1. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
BAHASA MALAYSIA TAHUN 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH :21FEBRUARI 2013 (KHAMIS)
MASA : 1135 - 1235(60 MINIT)
TEMA : SEKOLAHKU BERJASA
TAJUK : 1 MURID 1 SUKAN
2. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh :21 Februari 2013(Rabu)
Masa : 1135 - 1235(60 minit)
Tahun : Tahun 4 A
Tema : Sekolahku Berjasa
Tajuk Pelajaran : 1 Murid 1 Sukan
Bilangan Murid : 38 orang
Fokus Utama
1.1 :Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan menggunakan kata
ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang sesuai.
Aras 1(i) :Berbual tentang sesuatuperkara yang dialami atau yangdilihat atau yang dibaca.
Fokus Sampingan
5.1 :Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang
dibaca.
Aras 1 (i) :Membaca perkataan, frasa danayat yang mengandungi ayattunggal dan ayat majmukdengan sebutan dan
intonasi yang betul.
10.3 :Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 2 (i) :Mencatat idea yang terdapatdalam petikan yang dibaca ataudidengar.
Pengetahuan Sedia Ada
i) Murid-murid pernah menyertai program Satu Murid Satu Sukan.
3. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran membaca dan menulis peringkat awal.
Objektif Eksplisit
Pada akhir pelajaran murid dapat :
i) Membaca empat daripada enam rangkap lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan lirik lagu ‘1 Murid 1
Sukan’ yang diberikan.
ii) Berbualtiga daripada empat mengenai kebaikan Program 1 Murid 1 Sukan berdasarkan kad manila yang diberikan.
iii) Menulis tiga daripada lima idea yang terdapat pada lirik lagu ‘1 Murid 1 Sukan’ di dalam lembaran kerja yang diberikan.
Sistem Bahasa
i) Tatabahasa :Imbuhan ber-
i) Kosa kata :Imej, Wawasan, Mutu, Makmur
Pengisian Kurikulum
i) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan dan Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
ii) Nilai murni :Patriotisme, berdisiplin, hormat-menghormati , kerjasama
Kemahiran Bernilai Tambah
i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal,Intrapersonal,Verbal Linguistik, Kinestetik.
ii) Kemahiran berfikir : Menjana idea, menghubungkait dan menerangkan sebab.
iii) Belajar Cara Belajar :Bacaan mekanis.
iv) Kemahiran Belajar : Kemahiran komunikasi, kemahiran membaca, kemahiran mencatat nota.
4. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
Isi Pelajaran :
ii) Video‘1 Murid 1 Sukan’
iii) Lirik Lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
iv) Sukan Kegemaran Saya
v) Mesej Lagu Lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
vi) Kosa kata: Imej, Wawasan, Mutu, Makmur
vii) Tatabahasa: Imbuhan ber-
Bahan Sumber Mengajar
i. Lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
ii. Gambar‘1 Murid 1 Sukan’
iii. Lirik lagu ‘1 Murid 1 Sukan’
iv. Kad Arahan
v. Kad Manila
vi. Pen Marker
vii. Permainan Cari Kata
i. Laptop dan LCD
5. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
Set induksi Lagu - Guru memperdengarkan lagu kepada murid. TKP
(5 minit) ‘1 Murid 1 Sukan’ - Interpersonal
- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai
- Verbal linguistik
Contoh Soalan : lagutersebut.
1. Apakah yang sedang - Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk BSM
dilakukan oleh - Lagu 1 Murid 1
mereka? pelajaran. Sukan
2. Apakah program yang
sedang dijalankan? Teknik:
- Soal jawab
Perkembangan Lirik Lagu 1 Murid 1 - Guru mengedarkanlirik lagu 1 Murid 1 Kemahiran Berfikir:
Langkah 1 - Menjana idea
Sukan Sukankepada murid.
(15 minit) - Menghubungkait
- Murid diminta untuk membaca lirik lagu
tersebutsecara mekanis. Kemahiran Belajar:
- Kemahiran
- Murid dipilih secara rawak untuk membaca lirik
Membaca
lagu tersebut dengan sebutan dan intonasi yang
betul. TKP:
- Verbal linguistik
- Murid dibimbing untuk membaca lirik lagu tersebut
- Interpersonal
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
6. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
Sistem Bahasa - Murid berbual dengan guru mengenai mesej yangIlmu:
Kosa kata: terdapat dalam lirik lagu tersebut. - Pendidikan Sivik &
1. Imej Kewarganegaraan
2. Wawasan - Murid menggariskan kosa kata yang terdapat - Pendidikan
3. Mutu dalam petikan teks. Jasmani dan
4. Makmur Kesihatan
- Guru menerangkan makna kosa kata yang
Penerapan Tatabahasa: terdapat dalam petikan teks. BSM:
Imbuhan ber- - Lirik Lagu 1 Murid
- Guru menerangkan imbuhan ber-.
1. Berdisiplin 1 Sukan
2. Bersukan - Murid dikehendaki mencari imbuhan ber- yang
3. Beramal Nilai murni:
terdapat dalam petikan teks tersebut.
- Patriotisme
- Murid diminta untuk memberi imbuhan ber-
selain yang terdapat dalam petikan. Penilaian HP
FS 5.1 Aras 1 (i)
FU 1.1 Aras 1 (i)
Kemahiran Belajar:
Langkah 2 Kebaikan Program 1 Murid - Kemahiran
1 Sukan - Guru menayangkan gambar kepada murid.
(20 minit) Komunikasi
- Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan dan setiap
kumpulan diberikan kad arahan, kad manila dan Kemahiran Berfikir:
pen marker. - Menjana Idea
- Menerangkan
- Guru menerangkan mengenai aktiviti yang akan
Sebab
dijalankan.
7. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
- Murid dikehendaki untuk berbincang mengenai TKP:
kebaikan Program 1 Murid 1 Sukan. - Verbal linguistik
- Interpersonal
- Murid dikehendaki untuk mencatat hasil
- Kinestetik
perbincangan mereka di dalam kad manila yang
disediakan. Ilmu:
- Pendidikan Sivik &
- Murid dipilih secara rawak untuk membentangkan Kewarganegaraan
hasil kerja murid. - Pendidikan
Jasmani dan
- Guru membuat perbincangan dengan murid
Kesihatan
mengenai hasil kerja yang telah dibentangkan.
Nilai:
- Kerjasama
- Hormat-
menghormati
BSM:
- Kad Arahan
- Kad Manila
- Pen Marker
Penilaian HP
FU 1.1 Aras 1 (i)
8. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
Langkah 3 Mesej Lagu 1 Murid 1 Kemahiran Belajar:
- Guru mengedarkan borang pengurusan grafik
(15 minit) Sukan - Kemahiran
kepada murid.
Mencatat Nota
- Murid diminta untuk mengisi borang tersebut
berdasarkan lirik lagu 1 Murid 1 Sukan. TKP :
- Intrapersonal
Kumpulan A dan B Ilmu:
Mencatat idea yang terdapat dalam lirik lagu 1 - Pendidikan Sivik &
Murid 1 Sukan. Kewarganegaraan
- Pendidikan
Kumpulan C Jasmani dan
Pilih idea yang sesuai berdasarkan lirik lagu 1 Kesihatan
Murid 1 Sukan.
Kemahiran Berfikir
Pengayaan - Menjana Idea
Pengayaan - Menghubungkait
Kumpulan A dan B
Murid diminta untuk membuat permainan cari kata
Cari Kata
yang diberikan. BSM
Borang Pengurusan
Pemulihan
Pemulihan Grafik
Kumpulan C Guru membimbing murid untuk menceritakan tentang Permainan Cari Kata
Bimbingan daripada guru sukan kegemaran mereka.
Penilaian HP
FS 10.3 Aras 1 (i)
FU 1.1 Aras 2 (i)
9. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
TKP:
Penutup Rumusan isi pelajaran - Murid dibimbing oleh guru untuk merumuskan isi - Verbal linguistik
(5 minit) pengajaran. - Interpersonal
Soal jawab
- Guru menerapkan nilai-nilai murni dalam kalangan
Nilai murni:
Penerapan nilai-nilai murni murid sepanjang aktiviti pengajaran
dan - Kerjasama
Nyanyian Lagu Malaysia pembelajaran dilakukan. - Hormat-
Cergas. menghormati
- Guru mengakhiri pengajaran dengan nyanyian - Patriotisme
lagu Malaysia Cergas. - Berdisiplin
BSM
- Lagu Malaysia
Cergas
Aktiviti susulan: Murid diminta untuk membuat peta minda mengenai sukan yang mereka gemari.
10. 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH 11
TAHUN
BAHASA MALAYSIA
PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH
(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing : Disemak oleh Guru Besar :
Catatan Catatan
Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :