SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  4
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2
Mata Pelajaran
Kelas
Tema / Tajuk
Masa

: Dunia Sains dan Teknologi
:Tahun Dua
: Sains Hayat / Haiwan
: 10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit )

Standard pembelajaran : 2.4.1 dan 2.4.3
Objektif pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang,
menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat.
2.4.2 Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung
terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular menjalar, siput babi mengengsot,
semut merayap, kuda berlari dan katak melompat.
2.4.3 Menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
FASA
Orientasi:

CADANGAN AKTIVITI
-

Murid mendengar dan
menyanyikan lagu Fly-fly
Butterfly bersama-sama

-

Guru membawa murid keluar dari Kaedah p& P
bilik darjah untuk membuat
pemerhatian dan mengenal pasti Kajian lapangan
pergerakan haiwan di
KPS : Pemerhatian
persekitaran kawasan sekolah.

Set Induksi
(5 minit)
Pencetusan Idea
(15 minit)

CADANGAN KOMUNIKASI
/ CATATAN
BBM:
Klip video
-

-

Murid A : Katak melompat

-

Murid B : Ikan berenang

-

Murid C : Burung terbang

-

Murid D : Siput mengengsot

-

Murid E : Semut merayap

-

Menjana idea
(20 minit)

Murid menceritakan cara haiwanhaiwan bergerak

Murid D : Kucing berjalan

-

Guru menyediakan kad
perkataan (pergerakan haiwan)
merayap

terbang

melompat
-

berenang

mengengsot

berjalan

Murid dikehendaki menyesuaikan
kad perkataan dengan gambar
mengikut cara pergerakan
haiwan
Soalan :

Contoh :
berjalan

merayap

-

BBM : Kad gambar, kad
perkataan

Guru menyoal murid tentang
cara pergerakan haiwan

1. Bagaimanakah cara
burung bergerak?
2. Bagaimanakah cara
siput babi bergerak?
3. Adakah katak
berjalan? Jelaskan
cara katak bergerak.
4. Adakah ikan
merangkak? Jelaskan
cara ikan bergerak.
5. Bagaimanakah cara
buaya bergerak ?
BBM : paparanslaid
SOALAN

Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
bersoal jawab dengan murid.

Penstrukturan
semula
(15 minit)

-

-

Murid melihat tayangan video
cara pergerakan yang dipelajari.
a. Helang menangkap ular.
Video 1
b. Kucing mengejar tikus. Video
2
c. Siput makan daun. Video 3
Murid menceritakan aktiviti yang
dilakukan oleh haiwan dalam
video tersebut.

1. Senaraikan nama
haiwan yang terdapat
dalam gambar tadi
dan terangkan cara
haiwan tersebut
bergerak.
-

Murid A : Burung
helang menangkap
ular.

Soalan :
- Mengapa helang
menangkap ular ?
Jawapan :

-

Guru menjelaskan kepentingan
pergerakan haiwan yang
ditunjukkan dalam video.

-

Helang lapar.

-

Murid B : Kucing
mengejar tikus

Contoh :
1. Helang menangkap ular untuk
dijadikan makanan.
2. Tikus melarikan diri untuk
melindungi diri dari musuh.

Soalan :
Mengapa tikus melarikan
diri?
Jawapan :
Tikus takut kepada kucing

Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
bersoal jawab dengan murid.
Pentaksiran
Aktiviti
Pemulihan

1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 1
1. Murid menyiapkan Lembaran
Kerja 2

BBM : paparan slaid

BBM : Lembaran kerja

BBM : Soalan kuiz
Aktiviti
Pengayaan

1.Murid menyiapkan Lembaran Kerja
3
- Guru membuat pengukuhan
tentang pembelajaran dan
pengajaran berkaitan dengan
pergerakan haiwan.
2. Murid menjawab soalan kuiz .

Refleksi
(5 minit)

Murid melihat tayangan power point
tentang cara haiwan bergerak dan
menyanyi serta bersoal jawab.
-

-

BBM : paparan slaid

25 orang murid dapat
menyatakan cara dan tujuan
haiwan bergerak .
5 orang murid dibimbing untuk
menyatakan cara pergerakan
haiwan.

-

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
TMK - menggunakan tayangan video tentang pergerakan haiwan.
Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan pergerakan haiwan.
Bahan Bantu Belajar (BBB)
- Kad perkataan
- Kad gambar
- Video
- Komputer
- Specimen sebenar (Ulat gonggok, ikan, burung, siput dan katak)

Contenu connexe

En vedette

Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4
Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4
Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4vibila
 
Sukatan sains tahun 4
Sukatan sains tahun 4Sukatan sains tahun 4
Sukatan sains tahun 4Lailee Skahti
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01vibila
 
Program big ppg 2014 (1)
Program big ppg 2014 (1)Program big ppg 2014 (1)
Program big ppg 2014 (1)Maryani Hashim
 
115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr
115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr
115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssrnajib6766
 
Rancangan tahunan sains tahun 4
Rancangan tahunan sains tahun 4Rancangan tahunan sains tahun 4
Rancangan tahunan sains tahun 4inazaliahmad
 
Pembentangan kemahiran manipulatif
Pembentangan kemahiran manipulatifPembentangan kemahiran manipulatif
Pembentangan kemahiran manipulatifnasirdi
 

En vedette (8)

Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4
Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4
Dokumen Standard Kandungan Sains Tahun 4
 
Sukatan sains tahun 4
Sukatan sains tahun 4Sukatan sains tahun 4
Sukatan sains tahun 4
 
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01
 
Chapter30 (1)
Chapter30 (1)Chapter30 (1)
Chapter30 (1)
 
Program big ppg 2014 (1)
Program big ppg 2014 (1)Program big ppg 2014 (1)
Program big ppg 2014 (1)
 
115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr
115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr
115988921 rph-bahasa-malaysia-tahun-3-kssr
 
Rancangan tahunan sains tahun 4
Rancangan tahunan sains tahun 4Rancangan tahunan sains tahun 4
Rancangan tahunan sains tahun 4
 
Pembentangan kemahiran manipulatif
Pembentangan kemahiran manipulatifPembentangan kemahiran manipulatif
Pembentangan kemahiran manipulatif
 

Similaire à Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01

Similaire à Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01 (20)

Rph sains th 4
Rph sains th 4Rph sains th 4
Rph sains th 4
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
Rph tmk.
Rph tmk.Rph tmk.
Rph tmk.
 
Ahad
AhadAhad
Ahad
 
Rph dst hayat haiwan
Rph dst hayat haiwanRph dst hayat haiwan
Rph dst hayat haiwan
 
Presentation1 kognitif
Presentation1 kognitifPresentation1 kognitif
Presentation1 kognitif
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013
 
RPT-SAINS-THN-1.docx
RPT-SAINS-THN-1.docxRPT-SAINS-THN-1.docx
RPT-SAINS-THN-1.docx
 
Rph dunia sains & teknologi t.2
Rph dunia sains & teknologi t.2Rph dunia sains & teknologi t.2
Rph dunia sains & teknologi t.2
 
Rph dunia sains & teknologi t.2
Rph dunia sains & teknologi t.2Rph dunia sains & teknologi t.2
Rph dunia sains & teknologi t.2
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1
 
Minggu 4
Minggu 4Minggu 4
Minggu 4
 
Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1Rpt sains thn 1
Rpt sains thn 1
 
Pengajaran ketangkasan
Pengajaran ketangkasanPengajaran ketangkasan
Pengajaran ketangkasan
 
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
Modul Pengajaran dan Pembelajaran Sains Tahun 6
 

Plus de vibila

Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcvibila
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bt
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi btDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bt
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi btvibila
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bmDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bmvibila
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bmDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bmvibila
 
dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
 dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcvibila
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcvibila
 
KSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARI
KSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARIKSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARI
KSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARIvibila
 
Solar system
Solar systemSolar system
Solar systemvibila
 
External features of the animals
External features of the animalsExternal features of the animals
External features of the animalsvibila
 

Plus de vibila (9)

Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bt
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi btDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bt
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bt
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bmDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bmDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bm
 
dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
 dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
 
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bcDs dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
Ds dunia sains dan teknologi thn 2 versi bc
 
KSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARI
KSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARIKSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARI
KSSR SAINS TAHUN 4 PENDEKATAN INKUARI
 
Solar system
Solar systemSolar system
Solar system
 
External features of the animals
External features of the animalsExternal features of the animals
External features of the animals
 

Rphdsttahun2 120520144945-phpapp01

  • 1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 Mata Pelajaran Kelas Tema / Tajuk Masa : Dunia Sains dan Teknologi :Tahun Dua : Sains Hayat / Haiwan : 10.00 – 11.00 pagi ( 60 minit ) Standard pembelajaran : 2.4.1 dan 2.4.3 Objektif pembelajaran :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 2.4.1 Menjelaskan cara haiwan bergerak seperti berjalan, merangkak, terbang, berenang, menjalar, mengengsot, merayap, berlari dan melompat. 2.4.2 Menjalankan simulasi cara haiwan bergerak seperti ikan berenang, burung terbang, lembu berjalan, kura-kura merangkak, ular menjalar, siput babi mengengsot, semut merayap, kuda berlari dan katak melompat. 2.4.3 Menyatakan kepentingan pergerakan kepada haiwan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran FASA Orientasi: CADANGAN AKTIVITI - Murid mendengar dan menyanyikan lagu Fly-fly Butterfly bersama-sama - Guru membawa murid keluar dari Kaedah p& P bilik darjah untuk membuat pemerhatian dan mengenal pasti Kajian lapangan pergerakan haiwan di KPS : Pemerhatian persekitaran kawasan sekolah. Set Induksi (5 minit) Pencetusan Idea (15 minit) CADANGAN KOMUNIKASI / CATATAN BBM: Klip video
  • 2. - - Murid A : Katak melompat - Murid B : Ikan berenang - Murid C : Burung terbang - Murid D : Siput mengengsot - Murid E : Semut merayap - Menjana idea (20 minit) Murid menceritakan cara haiwanhaiwan bergerak Murid D : Kucing berjalan - Guru menyediakan kad perkataan (pergerakan haiwan) merayap terbang melompat - berenang mengengsot berjalan Murid dikehendaki menyesuaikan kad perkataan dengan gambar mengikut cara pergerakan haiwan Soalan : Contoh : berjalan merayap - BBM : Kad gambar, kad perkataan Guru menyoal murid tentang cara pergerakan haiwan 1. Bagaimanakah cara burung bergerak? 2. Bagaimanakah cara siput babi bergerak? 3. Adakah katak berjalan? Jelaskan cara katak bergerak. 4. Adakah ikan merangkak? Jelaskan cara ikan bergerak. 5. Bagaimanakah cara buaya bergerak ?
  • 3. BBM : paparanslaid SOALAN Murid melihat tayangan power point tentang cara haiwan bergerak dan bersoal jawab dengan murid. Penstrukturan semula (15 minit) - - Murid melihat tayangan video cara pergerakan yang dipelajari. a. Helang menangkap ular. Video 1 b. Kucing mengejar tikus. Video 2 c. Siput makan daun. Video 3 Murid menceritakan aktiviti yang dilakukan oleh haiwan dalam video tersebut. 1. Senaraikan nama haiwan yang terdapat dalam gambar tadi dan terangkan cara haiwan tersebut bergerak. - Murid A : Burung helang menangkap ular. Soalan : - Mengapa helang menangkap ular ? Jawapan : - Guru menjelaskan kepentingan pergerakan haiwan yang ditunjukkan dalam video. - Helang lapar. - Murid B : Kucing mengejar tikus Contoh : 1. Helang menangkap ular untuk dijadikan makanan. 2. Tikus melarikan diri untuk melindungi diri dari musuh. Soalan : Mengapa tikus melarikan diri? Jawapan : Tikus takut kepada kucing Murid melihat tayangan power point tentang cara haiwan bergerak dan bersoal jawab dengan murid. Pentaksiran Aktiviti Pemulihan 1. Murid menyiapkan Lembaran Kerja 1 1. Murid menyiapkan Lembaran Kerja 2 BBM : paparan slaid BBM : Lembaran kerja BBM : Soalan kuiz Aktiviti Pengayaan 1.Murid menyiapkan Lembaran Kerja 3 - Guru membuat pengukuhan tentang pembelajaran dan pengajaran berkaitan dengan pergerakan haiwan.
  • 4. 2. Murid menjawab soalan kuiz . Refleksi (5 minit) Murid melihat tayangan power point tentang cara haiwan bergerak dan menyanyi serta bersoal jawab. - - BBM : paparan slaid 25 orang murid dapat menyatakan cara dan tujuan haiwan bergerak . 5 orang murid dibimbing untuk menyatakan cara pergerakan haiwan. - Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : TMK - menggunakan tayangan video tentang pergerakan haiwan. Bahasa – menggunakan bahasa yang betul berkaitan dengan pergerakan haiwan. Bahan Bantu Belajar (BBB) - Kad perkataan - Kad gambar - Video - Komputer - Specimen sebenar (Ulat gonggok, ikan, burung, siput dan katak)