Le téléchargement de votre SlideShare est en cours. ×
Toplumsal Kurallar
Toplumsal Kurallar
Toplumsal Kurallar
Toplumsal Kurallar
Toplumsal Kurallar
Toplumsal Kurallar
Toplumsal Kurallar
Prochain SlideShare
Chargement dans... 5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Toplumsal Kurallar

2,052

Published on

Published in: Éducation
0 commentaires
0 mentions J'aime
Statistiques
Remarques
  • Soyez le premier à commenter

  • Be the first to like this

Aucun téléchargement
Vues
Total des vues
2,052
Sur Slideshare
0
À partir des ajouts
0
Nombre d'ajouts
4
Actions
Partages
0
Téléchargements
1
Commentaires
0
J'aime
0
Ajouts 0
No embeds

Signaler un contenu
Signalé comme inapproprié Signaler comme inapproprié
Signaler comme inapproprié

Indiquez la raison pour laquelle vous avez signalé cette présentation comme n'étant pas appropriée.

Annuler
No notes for slide

Transcript

  • 1. TOPLUMSAL KURALLAR
  • 2. 36-72 Ay Çocuğunda Toplumsal Kurallara Uyma Bireyin içinde yaşadığı toplumun değer yargıları,örf ve adetlerine uygun olarak davranması ve budavranışların sürekliliğini sağlayarak çevresiyle uyumlubir şekilde yaşamasıdır. Toplumsal kurallara uyan kişiler, çevresindekidiğer insanlarla sorun yaşamadan olumlu ilişkiler kurar.Sorun yaşasalar dahi yine bunları toplumca onaylananyollarla çözebilirler. Toplum hayatında insan ilişkileri önemli bir yertutar. Bu ilişkiler, belli kurallara dayanır. Bu kurallarınbir kısmı hukuka, bir kısmı örf ve adetlere bir kısmı dainançlara dayalıdır. İnsanların birbirleriyle ilişkilerindeönce kendilerine, sonra da karşısındakilere saygılıolması işlerini kolaylaştırır. Bu karşılıklı etkileşim insanilişkilerinin bir gereğidir.
  • 3. Çocuklar doğumdan itibaren ailesiyle yaşamaya başlar.Bu, onların ilk sosyal çevresidir ve insanlarla nasıl ilişkikuracaklarını, bunu nasıl sağlıklı bir şekilde sürdürecekleriniailede öğrenirler. Daha sonra aile içindeki bu etkileşim, diğeryetişkinler ve arkadaşları ile ilişkilerinde de etkili olur. Sevgidolu bir ortamda büyüyen, varlığı önemsenen, benlik saygısıyüksek, empati kurabilen bireyler toplumsal kurallara uymadadaha başarılıdırlar. İşte bu dönemde anne baba davranışları çok önemlidir.Çocuklar büyük ölçüde başta anne babalarını daha sonra dabaşkalarını model alarak, taklit ederek ve toplumsal kurallarınözelliklerini kavrayarak toplumsal uyumu öğrenirler. Evdeanne babalar okulda ise eğitimciler çocuklara toplumsalkurallara uyma konusunda iyi bir model oluşturmalı, yaptıklarıolumsuz davranışların sonuçlarını yaşamaları için çocuklaraortam sağlamaları gereklidir.
  • 4. Akatlar Anaokulu Elma Ağacı Sınıfı Kuralları1) Etkinliklerde söz almak istediğinde el kaldırmak.2) Tuvalete gireceğin zaman kapıya “dolu” kartını takıp çıktığında kartı yerine bırakmak.3) İkindi kahvaltısından ve meyve saatinden önce elleri yıkamak.
  • 5. 4) Hamur oyunlarını masada oynamak.5) Bahçeye çıkmak için hazırlanınca sıraya geçip herkesinhazırlanmasını beklemek.6) Oynadığın oyuncakları toplanma saati geldiğinde toplamak.7) Öğlen sınıfa geldiğinde önceden gelen arkadaşlarına selamvermek.
  • 6. 8) Projeksiyondan bir şey izlenirkensandalyeye oturmak.9) Masaların üstüne çıkmamak.10) Etkinlikler sırasında bir kız bir erkekoturmak.
  • 7. 8) Projeksiyondan bir şey izlenirkensandalyeye oturmak.9) Masaların üstüne çıkmamak.10) Etkinlikler sırasında bir kız bir erkekoturmak.

×