SlideShare une entreprise Scribd logo
1  sur  7
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN


Mata Pelajaran: Prinsip Perakaunan
Tarikh / Hari         : 11 mac 2009 (Rabu)
Tingkatan             :4C
Masa                  : 10.25 hingga 11.35 pagi ( 70 minit )
Tajuk                 : Aset, Liabiliti dan Ekuiti Pemilik serta Pengelasannya
Objektif              : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
                        a) menyatakan maksud aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras 1).
                        b) menyenaraikan kategori aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras
                            1).
                        c) mengelaskan item-item mengikut kategori aset semasa dan
                            aset bukan semasa, liabiliti semasa dan liabiliti bukan semasa
                            serta ekuiti pemilik.
Pengetahuan sedia ada: Pelajar-pelajar telah belajar mengenai:
                        a) pengertian hasil dan belanja
                        b) pengelasan item-item hasil dan item-item belanja
ABM                   : Nota power point, kad manila, nota ringkas, kad-kad edaran, kertas
                        soalan pengukuhan.
Nilai murni           : Menghormati guru, patuh arahan, beri perhatian, bekerjasama,
                        memberi tumpuan, berkeyakinan dan berani.
KBKK                  : Membeza, mengelaskan, menentukan kriteria.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN




LANGKAH /     ISI KANDUNGAN              AKTIVITI GURU             AKTIVITI PELAJAR               STRATEGI/ KAEDAH/
MASA
                                                                                                   ABM/ NILAI/ KBKK


Set Induksi   Permulaan        Guru mengimbas pelajaran lepas:   Pelajar             mendengar Strategi:
(15 minit)                     Apakah yang dimaksudkan dengan penerangan guru mengenai Berpusatkan                guru   dan
                               hasil dan pengelasannya?          pelajaran lepas.                 pelajar
                               Apakah yang dimaksudkan dengan
                               belanja dan pengelasannya?        Pelajar            menumpukan Kaedah:
                                                                 perhatian    kepada    cerpen Induktif
                               Guru menyediakan satu cerpen pendek           yang    dipaparkan
                               pendek.                           oleh guru.                       ABM:
                                                                                                  Cerpen pendek
                               Guru mengaitkan cerpen pendek Pelajar memberikan tindak
                               tersebut dengan apa yang akan balas terhadap apa yang Nilai:
                               diajar.                           hendak diajar.                   Menghormati guru, patuh
                                                                                                  arahan


                                                                                                  KBKK:
Menghubungkait dengan
                                                                                                                pelajaran




Langkah 1      Pengertian        aset, Guru         menerangkan          dengan Pelajar          memberikan Strategi:
( 15 minit )   liabiliti   dan   ekuiti menggunakan gambar rajah yang tumpuan                          terhadap Berpusatkan     guru     dan
               pemilik           serta dipaparkan melalui power point penerangan yang diberikan pelajar
               pengelasannya           yang menunjukkan contoh-contoh oleh guru.
                                       bagi   aset,    liabiliti   dan    ekuiti                                Kaedah:
                                       pemilik.                                    Pelajar   memberi    respon Penerangan       dan     soal
                                                                                   atau tindak balas apabila jawab ringkas
                                       Guru         menerangkan          secara disoal oleh guru.
                                       terperinci     mengenai      pengertian                                  ABM:
                                       aset, liabiliti dan ekuiti pemilik Pelajar                memberikan Gambar          rajah,     power
                                       serta pengelasannya.                        pendapat mereka apabila point
                                                                                   dipilih oleh guru untuk
                                       Guru memilih pelajar secara rawak menjawab soalan.                       Nilai:
                                       untuk mengetahui tentang                                                 Menghormati guru, patuh


                                       pendapat mereka mengenai aset,                                           arahan, beri perhatian dan
                                       liabiliti dan ekuiti pemilik.                                            bekerjasama
KBKK:
                                                                                                          Memahami      pendedahan
                                                                                                          awal



Langkah 2    Latihan    di   dalam Guru memberi penerangan tentang Pelajar                 mendengar Strategi:
(15 minit)   kumpulan               aktiviti yang akan dilakukan.           penerangan guru.              Berpusatkan pelajar dan
                                                                                                          bimbingan guru secara
                                    Guru memberikan kad-kad yang Pelajar berbincang bersama berkumpulan.
                                    mempunyai nama aset semasa dan ahli            dalam       kumpulan
                                    aset bukan semasa, liabiliti semasa masing-masing.                    Kaedah:
                                    dan liabiliti bukan semasa serta                                      Pembelajaran kooperatif
                                    ekuiti pemilik dan sehelai kada
                                    manila kepada pelajar dalam setiap                                    ABM:
                                    kumpulan.                                                             Kad-kad edaran dan kad
                                                                                                          manila


                                    Guru meminta pelajar berbincang                                       Nilai:
                                    di    dalam     kumpulan        untuk                                 Kerjasama,    tekun   dan
                                    mengenalpasti dan menyenaraikan                                       patuhi masa
aset semasa dan aset bukan semasa,
                                  liabiliti semasa dan liabiliti bukan                                  KBKK:
                                  semasa serta ekuiti pemilik. Pelajar                                  Menentukan         kriteria,
                                  juga perlu membuat           transasksi                               mengelaskannya          dan
                                  perniagaan berdasarkan kategori                                       menyelesaikan masalah
                                  yang diperolehi.


                                  .




Langkah 3      Pembentangan       Guru meminta wakil dari setiap Wakil              setiap   kumpulan Strategi:
( 15 minit )   jawapan        dan kumpulan datang ke hadapan untuk membentangkan              jawapan Berpusatkan        guru   dan
               perbincangan       membentangkan       jawapan       hasil yang telah mereka dapati pelajar
                                  daripada      perbincangan     mereka daripada         perbincangan
                                  bersama dengan kad manila yang bersama              ahli   kumpulan Kaedah:
                                  disediakan.                               tadi.                       Kooperatif dan
Guru memberikan respon kepada Pelajar memberi                      perbincangan
                            jawapan pelajar dan mengadakan perhatian dan respon
                            perbincangan mengenai jawapan dalam                 perbincangan ABM:
                            yang diberikan oleh pelajar tadi.    jawapan dengan guru.          Kad manila


                                                                                               Nilai:
                                                                                               Yakin diri, tekun, hormat
                                                                                               dan berkeyakinan tinggi


                                                                                               KBKK:
                                                                                               Menyelesaikan masalah



Penutup        Kesimpulan   Guru    mengadakan       pop    kuiz Pelajar          mengambil Strategi:
( 10 minit )                mengikut prinsip siapa cepat dia bahagian dalam pop kuiz Berpusatkan              guru   dan
                            dapat dan pelajar yang berjaya akan dan        menjawab   soalan pelajar
                            diberi hadiah.                       berdasarkan siapa cepat dia
                                                                 dapat.                        Kaedah:
                            Guru membuat kesimpulan                                            Refleksi, kuiz dan


                            mengenai     matapelajaran     yang Pelajar memberikan respon penyoalan
diajar pada hari ini dan bertanyakan atau tindak balas
                                  sama ada pelajar faham atau tidak kepada penerangan guru.   ABM:
                                  pelajaran hari ini.                                         Pop kuiz, nota ringkas
                                                                                              dan soalan pengukuhan
                                  Guru memberikan nota ringkas dan
                                  soalan latihan serta meminta pelajar                        Nilai:
                                  membuat ulangkaji di rumah.                                 Patuh arahan, jujur, berani
                                                                                              dan berkeyakinan


                                                                                              KBKK:
                                                                                              Dapat membuat refleksi


Refleksi:

______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________

Contenu connexe

Tendances

Lpm pangkat nol dan pangkat bulat negatif
Lpm pangkat nol dan pangkat bulat negatifLpm pangkat nol dan pangkat bulat negatif
Lpm pangkat nol dan pangkat bulat negatifrizkynurulfatihahzone
 
Makalah Pendekatan Pembelajaran dan RPP
Makalah Pendekatan Pembelajaran dan RPPMakalah Pendekatan Pembelajaran dan RPP
Makalah Pendekatan Pembelajaran dan RPPaditin
 
RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013
RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013
RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013Yoshiie Srinita
 
Rpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ips
Rpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ipsRpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ips
Rpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ipsEen BiarJak
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)dileng
 
1. eksponen bulat positif, negatif dan nol
1. eksponen bulat positif, negatif dan nol1. eksponen bulat positif, negatif dan nol
1. eksponen bulat positif, negatif dan nolNyoman Suwita
 
CONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SD
CONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SDCONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SD
CONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SDTatik prisnamasari
 
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuanRpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuanndaay
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRahmawati Lestari
 
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )Yant Yanto
 
Rpp 3 irasional
Rpp 3 irasionalRpp 3 irasional
Rpp 3 irasionalNur Fadzri
 
Rpp 4 logaritmaa
Rpp 4 logaritmaaRpp 4 logaritmaa
Rpp 4 logaritmaaNur Fadzri
 
Nur syamsiyah rpp dilatasi
Nur syamsiyah rpp  dilatasiNur syamsiyah rpp  dilatasi
Nur syamsiyah rpp dilatasiEdi Prayitno
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranSoga Biliyan Jaya
 

Tendances (20)

Rpp nilai mutlak K13
Rpp nilai mutlak K13Rpp nilai mutlak K13
Rpp nilai mutlak K13
 
Lpm pangkat nol dan pangkat bulat negatif
Lpm pangkat nol dan pangkat bulat negatifLpm pangkat nol dan pangkat bulat negatif
Lpm pangkat nol dan pangkat bulat negatif
 
Rpp pmri
Rpp pmriRpp pmri
Rpp pmri
 
Makalah Pendekatan Pembelajaran dan RPP
Makalah Pendekatan Pembelajaran dan RPPMakalah Pendekatan Pembelajaran dan RPP
Makalah Pendekatan Pembelajaran dan RPP
 
RPP k13
RPP k13  RPP k13
RPP k13
 
RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013
RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013
RPP Transformasi SMP Kelas VII Kurikulum 2013
 
Rpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ips
Rpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ipsRpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ips
Rpp matematika-sma-berkarakter-kelas-xi-ips
 
Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)Jafar tahing (20101006031106)
Jafar tahing (20101006031106)
 
Rpp
RppRpp
Rpp
 
1. eksponen bulat positif, negatif dan nol
1. eksponen bulat positif, negatif dan nol1. eksponen bulat positif, negatif dan nol
1. eksponen bulat positif, negatif dan nol
 
4 rpp nilai mutlak
4 rpp nilai mutlak4 rpp nilai mutlak
4 rpp nilai mutlak
 
CONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SD
CONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SDCONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SD
CONTOH SILABUS MATA PELAJARAN MM KELAS IV SD
 
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuanRpp bidang kartesius 1 pertemuan
Rpp bidang kartesius 1 pertemuan
 
Rpp Bidang Kartesius
Rpp Bidang KartesiusRpp Bidang Kartesius
Rpp Bidang Kartesius
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
 
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP )
 
Rpp 3 irasional
Rpp 3 irasionalRpp 3 irasional
Rpp 3 irasional
 
Rpp 4 logaritmaa
Rpp 4 logaritmaaRpp 4 logaritmaa
Rpp 4 logaritmaa
 
Nur syamsiyah rpp dilatasi
Nur syamsiyah rpp  dilatasiNur syamsiyah rpp  dilatasi
Nur syamsiyah rpp dilatasi
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranRencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
 

Similaire à ASET DAN EKUITI

Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuciismailsktb12
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCIismailsktb12
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIEzah Arif
 
Rpp kelas x sma
Rpp kelas x smaRpp kelas x sma
Rpp kelas x smaIman123
 
Rpp pertemuan 2
Rpp pertemuan 2Rpp pertemuan 2
Rpp pertemuan 2dilakaco
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana  pelaksanaan  pembelajaranRencana  pelaksanaan  pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaranDewi Fitri
 
Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)
Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)
Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)Sharina Sobri
 
Rhm ke 2
Rhm ke 2Rhm ke 2
Rhm ke 2mfsit
 
Lesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by AziziLesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by AziziG-Jie Bax
 
Model Pembelajaran TANDUR
Model Pembelajaran TANDURModel Pembelajaran TANDUR
Model Pembelajaran TANDURAgung Maulana
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Keterampilan membuka dan menutup pelajaran
Keterampilan membuka dan menutup pelajaranKeterampilan membuka dan menutup pelajaran
Keterampilan membuka dan menutup pelajaranPutry Ayuningtyas
 
3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)
3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)
3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)Dewi Fitri
 

Similaire à ASET DAN EKUITI (20)

Rph tahun 4 bersuci
Rph tahun 4   bersuciRph tahun 4   bersuci
Rph tahun 4 bersuci
 
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
RPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCIRPH PEND AGAMA  tahun 4  BERSUCI
RPH PEND AGAMA tahun 4 BERSUCI
 
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCIRPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
RPH pEND aGAMA iSLAM T 4 - BERSUCI
 
Panduan+melaksanakan+pn p
Panduan+melaksanakan+pn pPanduan+melaksanakan+pn p
Panduan+melaksanakan+pn p
 
Rpp kelas x sma
Rpp kelas x smaRpp kelas x sma
Rpp kelas x sma
 
Rpp pertemuan 2
Rpp pertemuan 2Rpp pertemuan 2
Rpp pertemuan 2
 
RPH SAINS THN 1
RPH SAINS THN 1RPH SAINS THN 1
RPH SAINS THN 1
 
Rencana pelaksanaan pembelajaran
Rencana  pelaksanaan  pembelajaranRencana  pelaksanaan  pembelajaran
Rencana pelaksanaan pembelajaran
 
Rancangan Pengajajaran Harian ERT
Rancangan Pengajajaran Harian ERTRancangan Pengajajaran Harian ERT
Rancangan Pengajajaran Harian ERT
 
Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)
Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)
Tugasan 4 : penilaian kendiri dari teks (m20102000969)
 
Rhm ke 2
Rhm ke 2Rhm ke 2
Rhm ke 2
 
Rhm ke 2
Rhm ke 2Rhm ke 2
Rhm ke 2
 
Lesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by AziziLesson plan badminton by Azizi
Lesson plan badminton by Azizi
 
Rpp ipa
Rpp ipaRpp ipa
Rpp ipa
 
Model Pembelajaran TANDUR
Model Pembelajaran TANDURModel Pembelajaran TANDUR
Model Pembelajaran TANDUR
 
Rpp 1 bab 5
Rpp 1 bab 5Rpp 1 bab 5
Rpp 1 bab 5
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Keterampilan membuka dan menutup pelajaran
Keterampilan membuka dan menutup pelajaranKeterampilan membuka dan menutup pelajaran
Keterampilan membuka dan menutup pelajaran
 
Prosedur ilmiah
Prosedur ilmiahProsedur ilmiah
Prosedur ilmiah
 
3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)
3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)
3. rencana pelaksanaan pembelajaran mkpbm diskusi (hukum newton)
 

Plus de Zahari Rusdi

Pra Upsr Maths Paper 1 Jpn Selangor
Pra Upsr Maths Paper 1   Jpn SelangorPra Upsr Maths Paper 1   Jpn Selangor
Pra Upsr Maths Paper 1 Jpn SelangorZahari Rusdi
 
Mgb Kedah Mathematics 2 Upsr Year 6
Mgb Kedah   Mathematics 2  Upsr Year 6Mgb Kedah   Mathematics 2  Upsr Year 6
Mgb Kedah Mathematics 2 Upsr Year 6Zahari Rusdi
 
Mgb Kedah Mathematics 1 Upsr Year 6
Mgb Kedah   Mathematics 1  Upsr Year 6Mgb Kedah   Mathematics 1  Upsr Year 6
Mgb Kedah Mathematics 1 Upsr Year 6Zahari Rusdi
 
Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2
Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2
Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2Zahari Rusdi
 
Math K1 Trial Upsr
Math K1 Trial UpsrMath K1 Trial Upsr
Math K1 Trial UpsrZahari Rusdi
 
Skema Maths Paper 2 Jpn Perak
Skema Maths Paper 2   Jpn PerakSkema Maths Paper 2   Jpn Perak
Skema Maths Paper 2 Jpn PerakZahari Rusdi
 
Pra Upsr Maths Paper 2 Jpn Perak
Pra Upsr Maths Paper 2   Jpn PerakPra Upsr Maths Paper 2   Jpn Perak
Pra Upsr Maths Paper 2 Jpn PerakZahari Rusdi
 
Kerja Paip Asas Armi
Kerja Paip Asas  ArmiKerja Paip Asas  Armi
Kerja Paip Asas ArmiZahari Rusdi
 
Sejarahtingkatan1bab1
Sejarahtingkatan1bab1Sejarahtingkatan1bab1
Sejarahtingkatan1bab1Zahari Rusdi
 
Ranc.Pengajaran Sejarah
Ranc.Pengajaran SejarahRanc.Pengajaran Sejarah
Ranc.Pengajaran SejarahZahari Rusdi
 
Welcome To Physics Lesson
Welcome To Physics LessonWelcome To Physics Lesson
Welcome To Physics LessonZahari Rusdi
 

Plus de Zahari Rusdi (20)

Pra Upsr Maths Paper 1 Jpn Selangor
Pra Upsr Maths Paper 1   Jpn SelangorPra Upsr Maths Paper 1   Jpn Selangor
Pra Upsr Maths Paper 1 Jpn Selangor
 
Mgb Kedah Mathematics 2 Upsr Year 6
Mgb Kedah   Mathematics 2  Upsr Year 6Mgb Kedah   Mathematics 2  Upsr Year 6
Mgb Kedah Mathematics 2 Upsr Year 6
 
Mgb Kedah Mathematics 1 Upsr Year 6
Mgb Kedah   Mathematics 1  Upsr Year 6Mgb Kedah   Mathematics 1  Upsr Year 6
Mgb Kedah Mathematics 1 Upsr Year 6
 
Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2
Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2
Maths Trial Exam Upsr Pahang08 K2
 
Math K1 Trial Upsr
Math K1 Trial UpsrMath K1 Trial Upsr
Math K1 Trial Upsr
 
Skema Maths Paper 2 Jpn Perak
Skema Maths Paper 2   Jpn PerakSkema Maths Paper 2   Jpn Perak
Skema Maths Paper 2 Jpn Perak
 
Pra Upsr Maths Paper 2 Jpn Perak
Pra Upsr Maths Paper 2   Jpn PerakPra Upsr Maths Paper 2   Jpn Perak
Pra Upsr Maths Paper 2 Jpn Perak
 
Minitmesyuarat
MinitmesyuaratMinitmesyuarat
Minitmesyuarat
 
Lesson Plan
Lesson PlanLesson Plan
Lesson Plan
 
Excel1
Excel1Excel1
Excel1
 
Lesson Plan
Lesson PlanLesson Plan
Lesson Plan
 
Ictl Powerpoint
Ictl PowerpointIctl Powerpoint
Ictl Powerpoint
 
Notechapter2
Notechapter2Notechapter2
Notechapter2
 
Notechap2
Notechap2Notechap2
Notechap2
 
Kerja Paip Asas Armi
Kerja Paip Asas  ArmiKerja Paip Asas  Armi
Kerja Paip Asas Armi
 
Jalinan
JalinanJalinan
Jalinan
 
Sejarahtingkatan1bab1
Sejarahtingkatan1bab1Sejarahtingkatan1bab1
Sejarahtingkatan1bab1
 
Ranc.Pengajaran Sejarah
Ranc.Pengajaran SejarahRanc.Pengajaran Sejarah
Ranc.Pengajaran Sejarah
 
L.Plan Physics F4
L.Plan Physics F4L.Plan Physics F4
L.Plan Physics F4
 
Welcome To Physics Lesson
Welcome To Physics LessonWelcome To Physics Lesson
Welcome To Physics Lesson
 

Dernier

Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88
Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88
Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88KangGunawan2
 
"Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online"
"Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online""Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online"
"Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online"HaseebBashir5
 
381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx
381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx
381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptxSahlimaHutagalung
 
menang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogel
menang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogelmenang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogel
menang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogelHaseebBashir5
 
Analisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptx
Analisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptxAnalisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptx
Analisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptxEvita50
 
1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd
1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd
1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwdfurinews
 
Laporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdeka
Laporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdekaLaporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdeka
Laporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdekajohan effendi
 
Praktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptx
Praktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptxPraktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptx
Praktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptxEndah261450
 
Skintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang Menarik
Skintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang MenarikSkintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang Menarik
Skintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang MenarikHaseebBashir5
 
Panduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda Ketahui
Panduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda KetahuiPanduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda Ketahui
Panduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda KetahuiHaseebBashir5
 

Dernier (10)

Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88
Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88
Pelajari Marketing Plan dari Bisnis JKS88
 
"Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online"
"Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online""Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online"
"Skintoto: Destinasi Utama bagi Pecinta Judi Online"
 
381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx
381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx
381311118-Contoh-biodata-diri-PowerPoint.pptx
 
menang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogel
menang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogelmenang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogel
menang-besar-rahasia-kemenangan-di-hokagetogel
 
Analisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptx
Analisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptxAnalisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptx
Analisa_data_berkala_dengan_metode_semi.pptx
 
1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd
1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd
1000 hari alm KUSWADI aslkdjalksjdlkajdqwd
 
Laporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdeka
Laporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdekaLaporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdeka
Laporan Aksi Nyata.docx kurikulum merdeka
 
Praktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptx
Praktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptxPraktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptx
Praktikum Galoh Endah Fajarani-Kombis.pptx
 
Skintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang Menarik
Skintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang MenarikSkintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang Menarik
Skintoto: Mengeksplorasi Dunia Judi Online yang Menarik
 
Panduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda Ketahui
Panduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda KetahuiPanduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda Ketahui
Panduan Lengkap tentang Situs Toto: Apa yang Perlu Anda Ketahui
 

ASET DAN EKUITI

  • 1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Mata Pelajaran: Prinsip Perakaunan Tarikh / Hari : 11 mac 2009 (Rabu) Tingkatan :4C Masa : 10.25 hingga 11.35 pagi ( 70 minit ) Tajuk : Aset, Liabiliti dan Ekuiti Pemilik serta Pengelasannya Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat: a) menyatakan maksud aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras 1). b) menyenaraikan kategori aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras 1). c) mengelaskan item-item mengikut kategori aset semasa dan aset bukan semasa, liabiliti semasa dan liabiliti bukan semasa serta ekuiti pemilik. Pengetahuan sedia ada: Pelajar-pelajar telah belajar mengenai: a) pengertian hasil dan belanja b) pengelasan item-item hasil dan item-item belanja ABM : Nota power point, kad manila, nota ringkas, kad-kad edaran, kertas soalan pengukuhan. Nilai murni : Menghormati guru, patuh arahan, beri perhatian, bekerjasama, memberi tumpuan, berkeyakinan dan berani. KBKK : Membeza, mengelaskan, menentukan kriteria.
  • 2. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN LANGKAH / ISI KANDUNGAN AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR STRATEGI/ KAEDAH/ MASA ABM/ NILAI/ KBKK Set Induksi Permulaan Guru mengimbas pelajaran lepas: Pelajar mendengar Strategi: (15 minit) Apakah yang dimaksudkan dengan penerangan guru mengenai Berpusatkan guru dan hasil dan pengelasannya? pelajaran lepas. pelajar Apakah yang dimaksudkan dengan belanja dan pengelasannya? Pelajar menumpukan Kaedah: perhatian kepada cerpen Induktif Guru menyediakan satu cerpen pendek yang dipaparkan pendek. oleh guru. ABM: Cerpen pendek Guru mengaitkan cerpen pendek Pelajar memberikan tindak tersebut dengan apa yang akan balas terhadap apa yang Nilai: diajar. hendak diajar. Menghormati guru, patuh arahan KBKK:
  • 3. Menghubungkait dengan pelajaran Langkah 1 Pengertian aset, Guru menerangkan dengan Pelajar memberikan Strategi: ( 15 minit ) liabiliti dan ekuiti menggunakan gambar rajah yang tumpuan terhadap Berpusatkan guru dan pemilik serta dipaparkan melalui power point penerangan yang diberikan pelajar pengelasannya yang menunjukkan contoh-contoh oleh guru. bagi aset, liabiliti dan ekuiti Kaedah: pemilik. Pelajar memberi respon Penerangan dan soal atau tindak balas apabila jawab ringkas Guru menerangkan secara disoal oleh guru. terperinci mengenai pengertian ABM: aset, liabiliti dan ekuiti pemilik Pelajar memberikan Gambar rajah, power serta pengelasannya. pendapat mereka apabila point dipilih oleh guru untuk Guru memilih pelajar secara rawak menjawab soalan. Nilai: untuk mengetahui tentang Menghormati guru, patuh pendapat mereka mengenai aset, arahan, beri perhatian dan liabiliti dan ekuiti pemilik. bekerjasama
  • 4. KBKK: Memahami pendedahan awal Langkah 2 Latihan di dalam Guru memberi penerangan tentang Pelajar mendengar Strategi: (15 minit) kumpulan aktiviti yang akan dilakukan. penerangan guru. Berpusatkan pelajar dan bimbingan guru secara Guru memberikan kad-kad yang Pelajar berbincang bersama berkumpulan. mempunyai nama aset semasa dan ahli dalam kumpulan aset bukan semasa, liabiliti semasa masing-masing. Kaedah: dan liabiliti bukan semasa serta Pembelajaran kooperatif ekuiti pemilik dan sehelai kada manila kepada pelajar dalam setiap ABM: kumpulan. Kad-kad edaran dan kad manila Guru meminta pelajar berbincang Nilai: di dalam kumpulan untuk Kerjasama, tekun dan mengenalpasti dan menyenaraikan patuhi masa
  • 5. aset semasa dan aset bukan semasa, liabiliti semasa dan liabiliti bukan KBKK: semasa serta ekuiti pemilik. Pelajar Menentukan kriteria, juga perlu membuat transasksi mengelaskannya dan perniagaan berdasarkan kategori menyelesaikan masalah yang diperolehi. . Langkah 3 Pembentangan Guru meminta wakil dari setiap Wakil setiap kumpulan Strategi: ( 15 minit ) jawapan dan kumpulan datang ke hadapan untuk membentangkan jawapan Berpusatkan guru dan perbincangan membentangkan jawapan hasil yang telah mereka dapati pelajar daripada perbincangan mereka daripada perbincangan bersama dengan kad manila yang bersama ahli kumpulan Kaedah: disediakan. tadi. Kooperatif dan
  • 6. Guru memberikan respon kepada Pelajar memberi perbincangan jawapan pelajar dan mengadakan perhatian dan respon perbincangan mengenai jawapan dalam perbincangan ABM: yang diberikan oleh pelajar tadi. jawapan dengan guru. Kad manila Nilai: Yakin diri, tekun, hormat dan berkeyakinan tinggi KBKK: Menyelesaikan masalah Penutup Kesimpulan Guru mengadakan pop kuiz Pelajar mengambil Strategi: ( 10 minit ) mengikut prinsip siapa cepat dia bahagian dalam pop kuiz Berpusatkan guru dan dapat dan pelajar yang berjaya akan dan menjawab soalan pelajar diberi hadiah. berdasarkan siapa cepat dia dapat. Kaedah: Guru membuat kesimpulan Refleksi, kuiz dan mengenai matapelajaran yang Pelajar memberikan respon penyoalan
  • 7. diajar pada hari ini dan bertanyakan atau tindak balas sama ada pelajar faham atau tidak kepada penerangan guru. ABM: pelajaran hari ini. Pop kuiz, nota ringkas dan soalan pengukuhan Guru memberikan nota ringkas dan soalan latihan serta meminta pelajar Nilai: membuat ulangkaji di rumah. Patuh arahan, jujur, berani dan berkeyakinan KBKK: Dapat membuat refleksi Refleksi: ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________