Bulunduğuz yerde en fazla ve en az yağiş  kopya
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Bulunduğuz yerde en fazla ve en az yağiş kopya

on

 • 581 vues

 

Statistics

Vues

Total Views
581
Views on SlideShare
581
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

0 Ajouts 0

No embeds

Accessibilité

Catégories

Détails de l'import

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Droits d'utilisation

© Tous droits réservés

Report content

Signalé comme inapproprié Signaler comme inapproprié
Signaler comme inapproprié

Indiquez la raison pour laquelle vous avez signalé cette présentation comme n'étant pas appropriée.

Annuler
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Votre message apparaîtra ici
  Processing...
Poster un commentaire
Modifier votre commentaire

Bulunduğuz yerde en fazla ve en az yağiş  kopya Bulunduğuz yerde en fazla ve en az yağiş kopya Presentation Transcript

 • Ortalama Yağış 20101970 - Periyodu Ocak 93.8 Şubat 83.1 Mart 75.4 74 Nisan 55 Mayıs Haziran 76.6 Temmuz 62.9 Ağustos 62.8 Eylül 83.8 Ekim 136.1 Kasım 126.5 Aralık 107 ORDU İLİ ORTALAMA YAĞIŞ PERİYODU Yıllık Toplam 1037,0
 • ORDU İLİ ORTALAMA YAĞIŞ PERİYODU Sonuç Olarak; En fazla yağış: Ekim – Kasım – Aralık (Sonbahar) Ez az yağış: Mart – Nisan – Mayıs (İlkbhar)
 • Ordu İli Yılık Toplam Yağış Dağılımı
 • ÜNYE NİN COĞRAFİ YAPISI COĞRAFİ YAPISI Ordu ilinin en büyük İlçelerinde biri olan Ünye, 41­-42 derece Kuzey paraleli, 37-38 derece doğu Meridyenleri arasında yer almaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesinde Canik grubuna mensup dağların eteğinde Batısında Terme ve İkizce, Doğusunda Fatsa, Güneyinde Çaybaşı, Akkuş ve Kumru, Kuzeyinde Karadeniz ilçenin sınırlarını oluşturmaktadır. 31.25 Km2si Belediye sınırları, 30.60 Km2si mücavir alan ve 588.15 Km2si köyler olmak üzere toplam Yüzölçümü 650 Km.2dir. Orduya 77 km, Samsuna 87 km. ve Uluslararası Çarşamba Havalimanına 70 km. uzaklıktadır..
 • ÜNYE NİN COĞRAFİ YAPISI Yeryüzü Şekilleri Eski devirlerde çok ilgi gören 84 km. lik Ünye­ Niksar şosesi bu yolun Anadolu dan geçen İpekyolunun bir devamı olduğunu, yapılan araştırmalarda ortaya çıkarmıştır. İlçenin yüzey şekilleri çok sade olup, etrafında geniş ovalar ve yükseltiler yoktur. İçerilere doğru gidildikçe yükselti 500-600 m. yi geçmez. Ancak Akkuş Bölgesinde 1000-1200, bölgenin en yüksek tepesi Argan tepesinde ise yükseklik 1850 m.yi aşar. Bitki Örtüsü Karadeniz iklimine uygun olarak meydana gelen doğal bitki örtüsünde Meşe, Gürgen ve Kestane cinsinden yapraklarını döken ağaç toplulukları kıyıdan itibaren yüksek kısımlara doğru uzanan ormanları oluşturur.
 • ÜNYE NİN COĞRAFİ YAPISI İklimi İlçede tipik Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Yazları fazla sıcak olmayıp, kışları ılık ve yağışlı geçer. Ilıman bir yapıya sahip ilçemizin en önemli özelliği ise her mevsim yağış almasıdır. En fazla sonbaharda görülen yağışların yıllık ortalama miktarı 150-250 cm arasındadır. Akarsularımız Başlıca akarsularımız Akçay, Cevizdere, Curi, Tabakhane,Lahna dereleri olup, rejimleri düzensizdir. Zaman zaman meydana gelen taşkınlar erozyona ve tarımsal üretimde büyük zararlara yol açmaktadır. İvedi olarak DSİ tarafından koruma duvarları yapılmalıdır
 • YAĞIŞ DAĞILIŞINI VE REJİMİNİETKİLEYEN FAKTÖRLER 1-Denize göre konum: Kıyı bölgeler iç kesimlere göre daha fazla yağış alır. 2-Yer şekilleri: A- Yükselti: Yükseltisi fazla olan bir yer her zaman çevresine göre daha fazla yağış alır. Sebebi; yoğunlaşmanın daha çok yükseklerde gerçekleşmiş olmasıdır. B-Dağların uzanış doğrultusu: Dağların kıyıya paralel olduğu yerler daha fazla yağış alır. Ayrıca bu dağlar hâkim rüzgâr yönüne dik bir şekilde yükselmiş ise yağış miktarı daha da artar.
 •  3-Rüzgârların esme yönü: Denizden karaya doğru esen rüzgârlar yağış bırakırken, karadan gelen rüzgârlar yağış getirmez. 4-Okyanus akıntıları: Sıcak su akıntılarının etkili olduğu yerlerde nemlilik fazla olduğundan, yıllık yağış miktarı da fazladır. 5-Basınç merkezi: Yüksek Basınç alanlarında alçalıcı hava hareketinden dolayı yağış oluşmaz. Çünkü alçalan hava alttan itibaren ısınır ve hava doyma noktasından uzaklaşır.Alçak Basınç alanlarında ise yükselici hava hareketlerinden dolayı yağış oluşur. Yükselen hava soğur ve doyma noktasına ulaşır.
 • YAĞIŞ DAĞILIŞINI VE REJİMİNİETKİLEYEN FAKTÖRLER6-Güneş Işınlarının Düşme Açısı: Ekvatoral Bölgede güneşışınlarının düşme açısı büyüdükçe, buharlaşma artar. Atmosferekarışan nem miktarı artar. Bunun sonucunda yağış miktarı da artar.Bunun yanında Kutuplara güneş ışınları yıl boyunca eğik açı ilegelmekte ve buharlaşama ile atmosfere karışan nem miktarı azolmaktadır. Bundan dolayı da kutuplarda yağış miktarı azdır. 7-Bitki örtüleri: yağışı artırıcı etkidedirler. Yağış rejimi: Yağışın yıl içindeki dağılışına denir. Yıl içindealınan yağışın dağılışına göre düzenli veya düzensiz rejimlerolarak ayrılır.
 • YAĞIŞ DAĞILIŞINI VE REJİMİNİETKİLEYEN FAKTÖRLERYağış rejimini etkileyen faktörler; 1.Genel hava dolaşımı, 2.Kara ve deniz dağılışı, 3.Yer şekilleri. Aynı miktarda yağış alan noktaların birleştirilmesi ileelde edilen eğrilere de eş yağış eğrileri ya da izohyeteğrileri denir. Dünyada yağışın dağılışı izohyetharitaları ile gösterilir.