1. Тема :ДОДАВАННЯ РАЦІОНАЛЬНИХ ЧИСЕЛ
Мета : сприяти формуванню та розвитку в учнів інтелектуальних
і творчих здібностей у процесі узагальнення і
систематизації матеріалу ;закріпити вміння та навички
розв’язувати вправи на додавання раціональних чисел;
виховувати любов до природи, бажання охороняти довкілля.
Тип уроку : урок узагальнення знань,умінь і навичок.
Хід уроку
1. Вступне слово учителя.
Сьогодні ми будемо подорожувати сторінками Червоної книги.Охорона природи
- це обов’язок кожного з нас.Зберегти її важко,бо люди забруднюють і руйнують
місця, де живуть рослини і тварини ,полюють на тварин . Тому за ідеєю
англійського зоолога , професора Пітера Скотта була створена Червона книга .
Міжнародна Червона книга складається з кількох великих томів , куди включено
300 видів і підвидів ссавців , 300 видів птахів, понад 100 видів плазунів, 40 видів
земноводних .Це було у 1968 році .
В Україні також є Червона книга , до якої занесено 382 види тварин , 541 вид
рослин . Рік її затвердження ви дізнаєтесь , коли усно розв’яжете наступ ні
приклади.
1. Усний рахунок.
-15,5+16,5=1 Отже , в Україні Червону книгу
(7+(-5))4,5=9 затверджено 29 жовтня 1992 року
-3+12=9постановою Верховної Ради
-5,8+7,8=2України.
2. Кросворд-розминка.
На дошці записані запитання кросворда . Учні усно його розгадують і у
виділеному стовпці читають назву тварини , внесеної до Червоної книги .
1.Як називається вісь О У ?
2.Щоб поділити дріб на дріб ,треба ділене помножити на число , ....... до
дільника.
З .Якщо точка лежить на осі ОХ , то її ордината дорівнює ....
4.-5+10 =...
2. 5.Математик, який був переможцем Олімпійських ігор .
6.Його записують у „ два поверхи „
7.Добуток двох взаємнообернених чисел дорівнює ....
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
0
0
н
п‘ я
п
р
б
д
д
р
0
У
т
і
и
д
и
е
л
ь
р
ф
а
б
и
і
н
н
н
а
е
т
н
г
0
Р
ц
і
е
ь
Якщо ви на всі запитання дали відповідь, то ви знайшли ключове слово .
Ключове слово : дельфін .
Учитель . Найбільший морський ссавець , який мешкає біля берегів України ,
це дельфін білобочка.Тілобілобочки торпедоподібне ,щелепи з 200 гострими
зубами. Може рухатися зі швидкістю близько 50 км/год,а стрибки вгору
перевищують 5м .Завдовжки він буває більший за Зм і важить від 119 до 150 кг.
Живуть невеликими групами і ведуть нічний спосіб життя .
4.Розв’язування рівнянь.
На картках записано рівняння , а на звороті - склади . Потрібно розв’язати
рівняння і розставити картки в порядку зростання знайдених коренів та перевернути картки .Тоді записані на звороті склади утворять слово , що є назвою
птаха . (Троє учнів виконують завдання на дошці.)
Картка 1
X-12 =(-6)+10
Картка 2
X - 8 = -10 + 30
Картка З
X + 7 = (-15) + 30
Х=16
X = 28
X=8
На звороті першої картки записано склад „лі” , другої -,,кан” , третьої - „пе”.
Учні утворюють слово пелікан .
Учитель . Пелікан рожевий .Під великим дзьобом у нього знаходиться об’ємний мішок , що розтягується . Коли пелікан опускає відкритий дзьоб у воду ,
мішок наповнюється водою з плаваючими рибкам .Але перед тим як з’їсти
рибок , пеліканам доводиться процідити воду , на що іноді витрачається ціла
хвилина .Часом буває ,що набрана вода важить більше , ніж сам птах .
5.Додавання раціональних чисел
1. Завдання : розв’язати приклади і кожній відповіді поставити відповідну
букву із таблиці.
3. А
18
О
21
Г
-8
Ф
-27
Н
12
М
-5
Л
8
І
-17
1.-16,6+ (-10,4)
5.-16,4+ (-0,6)
2.14 ,35 + (-6,35) 6. 18,3 + (-6,3) Ключове слово - фламінго .
3. 9,25+ 8,75
7. -5,5 + (-2,5)
4. -5,2 + 0,2
8. 24 + (-3)
Учитель. Фламінго -дуже граціозний птах з надзвичайно вишуканим забарвленням .Щоб насититися , птах має з’їсти за добу стільки корму , що за масою
дорівнює близько чверті власної ваги . Фламінго із піску будують гнізда у вигляді
зрізаного конуса . Висота гнізда залежить від того , яким буде літо: сухим чи
дощовим .Якщо літо очікується дощове ,то гнізда будуються високими , щоб їх не
змогла затопити вода , якщо засушливим - то більш низькими .Тривалість життя
фламінго у заповідниках - ЗО років .
До Червоної книги занесені і бобри - тварини , які ведуть напівводяний
спосіб життя , мешкають у лісових річках , створюють із гілок хатки .
2.3авдання : дізнайтесь довжину тіла бобра (в дм).Допоможе вам у цьому цікавий
квадрат.
-8,4
-13
-0,5
8
-18
-25
-20
19
15
1.13 першого рядка виберіть найменше число.
2.13 другого рядка виберіть найбільше число.
3.13 третього рядка виберіть не найменше і не найбільше число.
4.3найдіть суму вибраних трьох чисел-і ви отримаєте відповідь на питання.
(-13+8+15=1 Одм).Скільки це см ?
З.Завдання:дізнайтесь масу бобра в кілограмах.
Як називаються використані в завданні геометричні фігури ? 4.3авдання :
бобер добре плаває і пірнає .Розв’яжіть рівняння і дізнайтесь скільки хвилин
бобер може знаходитися під водою ?
4. X - 8 = (-5 ) +2
5 хвилин - скільки це секунд ? Яку частину 5 хв. становлять від 1 години ?
б.Самостійна робота
Учитель. Крім ссавців і птахів , до Червоної книги занесено і квіти .Виконавши дії , ви дізнаєтесь назву цих квітів .
12,5 + 3,2 0,5 + 1,5 (-6 )+ (-4 ) 35 + (-20 ) -28+14 15 +(- 13 ) -6+ 10
7) -1 +25
8 + (-2)
2 + 44:2
и
15,7
О
П
24
-7+(-
4
І
Н
д
к
15
2
-14
-10
6
Підсніжники - найперші квіти весни .Вони квітнуть навіть тоді, коли на вулиці
нуль градусів .Температура всередині квітки близько 8 градусів тепла . Під сніжник витримує до 10 градусів морозу .
7.Дидактична гра
Приймають участи 2 команди .Вони отримують набори карток з цифрами 1,2,3,4.
Завдання команд полягає у тому , щоб за допомогою карток показати правильну
відповідь на приклади , які зачитує учитель :
42+(-21) , -24 + 36 , 69 : 3 ,62 + (-20 ), 36 : 3 , 15 +(-11 ) і т.д.
Перемагає команда , яка дала більше правильних відповідей .
8. Підсумок уроку 1 .Які числа називаються
раціональними ?
2. Сформулюйте правила додавання раціональних чисел .
У нашому краї також росте багато рослин і живуть тварини ,занесені до Червоної
книги : джмелі, метелики , нарцис , бобри , білки , лебеді, сови, кажани , лелеки .
Охороняйте природу , бо всі види тварин , рослин потрібні .Нехай природа ра дує нас своєю красою .