Rangkuman dokumen tersebut adalah:
(1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Seni Visual yang membahas mengenai kraf tangan tradisional yaitu anyaman tikar, (2) Pelajaran akan dilaksanakan selama 60 minit pada hari Jumaat untuk 7 orang pelajar pendidikan khas masalah pembelajaran, (3) Aktiviti pengajaran dan pembelajaran akan meliputi pengenalan
Rph membuat corak dan rekaan (kad ucapan hari ibu) kbsr thn 4
Rph pendidikan khas
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tarikh/Hari : 04 Oktober 2012 (Jumaat)
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)
Tahun : Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran
Bil Pelajar : 7 Orang
Tajuk : Mengenal Kraf Tangan Tradisional
Sub Tajuk : Menghasilkan Anyaman Tikar
Objektif Pengajaran : Kognitif: a) Mengenal Kraf Tangan Tradisional
b) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman
Afektif : a) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional
b) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.
Pengetahuan Sedia Ada : Anyaman Tikar Mengkuang di rumah
Nilai Murni : Menghormati, kerjasama, tekun dan yakin.
Bahan Bantu Mengajar : 1) Contoh - Anyaman Tikar
2) Bahan dan Alatan -Kertas Lukisan, Kertas Warna, Gunting dan Gam5)
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual (KBSR)
1
2. Kemahiran : 1) Murid dapat menyanyi bersama guru.
2) Murid dapat mengunakn teknik gam dan tampal.
Gabungan kemahiran : Kemahiran motor halus, melihat, mengingat dan bertutur.
Pendekatan dan Strategi : Induktif
Pengabungjalinan Mata Pelajaran : 1) Pendidikan Seni Visual
2) Pendidikan Jasmani
3) Muzik
Unsur Terapi : 1) Terapi peruturan
2)Terapi motor halu
Tahap Kognitif : Pengetahuan.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1) Menghasilkan Anyaman Tikar dengan kaedah dan teknik yang betul.
2) Murid berasa gembira dan seronok dengan hasil kerja yang telah dijalankan melalui aktiviti seni,muzik
dan pendidikan jasmani
2
3. Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Sumber/
Langkah/ Strategi/
Isi Kandungan
Masa Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Kaedah/
ABM/Nilai/
Set Pengenalan kepada kraftangan Guru memulakan Pelajar membaca doa. Tikar
Induksi kelas dengan bacaan mengkuang
(5 minit) doa.
Penerapan nilai-
Guru menunjukkan Pelajar melihat kepada gambar kraftangan cintakan
jenis-jenis kraftangan yang ditunjukkan oleh guru kraftangan
melayu lama
dan hargai alam
sekitar.
Pengabung
jalinan
Matapelajaran:-
Pendidikan
Jasmani, Seni
dan Muzik
Nilai :
Hormat-
menghormati
Langkah 1 Menyediakan tapak dan kertas Guru mengarahkan Pelajar menggunakan bahan dan alatan Nilai :
(20 minit) anyaman untuk menghasilkan pelajar bahan-bahan yang disediakan. Bekerjasama,
bahan-bahan anyaman dan alatan yang ketelitian dan
diperlukan dalam keselamatan.
anyaman. Setiap murid diarahkan melukis kotak
3
(garisan) yang berukuran 1 cm pada
setiap satu kertas lukisan dan kertas warna.
Membuat garisan lurus