night. (False)
8. They kill people, but not very often. (True)
6. Настанова до повторного прослуховування тексту:
- прослухати і зрозуміти деталі змісту
- Listen’ to the text for the second time and try to understand the details of the text.
7. Вторинне аудіювання
Text “My Favourite Animal is a Tiger”
8. Контроль глибокого розуміння змісту тексту
Now I want you to devide into two groups. You have separate sentences your task will be
to combine them in the correct order. (You have 4 minutes)
- Ok, the time is over. Let’s check your answers. Read the correct variant if the sentence
is false.
9. Підбивання підсумків роботи
- Children, did you like this text about tigers? What new have you learnt?
Pl: Tigers live in Asia.
Pl: Their eyes shine in the dark.
Pl: Tigers are endangered.
- Good for you! So it was useful to listen to this text.
4. Фізкультхвилинка
- Children, try to imagine that animals can dance and sing. Would you like to do this
together?
Pls: Of course.
- So it’s high time to relax. Stand up, please. Are you ready?
Pls: Yes, we are.
(Звучить пісня “Hokey Pokey”)
5. Підбивання підсумків уроку, оцінювання навчально-комунікативної
діяльності учнів.
Закінчення уроку (Додаток 3 - продовження)
It’s high time to sum up. But at first we’ll solve a crossword to repeat one more time
what we’ve done today.
Each group will get a crossword and in two minutes they will tell us the key words.
q c r o c o d i l e
z e b r a d g n h k
c l b m j o m d p t
z e h u n t o i d t
j p b g l s n a k e
b h i i i y k r o h
p a r r o t e s d i
h n a a n q y r y p
n t c f r h i n o p
5. w o l f z d r u t o
c a m e l t i g e r
а) Пред’явлення домашнього завдання
б) Підбивання підсумків уроку
Did you like our lesson? What did you like best of all?
в) Оцінювання діяльності учнів
6. w o l f z d r u t o
c a m e l t i g e r
а) Пред’явлення домашнього завдання
б) Підбивання підсумків уроку
Did you like our lesson? What did you like best of all?
в) Оцінювання діяльності учнів