SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  32
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh              : 21 Mac 2012/Rabu                  Masa: 8.20 -9.20 pagi

Kelas               : Tahun 5                            Bil.murid : 30 orang

Mata pelajaran      : Bahasa Melayu

Tajuk               : Tanaman Organik

Objektif            : Pada akhir mata pelajaran, murid dapat:-
                       -Menyenaraikan 20 kata adjektif
                       -Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan struktur ayat
                        yang terdapat dalam ayat.

Pengalaman          : Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam
sedia ada             Tahun 4.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Konsep         : Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh-
                 tumbuhan ,benda

Bahan          : Buku teks, buku latihan, bahan maujud (petai,jering,
                 pegaga,ulam raja)

Nilai          :Bersyukur

Kemahiran      Fokus utama                     :8.1 Aras 1 (i)
               Fokus sampingan                 :9.1 Aras 2 (i)
Langkah/         Isi
                                 Aktiviti Pengajaran Pembelajaran                 Catatan
  Masa        Pelajaran
                              Aktiviti Guru           Aktiviti Murid
Set induksi   Tajuk:      1.Guru menunjukkan     1.Murid menamakan
 (3 minit)    Tanaman       ulam-ulaman          ulam                        Didik Hibur
              Organik     kepada                   ulaman yang ditunjuk
                            murid dan mereka       kan oleh guru iaitu
                            dikehendaki          petai,
                            menamakannya           jering,pegaga,ulam raja
                          2.Guru meminta murid   2.Beberapa orang murid
                            menceritakan            menceritakan
                            secara ringkas          pengalaman mereka
                            tentang pengalaman      makan ulam-ulaman
                            mereka makan ulam
                            ulaman.
Langkah/        Isi              Aktiviti Pengajaran Pembelajaran         Catatan
  Masa       Pelajaran
                                Aktiviti Guru           Aktiviti Murid
Langkah 1                1.Guru mengarahkan      1.Murid membaca
(10 minit)                 murid membaca           petikan bertajuk
                           petikan bertajuk        “Misai Kucing”
                          “Misai Kucing”         2.Beberapa orang murid
                         2. Guru mengarahkan        menyatakan maksud
                            murid menyatakan        keseluruhan teks
                            maksud keseluruhan      menggunakan ayat
                            petikan tersebut.       sendiri
                         3. Guru mengarahkan
                            setiap kumpulan      3.Setiap kumpulan
                            mencatatkan            berbincang untuk
                            kebaikan”Misai         mencari kebaikan
                            Kucing”pada            “Misai Kucing “ pada
                            kesihatan.             kesihatan.
Langkah/      Isi              Aktiviti Pengajaran Pembelajaran          Catatan
  Masa     Pelajaran
                            Aktiviti Guru           Aktiviti Murid
                       4.Guru meminta setiap 4.Wakil setiap kumpulan
                         wakil kumpulan        membentangkan
                         membentangkan         hasil dapatan daripada
                         kebaikan “Misai       perbincangan tersebut
                         Kucing”               iaitu:-
                                             a) Menyingkirkan asid
                                                  urik yang berlebihan
                                                  dalam badan.
                                             a) Melawaskan
                                                  pembuangan air kecil
                                             b) Menguraangkan
                                                  kadar kolestrol dan
                                                  tekanan darah tinggi
Langkah/        Isi               Aktiviti Pengajaran Pembelajaran               Catatan
  Masa       Pelajaran
                              Aktiviti Guru              Aktiviti Murid
Langkah 2                1.Guru mengarahkan        1.Murid memberi pelbagai
(15 minit)   Kata           murid menyatakan          maksud kata adjektif
             adjektif       maksud kata adjektif      mengikut pemahaman
                         2.Guru menunjukkan           masing-masing.
                            petai dan meminta      2.Murid menyatakan
                            murid menyatakan          bahawa rasa petai ada
                            rasa petai tersebut.      lah pahit.
                         3. Guru menjelaskan       3. Murid mendengar
                            kepada murid              penjelasan guru.
                            bahawa “pahit’         4. Murid menggaris kata
                            merupakan kata             adjektif yang terdapat
                            adjektif iaitu sifat       dalam teks iaitu tirus,
                            sesuatu benda.             tinggi, hijau.
Langkah/      Isi               Aktiviti Pengajaran Pembelajaran          Catatan
  Masa     Pelajaran
                            Aktiviti Guru             Aktiviti Murid
                       4. Guru menyuruh          5. Murid menyenaraikan
           Kata           murid menggariskan        20 kata adjektif.
           adjektif       kata adjektif yang        Contoh:-
                          terdapat dalam teks    -    Rendah
                       5. Guru mengarahkan       -    Merah
                          murid menyenarai       -    Panjang
                          kan 20 kata adjektif   -    Manis
                          yang mereka tahu.      -    Comel
                                                 -    Gelap
                                                 -    Harum
                                                 -    Bulat
                                                 -    Lazat
                                                 -    Busuk
Langkah/        Isi                Aktiviti Pengajaran Pembelajaran          Catatan
  Masa       Pelajaran
                               Aktiviti Guru             Aktiviti Murid
Langkah 3    Kata        1.Guru mengarahkan       1.Murid membina ayat
(20 minit)   adjektif       murid membina ayat       menggunakan kata
                            menggunakan kata         adjektif.
                            adjektif.             2.Murid membaca ayat
                         2.Guru mengarahkan          yang telah dibina.
                            murid membaca ayat    3. Murid menulis ayat
                            yang telah dibina.       pada ruangan yang di
                         3. Guru mengarahkan         sediakan mengikut
                             murid menulis ayat      kumpulan iaitu
                             yang telah dibina       kumpulan cemerlang,
                             pada ruangan yang       kumpulan sederhana
                             disediakan pada         dan kumpulan potensi.
                             papan tulis.         4.Murid menyemak
                         4. Guru mengarahkan         jawapan rakan dan
                            murid menyemak           mengesan kesalahan
                            jawapan rakan.           dari segi ejaan,tanda
                         5. Guru memberi             baca ,struktur ayat.
                             ulasan berkaitan     5.Murid mendengar
                             dengan penyemakan       penjelasan guru.
                             tersebut.
Langkah/        Isi               Aktiviti Pengajaran Pembelajaran            Catatan
  Masa       Pelajaran

                              Aktiviti Guru              Aktiviti Murid
Langkah 4    Kata        1.Guru mengarahkan        1.Murid membuat
(10 minit)   adjektif       murid menyenarai         tugasan seperti mana
                            kan 20 kata adjektif     yang diarah oleh guru.
                            dan memilih 6 dari
                            padanya untuk di
                            buat ayat.
Penutup                  1.Guru meminta murid      1.Murid mencari barangan
(2 minit)    Menciri        mencari barangan di      berbentuk bulat.
                            dalam kelas yang         Contoh:-
                            berbentuk bulat.         -pengasah pensel
                         2. Guru merumus isi         -duit syiling
                             pelajaran hari ini.     -penutup botol air
                                                     -permukaan jam tangan
                                                   2.Murid mendengar
                                                     penjelasan guru.
1. Murid diminta menamakan jenis ulam-ulaman yang yang terdapat di
   atas.
2. Murid diminta menceritakan pengalaman sendiri tentang ulam-
   ulaman di Malaysia.
                  i) melihat        - bentuk
                                    - warna
                  ii) makan         - rasa
                  iii) sentuh       - rasa

3. Guru menghubungkaitkan dengan pelajaran      hari ini.
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5
Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

Contenu connexe

Tendances

Topik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacaTopik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacafiro HAR
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)ArifahAzlanShah2
 
Gaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & DunnGaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & DunnSALWANIERAZLI
 
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebutkuliahpismp09
 
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104Pensil Dan Pemadam
 
Skema tatacara pembentukan istilah dlm bm
Skema tatacara pembentukan istilah dlm bmSkema tatacara pembentukan istilah dlm bm
Skema tatacara pembentukan istilah dlm bmFadhilah Atikah
 
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranDokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranGulit Rukag
 
Bentang jenis penulisan karangan
Bentang   jenis penulisan karanganBentang   jenis penulisan karangan
Bentang jenis penulisan karanganNurul Nadiah
 
Pendekatan Eklektik dan Komunikatif
Pendekatan Eklektik dan KomunikatifPendekatan Eklektik dan Komunikatif
Pendekatan Eklektik dan Komunikatifcg.Teha Amran
 
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanakPenulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanakFaFai S.
 
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...FaFai S.
 
Teori pembelajaran behavioris
Teori pembelajaran behaviorisTeori pembelajaran behavioris
Teori pembelajaran behaviorisnurzaharuddin
 
04 kemahiran membaca
04   kemahiran membaca 04   kemahiran membaca
04 kemahiran membaca Nsha Shari
 
Rpi murid bermasalah
Rpi murid bermasalahRpi murid bermasalah
Rpi murid bermasalahemerafi
 
Teori dan prinsip perkamusan
Teori dan prinsip perkamusanTeori dan prinsip perkamusan
Teori dan prinsip perkamusanJalalludin6791
 
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaPembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaKanageswary Karunamoothei
 

Tendances (20)

Topik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membacaTopik 4 kemahiran membaca
Topik 4 kemahiran membaca
 
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
 
10. contoh rph -
10. contoh rph -10. contoh rph -
10. contoh rph -
 
Gaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & DunnGaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
Gaya Pembelajaran Model Dunn & Dunn
 
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebut
 
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
Pengajaran kemahiran-bahasa-melayu-bmm-3104
 
Skema tatacara pembentukan istilah dlm bm
Skema tatacara pembentukan istilah dlm bmSkema tatacara pembentukan istilah dlm bm
Skema tatacara pembentukan istilah dlm bm
 
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranDokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
 
Bentang jenis penulisan karangan
Bentang   jenis penulisan karanganBentang   jenis penulisan karangan
Bentang jenis penulisan karangan
 
Pendekatan Eklektik dan Komunikatif
Pendekatan Eklektik dan KomunikatifPendekatan Eklektik dan Komunikatif
Pendekatan Eklektik dan Komunikatif
 
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanakPenulisan kreatif sastera kanak-kanak
Penulisan kreatif sastera kanak-kanak
 
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
Pendidikan Inklusif (Peranan dan tanggungjawab dalam Pelaksanaan Program Pend...
 
Teori Nahu Tradisional
Teori Nahu TradisionalTeori Nahu Tradisional
Teori Nahu Tradisional
 
Teori pembelajaran behavioris
Teori pembelajaran behaviorisTeori pembelajaran behavioris
Teori pembelajaran behavioris
 
04 kemahiran membaca
04   kemahiran membaca 04   kemahiran membaca
04 kemahiran membaca
 
Rpi murid bermasalah
Rpi murid bermasalahRpi murid bermasalah
Rpi murid bermasalah
 
Topik 1
Topik 1Topik 1
Topik 1
 
Bahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarBahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajar
 
Teori dan prinsip perkamusan
Teori dan prinsip perkamusanTeori dan prinsip perkamusan
Teori dan prinsip perkamusan
 
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budayaPembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
Pembinaan persekitaran-bilik-darjah-yang-mesra-budaya
 

En vedette

En vedette (20)

Jenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektifJenis jenis kata adjektif
Jenis jenis kata adjektif
 
Nota kata adjektif
Nota kata adjektifNota kata adjektif
Nota kata adjektif
 
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
 
Topik 7-kata-adjektif
Topik 7-kata-adjektifTopik 7-kata-adjektif
Topik 7-kata-adjektif
 
Mengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatanMengenal buah buahan tempatan
Mengenal buah buahan tempatan
 
Latihan Kata Adjektif
Latihan Kata AdjektifLatihan Kata Adjektif
Latihan Kata Adjektif
 
Kata adjektif
Kata adjektifKata adjektif
Kata adjektif
 
Latihan kata adjektif
Latihan kata adjektifLatihan kata adjektif
Latihan kata adjektif
 
Contoh peta pemikiran dlm pdp bm
Contoh peta pemikiran dlm pdp bmContoh peta pemikiran dlm pdp bm
Contoh peta pemikiran dlm pdp bm
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 
Kata Adjektif
Kata AdjektifKata Adjektif
Kata Adjektif
 
Rph bm tahun 4
Rph bm tahun 4Rph bm tahun 4
Rph bm tahun 4
 
Pantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahanPantun Teka-teki buah-buahan
Pantun Teka-teki buah-buahan
 
Bahasa Malaysia: Penulisan
 Bahasa Malaysia: Penulisan Bahasa Malaysia: Penulisan
Bahasa Malaysia: Penulisan
 
Jawapan ujian kata adjektif
Jawapan ujian kata adjektifJawapan ujian kata adjektif
Jawapan ujian kata adjektif
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
BUAH-BUAHAN TEMPATAN
BUAH-BUAHAN TEMPATANBUAH-BUAHAN TEMPATAN
BUAH-BUAHAN TEMPATAN
 
Jawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata AdjektifJawapan Latihan Kata Adjektif
Jawapan Latihan Kata Adjektif
 
gambar kata kerja
gambar kata kerjagambar kata kerja
gambar kata kerja
 
Template peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latestTemplate peta pemikiran_ctk_latest
Template peta pemikiran_ctk_latest
 

Similaire à Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alipMuhd Firdaus
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran hariantarapkampung
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknnorhanaghazaly
 
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanIry Said
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajarancikgupenmerah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2Valliamah
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanRPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanZuzan Michael Japang
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahajacikgumar2012
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3akunizam
 
Rph ikan
Rph ikanRph ikan
Rph ikanEna Ros
 
Rph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatRph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatXeno Venz
 

Similaire à Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5 (20)

Morfologi individu alip
Morfologi individu alipMorfologi individu alip
Morfologi individu alip
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Rph
RphRph
Rph
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
 
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanRPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Rph morforlgi
Rph morforlgiRph morforlgi
Rph morforlgi
 
Rph ikan
Rph ikanRph ikan
Rph ikan
 
Rph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihatRph thn 5 gaya hidup sihat
Rph thn 5 gaya hidup sihat
 

Tugasan p&p kata adjektif bm tahun 5

  • 1.
  • 2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 21 Mac 2012/Rabu Masa: 8.20 -9.20 pagi Kelas : Tahun 5 Bil.murid : 30 orang Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tajuk : Tanaman Organik Objektif : Pada akhir mata pelajaran, murid dapat:- -Menyenaraikan 20 kata adjektif -Mengesan kesalahan ejaan, tanda baca dan struktur ayat yang terdapat dalam ayat. Pengalaman : Murid pernah belajar kata adjektif ketika berada dalam sedia ada Tahun 4.
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Konsep : Kata adjektif menerangkan sifat manusia, haiwan, tumbuh- tumbuhan ,benda Bahan : Buku teks, buku latihan, bahan maujud (petai,jering, pegaga,ulam raja) Nilai :Bersyukur Kemahiran Fokus utama :8.1 Aras 1 (i) Fokus sampingan :9.1 Aras 2 (i)
  • 4. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set induksi Tajuk: 1.Guru menunjukkan 1.Murid menamakan (3 minit) Tanaman ulam-ulaman ulam Didik Hibur Organik kepada ulaman yang ditunjuk murid dan mereka kan oleh guru iaitu dikehendaki petai, menamakannya jering,pegaga,ulam raja 2.Guru meminta murid 2.Beberapa orang murid menceritakan menceritakan secara ringkas pengalaman mereka tentang pengalaman makan ulam-ulaman mereka makan ulam ulaman.
  • 5. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 1 1.Guru mengarahkan 1.Murid membaca (10 minit) murid membaca petikan bertajuk petikan bertajuk “Misai Kucing” “Misai Kucing” 2.Beberapa orang murid 2. Guru mengarahkan menyatakan maksud murid menyatakan keseluruhan teks maksud keseluruhan menggunakan ayat petikan tersebut. sendiri 3. Guru mengarahkan setiap kumpulan 3.Setiap kumpulan mencatatkan berbincang untuk kebaikan”Misai mencari kebaikan Kucing”pada “Misai Kucing “ pada kesihatan. kesihatan.
  • 6. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 4.Guru meminta setiap 4.Wakil setiap kumpulan wakil kumpulan membentangkan membentangkan hasil dapatan daripada kebaikan “Misai perbincangan tersebut Kucing” iaitu:- a) Menyingkirkan asid urik yang berlebihan dalam badan. a) Melawaskan pembuangan air kecil b) Menguraangkan kadar kolestrol dan tekanan darah tinggi
  • 7. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 2 1.Guru mengarahkan 1.Murid memberi pelbagai (15 minit) Kata murid menyatakan maksud kata adjektif adjektif maksud kata adjektif mengikut pemahaman 2.Guru menunjukkan masing-masing. petai dan meminta 2.Murid menyatakan murid menyatakan bahawa rasa petai ada rasa petai tersebut. lah pahit. 3. Guru menjelaskan 3. Murid mendengar kepada murid penjelasan guru. bahawa “pahit’ 4. Murid menggaris kata merupakan kata adjektif yang terdapat adjektif iaitu sifat dalam teks iaitu tirus, sesuatu benda. tinggi, hijau.
  • 8. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 4. Guru menyuruh 5. Murid menyenaraikan Kata murid menggariskan 20 kata adjektif. adjektif kata adjektif yang Contoh:- terdapat dalam teks - Rendah 5. Guru mengarahkan - Merah murid menyenarai - Panjang kan 20 kata adjektif - Manis yang mereka tahu. - Comel - Gelap - Harum - Bulat - Lazat - Busuk
  • 9. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 3 Kata 1.Guru mengarahkan 1.Murid membina ayat (20 minit) adjektif murid membina ayat menggunakan kata menggunakan kata adjektif. adjektif. 2.Murid membaca ayat 2.Guru mengarahkan yang telah dibina. murid membaca ayat 3. Murid menulis ayat yang telah dibina. pada ruangan yang di 3. Guru mengarahkan sediakan mengikut murid menulis ayat kumpulan iaitu yang telah dibina kumpulan cemerlang, pada ruangan yang kumpulan sederhana disediakan pada dan kumpulan potensi. papan tulis. 4.Murid menyemak 4. Guru mengarahkan jawapan rakan dan murid menyemak mengesan kesalahan jawapan rakan. dari segi ejaan,tanda 5. Guru memberi baca ,struktur ayat. ulasan berkaitan 5.Murid mendengar dengan penyemakan penjelasan guru. tersebut.
  • 10. Langkah/ Isi Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan Masa Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Langkah 4 Kata 1.Guru mengarahkan 1.Murid membuat (10 minit) adjektif murid menyenarai tugasan seperti mana kan 20 kata adjektif yang diarah oleh guru. dan memilih 6 dari padanya untuk di buat ayat. Penutup 1.Guru meminta murid 1.Murid mencari barangan (2 minit) Menciri mencari barangan di berbentuk bulat. dalam kelas yang Contoh:- berbentuk bulat. -pengasah pensel 2. Guru merumus isi -duit syiling pelajaran hari ini. -penutup botol air -permukaan jam tangan 2.Murid mendengar penjelasan guru.
  • 11.
  • 12. 1. Murid diminta menamakan jenis ulam-ulaman yang yang terdapat di atas. 2. Murid diminta menceritakan pengalaman sendiri tentang ulam- ulaman di Malaysia. i) melihat - bentuk - warna ii) makan - rasa iii) sentuh - rasa 3. Guru menghubungkaitkan dengan pelajaran hari ini.