SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  10
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ




ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ      ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ
ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ     ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ




  ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ



   Երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի
   Դասվար` Անահիտ Պարոնյան
   Ղեկավար`Վ. Փարսադանյան

   Թիվ 150 դպրոց կենտրոն




                      2012թ
ԴԱՍԱՐԱՆ__IV (չորրորդ)

    ԱՌԱՐԿԱ____Մայրենի

    ԹԵՄԱ__Մարդու անունն ու գործը ԺԱՄ___6_


Դաս            Դասի թեման                    Չափորոշիչ
1      Ռուբեն Մարուխյան              • Կընթերցեն   բնագիրը`  պահպանելով
       «Չորս խնձոր1»:Թվական            կարդալու որակական հատկանիշները
                                     • Տեքստի բաժանում իմաստային    հատ-
                                       վածների:
                                     • Դերերով կարդալու կարողությունների
                                       զարգացում:
2      Արշավիր Դարբնի                    Գրական    ստեղծագործության համապա-
       «Ձեռքերը»                         տասխան երանգով արտասանություն:
                                         Բովանդակության վերարտադրում`
                                         նկարագրական և դատողական տարրերի
                                         օգնությամբ:

3      Ուս ուսի որ տանք, սարեր       •   Հասկանալով      կարդալու   և    բովան-
       շուռ կտանք                        դակությունը    վերարտադրելու     կարո-
       (հայկական ժողովրդական             ղությունների և հմտությունների ձևավո-
       հեքիաթ): Բայ, բայի                րում:
       ժամանակը                      •   Գործնական        ծանոթություն     բայի
                                         դեմքի,թվի հասկացություններին
4      Մկրտիչ Կորյուն                •   Արտահայտիչ        և գեղեցիկ ընթերցել
       Սեխի թուփն ու ընկուզենին:         չափածո ստեղծագործությունը:
       Օժանդակ բայ                   •   Ստեղծագործության      հիմնական     գա-
                                         ղափարի       ընկալման     կարողության
                                         զարգացում
                                     •   Արժեքային համակարգի ձևավորում:
                                     •   Օժանդակ բայն անհրաժեշտ դեմքով և
                                         թվով      օգտագործելու      գործնական
                                         կարողությունների զարգացում:
5      Լեոնարդո Դա Վինչի             •   Տեքստի բաժանում իմաստային հատ-
       Դեղձենին:Նախադասության            վածների
       տեսակներն ըստ                 •   Կարդացածի հիմնական մտքի վերար-
       հաղորդակցման նպատ                 տադրում:
       ակի                           •   Լեզվական տարրական գիտելիքներ:


6      Թեմատիկ գրավոր              Թեստային աշխատանք         անցած   լեզվական
       աշխատանք                    աշխատանքների շուրջ
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1

                  Ուս ուսի որ տանք, սարեր շուռ կտանք
  ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ     (հայկական ժողովրդական հեքիաթ): Բայ, բայի ժամանակը


                   • Տեղեկություններ Սողոմոն իմաստունի մասին
                   • Ծանոթացնել հեքիաթի ժանրին:
 ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ
                   • Վեր հանել հեքիաթի հիմնական իմաստը:
                   • Ամրապնդել գիտելիքները բայի մասին



                   • Երեխաների մոտ զարգացնել հեքիաթի հիմնական
                     իմաստը ընկալելու կարողություններ:
ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
                   • Տրամաբանական մտածողության զարգացումը:
                   • Վերարտադրել բովանդակությունը `պահպանելով
                     բարոյական արժեքների ձևավորումը:


                   • Սողոմոն Իմաստունի մասին:
                   • Միաբանության ու համերաշխության կարևորության
  ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
                     մասին:
 ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
                   • Քննարկման նյութ կդարձնեն` ինչու և ինչով է հետաքըր-
   ԿԻՄԱՆԱ
                     քիր հեքիաթը:
                   • Բայի դրական և ժխտական խոնարհումները:


                   •   Տարբերել և մեկնաբանել հեքիաթի հիմնական իմաստը:
  ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
                   •   Բնութագրել հերոսներին և համեմատել:
 ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
                   •   Տեքստից դուրս բերել դրական և ժխտական խոնարհման
 ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ
                       մի քանի օրինակներ
                   •   Դրական խոնարհման բայերը դարձնել ժխտական


Արժեքային          •   Կարևորել աշխատասիրությունը և միասնության ուժը
համակարգ
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ

 Հարցման դաս
 Խթանման փուլում նշել ժողովրդական բանահյուսության տեսակները`
   էպոս, առած, դարձված, առակ, հեքիաթ, խնդուկ, սուտասելուկ, շուտասելուկ և այլն:
Մտագրոհի միջոցով վերհանել հեքիաթի մասին ունեցած գիտելիքները:
_ Ինչպիսի՞ ստեղծագործություն է հեքիաթը և ի՞նչ նպատակ է հետապնդում:
-Ո՞ր հեքիաթագիրներն են ձեզ ծանոթ:
-Ի՞նչ կասեք նրանց մասին:
Իմաստի ընկալում
Մտքերի տարափ մեթոդի միջոցով աշակերտները կհաղորդեն նախօրոք հավաքած
տեղեկությունները Սողոմոն Իմաստունի, փղի, մրջյունի մասին:
Աշակերտների միջոցով կկազմեն դասանյութի պլանը և ըստ պլանի կպատմեն նյութի
բովանդակությունը` համառոտ, ընդարձակ:
Ֆիզկուլտ դադար: Մարմնաշարժողական վարժություններ
  Աշակերտները կնշեն, որ մրջյունները փղին հաղթեցին, որովհետև համախմբված էին,
աշխատասեր,      հնարամիտ     համագործակցված:     Փիղը    դաժան   էր,   կամա-
կոր,անշնորհք,անպատիժ,աժդահա:

                           Փիղ            մրջյուն
                          աժդահա         փոքրիկ
                          կամակոր        խելոք
                          սիրելի         արհամարհված
                          ծույլ          աշխատասեր


Աշակերտները քննադատական խոսքեր կուղղեն Սողոմոն Իմաստունին, որ չէր
պատժում ու սաստում անկարգ փղին:
Խմբային աշխատանք.
I խումբ
    1. Գրել հսկա, միանգամից,գանգատ,փնտրել, ավերել բառերի հոմանիշները:
    2. Գրել ծանր,քնքուշ,թշնամի,գույնզգույն,անկարգ բառերի հականիշները:
IIխումբ
    1. Տեքստից դուրս գրել բարդ և ածանցավոր բառերը:
    2. Դուրս գրած բառերից երկուսով կազմել համառոտ նախադասություն:
III խումբ
    1. Խոնարհել փորել բայը բոլոր ժամանակներով
 Երաժշտությունն ազդարարում է աշխատանքի սկիզբը:
Խմբերի ավագները կներկայացնեն աշխատանքր արդյունքը:Կլսեն,կքննարկեն,կանեն
լրացումներ:Պատասխանները կգնահատվեն:
Դասապրոցեսի ընթացքում կազմակերպել շերտավոր ուսուցում :
Հանձնարարությանը հատկացնել 5-6ր ,անջատել երաժշտությունը:
Կշռադատման փուլում կօգտագործվի քառաբաժան մեթոդը:


              Ի՞նչ տեսա:          Ի՞նչ լսեցի:



              Ի՞նչ զգացի:         Հեքիաթի   վերնագրի
                                  փոխարեն ուրիշ առած
                                  կամ ասացվածք ասեք

  -   Ո՞ր նախադասության մեջ է ամփոփված հեքիաթի հիմնական միտքը:

Տնային աշխատանք հանձնարարվում է «Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել նմանատիպ
հեքիաթ:
Անդրադարձ
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2

                Լեոնարդո դա Վինչի
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ     Դեղձենին:Նախադասության տեսակներն ըստ
               հաղորդակցման նպատակի
                   • Տեղեկություններ դեղձենու և ընկուզենու մասին
                   • Հասկանալով կարդալու և վերարտադրելու
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ         կարողությունների զարգացում:
                   • Նոր բառերի ուսուցում:
                   • Արժեքային համակարգի ձևավորում:

                   • Տրամաբանության զարգացում:
                   • Տեքստի վրա ինքնուրույն աշխատելու և
   ԴԱՍԻ
                     դատողություններ անելու կարողությունների
 ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ
                     զարգացում:
                   • Տրված պատմողական նախադասությունները
                     դարձնել հարցական և հրամայական


 ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ        • Դեղձենու և ընկուզենու մասին:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ        • Լեոնարդո դա Վինչի մասին
  ԿԻՄԱՆԱ           • Նախադասության տեսակներն ըստ երանգների


                   •   Տարբերել դրական ու բացասական արժեքները
                   •   Գտնել տեքստի հիմնական իմաստը:
 ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ        •   Կկարողանան համենատել բնագրի
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ            հերոսներին:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ         •   Տեքստ բաժանել հիմնական մասերի և
                       վերնագրել


 ԱՐԺԵՔԱՅԻՆ         •   Աշակերտներին սովորեցնել, որ երբեք ուրիշի
 ՀԱՄԱԿԱՐԳ              ունեցածին աչք չպետք է դնել
ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Հաղորդման դաս
Խթանման փուլ

   -  Ի՞նչ ծառեր գիտեք:
Աշակերտները կնշեն պաստառի վրայի ծառերի անունները. դրանք լինում են պտղատու և
դեկորատիվ:
  Մտագրոհ մեթոդի միջոցով աշակերտները կնշեն այն ամենը, ինչ գիտեն ընկուզենու
և դեղձենու մասին:
Նախապատրաստական զրույց
     Լեոնարդոյի ծննդյան անունը «Լեոնարդո դի սեր Պիերո դա Վինչի» է, որ նշանակում է
«Լեոնարդոն, պարոն Պիերոյի տղան Վինչիյից»։Նա ծնվել է Ֆլորենցիայից ոչ հեռու գտնվող
Վինչի քաղաքի մոտակա Անկավինո գյուղակում։ Լեոնարդո դա Վինչիի ծննդյան օրն է 1469-
1478թթ: Ըստ որոշ ուսումնասիրողների, ենթադրվում է, որ 1481-1482թթ Լեոնարդոն այցելել է
Կիլիկյան Հայաստան։  Սովորել է ոսկերչություն, քանդակագործություն և նկարչություն:
 Իմաստի ընկալման փուլում կիրառել ուղղորդված ընթերցանության մեթոդը:
   Աշակերտները ընթերցում են տրամաբանական ավարտ ունեցող հատվածները, ուղղորդող
հարցերով վերլուծության ենթարկում ընթերցվածը, կատարում մեկնաբանություններ և
կանխատեսումներ:Յուրաքանչյուր հատվածին տալիս են համապատասխան վերնագիր:
   Բառային աշխատանքի ժամանակ բացատրվեց մխրճվել և փթթել բառերը:Այդ բառերով
կկազմեն նախադասություններ:
Վենի դիագրամով          նշել   ընկուզենու   և   դեղձենու      նմանություններն    ու
տարբերությունները:




          ընկուզենի                                   դեղձենի
                                   պտղատու                վաղահաս
          մեծ ծառ                  ծառ                 մեծ, հյութալի պտ
          մանր պտուղ-              կլոր                  ծանր
          ներով                    պտուղներով            պտուղներով
          դարավոր                                        նախանձ
          համեստ                                         բուրավետ




Զույգերով աշխատել «Բառերի գանձատուփ» բաժնի հ.2 և հ.3 առաջադրանքների շուրջ:

Ֆիզկուլտ դադար:«Նուռ» երգի կատարում:
Կշռադատման փուլում խտացված արդյունքները քննարկելուց հետո դասարանը
բաժանվում է 3 համագործակցային խմբի:
I խումբ
   1. Դեմ դիմաց գրել դարձվածքները և նրանց իմաստները:
   2. Դրանցից որևէ մեկով կազմել նախադասություն:

IIխումբ
1. Ըստ հաղորդակցման նպատակի կազմել մեկական նախադասություն:
    2. Ընկույզ բառով կազմել հնգյակ:
IIIխումբ
    1. Հորինել պատմություն նախանձ մարդու մասին
Կազմակերպել շերտավոր ուսուցում:
Նախատեսված աշխատանքի համար տրամադրել ժամանակ,որը կազդարարի
երաժշտության սկիզբը և ավարտը:
 Աշխատանքները ավարտելուց հետո յուրաքանչյուր խմբից մեկ աշակերտ
կներկայացնի կատարած ախատանքը և կգնահատվեն խմբերը:
Դասանյութն ամփոփել`կիրառելով քառաբաժան մեթոդը.
 Ի՞նչ տեսա:                      Ի՞նչ լսեցի:
 Ի՞նչ զգացի                      Ասել      հիմնական միտքն
                                 արտահայտող ասացվածքներ:

Տնային հանձնարարություն.
 Բնագիրը կարդալ վարժ, սահուն:,կատարել բառային աշխատանք,«Հրաշալիքների
տետր»-ում հորինել հեքիաթի համար նոր հերոսներ:
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան

Contenu connexe

Tendances

ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինեհ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
Annagspoyan
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
նախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքնախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանք
astghikp
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
Annagspoyan
 
2 კლასის ტესტი ბუნებაში
2 კლასის ტესტი ბუნებაში2 კლასის ტესტი ბუნებაში
2 კლასის ტესტი ბუნებაში
makaafriamashvili
 
ბაქტერიები
ბაქტერიებიბაქტერიები
ბაქტერიები
eka
 
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
Khatuna Tsikhelashvili
 
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგევიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
mananasvanadze
 
შეფასების რუბრიკები My school
შეფასების რუბრიკები My schoolშეფასების რუბრიკები My school
შეფასების რუბრიკები My school
nanci68
 

Tendances (20)

ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
ծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկանծնողական  ժողովների  կազմակերպման եվ անցկացման  մեթոդիկան
ծնողական ժողովների կազմակերպման եվ անցկացման մեթոդիկան
 
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինեհ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
հ. 155 հիմնական դպրոցի դասվար մարտիրոսյան սիրինե
 
Դասի պլան
Դասի պլանԴասի պլան
Դասի պլան
 
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
131 դպրոցի դասվար արմենակյան գոհար
 
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
Dasi plan gayane kostandyan fantan_2016
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
 
մեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոցմեսրոպ մաշտոց
մեսրոպ մաշտոց
 
Textul scris
Textul scrisTextul scris
Textul scris
 
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ամկրտչյան մարիա   բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
մկրտչյան մարիա բագարանի միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչ ա
 
նախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանքնախագծային աշխատանք
նախագծային աշխատանք
 
Ամեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասինԱմեն ինչ գրքի մասին
Ամեն ինչ գրքի մասին
 
2 კლასის ტესტი ბუნებაში
2 კლასის ტესტი ბუნებაში2 კლასის ტესტი ბუნებაში
2 კლასის ტესტი ბუნებაში
 
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a Proiect didactic   verbul - cls. a VI-a
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
 
Правила за въвеждане на текст
Правила за въвеждане на текстПравила за въвеждане на текст
Правила за въвеждане на текст
 
ბაქტერიები
ბაქტერიებიბაქტერიები
ბაქტერიები
 
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
 
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგევიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
 
էսսե գրելու ուղեցույց
էսսե գրելու ուղեցույցէսսե գրելու ուղեցույց
էսսե գրելու ուղեցույց
 
Նախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցումՆախագծային ուսուցում
Նախագծային ուսուցում
 
შეფასების რუბრიკები My school
შეფასების რუბრიკები My schoolშეფასების რუბრიკები My school
შეფასების რუბრიკები My school
 

En vedette

թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
կարդալու նախավարժանք
կարդալու նախավարժանքկարդալու նախավարժանք
կարդալու նախավարժանք
dproc555
 
մտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումը
մտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումըմտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումը
մտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումը
anohanyan
 
պրեզենտացիա (1)
պրեզենտացիա (1)պրեզենտացիա (1)
պրեզենտացիա (1)
hripsime111
 
էկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրները
էկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրներըէկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրները
էկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրները
mariqechechyan
 
Կենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներ
Կենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներԿենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներ
Կենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներ
Susanna Gevorgyan
 
Օդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիր
Օդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիրՕդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիր
Օդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիր
GevSon
 

En vedette (20)

թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգաթեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
թեմատիկ գրավոր աշխատանք թգա
 
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյաներևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի  դասվար`  անահիտ պարոնյան
երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան
 
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
78 դպրոցի ուսուցչուհի` ալեքսանյան գայանե
 
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյանթիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
թիվ 151 դպրոցի դասվար` գայանե ավետիսյան
 
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոցԵղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
Եղյան Ասյա, դասվար, թիվ 197 հիմն. դպրոց
 
Git phil
Git philGit phil
Git phil
 
ծնողական ժողով
ծնողական ժողովծնողական ժողով
ծնողական ժողով
 
4 րդ դաս
4 րդ դաս4 րդ դաս
4 րդ դաս
 
կարդալու նախավարժանք
կարդալու նախավարժանքկարդալու նախավարժանք
կարդալու նախավարժանք
 
Git phil
Git philGit phil
Git phil
 
էկո
էկոէկո
էկո
 
մտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումը
մտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումըմտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումը
մտավոր խնդիրներ ունեցող սովորողների ներառումը
 
պրեզենտացիա (1)
պրեզենտացիա (1)պրեզենտացիա (1)
պրեզենտացիա (1)
 
էկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրները
էկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրներըէկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրները
էկոլոգիայի գլոբալ հիմնախնդիրները
 
Կենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներ
Կենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներԿենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներ
Կենսաբազմազանության պահպանման համամոլորակային հիմնախնդիրներ
 
դասվար թեմատիկ պլան
դասվար թեմատիկ պլանդասվար թեմատիկ պլան
դասվար թեմատիկ պլան
 
Բաց դաս
Բաց դասԲաց դաս
Բաց դաս
 
Օդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիր
Օդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիրՕդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիր
Օդի աղտոտվածությունը, որպեսզ գլոբալ խնդիր
 
ուսուցման մեթոդներ
ուսուցման մեթոդներուսուցման մեթոդներ
ուսուցման մեթոդներ
 

Similaire à երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան (20)

I կիսամյակի հաշվետվություն
I կիսամյակի հաշվետվությունI կիսամյակի հաշվետվություն
I կիսամյակի հաշվետվություն
 
ժաննա Վարդանյան
ժաննա Վարդանյանժաննա Վարդանյան
ժաննա Վարդանյան
 
ժաննա Վարդանյան
ժաննա Վարդանյանժաննա Վարդանյան
ժաննա Վարդանյան
 
ջ.ելեն
ջ.ելենջ.ելեն
ջ.ելեն
 
O.lia
O.liaO.lia
O.lia
 
O.lia
O.liaO.lia
O.lia
 
O.lia
O.liaO.lia
O.lia
 
պ. իշխան
պ. իշխանպ. իշխան
պ. իշխան
 
ջ. գոհարիկ
ջ. գոհարիկջ. գոհարիկ
ջ. գոհարիկ
 
ա. համլետ
ա. համլետա. համլետ
ա. համլետ
 
մ.սամվել
մ.սամվելմ.սամվել
մ.սամվել
 
Իմ կիսամյակային հաշվետվությունը
Իմ կիսամյակային հաշվետվությունըԻմ կիսամյակային հաշվետվությունը
Իմ կիսամյակային հաշվետվությունը
 
մ.սամվել
մ.սամվելմ.սամվել
մ.սամվել
 
խ.մելինե
խ.մելինեխ.մելինե
խ.մելինե
 
Իմ կիսամյակային հաշվետվությունը
Իմ կիսամյակային հաշվետվությունըԻմ կիսամյակային հաշվետվությունը
Իմ կիսամյակային հաշվետվությունը
 
ա. էլեն
ա. էլենա. էլեն
ա. էլեն
 
ա. էլեն
ա. էլենա. էլեն
ա. էլեն
 
զ. ռազմիկ
զ. ռազմիկզ. ռազմիկ
զ. ռազմիկ
 
ո.արտյոմ
ո.արտյոմո.արտյոմ
ո.արտյոմ
 
ո.արտյոմ
ո.արտյոմո.արտյոմ
ո.արտյոմ
 

Plus de Երևանի N198 ավագ դպրոց

մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
սոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոցսոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոց
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
սոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոցսոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոց
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոցաջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
Երևանի N198 ավագ դպրոց
 

Plus de Երևանի N198 ավագ դպրոց (18)

նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուննյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
նյութի քանակ ավոգադրոյի հաստատուն
 
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթներըմոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
մոլեկուլային կինետիկ տեսության հիմնադրույթները
 
Armenia
ArmeniaArmenia
Armenia
 
Alaverdyan Diana
Alaverdyan DianaAlaverdyan Diana
Alaverdyan Diana
 
Gevorgyan Mariam
Gevorgyan MariamGevorgyan Mariam
Gevorgyan Mariam
 
eTwinningPlus
eTwinningPluseTwinningPlus
eTwinningPlus
 
Etw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_enEtw certificate 95443_en
Etw certificate 95443_en
 
F10
F10F10
F10
 
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյանհհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
հհ գեղարքունիքի մարզի կարմիրգյուղի թիվ 2 միջն. դպրոցի դասվար` կարինե մարտոյան
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան փոխադրություն
 
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան51  հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
51 հիմնական դպրոց անուշ ալավերդյան
 
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
երևանի հ 78 դպրոցի հայոց լեզվի և •րականության ուսուցչուհի օվսաննա մամիկոնի վա...
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
 
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանամաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
մաթեմատիկա N 197 դպրոց մուրադյան սվետլանա
 
եղիշյան գայանե ռուսերեն թիվ 132 դպրոց
եղիշյան գայանե ռուսերեն թիվ 132 դպրոցեղիշյան գայանե ռուսերեն թիվ 132 դպրոց
եղիշյան գայանե ռուսերեն թիվ 132 դպրոց
 
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
սոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոցսոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոց
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
 
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
սոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոցսոնա ղևոնդյան    մաթեմատիկա    թիվ 26  հիմնական  դպրոց
սոնա ղևոնդյան մաթեմատիկա թիվ 26 հիմնական դպրոց
 
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոցաջափնյակի վազգեն ա. անվան  թիվ 168 հիմնական դպրոց
աջափնյակի վազգեն ա. անվան թիվ 168 հիմնական դպրոց
 

երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի դասվար` անահիտ պարոնյան

  • 1. ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՆՑ ՍԱՀՄԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ, ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԴԱՍԸՆԹԱՑՆԵՐ ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ Երևանի հ 87 միջնակարգ դպրոցի Դասվար` Անահիտ Պարոնյան Ղեկավար`Վ. Փարսադանյան Թիվ 150 դպրոց կենտրոն 2012թ
  • 2. ԴԱՍԱՐԱՆ__IV (չորրորդ) ԱՌԱՐԿԱ____Մայրենի ԹԵՄԱ__Մարդու անունն ու գործը ԺԱՄ___6_ Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ 1 Ռուբեն Մարուխյան • Կընթերցեն բնագիրը` պահպանելով «Չորս խնձոր1»:Թվական կարդալու որակական հատկանիշները • Տեքստի բաժանում իմաստային հատ- վածների: • Դերերով կարդալու կարողությունների զարգացում: 2 Արշավիր Դարբնի Գրական ստեղծագործության համապա- «Ձեռքերը» տասխան երանգով արտասանություն: Բովանդակության վերարտադրում` նկարագրական և դատողական տարրերի օգնությամբ: 3 Ուս ուսի որ տանք, սարեր • Հասկանալով կարդալու և բովան- շուռ կտանք դակությունը վերարտադրելու կարո- (հայկական ժողովրդական ղությունների և հմտությունների ձևավո- հեքիաթ): Բայ, բայի րում: ժամանակը • Գործնական ծանոթություն բայի դեմքի,թվի հասկացություններին 4 Մկրտիչ Կորյուն • Արտահայտիչ և գեղեցիկ ընթերցել Սեխի թուփն ու ընկուզենին: չափածո ստեղծագործությունը: Օժանդակ բայ • Ստեղծագործության հիմնական գա- ղափարի ընկալման կարողության զարգացում • Արժեքային համակարգի ձևավորում: • Օժանդակ բայն անհրաժեշտ դեմքով և թվով օգտագործելու գործնական կարողությունների զարգացում: 5 Լեոնարդո Դա Վինչի • Տեքստի բաժանում իմաստային հատ- Դեղձենին:Նախադասության վածների տեսակներն ըստ • Կարդացածի հիմնական մտքի վերար- հաղորդակցման նպատ տադրում: ակի • Լեզվական տարրական գիտելիքներ: 6 Թեմատիկ գրավոր Թեստային աշխատանք անցած լեզվական աշխատանք աշխատանքների շուրջ
  • 3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1 Ուս ուսի որ տանք, սարեր շուռ կտանք ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ (հայկական ժողովրդական հեքիաթ): Բայ, բայի ժամանակը • Տեղեկություններ Սողոմոն իմաստունի մասին • Ծանոթացնել հեքիաթի ժանրին: ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ • Վեր հանել հեքիաթի հիմնական իմաստը: • Ամրապնդել գիտելիքները բայի մասին • Երեխաների մոտ զարգացնել հեքիաթի հիմնական իմաստը ընկալելու կարողություններ: ԴԱՍԻ ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ • Տրամաբանական մտածողության զարգացումը: • Վերարտադրել բովանդակությունը `պահպանելով բարոյական արժեքների ձևավորումը: • Սողոմոն Իմաստունի մասին: • Միաբանության ու համերաշխության կարևորության ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ մասին: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Քննարկման նյութ կդարձնեն` ինչու և ինչով է հետաքըր- ԿԻՄԱՆԱ քիր հեքիաթը: • Բայի դրական և ժխտական խոնարհումները: • Տարբերել և մեկնաբանել հեքիաթի հիմնական իմաստը: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Բնութագրել հերոսներին և համեմատել: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Տեքստից դուրս բերել դրական և ժխտական խոնարհման ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ մի քանի օրինակներ • Դրական խոնարհման բայերը դարձնել ժխտական Արժեքային • Կարևորել աշխատասիրությունը և միասնության ուժը համակարգ
  • 4. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Հարցման դաս Խթանման փուլում նշել ժողովրդական բանահյուսության տեսակները` էպոս, առած, դարձված, առակ, հեքիաթ, խնդուկ, սուտասելուկ, շուտասելուկ և այլն: Մտագրոհի միջոցով վերհանել հեքիաթի մասին ունեցած գիտելիքները: _ Ինչպիսի՞ ստեղծագործություն է հեքիաթը և ի՞նչ նպատակ է հետապնդում: -Ո՞ր հեքիաթագիրներն են ձեզ ծանոթ: -Ի՞նչ կասեք նրանց մասին: Իմաստի ընկալում Մտքերի տարափ մեթոդի միջոցով աշակերտները կհաղորդեն նախօրոք հավաքած տեղեկությունները Սողոմոն Իմաստունի, փղի, մրջյունի մասին: Աշակերտների միջոցով կկազմեն դասանյութի պլանը և ըստ պլանի կպատմեն նյութի բովանդակությունը` համառոտ, ընդարձակ: Ֆիզկուլտ դադար: Մարմնաշարժողական վարժություններ Աշակերտները կնշեն, որ մրջյունները փղին հաղթեցին, որովհետև համախմբված էին, աշխատասեր, հնարամիտ համագործակցված: Փիղը դաժան էր, կամա- կոր,անշնորհք,անպատիժ,աժդահա: Փիղ մրջյուն աժդահա փոքրիկ կամակոր խելոք սիրելի արհամարհված ծույլ աշխատասեր Աշակերտները քննադատական խոսքեր կուղղեն Սողոմոն Իմաստունին, որ չէր պատժում ու սաստում անկարգ փղին: Խմբային աշխատանք. I խումբ 1. Գրել հսկա, միանգամից,գանգատ,փնտրել, ավերել բառերի հոմանիշները: 2. Գրել ծանր,քնքուշ,թշնամի,գույնզգույն,անկարգ բառերի հականիշները: IIխումբ 1. Տեքստից դուրս գրել բարդ և ածանցավոր բառերը: 2. Դուրս գրած բառերից երկուսով կազմել համառոտ նախադասություն: III խումբ 1. Խոնարհել փորել բայը բոլոր ժամանակներով Երաժշտությունն ազդարարում է աշխատանքի սկիզբը: Խմբերի ավագները կներկայացնեն աշխատանքր արդյունքը:Կլսեն,կքննարկեն,կանեն լրացումներ:Պատասխանները կգնահատվեն: Դասապրոցեսի ընթացքում կազմակերպել շերտավոր ուսուցում : Հանձնարարությանը հատկացնել 5-6ր ,անջատել երաժշտությունը:
  • 5. Կշռադատման փուլում կօգտագործվի քառաբաժան մեթոդը: Ի՞նչ տեսա: Ի՞նչ լսեցի: Ի՞նչ զգացի: Հեքիաթի վերնագրի փոխարեն ուրիշ առած կամ ասացվածք ասեք - Ո՞ր նախադասության մեջ է ամփոփված հեքիաթի հիմնական միտքը: Տնային աշխատանք հանձնարարվում է «Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել նմանատիպ հեքիաթ: Անդրադարձ
  • 6. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2 Լեոնարդո դա Վինչի ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Դեղձենին:Նախադասության տեսակներն ըստ հաղորդակցման նպատակի • Տեղեկություններ դեղձենու և ընկուզենու մասին • Հասկանալով կարդալու և վերարտադրելու ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ կարողությունների զարգացում: • Նոր բառերի ուսուցում: • Արժեքային համակարգի ձևավորում: • Տրամաբանության զարգացում: • Տեքստի վրա ինքնուրույն աշխատելու և ԴԱՍԻ դատողություններ անելու կարողությունների ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ զարգացում: • Տրված պատմողական նախադասությունները դարձնել հարցական և հրամայական ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Դեղձենու և ընկուզենու մասին: ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ • Լեոնարդո դա Վինչի մասին ԿԻՄԱՆԱ • Նախադասության տեսակներն ըստ երանգների • Տարբերել դրական ու բացասական արժեքները • Գտնել տեքստի հիմնական իմաստը: ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ • Կկարողանան համենատել բնագրի ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ հերոսներին: ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ • Տեքստ բաժանել հիմնական մասերի և վերնագրել ԱՐԺԵՔԱՅԻՆ • Աշակերտներին սովորեցնել, որ երբեք ուրիշի ՀԱՄԱԿԱՐԳ ունեցածին աչք չպետք է դնել
  • 7. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ Հաղորդման դաս Խթանման փուլ - Ի՞նչ ծառեր գիտեք: Աշակերտները կնշեն պաստառի վրայի ծառերի անունները. դրանք լինում են պտղատու և դեկորատիվ: Մտագրոհ մեթոդի միջոցով աշակերտները կնշեն այն ամենը, ինչ գիտեն ընկուզենու և դեղձենու մասին: Նախապատրաստական զրույց Լեոնարդոյի ծննդյան անունը «Լեոնարդո դի սեր Պիերո դա Վինչի» է, որ նշանակում է «Լեոնարդոն, պարոն Պիերոյի տղան Վինչիյից»։Նա ծնվել է Ֆլորենցիայից ոչ հեռու գտնվող Վինչի քաղաքի մոտակա Անկավինո գյուղակում։ Լեոնարդո դա Վինչիի ծննդյան օրն է 1469- 1478թթ: Ըստ որոշ ուսումնասիրողների, ենթադրվում է, որ 1481-1482թթ Լեոնարդոն այցելել է Կիլիկյան Հայաստան։ Սովորել է ոսկերչություն, քանդակագործություն և նկարչություն: Իմաստի ընկալման փուլում կիրառել ուղղորդված ընթերցանության մեթոդը: Աշակերտները ընթերցում են տրամաբանական ավարտ ունեցող հատվածները, ուղղորդող հարցերով վերլուծության ենթարկում ընթերցվածը, կատարում մեկնաբանություններ և կանխատեսումներ:Յուրաքանչյուր հատվածին տալիս են համապատասխան վերնագիր: Բառային աշխատանքի ժամանակ բացատրվեց մխրճվել և փթթել բառերը:Այդ բառերով կկազմեն նախադասություններ: Վենի դիագրամով նշել ընկուզենու և դեղձենու նմանություններն ու տարբերությունները: ընկուզենի դեղձենի պտղատու վաղահաս մեծ ծառ ծառ մեծ, հյութալի պտ մանր պտուղ- կլոր ծանր ներով պտուղներով պտուղներով դարավոր նախանձ համեստ բուրավետ Զույգերով աշխատել «Բառերի գանձատուփ» բաժնի հ.2 և հ.3 առաջադրանքների շուրջ: Ֆիզկուլտ դադար:«Նուռ» երգի կատարում: Կշռադատման փուլում խտացված արդյունքները քննարկելուց հետո դասարանը բաժանվում է 3 համագործակցային խմբի: I խումբ 1. Դեմ դիմաց գրել դարձվածքները և նրանց իմաստները: 2. Դրանցից որևէ մեկով կազմել նախադասություն: IIխումբ
  • 8. 1. Ըստ հաղորդակցման նպատակի կազմել մեկական նախադասություն: 2. Ընկույզ բառով կազմել հնգյակ: IIIխումբ 1. Հորինել պատմություն նախանձ մարդու մասին Կազմակերպել շերտավոր ուսուցում: Նախատեսված աշխատանքի համար տրամադրել ժամանակ,որը կազդարարի երաժշտության սկիզբը և ավարտը: Աշխատանքները ավարտելուց հետո յուրաքանչյուր խմբից մեկ աշակերտ կներկայացնի կատարած ախատանքը և կգնահատվեն խմբերը: Դասանյութն ամփոփել`կիրառելով քառաբաժան մեթոդը. Ի՞նչ տեսա: Ի՞նչ լսեցի: Ի՞նչ զգացի Ասել հիմնական միտքն արտահայտող ասացվածքներ: Տնային հանձնարարություն. Բնագիրը կարդալ վարժ, սահուն:,կատարել բառային աշխատանք,«Հրաշալիքների տետր»-ում հորինել հեքիաթի համար նոր հերոսներ: