SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ
      ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
  ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




         ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ




               Հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար
                     Մարտիրոսյան Սիրինե




                          2012թ.
ԴԱՍԱՐԱՆ _________Չորրորդ____________________________
ԱՌԱՐԿԱ _______Մայրենի_______________________________
ԹԵՄԱ _Այ քեզ բան. Ինչ կա-չկա, ինչ երևում-չի երևում` հայրենիք է____ ԺԱՄ ____6_________

Դաս     Դասի թեման                     Չափորոշիչ
1       Չնվաճված աշխարհամաս              Կհասկանա կարդացած տեքստի բովանդակությունը
                                         Կտարբերակի հիմնական բաղադրիչները` արմատը և
                                         ածանցը
                                         Կպատմի պատմվածքը` պահպանելով դեպքերի
                                         հաջորդականությունը
                                         Կպատկերացնի որոշ գրական ստեղծագործությունների
                                         կապը պատմության և մշակույթի հետ
                                         Իրեն հետաքրքրող թեմաներով կընտրի և կկարդա գրքեր
2       Հայրս                            Կհասկանա արձակ և չափածո ստեղծագործությունների
                                         տարբերությունը
                                         Կհասկանա տեքստում նկարագրված
                                         իրադարձությունների հաջորդականությունը
                                         Անգիր կարտասանի ընտրված հատվածը
                                         Կլսի և կկարևորի խմբի յուրաքանչյուր անդամի կարծիքը
                                         Կլուծի լեզվատրամաբանական առաջադրանքները
3       Այ քեզ բան. Ինչ կա-չկա, ինչ      Կհասկանա հայերենի կետադրական նշանները
        երևում-չի երևում` հայրենիք է     Կհասկանա կարդացած տեքստի բովանդակությունը
                                         Կմասնակցի խմբի գործունեությանը, կպահպանի
                                         խմբային աշխատանքի կանոնները
                                         Առաջադրված թեմայով մամուլից նյութեր կընտրի
4       Հայոց լեզուն                     Կկարողանա ճանաչել հակառակ իմաստ արտահայտող
                                         բառերը
                                         Կկարողանա բարձրաձայն ընթերցել տեքստը`
                                         ուշադրություն դարձնելով առանձին
                                         բառակապակցությունների և բառախմբերի իմաստների
                                         վրա
                                         Կկարողանա խմբով աշխատելիս կենտրոնանալ
                                         հիմնական ասելիքի վրա
                                         Կպատկերացնի որոշ գրական ստեղծագործությունների
                                         կապը պատմության և մշակույթի հետ
5       Եղեգը, որը շատ էր ուզում         Կկարողանա տարբերակել տեքստը, վերնագիրը
        դառնալ սրինգ                     Կկարողանա բառերի մեջ տարբերել արմատը և ածանցը
                                         Կկարողանա զրույց սկսել խմբի անդամների հետ, հետևել
                                         զրույցի անդամների կանոններին
                                         Կկարողանա պատմությունները պատմելիս
                                         հանպատրաստից երկխոսություններ հորինել
6       Թեմատիկ գրավոր
        աշխատանք
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ       Եղեգը, որը շատ էր ուզում դառնալ սրինգ
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ     1. Կընթերցեն բնագիրը վարժ, սահուն` պահպանելով գրական շեշտն ու
                    առոգանությունը
                 2. Բառապաշարի հարստացում



ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ   1. Կկարողանան դատողություններ անել բնագրի շուրջը և հիմնավորել
                    կարծիքը` համապատասխան բառերի, արտահայտությունների,
                    հատվածների մեջբերումով
                 2. Բնագրի վերաբերյալ տրված հարցերը կքննարկեն փոքր խմբերում,
                    կդրսևորեն բազմակարծություն, կկարողանան խմբավորել իրենց
                    արտահայտած մտքերը և շարադրել
                 3. Կկարողանան ստեղծագործության մեջ տեսնել և գնահատել բառի
                    պատկերավորությունը, արտահայտչականությունը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ       1. Սահուն և հասկանալով կարդալ նյութը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ      2. Ինքնուրույն խոսք կառուցել
ԿԻՄԱՆԱՆ          3. Որ մարդն ունի որոշակի պահանջներ, ցանկություններ, ձգտումներ,
                    երևակայություն ու երազանքներ, որոնց ճանապարհին ձևավորվում է
                    նպատակը: Դրան հասնելու համար մարդը ծավալում է որոշակի
                    գործունեություն, որի ընթացքում ի հայտ են գալիս նրա
                    հավակնությունները: Օգնում է նաև հաջողությունը
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ       1. Կարևորել խմբի յուրաքանչյուր անդամի կարծիքը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ      2. Ընկալել բնության, շրջակա աշխարհի գեղեցկությունը, կընդլայնեն
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ          ճանաչողական մտահորիզոնը
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
        1-ին Խթանման փուլ
        Դասարանը բաժանվում է խմբերի, և յուրաքանչյուր խումբ ստանում է իր հարցերի քարտը

1-ին քարտ

            <<Հայերենի առաջին                         1. Ինչ նպատակ էր իր առջև
               ուսուցիչը>>                               դրել Մ. Մաշտոցը
                                                      2. Ինչպես նա հասավ իր
                                                         նպատակին
                                                      3. Իրականացան նրա
                                                         երազանքները




2-րդ քարտ

            Հովհաննես Շիրազ                           1. Ինչ են երազել հայ
               <<Մայրս>>                                 մայրերը
                                                      2. Ինչ են արել նրանք իրենց
                                                         նպատակին հասնելու
                                                         համար




3-րդ քարտ

            Հովհաննես Շիրազ                           1. Ինչ է կտակում
                <<Կտակ>>                                 բանաստեղծն իր որդուն
                                                      2. Ինչ երազանքներ ունի
                                                         բանաստեղծը




4-րդ քարտ

              <<Հայկ և Բել>>                          1. Ինչ ձգտումներ ուներ
                                                         Հայկը
                                                      2. Ինչպես հասավ նա իր
                                                         նպատակին
5-րդ քարտ

              <<Հավերժական                                 1. Ինչ նպատակով էին
               ծաղիկները>>                                    արվեստանոց բերվել
                                                              ծաղիկները
                                                           2. Ինչպես նկարիչը
                                                              կարողացավ հասնել իր
                                                              նպատակին
                                                           3. Ինչ եք կարծում` Մ.
                                                              Սարյանը երազել է
                                                              նկարիչ դառնալ


6-րդ քարտ

            <<Երջանիկ խրճիթը>>                             1. Ինչ էր երազում տղան`
                                                              շքեղ պատշգամբում
                                                              նստած
                                                           2. Ինչ նպատակ նա դրեց իր
                                                              առջև և ինչ արեց իր
                                                              նպատակին հասնելու
                                                              համար




2-րդ Իմաստի ընկալման փուլ
Հարցերը քննարկելուց հետո աշակերտներին առաջարկվում է կարդալ <<Եղեգը, որը շատ էր ուզում դառնալ
սրինգ>> հեքիաթը: Այնուհետև խմբերն ստանում են իրենց առաջադրանքները:

1-ին խումբ` կապակցող
2-րդ խումբ` բառապաշարը հարստացնող
3-րդ խումբ գրական նյութը լուսաբանող
4-րդ խումբ` քննարկումը վարող
5-րդ խումբ` ցուցադրող
6-րդ խումբ` ամփոփող

                                      1-ին խումբ` կապակցողներ

Կապեր են գտնում իրական աշխարհի ու հեքիաթի միջև` պատասխանելով հետևյալ հարցերին.

1.   Սիրում եք երազել
2.   Ինչպիսին են ձեր երազանքները
3.   Ըստ քեզ` ինչի մասին կարող էր նվագել խսիրը, ինչ կարող էին երգել զամբյուղն ու տանիքը
2-րդ խումբ` բառապաշարը հարստացնողներ

1.   Գրել հետևյալ բառերի հոմանիշները

     նուրբ-                                Խնդրել-
     ցանկանում էր-                         զուր-
     վիշտ-                                 հյուսել-

2.   Գրել հետևյալ բառերի հականիշները

     երջանիկ-                      բնական-
     բարակ-                        սարքել-

Տեքստից դուրս գրել գրությամբ և արտասանությամբ տարբերվող 5 բառ

                              3-րդ խումբ գրական նյութը լուսաբանողներ

1.   Տեքստը բաժանել պարբերությունների և վերնագրել
2.   Դուրս գրել միտքն ավարտող նախադասությունը և բացատրել
3.   Որն է հեքիաթի հիմնական միտքը

                                       4-րդ խումբ` քննարկողներ

1.   Ինչ էիք մտածում երբ գյուղացին ամեն անգամ չէր նկատում եղեգնին
2.   Ինչ մտքեր էին ձեզ պարուրում, երբ կարդում էիք այն հատվածը, որտեղ Կարմիր Եղեգնիկը ցանկանում էր
     <<քամու շունչն իր միջով անցկացնելով` վերածվել հուզիչ երգի>>
3.   Ինչ զգացումներ ունեցաք, երբ եղեգնիկը չդրվեց այն եղեգների հետ, որոնք պիտի սրինգներ դառնային

3-րդ Կշռադատման փուլ

                                       5-րդ խումբ` ամփոփողներ

1.   Մեկ նախադասություն, որը կասի, թե ինչի մասին է պատմվածքը
2.   Մեկ արտահայտություն, որը կարևոր է այդ տեքստի համար
3.   Մեկ բառ, որ արտահայտում է տեքստի իմաստը
4.   Տեքստի գույնը
5.   Դու ինչպես կավարտեիր այս հեքիաթը

                                       6-րդ խումբ` ցուցադրողներ

1.   Աշակերտները նկարազարդում են հեքիաթը



Խմբերը հերթով ներկայացնում են իրենց աշխատանքները: Անհրաժեշտության դեպքում ուսուցչի և
աշակերտների կողմից կատարվում են լրացումներ:

Տանը - Կարդալ բնագիրը
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ       Չնվաճված աշխարհամաս
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ        Արտահայտիչ կարդալու տեխնիկայի զարգացում
                    Բառապաշարի հարստացում
                    Կարծիքների և մտքերի արտահայտման հնարավորության ապահովում

ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ      Հայրենի երկրի պատմության, ազգային նկարագրի վերաբերյալ
                    գիտելիքների հաղորդում
                    Կկարողանան ընկալել բնագրում գործածված բառերի ու
                    արտահայտությունների փոխաբերական իմաստներն ու
                    բազմիմաստությունը, <<տեսնել>> դրանց հուզական նրբերանգները

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ          Հայ ժողովրդի անցյալը, պատմությունը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ         Գործնականում կիրառել բառակազմական հմտությունները
ԿԻՄԱՆԱՆ             Նկարագրել, բնութագրել գործող անձանց

ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ          Կարևորել խմբի յուրաքանչյուր անդամի կարծիքը
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ         Դասագրքի լեզվատրամաբանական առաջադրանքները գործածել խոսքում
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
1 – ին Խթանման փուլ

Կիրառել մտագրոհի մեթոդը
Աշակերտներին առաջարկել թվարկել, թե ինչ գիտեն տան մասին: Գրատախտակի կենտրոնում գծել
շրջանակ` ճառագայթներով և հանձնարարել մտագրոհի միջոցով յուրաքանչյուր ճառագայթի վրա
տունը բնութագրող որևէ հատկանիշ գրել:




                                   Տուն




2 – րդ Իմաստի ընկալման փուլ

Տեքստի բովանդակության շուրջ կանխագուշակման կարողությունների զարգացում` վերնագրի և
հենակետային բառերի միջոցով: Կիրառել <<Ուղղորդված ընթերցանություն` կանգառներով>>
մեթոդը:

3 – րդ Կշռադատման փուլ

Մեթոդը` <<Երեք բանալի և մեկ կողպեք>>
Տեքստից ընտրել երեք պարբերությունները, որոնք ներկայացնում են ստեղծագործության
բովանդակությունը (3 բանալիները): Կազմում մեկ նախադասություն, որն արտահայտում է տվյալ
տեքստի բովանդակությունը (կողպեքը):

Տանը - Կարդալ բնագիրը
1. Ընտրել առարկայի որևէ թեմա [ մինչև 6 ժամ]:
2.    ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 3
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ          Շարադրություն <<Իմ սուրբ հայրենիք>>
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ        Գիտելիքների ստուգում



ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ




ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԻՄԱՆԱՆ



ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ




3.
                                    ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
1. Շարադրության վերնագրի հաղորդում, դրա քննարկում աշակերտների հետ.
2. Նախօրոք հավաքած <<նյութի>> քննարկում, դեպքերի, պատմությունների վերհիշում,
   դիտարկում, բանաստեղծությունների անգիր արտասանություն, երգերի ունկնդրում կամ
   կատարում.
3. Ըստ նախագծի բանավոր շարադրում (խմբովին).
4. Պլանի կազմում, հենակետային բառերի որոշում.
5. Զրույց բովանդակության շուրջ.
6. Բառային աշխատանք.
7. Շարադրության գրառում.
8. Ինքնաստուգում.
9. Գրավորների Հանձնում.

More Related Content

What's hot

Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Gayane Kostandyan
 
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
նախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքնախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքastghikp
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բմկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոցաջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոցԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ աԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
Մերսոպ Մաշտոց
Մերսոպ ՄաշտոցՄերսոպ Մաշտոց
Մերսոպ Մաշտոցbagrat bgo
 
V Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքները
V Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքներըV Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքները
V Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքներըOhanyan Educational Complex
 
Ռուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմ
Ռուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմՌուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմ
Ռուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմArtavazd97
 
Saf şi̇i̇r anlayişi
Saf şi̇i̇r anlayişi Saf şi̇i̇r anlayişi
Saf şi̇i̇r anlayişi seymaserbetci
 
Հինգերորդ դարի պատմիչներ
Հինգերորդ դարի պատմիչներՀինգերորդ դարի պատմիչներ
Հինգերորդ դարի պատմիչներElen Mkrtchyan
 
ինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորում
ինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորումինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորում
ինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորումMaria Lisitsina
 
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտը
մեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտըմեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտը
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտըkarinemkhitaryan
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումTamara Marimyan
 
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
հայոց  այբուբենի գաղտնիքներըհայոց  այբուբենի գաղտնիքները
հայոց այբուբենի գաղտնիքներըAnahit Harutyunyan
 

What's hot (20)

Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
 
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
 
նախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքնախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանք
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բմկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ բ
 
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոցաջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
 
Մերսոպ Մաշտոց
Մերսոպ ՄաշտոցՄերսոպ Մաշտոց
Մերսոպ Մաշտոց
 
Գրեր
ԳրերԳրեր
Գրեր
 
V Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքները
V Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքներըV Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքները
V Ա դասարանում 2014-15 ուստարվա I կիսամյակ կատարված աշխատանքները
 
Ռուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմ
Ռուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմՌուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմ
Ռուս-Պարսկական 1826-1828թթ. պատերազմ
 
Saf şi̇i̇r anlayişi
Saf şi̇i̇r anlayişi Saf şi̇i̇r anlayişi
Saf şi̇i̇r anlayişi
 
ընթացիկ գնահատման նոր համակարգը
ընթացիկ գնահատման նոր համակարգըընթացիկ գնահատման նոր համակարգը
ընթացիկ գնահատման նոր համակարգը
 
Հինգերորդ դարի պատմիչներ
Հինգերորդ դարի պատմիչներՀինգերորդ դարի պատմիչներ
Հինգերորդ դարի պատմիչներ
 
ինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորում
ինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորումինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորում
ինֆորմացիայի տեսակներ, կոդավորում
 
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտը
մեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտըմեսրոպ  մաշտոցը  և գրերի  գյուտը
մեսրոպ մաշտոցը և գրերի գյուտը
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցում
 
մեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոցմեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոց
 
մեթոդ և հնար
մեթոդ և հնարմեթոդ և հնար
մեթոդ և հնար
 
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
հայոց  այբուբենի գաղտնիքներըհայոց  այբուբենի գաղտնիքները
հայոց այբուբենի գաղտնիքները
 
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
 

More from Երևանի N198 ավագ դպրոց

մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանեԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանհհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրությունԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանաԵրևանի N198 ավագ դպրոց
 

More from Երևանի N198 ավագ դպրոց (20)

նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուննյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
 
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
 
Armenia
ArmeniaArmenia
Armenia
 
Alaverdyan Diana
Alaverdyan DianaAlaverdyan Diana
Alaverdyan Diana
 
Gevorgyan Mariam
Gevorgyan MariamGevorgyan Mariam
Gevorgyan Mariam
 
eTwinningPlus
eTwinningPluseTwinningPlus
eTwinningPlus
 
Etw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_enEtw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_en
 
ծնողական ժողով
ծնողական ժողովծնողական ժողով
ծնողական ժողով
 
F10
F10F10
F10
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
 
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգաթեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոցԵղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
 
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանհհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
 

հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե

  • 1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ Հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար Մարտիրոսյան Սիրինե 2012թ.
  • 2. ԴԱՍԱՐԱՆ _________Չորրորդ____________________________ ԱՌԱՐԿԱ _______Մայրենի_______________________________ ԹԵՄԱ _Այ քեզ բան. Ինչ կա-չկա, ինչ երևում-չի երևում` հայրենիք է____ ԺԱՄ ____6_________ Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ 1 Չնվաճված աշխարհամաս Կհասկանա կարդացած տեքստի բովանդակությունը Կտարբերակի հիմնական բաղադրիչները` արմատը և ածանցը Կպատմի պատմվածքը` պահպանելով դեպքերի հաջորդականությունը Կպատկերացնի որոշ գրական ստեղծագործությունների կապը պատմության և մշակույթի հետ Իրեն հետաքրքրող թեմաներով կընտրի և կկարդա գրքեր 2 Հայրս Կհասկանա արձակ և չափածո ստեղծագործությունների տարբերությունը Կհասկանա տեքստում նկարագրված իրադարձությունների հաջորդականությունը Անգիր կարտասանի ընտրված հատվածը Կլսի և կկարևորի խմբի յուրաքանչյուր անդամի կարծիքը Կլուծի լեզվատրամաբանական առաջադրանքները 3 Այ քեզ բան. Ինչ կա-չկա, ինչ Կհասկանա հայերենի կետադրական նշանները երևում-չի երևում` հայրենիք է Կհասկանա կարդացած տեքստի բովանդակությունը Կմասնակցի խմբի գործունեությանը, կպահպանի խմբային աշխատանքի կանոնները Առաջադրված թեմայով մամուլից նյութեր կընտրի 4 Հայոց լեզուն Կկարողանա ճանաչել հակառակ իմաստ արտահայտող բառերը Կկարողանա բարձրաձայն ընթերցել տեքստը` ուշադրություն դարձնելով առանձին բառակապակցությունների և բառախմբերի իմաստների վրա Կկարողանա խմբով աշխատելիս կենտրոնանալ հիմնական ասելիքի վրա Կպատկերացնի որոշ գրական ստեղծագործությունների կապը պատմության և մշակույթի հետ 5 Եղեգը, որը շատ էր ուզում Կկարողանա տարբերակել տեքստը, վերնագիրը դառնալ սրինգ Կկարողանա բառերի մեջ տարբերել արմատը և ածանցը Կկարողանա զրույց սկսել խմբի անդամների հետ, հետևել զրույցի անդամների կանոններին Կկարողանա պատմությունները պատմելիս հանպատրաստից երկխոսություններ հորինել 6 Թեմատիկ գրավոր աշխատանք
  • 3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Եղեգը, որը շատ էր ուզում դառնալ սրինգ ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ 1. Կընթերցեն բնագիրը վարժ, սահուն` պահպանելով գրական շեշտն ու առոգանությունը 2. Բառապաշարի հարստացում ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ 1. Կկարողանան դատողություններ անել բնագրի շուրջը և հիմնավորել կարծիքը` համապատասխան բառերի, արտահայտությունների, հատվածների մեջբերումով 2. Բնագրի վերաբերյալ տրված հարցերը կքննարկեն փոքր խմբերում, կդրսևորեն բազմակարծություն, կկարողանան խմբավորել իրենց արտահայտած մտքերը և շարադրել 3. Կկարողանան ստեղծագործության մեջ տեսնել և գնահատել բառի պատկերավորությունը, արտահայտչականությունը ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ 1. Սահուն և հասկանալով կարդալ նյութը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ 2. Ինքնուրույն խոսք կառուցել ԿԻՄԱՆԱՆ 3. Որ մարդն ունի որոշակի պահանջներ, ցանկություններ, ձգտումներ, երևակայություն ու երազանքներ, որոնց ճանապարհին ձևավորվում է նպատակը: Դրան հասնելու համար մարդը ծավալում է որոշակի գործունեություն, որի ընթացքում ի հայտ են գալիս նրա հավակնությունները: Օգնում է նաև հաջողությունը ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ 1. Կարևորել խմբի յուրաքանչյուր անդամի կարծիքը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ 2. Ընկալել բնության, շրջակա աշխարհի գեղեցկությունը, կընդլայնեն ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ ճանաչողական մտահորիզոնը
  • 4. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ 1-ին Խթանման փուլ Դասարանը բաժանվում է խմբերի, և յուրաքանչյուր խումբ ստանում է իր հարցերի քարտը 1-ին քարտ <<Հայերենի առաջին 1. Ինչ նպատակ էր իր առջև ուսուցիչը>> դրել Մ. Մաշտոցը 2. Ինչպես նա հասավ իր նպատակին 3. Իրականացան նրա երազանքները 2-րդ քարտ Հովհաննես Շիրազ 1. Ինչ են երազել հայ <<Մայրս>> մայրերը 2. Ինչ են արել նրանք իրենց նպատակին հասնելու համար 3-րդ քարտ Հովհաննես Շիրազ 1. Ինչ է կտակում <<Կտակ>> բանաստեղծն իր որդուն 2. Ինչ երազանքներ ունի բանաստեղծը 4-րդ քարտ <<Հայկ և Բել>> 1. Ինչ ձգտումներ ուներ Հայկը 2. Ինչպես հասավ նա իր նպատակին
  • 5. 5-րդ քարտ <<Հավերժական 1. Ինչ նպատակով էին ծաղիկները>> արվեստանոց բերվել ծաղիկները 2. Ինչպես նկարիչը կարողացավ հասնել իր նպատակին 3. Ինչ եք կարծում` Մ. Սարյանը երազել է նկարիչ դառնալ 6-րդ քարտ <<Երջանիկ խրճիթը>> 1. Ինչ էր երազում տղան` շքեղ պատշգամբում նստած 2. Ինչ նպատակ նա դրեց իր առջև և ինչ արեց իր նպատակին հասնելու համար 2-րդ Իմաստի ընկալման փուլ Հարցերը քննարկելուց հետո աշակերտներին առաջարկվում է կարդալ <<Եղեգը, որը շատ էր ուզում դառնալ սրինգ>> հեքիաթը: Այնուհետև խմբերն ստանում են իրենց առաջադրանքները: 1-ին խումբ` կապակցող 2-րդ խումբ` բառապաշարը հարստացնող 3-րդ խումբ գրական նյութը լուսաբանող 4-րդ խումբ` քննարկումը վարող 5-րդ խումբ` ցուցադրող 6-րդ խումբ` ամփոփող 1-ին խումբ` կապակցողներ Կապեր են գտնում իրական աշխարհի ու հեքիաթի միջև` պատասխանելով հետևյալ հարցերին. 1. Սիրում եք երազել 2. Ինչպիսին են ձեր երազանքները 3. Ըստ քեզ` ինչի մասին կարող էր նվագել խսիրը, ինչ կարող էին երգել զամբյուղն ու տանիքը
  • 6. 2-րդ խումբ` բառապաշարը հարստացնողներ 1. Գրել հետևյալ բառերի հոմանիշները նուրբ- Խնդրել- ցանկանում էր- զուր- վիշտ- հյուսել- 2. Գրել հետևյալ բառերի հականիշները երջանիկ- բնական- բարակ- սարքել- Տեքստից դուրս գրել գրությամբ և արտասանությամբ տարբերվող 5 բառ 3-րդ խումբ գրական նյութը լուսաբանողներ 1. Տեքստը բաժանել պարբերությունների և վերնագրել 2. Դուրս գրել միտքն ավարտող նախադասությունը և բացատրել 3. Որն է հեքիաթի հիմնական միտքը 4-րդ խումբ` քննարկողներ 1. Ինչ էիք մտածում երբ գյուղացին ամեն անգամ չէր նկատում եղեգնին 2. Ինչ մտքեր էին ձեզ պարուրում, երբ կարդում էիք այն հատվածը, որտեղ Կարմիր Եղեգնիկը ցանկանում էր <<քամու շունչն իր միջով անցկացնելով` վերածվել հուզիչ երգի>> 3. Ինչ զգացումներ ունեցաք, երբ եղեգնիկը չդրվեց այն եղեգների հետ, որոնք պիտի սրինգներ դառնային 3-րդ Կշռադատման փուլ 5-րդ խումբ` ամփոփողներ 1. Մեկ նախադասություն, որը կասի, թե ինչի մասին է պատմվածքը 2. Մեկ արտահայտություն, որը կարևոր է այդ տեքստի համար 3. Մեկ բառ, որ արտահայտում է տեքստի իմաստը 4. Տեքստի գույնը 5. Դու ինչպես կավարտեիր այս հեքիաթը 6-րդ խումբ` ցուցադրողներ 1. Աշակերտները նկարազարդում են հեքիաթը Խմբերը հերթով ներկայացնում են իրենց աշխատանքները: Անհրաժեշտության դեպքում ուսուցչի և աշակերտների կողմից կատարվում են լրացումներ: Տանը - Կարդալ բնագիրը
  • 7. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Չնվաճված աշխարհամաս ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Արտահայտիչ կարդալու տեխնիկայի զարգացում Բառապաշարի հարստացում Կարծիքների և մտքերի արտահայտման հնարավորության ապահովում ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ Հայրենի երկրի պատմության, ազգային նկարագրի վերաբերյալ գիտելիքների հաղորդում Կկարողանան ընկալել բնագրում գործածված բառերի ու արտահայտությունների փոխաբերական իմաստներն ու բազմիմաստությունը, <<տեսնել>> դրանց հուզական նրբերանգները ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Հայ ժողովրդի անցյալը, պատմությունը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ Գործնականում կիրառել բառակազմական հմտությունները ԿԻՄԱՆԱՆ Նկարագրել, բնութագրել գործող անձանց ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ Կարևորել խմբի յուրաքանչյուր անդամի կարծիքը ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ Դասագրքի լեզվատրամաբանական առաջադրանքները գործածել խոսքում ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
  • 8. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ 1 – ին Խթանման փուլ Կիրառել մտագրոհի մեթոդը Աշակերտներին առաջարկել թվարկել, թե ինչ գիտեն տան մասին: Գրատախտակի կենտրոնում գծել շրջանակ` ճառագայթներով և հանձնարարել մտագրոհի միջոցով յուրաքանչյուր ճառագայթի վրա տունը բնութագրող որևէ հատկանիշ գրել: Տուն 2 – րդ Իմաստի ընկալման փուլ Տեքստի բովանդակության շուրջ կանխագուշակման կարողությունների զարգացում` վերնագրի և հենակետային բառերի միջոցով: Կիրառել <<Ուղղորդված ընթերցանություն` կանգառներով>> մեթոդը: 3 – րդ Կշռադատման փուլ Մեթոդը` <<Երեք բանալի և մեկ կողպեք>> Տեքստից ընտրել երեք պարբերությունները, որոնք ներկայացնում են ստեղծագործության բովանդակությունը (3 բանալիները): Կազմում մեկ նախադասություն, որն արտահայտում է տվյալ տեքստի բովանդակությունը (կողպեքը): Տանը - Կարդալ բնագիրը
  • 9. 1. Ընտրել առարկայի որևէ թեմա [ մինչև 6 ժամ]: 2. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 3 ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Շարադրություն <<Իմ սուրբ հայրենիք>> ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ Գիտելիքների ստուգում ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԻՄԱՆԱՆ ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ 3. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ 1. Շարադրության վերնագրի հաղորդում, դրա քննարկում աշակերտների հետ. 2. Նախօրոք հավաքած <<նյութի>> քննարկում, դեպքերի, պատմությունների վերհիշում, դիտարկում, բանաստեղծությունների անգիր արտասանություն, երգերի ունկնդրում կամ կատարում. 3. Ըստ նախագծի բանավոր շարադրում (խմբովին). 4. Պլանի կազմում, հենակետային բառերի որոշում. 5. Զրույց բովանդակության շուրջ. 6. Բառային աշխատանք. 7. Շարադրության գրառում. 8. Ինքնաստուգում. 9. Գրավորների Հանձնում.