1. PLANIFIKIMI
PJESË E PA NDARË E PËRGATITJES SË ARSIMTARIT PËR MËSIMDHËNIE
Në tërë botën bëhen përpjekje për përsosmërin dhe efikasitetin
mësimdhënies dhe mësimnxënies
planifikim i mësimdhënies është pjesa më të rëndësishme për
realizimin e përmbajtjes programore dhe arritjes së rezultatve
2. Përgatitja dhe planifikim i mësimdhënësit për
mësimdhënie dhe për mësimnxënie kushtëzohet nga
disa faktor si: Programi koha, metdot , teknikat , format e
punës,mjetet ,literatura,etj .
Përgatitja për mësimdhënie dhe planifikimi janë
procese të përhershme, fillojnë për orën e parë
dhe përfundojnë me atë të fundit ( kur
mësimdhënësi shkon në pension )
3. Përgatitja dhe planifikimi kohor
Përgatitja dhe planifikimi vjetor
përgatitja dhe planifikimi tematik
planifikim i njësisë mëimore
përgatitja për orën mësimore
Përgatitja dhe planifikimi vjetor
Përgatitja dhe planifikimi vjetor bëhet para fillimit të vitit
shkollor dhe përfshin:
Studimin global të programit gjuhësor
Planifikimin global të mësimdhëies ( makroplanifikim)
Grumbullimin dhe studimin e literaturës profesionale dhe
pedagogjike
Njohja me tekstet dhe doracakët për klasën përkatëse
Grumbullimin dhe ndërtimin e mjeteve mësimore
4. Studimin e dokumentacionit shkollor pedagogjik nga viti
paraprak
Njohja me lokalin ku do të zhvillohet mësimi ( klasat
kabinetet , laboratorët vendi dhe mënyrat e mbatjes së
hartimit me shkrim, testeve eksperimenteve,etj)
Përgatitja dhe planifikimi tematik
Përgatitja gjatë tërë vitit shkollor.Kjo përgatitje dhe ky
planifikim bëhen në prag të zhvillimit të temës përkatësee
gjithnjë duke pasur parasysh rezultatet e pritshme nga plani
dhe programi i klasës përkatëse
5. Planifikim i njësisë mëimore dhe përgatitja për orën mësimore
Përcaktimi i objektivave mësimore
Zgjedhja e procedurave
Përgatitja e të gjitha materialeve bazë , mjeteve ndihmëse
Kontrolli dhe vlerësimi i përparimit të nxënësve
Programi i përgatitjes për mësim
Përgatitja profesionale
Përgatitja pedagogjike
Përgatitja teknike organizative
Përgatitja psikologjike
6. Ndihmë mësimdhësësve fillestarë
Aktivi professional
Drejtori i shkollës
Zyrtari i zyrës për zhvillim
Departamenti përkatës ( profesorëvë të
fakultetit)
Përgatitja dhe planifikim janë punë
Intelektuale
Individuale
Kreative
E përhershme
Planifikimi duhet te jetë i zbatueshëm
7. Meqë planifikim është individual - pra ka aq modele të planifikimt sa
edhe mësimdhënës është e natyrshme të bëhet pyetja se cili planifikim
është më i miri ?
Pkanifikimi më i mirë është ai planifikim që është i realizueshëm dhe
mundëson arritjen e rezultateve të parapara në program,pra duhet të
bëjmë planifikim mundësish e jo planifikim dëshirash.
8. ORË MODEL
STRUKTURA ERR
Lënda : Gjuhë shqipe
Klasa VI
Njësia mësimore “ Malli i Atdheut” Faik Konica
Tipi i orës : zhvillim
Koha 40’
Objektivat
Në fund të orës nxënësit duhet të jenë në gjendje:
Të lexojnë me intonacionin e duhur tregimin
Të japin ide të veta për përmbajtjen e tregimit
Të përshkruajnë Atdheun e tyre
Të gjejnë në hartë trojet shqiptare
9. Mjetet mësimore
Fjalët kryesore : Atdheu, Shqipëria , gjuha kombi ,etj
Leximi letrar 7 , f. 43, harta politike e trojeve
shqiptare, letër marker etj.
10. E Parashikimi me terma paraprakë 10’
R Gjeje titullin 20’
R pesëvargëshi 10’
KUR PLANIFIKON PËR TËRË JETËN, EDUKO DHE ARSIMO NJERËZ.
Proverb kinez