Guru mengajar murid-murid tentang amalan makanan seimbang dengan menggunakan pelbagai aktiviti seperti menonton video klip, melihat gambar-gambar makanan, dan mengkategorikan makanan mengikut piramid makanan. Murid-murid dapat memahami kepentingan makan makanan seimbang untuk kesihatan dengan menyebut jenis-jenis makanan yang harus dimakan dan dikurangkan.
Perbaikan ekonomi zaman Habibie (Offering A - 4-6) Pertemuan - 10.pdf
MAKANAN SEIMBANG
1. IPGM KAMPUS PENDIDIKAN
TEKNIK,
KUALA LUMPUR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BERASASKAN PEMBELAJARAN PENYELESAIAN MASALAH
PSS 3111 ( MODEL DEWEY )
TAJUK : AMALAN MAKANAN SEIMBANGAN
D IS E D IA K A N O L E H : V A N I T H A A /P T H A N G A V E L O O
A N G K A G IL IR A N : 2 0 0 8 16 13 6 0 0 7 3
N O . K /P : 7 4 0 3 2 4 -14 - 5 7 0 2
PROG RAM : P R O G R A M P E N S IS W A Z A H A N
G URU S EKOLAH RENDAH (PG S R )
P E N G A J IA N S A IN S S O S IA L ,
A M B IL A N N O V E M B E R / 2 0 0 8
P E N S YA R A H P E M B IM B IN G : C IK Z A W IA H B A H R O M
P N . A Z IM N O R M IZ A A H M A D
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Mata Pelajaran :Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4UUM
Bil murid :30 orang (16lelaki dan 14 perempuan)
Masa :10.05 – 11.05 pagi
Tarikh :01.03.2012
Tema :Tema 1: Sayangi Diri
Tajuk : Amalan Makanan Seimbang
Sub tajuk :1.b.Makanan seimbang
Hasil Pembelajaran
:
Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :-
23.Mengenalpasti dan menyebut 4 jenis makanan seimbang.
24.Membandingbezakan antara 3 makanan yang harus dimakan dan 3 makanan yang harus dikurangkan.
25.Menyenaraikan zat makanan yang harus diambil untuk kekuatan tenaga.
Ringkasan Isi Kandungan
:-
1. Menyenaraikan makanan seimbang yang boleh diamalkan oleh pelajar dalam
kehidupan seharian.
2. Membincang zat-zat makanan yang terkandung dalam piramid makanan.
3. Kebaikan makan makanan seimbang.
Penerapan Nilai-Nilai Murni
1. Menjaga kesihatan diri.
2. Mengamalkan sifat pemakanan yang seimbang.
3. Kaedah Pengajaran :
Kecerdasan Pelbagai
Koperatif
Kontekstual
Menklasifikasikan.
Unsur patriotisme
10.Mengamal kehidupan yang sihat kerana menjadi masyarakat berproduktif kepada masyarakat,
bangsa dan negara
Pengetahuan Sedia Ada :-
14.Murid pernah mengamalkan makanan yang seimbang sewaktu berada di rumah tanpa menyedari kebaikannya.
Bahan Bantu Mengajar:
Bil Sumber Kuantiti
01 VCD “ 4 sehat 5 Sempurna” Sebuah CD
02 Gambar-gambar makanan ( Setiap satu kumpulan ) 5 keping
03 Pen Marker dan alat tulis 5 batang
04 Celotape 1 gulung
05 Video Klip- Amalan makanan seimbang Sebuah cd
06 Powerpoint Presentation-gambar-gambar dan slide 11 keping
show-makanan yang baik dan kurang baik untuk
kesihatan
07 Modal piramid sebuah
Kemahiran Generik
KB – kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi
TPK – kinestetik,muzik, interpersonal, ruang
Pembelajaran Koperatif
Penggunaan Modal Dewey
4. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P& P CATATAN
Set induksi Pengenalan topik pelajaran Sumber P & P:-
(5 minit) yang bertajuk “Amalan Makanan Guru menayangkan lagu.
Seimbang” dengan video Klip Tayangan Klip
Murid-murid menonton tayangan lagu Video berkaitan
‘Lagu 4 Sehat 5 Sempurna” bersama dengan guru.
dengan tajuk.
Murid-murid menyanyikan lagu yang
ditayangkan.
Kepelbagaian
Guru menanya soalan berpandukan Kecerdasan: -
kepada lagu yang telah ditayangkan tadi.
Visual/ ruang,
Murid-murid menjawab soalan. Interpersonal
KBKK :
memerhati
menjana idea
menghubung kait
Linguistik (LI)
Nilai Murni :-
Menjaga
kebersihan fizikal
dan mental
5. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P& P CATATAN
Langkah 1 Guru menunjukkan beberapa Guru menunjukkan beberapa contoh Sumber P & P:-
( 15 minit ) contoh makanan kepada murid- makanan melalui powerpoint.
murid. Power Point, LCD,
Murid akan menyebut nama bagi setiap Laptop
makanan.
Murid akan mengasingkan makanan Kepelbagaian
khasiat dan tidak berkhasiat.
Kecerdasan :-
Guru menyoal tentang kebaikan makan Visual/Ruang,
makanan seimbang pada setiap hari.
Interpersonal
Memanggil beberapa orang murid untuk
memberi jawapan.
KBKK
Murid menulis makanan seimbang di Mengenalpasti
papan hitam/putih.
masalah
Langkah 2 Guru akan menayangkan Video Guru akan menayangkan video klip
( 20 minit ) Klip mengenai makanan makanan seimbang.
Kepelbagaian
seimbang.
Murid-murid memerhatian video klip itu Kecerdasan: -
dengan teliti.
Visual/ ruang,
Guru akan menyoal murid-murid mengenai Interpersonal
video klip yang telah ditayangkan.
KBKK
Murid-murid akan memberi jawapan dan Mencari maklumat
pandangan mereka tentang video klip yang
Membuat
ditanyangkan.
Rumusan
7. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P& P CATATAN
Piramid Makanan Seimbang Guru akan menunjukkan Pramid Makanan
Seimbang kepada murid-murid dan
menyoal murid-murid.
Soalan:-
1.Apakah makanan yang paling banyak
perlu dimakanan ?
2. Apakah makanan yang perlu dimakan
banyak untuk menjaga kesihatan ?
3. Sebutkan 2 makanan yang perlu
dimakan secara sederhana oleh
manusia?
4. Namakan 2 makanan yang kita harus
makan dalam kuantiti yang paling
sedikit?
5. Mengapa kita perlu makan makanan
yang seimbang ?
Jawapan murid :-
1.Bijirin, roti, ubi, jagung dan lain-lain.
2. Buah-buahan dan sayur-sayuran.
3.Ikan, ayam, keju dan lain-lain.
4.Lemak,Minyak, gula dan garam.
5. Menjaga kesihatan, pertumbuhan, minda
yang cergas, mendapat tenaga dan
jawapan-jawapan yang munasabah
8. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P& P CATATAN
Langkah 3 Aktiviti kumpulan :- Guru akan mengedardan gambar-gambar
Kepelbagaian
( 15 minit ) makanan seimbang kepada setiap
kumpulan. Kecerdasan: -
Visual/ ruang,
Murid-murid diedarkan juga gambar
piramid makanan seimbang yang kosong. Interpersonal
Murid-murid perlu melekatkan gambar KBKK
tersebut di dalam pyramid itu.
Mengkategori
Guru akan memanggil setiap seorang Membanding –
daripada setiap kumpulan.
bezakanental
Murid akan melekatkan gambar mengikut
aras makanan seimbang di piramid kosong Nilai Murni
yang telah disediakan oleh guru.
Menjaga kebersihan
Murid-murid dapat semak kerja ahli fizikal dan
kumpulan masing-masing.
Murid-murid dapat membuat keputusan
makanan yang berkhasiat untuk kesihatan.
Langkah 4 Membuat penilaian Guru akan memberikan Lembaran kerja KBKK
kepada murid-murid. Membuat
( 10 minit ) keputusan
Murid-murid mengisi jawapan yang
ditanyakan. Nilai Murni
Mencuba
Guru akan memerhatian jawapan murid-
murid.
9. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P& P CATATAN
Murid menyanyikan semula lagu Kepelbagaian
Penutup Rumusan dan kesimpulan
( 5 Minit ) berdasarkan nyanyian lagu “ 4 sehat 5 sempurna” Kecerdasan: -
Muzik, Kinestatik,
Murid menyanyikan dan menggerakkan Interpersonal
tubuh mengikut lagu dan rentak muzik
tersebut. Nilai:
Menjaga
Murid-murid dapat merumuskan kebaikan kebersihan diri
mengamalkan makanan seimbang dalam dan mental,
kehidupan harian kita. Tolong menolong,
Kerjasama
10. LAGU
4 SEHAT 5 SEMPURNA
Empat sehat 5 sempurna
makanan bergizi
4Sehat 5 sempurna
agar badan sehat dan kuat
buah dan susu
nasi, sayur, lauk pauk
4 sehat 5 sempurna
Itulah 4 sehat 5 sempurna